Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
Güvenli Durmayı Öğrenmek
Fren Çalışmaları

Güvenli Durmayı Öğrenmek

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
8.1.2004

Fren esnasında en önemli nokta fren gücünü ön ve arka tekerleğe uygun ölçülerde dağıtmaktır. Hepimizin başına soğuk terler döktüren hadiseler gelmiştir bisiklete binerken. Virajda yapılan frenler sonucunda kayan arka tekerlekler, bisikletin arkasının fazla sıkılan bir ön fren sonucu kalkması ve bunun sonucunda gidonun üzerinden kapaklanmak vs. gibi durumları hepimiz mutlaka yaşamısızdır. Bu yazımızda fren kullanım tekniğine temel bir giriş yapacağız. Frenleri uygun, doğru ve verimli kullanmak için nelere dikkat etmek gerek, bunlara bakacağız. İleri derecede fren yapma konusunda yazılarımızla devam edeceğiz.

Önce frenlerin işlevleri konusuna eğilelim. Frenlerin iyi çalışmaları için doğru monte edilmiş olmaları, bakımlı ve eskimemiş olmaları şart. Fren tellerinin rahat kayıyor olması da. Fren elciklerinin pozisyonu bu bağlamda yine dikkat edilmesi gereken noktalar.

Fren elcikleri gidonun uçlarından 1-2cm gidonun ortasına doğru yerlestirilmiş ve parmak uzunluğuna göre ayarlanmış olmalılar. Ancak bu şekilde kaldıraç işlevlerini en iyi yerine getirebiliyorlar. Baskı noktası, yani kaldıraç gücünün etkisini gösterip frenin janta temas ettiği nokta, gidondan çok uzakta olmamalı, aksi takdirde ellerde kasılma ortaya çıkabilir.

Ön çalışmalar:

Genel olarak söylemek gerekirse ön tekerlek fren gücünün %70-80’ini, arka tekerlek ise sadece %20-30’unu taşır. Yapılması gereken teker teker frenleri ne kadar kullanabildiğinize bakmak. Öncelikle aynı iniş esnasında olduğu şekilde ağırlığınızıselenin arkasına vermeniz gerekiyor ki bu sert bir frende bisikletin arkasının havalanmaması için ilk kural. Bu noktaya son derece hakim olmanız gerekiyor.

Bundan sonra çalışılan nokta arka tekerleği bloke etmek. Bunun için ağırlığınızı seleden kalkarak arkaya veriyor ve arka freni güçlü bir şekilde sıkıyorsunuz. Aynakolları yere paralel tutup arka tekerleğin kayarken dengeyi bozmamasına dikkat. Durum kötüleşmeye başlarsa freni gevşetebilirsiniz. Eğer bu şekilde fren yapmayı beceriyorsanız bir sonraki adıma, yani böyle bir sert frende arka tekerleği bloke etmeden yavaşlamayı deneyebilirsiniz.

Frenlerde bisikletin arkasına dikkat
Frenlerde bisikletin arkasına dikkat
Büyük boyut için tıkla!

Gelelim ön tekerleğe. Ön tekerleğin bloke sınırını denemek için mümkünse çayır gibi yumuşak bir zeminde ön freni arka lastik kalkma eğilimi gösterene kadar sıkıyoruz. Ön frenin hangi durumda ne kadar sıkılınca nasıl bir tepki verdiğini bu şekilde denemeler sonucu öğrenmek, özellikle yeni alınmış bir bisiklette ya da dağ bisikletine yeni başlayanlar için çok önemli. Kendimden bir örnek vermek gerekirse bisikletimi aldığımın ikinci günü önüme fırlayan bir köpek karşısında frenleri sıkmam sonucu gidonun üzerinden kapaklandım. Sebep yeni frenlerin ne kadar güçlü oldukları konusunda bir deneme yapmamış olmamdı.

Frenler bisikletleri güvenli kılan en önemli parçalar. Ama yanlış kullanıldıklarında ve bakımsız kaldıklarında güvenliği en çok tehdit eden parçalar da yine frenler oluyorlar, dikkat edelim.

Kaynak: Mountainbike Dergisi 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 4579 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015