Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Eylül . 2020  
Macera Yarışları
Sınırları Zorlarken 1

Macera Yarışları

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
16.1.2004

Spor dünyası da zaman içinde kendini değiştiriyor. Birkaç yıl öncesine kadar ne olduğu bile bilinmeyen macera yarışları son yıllarda malum çok gözde olan organizasyonlar. Ülkemizde de Coliseum Trophy ile birlikte bu sahada atılımlar var. Bu yarışla ilgili haberimizi okumuşsunuzdur. Yine MTBTR ekibinden Ayşin Özer Başkır’in bizzat başarıyla katıldığı ve izlenimlerini sizlerle burada paylaştığı Terra Incognita’yı da hatırlarsınız. Bu yazımızla beraber dünyada macera yarışı deyince ilk akla gelen yarışları kısaca size tanıtacağız. Alp silsilesi üzerinden yapılan Transalp yarışı hakkında detaylı bir yazımız mevcut, okuyucularımız hatırlayacaklardır. Gelelim diğer yarışlara:

Crocodile Trophy - Avustralya

Büyük boyut için tıkla!

Crocodile Trophy bisiklet yarışları içerisinde en zorlarından sayılıyor. 2003 yılında 21 Ekim-2 Kasım arasında yapılan 13 günlük yarış bu yıl 17-31 Ekim arasında düzenlenecek. Avusturalya’nın boğucu sıcağı, tozdan geçilmeyen parkurlar, son derece uzun etaplar ve „Road Corrugations“ denen yağmur ve çamurdan arta kalan ızgara satıhlı yollar yarışı kazanmaktan ziyade bitirmeyi öne çıkaran unsurlar. Katılım profesyonel takımlardan, maceracılardan, bisikletle gezi sevdalılarına kadar herkese açık.

Büyük boyut için tıkla!

Tabii ki böyle bir yarışın sonuna gelebilmek için belirli bir kondüsyona sahip olmak şart. Şahsî olarak katılınabildiği gibi 4-5 kisilik takımlar halinde de katılınıyor. Toplam 1800km uzunluğunda olan yarışın kontrolünün sağlanması için katılımcı sayısı 75 ile sınırlandırılmış. Etap uzunlukları 20 ile 185km arasında değişiyor. Malzeme ve bisiklet katılımcı tarafından karşılanıyor. Ayrıca organizasyon kesinlikle kalınacak yer konusuna da karışmıyor. Zaten medeniyetten oldukça uzaklarda kalındığı için çadırda yatılıyor, nehirlerde yıkanılıyor, yemek ihtiyacını organizasyonu yapanlar sağlıyorlar. Özellikle dikkat edilmesi gereken bir nokta tabii bütün Commonwealth ülkelerinde olduğu gibi Avusturalya’da da trafiğin soldan aktığı. Bisiklete binerken yanınızdan sizi bir yandan titretirken bir yandan da toza dumana katarak geçen „road train“ler, yani uzun şasili tırlar da cabası.

Büyük boyut için tıkla!

Time Out - Kanarya Adaları

Kanarya Adaları iklimi ve doğası nedeniyle özellikle yağmurdan, kıştan muzdarip Batı Avrupalı bisikletçilerin gözde mekanlarından. Hal böyle olunca macera yarışı türü organizasyonlar da eksik olmuyor. Bunlardan birincisi adından da anlaşılacağı gibi zamana karşı bir yarış olan Time Out. Toplam 450km uzunluğunda ve 70-130km arası günlük etaplardan oluşan bu yarışın özelliği yarışın 4 gün içinde 5 tane adaya yayılması. Yarışmacıları adadan adaya taşıyanbir gemi var, orada uyunuyor. Gemi yarışmacıları bir adaya bırakıyor, demir alma saati kesin. Yarışmacıların amacı gemi demir alana kadar rotayı tamamlayıp tekrar limana dönmek ve gemiyi yakalamak. Zamanında yetişemeyenler adada kalıyor ve eleniyorlar. Geçen yıl katılan 120 bisikletçiden sadece 30’u bitiş çizgisine ulaşabildi. Kanarya Adaları’nın yükseklik farkıyla da ortaya çıkan güneşten bulutların içine, kurudan neme geçişleri yarışı zorlaştıran etkenler.

Büyük boyut için tıkla!
Büyük boyut için tıkla!

Trans Volcano - Kanarya Adaları

Kanarya Adaları’nda düzenlenen ikinci yarış ise Trans Volcano. Kıran kırana geçen bir macera yarışından çok yarış içeren bir gezi olan bu organizasyonun özelliği adından da anlaşılacağı üzere Gomera ve Teneriffa adaları üzerinde yanardağı kraterleri boyunca yapılması. Organizasyon 5 gün, yarış 3 gün sürüyor, etaplar 40-80km arası, toplam uzunluk 170km ile nispeten kısa kalıyor. İlk 2 günde yerleşme ve çevreyi gezme gibi aktivitelere zaman ayrılıyor, kalınan yerler genelde otel ve pansiyonlar, yani medeniyetten “o kadar da” uzaklaşılmamış oluyor. Teknik olarak zor parkurlar içeriyor.

Transrockies- Kanada

Trans Rockies dağ bisikletinin dağ unsurunun en çok öne çıktığı, Crocodile Trophy gibi genelde düz yolda, ya da Kanarya Adaları’ndaki yarışlar gibi çıkışlarda 1000-2000m’lik irtifa farklarına oranla 12.000!!!m irtifa farkı içeren ve bu özelliğiyle son derece zorlu yarışlardan biri. Rocky Dağları üzerinden bir hafta süren ve bu yüksek irtifa farkının yanısıra 600km gibi bir uzunluğa yayılan bir yarış. Günlük etaplar 80-100km arasında.

Büyük boyut için tıkla!

Aynı Transalp yarışında olduğu gibi 2 kişilik takımlar halinde çıkılıyor. Kanada ormanlarının içinde kalacak otel pek bulunmayacağı için çadırlarda kalınıyor. Yol kısmen yok, doğal olarak öyle hızla aşılan bir rota olmaktan ziyade gerçekten dik çıkışları, sıkça karşılaşılan itme bölümleri, soğuk nehirlerden geçişler ve ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir hava da işin içine girince olayın boyutu gerçekten değişiyor.

Büyük boyut için tıkla!

Iditabike- Alaska

Sıcaklardan bunalanlar icin ideal bir yarış. Bu yıl 28 Şubat’ta başlayacak olan Iditabike hiç durmaksızın yapılan bir organizasyon. 350mil ya da 500km civarında süren ve etap olmayan yarış özellikle soğuk hava etkeni göz önünde bulundurulunca çok zor. Sıcaklığın –ya da soğukluğun- -30 ile -50° arasında değiştiği bir ortamda yarışmacılar çadır, tulum vs. bütün malzemelerini, yiyeceklerini kendileri taşıyorlar, ne zaman durup dinleneceklerine, ne zaman uyuyacaklarına ve nerede kamp kuracaklarına kendileri karar veriyorlar. 50 kişilik bir sınırlama var, yarış bu haliyle bir yarıştan ziyade keşif seferini andırıyor.

Büyük boyut için tıkla!
Büyük boyut için tıkla!

Gelecek yazımızda tek bir kıtaya yoğunlaşacak ve Afrika’da yapılan yarışları tanıtacağız. 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

İlgili Linkler:  

haber   Crocodile Trophy Başlıyor  
haber   Cape Epic & Crocodile Trophy  
haber   Bisiklet Üzerinde 4.000 km  
haber   24h of Dubai & Trans Andes Challenge  
haber   Cape Epic Başladı - Prolog Sonuçları  

  Bu yayın 5674 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015