Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Şubat . 2020  
Sağlıklı Zayıflama
Kilo Verirken

Sağlıklı Zayıflama

Çeviren: Cüneyt Kazokoğlu
19.1.2004

Merhaba!

Kiloların Sürüş Üzerine Etkileri başlıklı yazımızı okuduğunuza göre fazla kilolu olmanın dağ bisikleti sporunda ne gibi dezavantajları olduğunu ve kilo vermenin getirilerini öğrenmişsinizdir. Öte yandan madalyonun arka yüzüne de bakmak lazım. Özellikle profesyonel sporcular arasında görülen „ne kadar hafif=o kadar başarılı“ denklemi bugün yine sporcular arasında rastladığımız aşırı zayıflamanın getirdiği hastalıklara yol açıyor. „Sportlerernährung (Sporcu Beslenmesi)“ adlı kitabın yazarı beslenme uzmanı Dr. Michael Hamm’ın bu konuda Sports dergisinde yayımlanmış bir makalesini sizinle paylaşmak istedik.

Kilo verme pek çok sporcuda sabit bir fikre dönüşüyor. Jimnastik, buz pateni, atletizmin büyük kısmı, bisiklet, vücut geliştirme gibi sporlarda önlerde yer almak isteyenler „az yağ, cok kas“ formülünden vazgeçemiyorlar.

Genç kadınların vücutlarındaki yağ oranı normalde %20-22 arasındadır. Aynı oran erkeklerde %14-16 arasında değişir. Pek çok profesyonel sporcunun ise hedeflediği değerler oldukça altlarda yer alıyor: Kadınlar %10, erkekler ise %5-7 arası bir yağ oranı yönünde çalışıyorlar. Bu kişisel amaçlara pek çok antrenörün müsabakalar öncesinde kilo vermenin iyi olduğu konusundaki görüşleri de ekleniyor.

Bu amaç yolunda çoklukla herşey mübah. Müshillerden vücuttan su çeken haplara, zorla kusmalardan crash-diyet tabir edilen kısa süreli çok kilo vermeye yönelik diyetlere kadar amaçlanan yağ oranı ve kiloya ulaşmak icin her yol deneniyor. Özellikle bu son dakika perhizlerindeprotein zengini bir beslenme planı, neredeyse sıfıra yakın karbonhidrat ve sıvı alınıyor. Bu şekilde hedeflenen değerlere ulaşılamazsa sporcular saunaya yollanıp vücuttan son damlaları da atması sağlanıyor. Bu durum en açık şekliyle müsabakalardan önce baygınlığın sınırlarında dolaşan vücut geliştiricilerde görülebilir.
Büyük boyut için tıkla!

Bu perhiz metodları sporcunun elektrolit, su ve enerji eksiği nedeniyle kendini kaybetmesinden vücudun tamamen çökmesine kadar değişik sonuçlar doğurabiliyor. Özellikle kadın sporcularda kilo verme amacıyla girilen yolun sonunda bulimi (yenenin kusulması) ve anoreksiye (yemeğin kesilmesi) kadar uzanan hastalıklar bulunabiliyor. Bunlarla karşılaştırıldığında performans eksikliği ya da birkaç kilodan doğacak saniye kaybı çok masum kalıyor.

Kilo verme sporcular için sadece gerçekçi bir seviyede uygulanırsa mantıklı bir hedef, ki bu gerçekçi hedef de sporla uğraşanlar için haftada 1kg demek. Aynı şekilde kilo verilirken kullanılan beslenme sistemi de muhteviyatı açısından dengeli beslenme sağlamalı. Bu nokta hele de kişinin sporla uğraştığı gözönünde bulundurulursa ayrıca önem taşıyor. En iyi yöntem bütün güne yayılmış bir şekilde ve ana taşları kompleks/birleşik karbonhidratlar, yağı nispeten azaltmak olan bir perhiz uygulanmasıdır. Kesin yasaklar ya da dar çerçeveli perhiz kuralları veya uzun vadede günlük kalori alımını 1500’ün altına düşüren beslenme yöntemlerinin sporculara iyilikten çok kötülüğü dokunur.

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 3608 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015