Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
Çandarlı-Foça-Karşıyaka-Kuşadası-Milas
11-12-13 ve 14. Günler

Çandarlı-Foça-Karşıyaka-Kuşadası-Milas

Yazar: Suat Akdemir
19.1.2004

11. Gün
Çandarlı - Aliağa - Küçükfoça - Foça: 84 km
Toplam mesafe: 1076 km
Bisiklet üstünde geçen zaman: 4 saat 42 dakika
Ortalama hız: 18,1 km/saat
Maksimum hız:53,5 km/saat

Sabah 11 kilometrelik Çandarlı D 550 yolunu deli poyraza karşı bir saatte alabildim. Fırtınanın bulutları kuzeyden üstüme üstüme geldiler. Aliağa'ya yaklaşırken D 550 asfaltlaştı, lastiklerin müziği başka makamdan çalmaya başladı.
11-12-13-14. Gün Güzergahı
11-12-13-14. Gün Güzergahı
Büyük boyut için tıkla!

Aliağa'da bisikletimin bakımını yaptım. D 550'ye tekrar çıkınca rüzgarı arkama aldım ve Foça sapağına kadar pedallara asıldım. Foça yoluna girer girmez sanayinin dumanı genzimi yaktı. Büyük kimya fabrikaları, çelik fabrikaları, diğerleri... Ortalık toz duman... Tırlar yüklenmek için sıra sıra dizilmişler. Makina-Kimya'nın dev hurda çölü 'kavramsal' sanata ilham kaynağı olacak kadar çok farklı okumalara açık. Fotoğraf çekmek için içeri girmek istedim, izin vermediler. Burası resmî yermiş!
Sanayinin Havası Genzimi Yaktı
Sanayinin Havası Genzimi Yaktı
Büyük boyut için tıkla!

Sahil kasabaları az çok birbirine benzer. Farklılıkları arka sokaklarda ve detaylarda aramak daha makul. Yenifoça'nın askerleriyle dolu dar arka sokaklarında, Nazilli Pide Salonu'nda kuşbaşılı pideyle kola öğle yemeğiydi. Yanında bol yeşillik verdiler.

Yenifoça'dan sonra yol rampalı, virajlı ve inişli bir hal aldı. Kuzeyde, uzaklarda, Çandarlı Körfezinin kıyıları görünüyor. Foça yarımadasının girintili çıkıntılı kıyıları tüm Ege'nin büyükçe bir maketi gibi. Böyle poyrazlı sert havalarda denizin rengi nedense daha koyu, 'kobalt'a yakın bir mavi oluyor. Tepelerde askerlere taş toplatıyorlar. Havada askerî bir helikopter sürekli turluyor.
Sahilden Güzel Bir Görüntü
Sahilden Güzel Bir Görüntü
Büyük boyut için tıkla!

Foça'ya 10 kilometre kala kıyıda Acar Kamping var. Çadırla tura çıkacaklar için güzel bir geceleme yeri olabilir. Biramı içerken, Türkiye-Güney Afrika maçının ilk yarısına baktım.
Büyük boyut için tıkla!

Foça'ya indim, sahili buldum. Avare avare gezmeye başladım. Yerleşimlere girişlerde bu tarz dinlenmeyi seviyorum. Sezgimle kahvemi buldum. Garson kız küçük tahta masaya biramı getirdi. Sonra önümde tatlı tatlı sallanan Nihat Kaptan'ın cart yeşil teknesini seyrettim. Bob Marley çalıyordu.
Büyük boyut için tıkla!

Hotel Villa Dedem'in resepsiyonisti Simge Hanımdan aynı fiyata deniz manzaralı bir oda rica ettim, beni kırmadı.

Ressam Avni Arbaş'ın Foça'da da bir atölyesi olduğunu biliyor muydunuz.

12. Gün

Foça - Menemen - Karşıyaka: 59 km.
Toplam mesafe: 1137 km.
Bisiklet üstünde geçen zaman: 3 saat 13 dakika
Ortalama hız: 18,5 km/saat
Maksimum hız: 52 km/saat

Foça'dan İzmir yoluna girişte biri 2 diğeri 1 kilometrelik iki tırmanış var. Bağarası'nı geçip Buruncuk'ta sabah kahvemi içtim ve E 87'nin asfaltına çıktım.
Büyük boyut için tıkla!
Aliağa'dan dolum yapmış tankerler yanımda gürültülerini, egzoslarını ve rüzgarlarını bırakıp, sıyırarak geçiyorlar beni. Yolun sağ şeridi karayollarının araçları tarafından derince 'taranmış'. Bisiklet için güvenli bir sürüş sağlamıyor.
İzmir
İzmir
Büyük boyut için tıkla!
Sevdiğiniz birisinin bisiklete binmesini istiyorsanız ona bir bisiklet hediye edin. Tavsiye ve telkinlerinizden çok daha etkili olacaktır. Sevgili kayınpederim Erdal Siral bir gün arabasının bagajından kendisinin topladığı nefis bir bisiklet çıkardı, montajını yaptı, bir iki metre geri çekilip şöyle bir baktıktan sonra, 'al bu senin,' dedi. O günden beri bisiklete biniyorum ve bu büyük zevki O'na borçluyum! İzmir onun şehri.
Büyük boyut için tıkla!

İzmir'de bisiklete binip de Erdal Bey'i bilmeyen yoktur. Onunla yarışmayı denemek abesle iştigâl etmektir.
Büyük boyut için tıkla!

Bu gece Erdal'la Günay'a misafir olmak, bisikletin püf noktalarının detaylarını dinleyip sohbetlerine katılmak benim için az bulunur bir şans.

13. Gün

İzmir (Üçkuyular) - Selçuk - Kuşadası (Merkez): 97 km.
Toplam mesafe: 1234 km.
Bisiklet üstünde geçen zaman: 5 saat 14 dakika
Ortalama hız: 18,5 km/saat
Maksimum hız: 46 km/saat

İzmir'de Erdal Bey'in bisikletçi arkadaşlarıyla kulüpte buluşup tek tek tanıştık. Epey kalabalığız. Gazetecilerden de fotoğraf çekip konuşmak isteyenler oluyor. Agfa'nın nazik ve yardımsever, halden anlayan personeli çok sıcak karşılıyor beni.
Erdal Bey ve Arkadaşları
Erdal Bey ve Arkadaşları
Büyük boyut için tıkla!

Çay kahve faslından sonra İzmir'in çıkışına kadar konvoy halinde uğurluyorlar. Erdal Bey'in manevi yardımı yanımda, İzmir'in trafiğinden kurtulmaya çalışıyorum.
Büyük boyut için tıkla!

Otobana paralel giden İzmir-Aydın yolunda yol kenarlarındaki tarlaların toprakları Trakya'ya göre 'inceldi'. Buğdaylar sararmaya, mısırlar büyümeye başladı. Isı artıyor. Dün gece çok az uyuyabildim. Sağ dizimdeki hafif uyuşma hissi dünden beri devam ediyor. Rüzgar, rüzgar, rüzgar... Yine karşıdan, yine sertçe... Saatte 13 kilometredendaha hızlı gitmeme izin vermiyor.

Yol kenarlarında yemyeşil şeftali bahçeleri görmeye başladım. İlk fırsatta birisinde oturup, olup olmadıklarına bakmak, sulanmışlarsa doya doya 'içmek' istiyorum.

Yorgun zamanlarımda ensemde çıkan leblebi büyüklüğündeki sivilcem zonklayıp duruyor. Bu dev kavağın altındaki serinlik, bu kuş cıvıltıları, arada bir gelip geçen arabaların seslerinden rahatsız olmuyorlar. Karşıdan bildik homurtusuyla bir traktör geliyor.

Selçuk'a yaklaşırken otobanda kayboldum. Durduğumda, sağda kocaman 'bisiklet, at arabası ve yaya giremez' levhası fosforlu, yemyeşil duruyordu. Geriye dönmedim. Emniyet şeridinin de en sağından, bariyerlerin dibinden, başım rüzgara karşı eğik, suçlu suçlu sürdüm. Bir süre sonra kavşaklarla, köprülerle, 'Aydın-Tire' tabelalarıyla, 'Söke' tabelalarıyla kafam karmakarışık oldu. Girilmesi kesinlikle yasak olan bu ıssız 'bölgede' bir adam daha gördüm. Bir inşaat işçisi ve bir bisikletli olarak, orada köprünün üstünde bir süre konuştuk.

Haritalarımı birkaç günlük yolluklar olarak yırtıp öyle kullanıyorum. Bu bölgenin haritasını kaybetmişim. Yolculuk başladığından beri film makaralarının üstüne yapıştırdığım etiket sayfasıyla birlikte bu kaybettiğim ikinci şey. Etiket sayfasını bana İstanbul'da Nadi hediye etmişti. Bu güne kadar çok işime yarıyordu.

Selçuk'un arka sokaklarında dinlenme turu yaparken çektiğim fotoğrafların, Havana'da çektiklerimle benzerliklerini merak ediyorum.

Selçuk-Kuşadası arasındaki tarihi mekanları liseli öğrencilere gezdiriyorlar. Hava kapadı. Uzaktan görünen arabaların farları artık açık. Akşam oluyor.

Otel Belvü'nün profesyonel balıkçı, fotoğrafçı, otelci, mimar, CHP'den eski Kuşadası Belediye Başkanı olan sahibi Ömer Taylan Sağnak'ın sohbetlerine doyum olmuyor. Duvarındaki kendi deyimiyle 'non-figüratif' resmi 'zamanında' 150 000 liraya almış, ama şimdi ressamının ismini hatırlamıyor.

Dışarıda tıp tıp yağmur sesleri başladı.

14. Gün

Kuşadası - Söke - Bafa - Milas: 104 km.
Toplam mesafe: 1338 km.
Bisiklet üstünde geçen zaman: 6 saat 22 dakika
Ortalama hız: 16,3 km/saat
Maksimum hız: 59,5 km/saat

Kuşadası'ndan Söke yolu üzerindeki Yaylaköy'e tırmanırken bir Avustralyalı çiftle, biri kız üç Alman bisikletliye rastladım. Avustralyalı'lar dün Türkiye'ye gelmişler ve bugün başladıkları turla Antalya'ya gidiyorlar. Hepsi bisikletimin üzerindeki Agfa logosunu görünce gülümsüyor. Kıt ingilizcemle onlara rotalar önerdim. Birlikte Yaylaköy'e kadar tırmanıp orada ayrıldık. Ben sabah kahvemi içmek istiyorum. Giderlerken, inişe geçmek üzere olan gruba arkalarından baktım. Kızlar güzeldi.

Söke ovasının meşhur rüzgarları tarlalarda minik hortumcuklar yaratıyor. Uçsuz bucaksız ova rüzgarda bitmiyor. Rüzgar hızını kesip ova 'bittiğinde' sağdaki çardakaltı lokantada yine bisikletli bir Fransız çifte rastlıyorum. Biri üç diğeri dört yaşlarında, biri kız diğeri oğlan, iki çocukları var. İkisinin de bisikletlerinde romörkleri var ve ayrıca bisikletleri de çok yüklü. Anayla baba yorgun, çocuklar yaramazlık peşinde. Oğlanın oyuncak torbası Tuna'nınkinden de büyük.

Yol kenarında araç çeviren trafik polisleri gömlek satan bir minibüsü durdurmuşlar, kendilerine gömlek beğeniyorlar.

Ovanın bitiminde Bafa gölüne doğru bir rampa başlıyor. Herhalde bir iki kilometre var. Sonra 100'er metre arayla 100'er metrelik inişler ve çıkışlarla gölün kenarında ilerledim. Bafa gölünün özelliği, renginin her gün 'değişmesi'. Göl kenarındaki Club Natura'nın boş odası yok. İşletmecisi Floryan da ortalarda görünmüyor. Milas'a buradan daha 46 kilometre yol var. İki yaz önce bir gece ay ışığında kanoyla kürek çekerek gittiğimiz minik ıssız ada, güneşin altında yıkık taş duvarlı tarihi yapılarıyla parlıyor. Duvardaki sanat yapıtı yuvalarında iki kırlangıç yavrusu, çığlık çığlığa annelerinden yemek bekliyor.
Büyük boyut için tıkla!

Bafa'nın da epey bir çıkışı varmış. Karanlık basmadan Milas'a varamayacağımı anladım. Acele etmekten vazgeçtim. Güneşin batmasına yarım saat kala bir tepeciğin üstünde bir sigara sardım, güneşin batmasını bekledim.

Emin abinin hediye ettiği 'cat-eye' farımı ilk kez kullanmak üzere gidonuma taktım. Yola çıkarken Rüçhan'ın daha kullanışlı olur diye verdiği ince poların arka cebine değişik varyasyonlarda göz kırpan spot lambamı taktım, pedallara asıldım. Giysilerimdeki fosforlu işaretlerle ateşböceği gibiydim.

Milas'a inen tatlı eğimde dolunay altın rengiyle karşımda, tepelerin arkasından çıkıyordu.
Büyük boyut için tıkla!

Turan Otel'in odasından dışarıdan, biraz uzaktan, Roman havaları duyuluyor. Lokantacıdan duydum; bu otelde biraz gürültü yapanları 'hemen' dışarı atıyorlarmış.

 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 11417 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015