Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Şubat . 2020  
Pedal Çevirme Sanatı
Sürüş Tekniğini Geliştirme

Pedal Çevirme Sanatı

Çeviren: Emre Yıldırım
25.1.2004

Dağ bisikletinde boşa harcanan enerji sokağa atılan paraya benzer. Kimse 100’lerce doları sürekli havaya savurarak dolaşmak istemez ancak bir çoğumuz her pedal çevirişimizde anlamsızca kaybettiğimiz enerjinin farkına varmadan bisikletlerimizi sürmeye devam etmekten de geri durmayız.

İnsan vücudundaki enerji diğer tüm enerji kaynakları gibi sonsuz değildir. Dolayısıyla pedal çevirirken enerjimizi mümkün olduğunca tasarruflu kullanmak birincil hedeflerimizden olmalıdır. Ne yazık ki verimlilik zamanla öğrenilebilecek bir yetidir: Ancak çalışma ve sabır ile sahip olduğunuz enerjiyi mümkün olduğunca uzun ve verimli kullanmayı öğrenebilirsiniz.

NEREDEN BAŞLAMALI

En iyi başlama noktası pedal çeviriş yöntemidir. Genelde bisiklete alışma dönemlerimizde hemen hemen her birimizin yaptığı en büyük hata pedalları köşeli olarak çevirmek olmuştur: Genelde hiçbirimiz pedalları düz aşağı iterken diğer ayağımızla yukarı çekmeyi düşünmeyiz. Yukarı çekerek pedalı çevirmeyi başardığımız andan itibaren ise pedal çevirişte enerji kaybına neden olan ölü noktaları hızla geçerek enerji kaybımızı azaltma şansını elde ederiz.

Dairesel ve hızlı pedal çevirme (spinning) antrenmanı bu hatayı düzeltmek için başvurulacak en iyi çalışmalardan biridir. Bu yetiyi geliştirmek, sıradan bir bisikletçiyi üst seviye bir bisikletçi haline getirebilecek etkiye sahiptir.

Bu çalışmada yapılması ve akılda tutulması gereken en önemli nokta yukarıda da belirttiğimiz üzere bir ayağımızla pedalı aşağı iterken diğeriyle yukarı çekmeyi unutmamaktır.

Kulağa ne kadar kolay geliyor değil mi? Fakat o kadar da kolay değil!
Zorluk üst bacak kaslarımızın kasılıp gevşemesi mekanizmasıyla alakalı bir durumdur. İşte bu noktada çalışma ve egzersizin önemi ortaya çıkıyor. En başta hayli odaklanma gerektiren bu çalışma zaman içinde hemen hemen içgüdüsel bir hale gelebilir.

Kritik nokta yukarı hareketi gerçekleştirmeye nasıl odaklanılacağının öğrenilmesi ile ilgilidir aslında. Bu alışkanlığı kazanabilmek için SPD (Shimano Pedalling Dynamics) Pedal’lar biz bisikletseverlerin en önemli yardımcısıdır. Burada belirtilmesi gereken yukarı çekerek pedal çevirme yetisinin SPD uyumlu ve “kalpiye” pedallar dışında öğrenilmesinin mümkün olmadığıdır zira pedalı yukarı çekmek için ayağınızın pedalı bir şekilde yukarı sürükleyebilmesi gerekmektedir.

ZOR KAZANILAN TAVSİYE

SPD pedallardan korkmayın! Ortalama bir sürücü için bu tip pedallara alışmak genelde 2-3 sürüşten fazla zaman almayacaktır. SPD pedal kullanan hangi bisikletçiye sorarsanız sorun onlarsız bir bisiklet sürüşü düşünemeyeceklerini söyleyeceklerdir.

Pedal verimliliğini artırmanın bir diğer aracı ise çevirme ölçerlerdir (kadans ölçer). Çevirme ölçerlerin amacı dakikada kaç pedal çevirme hızıyla ilerlediğini düzenli olarak sürücüye bildirmektir. Bu noktada bacak hızının önemi ortaya çıkıyor. Bacak hızı sürücünün pedalı hangi hızla çevirdiğini gösteren bir ölçüdür. Bir sürücü dakikada ne kadar fazla pedal çeviriyorsa, o sürücünün bacak hızı o kadar yüksektir. Bacak hızına odaklı çalışmalarla bisikletçiler bacak kaslarına, belirli çeviriş hızlarında ve yoğunluklarında dayanıklılık ve sürüş alışkanlığı kazandırabilirler.
Büyük boyut için tıkla!

Yüksek çeviriş hızlarında uzun süreli binişlere alışan vücutlarda kas-sinir ilişkisine bağlı hafızanın yükselip geliştiği görülmektedir.

Başlarda bu tür çalışmalar düz sorunsuz zeminlerde gerçekleştirilmelidir. Bu demek değildir ki doğadaki sürüşlerinize bir süre ara vereceksiniz: İlk zamanlarda herşey biraz garip gelecektir. Sürüşlerinizi 90 – 100 çevirme hızında yapmaya başladığınızda, kolay viteslerde zaman geçirmek durumunda kalıp yüksek viteslere geçme isteğinin içinizde giderek arttığını hissedeceksiniz. Çok hızlı pedal çevirirken o denli hızlı gitmediğinizi görüp bunun çok da mantıklı olmadığını düşüneceksiniz.

Sakınbu noktada ruh halinizin çalışmanızı önlemesine ve çevirme hızını bırakıp eski sürüşünüze geri dönmenize neden olmasına izin vermeyin!

Unutmayın daha akıcı bir sürüşe sahip olabilmek için antrenman yapıyorsunuz! Aynı anda aşağı ve yukarı pedal itiş-çekişleri belirli bir uyum içerisinde gerçekleştirmeye ve üst bacak kaslarınızın kasılıp boşalmalarına hakim olmaya çalışın. Bunu yaparken vücudunuzun geri kalanının nasıl davrandığının da büyük önemi bulunuyor:

Başınızdan başlamak üzere topuk ve ayak parmaklarınıza kadar vücudunuzu izleyin. Unutmayın gereksiz enerji harcadığını hissettiğiniz vücut noktalarınızı arıyorsunuz! Pedal çevirmeyle ilgili olmayan tüm kaslarınızı gevşek tutmaya çalışın. Kafanızı ileriye bakacak şekilde kalkık, vücudunuzu mümkün olduğunca sabit tutmaya en yararlı yöntemdir.

Omuz ve omurganızı çarpıtıp gereksiz hareketler yapmayın. Kollarınızı hafif kırık ve her an yeryüzü şekillerinden gelecek darbeleri emecek şekilde hazır bulundurmaya çalışın. Yönlendiricinizi (gidon) çok fazla sıkmamaya çalışın. Elcikleri ezip bükmeye değil sadece bisikletinize yön vermeye çalışıyorsunuz! Emin olun göz kapaklarınızı fazla açıp kapamayarak dahi önemli bir enerji kaybını önleyebilirsiniz.

ÖĞRENME HIZI

Bir kaç hafta içinde bisikletinizle tırmanışlarınızın çok daha akıcı ve kaliteli hale geldiğine şahit olacaksınız. Bu durum pedalı yukarı çekmeyi öğrenmenin ne kadar önemli olduğunun en önemli kanıtlarından olacaktır. Ayrıca zaman içinde kayalık ve teknik bir zeminle karşılaştığınızda ne kadar yumuşak bir sürüşe sahip olmaya başladığınızı da farkedeceksiniz. Dayanıklılığınız artacak, hızınız artacak ve tüm vites sistemizin çok daha uzun bir ömüre sahip olmaya başladığını zaman içinde göreceksiniz.

Herşeyin ötesinde sürüş zevkinizin ve hakimiyetinizin eriştiği farklı boyuta inanamayacaksınız.
Büyük boyut için tıkla!

USTALAŞMAK

Hızlı çevirme alışkanlığını kazandıktan sonra sıra uzun tırmanışlar üzerinde çalışmaya gelecek. Tırmanıştaki amacınız yokuş çıkarken uzun süreler sele üzerindeki oturma konumunuzda pedal çevirişinizden rahatsızlık duymayacak noktalara ulaşmanızdır. Güç ve dayanıklılığı korumanın en iyi yolun genelde yokuşlarda göstereceğiniz verimli sürüş olduğunu göreceksiniz. Kuvvetli olmak, belirli bir zaman sürecinde, üretilebilecek en üst seviye enerjiyi ortaya çıkartabilme yeteneğine sahip olmaktır.

Unutmayın hiçbir zaman sürüşünüzün ilk başlarında tüm gücünüzü kullanmaya çalışmayın! Tam güç çalışmaya başlamak ancak yumuşak bir ısınma sürüşünden sonra ve pedal çevirme sanatına mümkün olduğunca hakim olduktan sonra başvurulması gereken bir durumdur. Böylece fazla zorlamadan doğabilecek sakatlıkları da önceden önlemiş olursunuz.

Yeterli antrenmana ve gelişmiş yetilere sahip olmayan vücutlarda alışılmadık sürüş uzunluklarında ve zorlu çalışmalar, sırt, bel, omuz, diz ve bacaklarınızın çeşitli kaslarında önemli sakatlık ve ağrılara neden olabilir. Sadece bisiklete binmek dışında spor salonlarında üst vücut ve bacak kasları için yapılacak ağırlık çalışmaları zayıf kalmış vücut noktaları nedeniyle oluşabilecek sakatlık ve ağrıları önleyecektir. Doğru teknik, daha az sakatlık ve çok daha doyurucu bir sürüş zevkini sizlere sunacaktır.

Bisikletle kalın.

Kaynak: MTBAction Ağustos-99

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Mükemmel Pedal Çevirmek  

  Bu yayın 17409 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015