Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Şubat . 2020  
Dünyanın En Pahalı Bisikleti
Arttıran Var mı?

Dünyanın En Pahalı Bisikleti

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
29.1.2004

Dağ bisikleti, ya da bisiklet konusuna biraz burnunu sokan herkes mutlaka fiyat tartışması yapmıştır. „Bu bisiklete bu kadar para verilir mi?“, „bu bisiklet niye bu kadar ucuz?“, „şu markanın fiyat-performans özelligi nasıl?“ hepimizin sık sık tekrarladıgı sorular.

Gelin bu sefer de hep hesaplı bisiklet arayanlar olarak madalyonu ters çevirelim ve soralım: Standart üretimi yapılan parçalarla bir bisiklet en pahalı kaça çıkar? Standart üretimi yapılan parcalar olması önemli, yoksa altın kaplama veya som altından bir bisiklet elbette manasız olur. Yani hem kullanım açısından üst seviyede, hem de fiyat açısından rakipsiz bir pahalılıkta bir bisiklet toplamaya kalksak kaca çıkarırız? 7000 Euro? 10.000 Euro?

MountainBike dergisi 10. yıldönümünde bu sorunun cevabını aradı, bize de dudak uçuklatan bisiklet nedir sorusunun cevabını buraya taşımak kalıyor. Bisikletin donanımı konusunda biraz değişim de yapma izni tanıdık kendimize. Fiyatını da sona saklayalım.

Önce bir bisikletin ana parçası olan kadro. Böyle pahalı olması amaçlanan bir bisiklete elbette sıradan bir alüminyum kadro yakışmaz. Kadro olarak Litespeed Niota Titan’i alıyoruz. Ağırlığı 2300g olan bu güzide parçanın fiyatı ise 4.550 Euro.
Kadro Litespeed Niota Ti
Kadro Litespeed Niota Ti
Büyük boyut için tıkla!

Kadro çift süspansiyonlu olduğundan gelelim bir adım sonrasına, süspansiyonlara. Arka için DT Swiss „fiyatı uygun“ bir marka. 230g ağırlığı olan bu parça da 430 Euro ekliyor fiyata. Dergide ön çatal olarak 999 Euro’luk Fox Talas amortisörü kullanılmış. Biz şahsen fiyatı tırmandırmak için 100 Euro daha pahalı Fox’un F100X modelini koymayı tercih ettik, ama bisikletin gidon boğazı 1,5“ olsaydı fiyatı 2000 Euro’ya yaklaşan bir Headshok Lefty modeli takılabilirdi.
Süspansiyon seti
Süspansiyon seti
Büyük boyut için tıkla!

Gidonla devam edelim. Furş yatağı bisikletin önemli parçalarından. Burada Acros Ceramic kullanılmış. Bir furş yatağı seti için düşük sayılabilecek 103g ağırlığında ve 222 Euro. Pahalılık söz konusu olduğunda sınır tanımak yok. Furş yatağının kendi kapağı vardır ama önemli değil, biz hafiflik ve pahalılığıyla ünlü Tune markasının karbondan yapılmış kapağını takalım, 5g ağırlığında ve 29 Euro. Spacer tabir edilen halkalara gelince, Syntace’den 3g ağırlığında 9 Euro’luk bir parça bulduk. Uygun gidon boğazına gelince, elbette kadro titanyumdan olunca aynı maddeden olsa iyi olur, Moots’un Ti Beam modeli 169g ile cok hafif olmasa da 349 Euro ile pahalılık şartına uygun. Geldik gidona. Karbon gidonlar fiyat açısından amacımıza uygun olduğundan ötürü Syntace Carbon kullanılmış, 179g ağırlığıyla çok hafif olmasa da 148 Euro ile oldukça tuzlu. Öte yandan biz bununla yetinmedik, aradık taradık ve Easton MonkeyLite SL kullanmaya karar verdik, fiyatı 189,95 Euro. Ayrıca 135g ile daha da hafif. Gidonu öyle boş boş almıyoruz tabii, Syntace’den borunun iki ucunu kapamak icin Syntace Bar Plugs alalım, çifti 8g ve 7 Euro. Gidonun elcikleri ODI’den Lock On modeli, çifti 108g ve 29 Euro. Biz şahsen burada da insiyatifimizi kullanıyor ve hayali bisikletimize 4 Euro’ya daha kıyarak Lizard Skins’in 32,99 Euro’luk elciklerini takıyoruz. Ayrıca dergide koyulmamış ama biz kullanım kolaylığı açısından boynuz da eklemeyi uygun gördük. Bir piyasa araştırması sonucu AX-Lightness Medea’da karar kıldık, cifti 199 Euro.
Gidon grubu
Gidon grubu
Büyük boyut için tıkla!

Seleye gelelim. AX-Lightness markasından devam edelim. Sele ve sele borusunu buradan edinelim, sele olarak 650 Euro’luk, sele borusu olarak da 325 Euro’luk Europa modelini seçiyoruz.
Sele grubu
Sele grubu
Büyük boyut için tıkla!

Pedallar Crank Brothers’in Triple Ti modeli, adından da anlaşılacağıüzere bu parçalar da titanyumdan ve 440 Euro tutuyor.
Eggbeater
Eggbeater
Büyük boyut için tıkla!

Gelelim çekiş sistemine. Dergi bisiklette XTR kullanmış, ama bizce ucuz bir donanım, SRAM’in en üst grubu X.0 grup olarak toplanınca daha pahalı olduğu için biz vites elciklerinde ve arka attırıcı da X.0 takmaya karar verdik, XTR-X.0 karşılaştırması şu şekilde: Arka vites attırıcıda XTR 203g, 129 Euro, X.0 204g ama 235 Euro, vites elciklerinde XTR’nin son Rapidfire modeli 235g ve 159 Euro, X.0 ise 186g ve 92 Euro, yani toplamda bisikletin fiyatına 39 Euro daha eklemiş olduk. Ön attırıcı ise Shimano XTR kalabilir, 131g ve 78 Euro. Zincir ise elbette kadro gibi titanyumdan olmalı, hem bu sayede paslanma imkânı da ortadan tamamen kalkar, Wippermann Connex Titan zincirini alıyoruz, 256g ve 299 Euro. Fiyat temel amaç olunca herşeyi düşünmek gerek, vites tellerini ayrı alıyoruz, teller Jagwire’dan geliyor, karbon, doğal olarak 99g gibi bir ağırlıkta 2 tane tel 57 Euro. Arka dişlilere gelince. Sıradışı madde kullanmaya burada da devam ediyoruz, Cycle Dynamics titanyum donanım üreticisi, kaseti 203g ağırlığında ve 349 Euro. Ayna kollara bakalım. Bunları hem hafiflik hem de fiyat açısından Tune’den alıyoruz, 396g ağırlık ve 235 Euro. Tabii ki fiyatı artırmak için ayna kollarla ayna dişlileri ayrı ayrı toplanıyor. Yine Cycle Dynamics’ten titanyum dişliler alıyoruz, 150g’lık bu dişliler 407 Euro tutuyorlar. Söz konusu hedef fiyat olunca vidaları da düşünmek gerek. Bunları da hazır elimiz değmişken Tune’den titanyum olarak alıyoruz, 5 tane vida 20g ve 28 Euro tutuyorlar. Elbette böylesine nadide bir kadroya zincir sıkışması sonucu zarar gelmesini istemeyeceğimizden ötürü bir de zincir kollayıcı ekliyoruz, Tune Carbon, 8g, fiyatı 39 Euro artırıyor. Son olarak gelelim orta mile. Burası şimdiye kadar fiyatlara „Eh olabilir“ diye yaklaşanların bile yüreğine inme getirecek bir bölüm. Tune firmasının şimdiye kadar ürettiği en hafif orta mil Skyline 6 Pack Ceramic, sıkı durun, tamı tamına 3.333 Euro!!
Cycle Dynamics titanyum kaset
Cycle Dynamics titanyum kaset
Büyük boyut için tıkla!
Wippermann titanyum zincir
Wippermann titanyum zincir
Büyük boyut için tıkla!

Gelelim frenlere. Bir disk fren araştırması yapınca en pahalı disk frenin Hope Mono 6Ti olduğu ortaya çıktı, set fiyatı 650 Euro. Biz The Cleg geçer diye düşünüyorduk, ama onun set fiyatı 640 Euro’da kaldı. Neyse sorun değil, Hope Mono 6Ti adından da anlaşılacağı üzere 6 balatalı ve balatalar titanyumdan.
Hope fren seti
Hope fren seti
Büyük boyut için tıkla!

Tekerlek setleri de öyle üst sınıf Mavic’lerle falan idare edilecek gibi değil. İyisi mi bir çift Xentis karbon tekerlek alalım 1450 Euro’ya. Lastiklere gelince hafif de olur, hem pahalı, Schwalbe’nin Racing Ralph’ları uygun modeller, çifti 78 Euro yapıyor. Daha pahalı lastikler var ama çoğunlukla tepe inişi sahasındalar ve ağırlığı yukarı çekiyorlar. Tekerlek mandallarını Tune’den alalım, AC 16+17 titanyumdan 53g ağırlığında ve 94 Euro tutuyorlar.
Xentis tekerlek
Xentis tekerlek
Büyük boyut için tıkla!

Kala kala şişelik ve vidalar kaldı, onlar da elbette titanyumdan olmalı, King Cage Titan şişelik 26g ve 110 Euro. Bisikletin yapımında yerine ve taşıyacağı baskıya göre Schmolke’den 20 tane karbon, Syntace’den de 13 tane de titanyum vida kullanılmış, toplam 189 Euro’da buraya gidiyor.

Eh, böylece herhalde dünyanın en pahalı bisikletlerinden birini yapmış olduk. Ayrıca son derece kullanışlı bir tam süspansiyonlu yarış bisikleti oldu. Aşağıdaki çizelgede bütün parçalar, ağırlıkları ve fiyatları mevcut. Toplamda bisiklet dergideki haliyle 15.871 Euro’ya, bizim değiştirdiğimiz ve eklediğimiz parçalarla 16.255 Euro’ya geldi, Ağırlığı da sırasıyla 10.757g ve 10.431g. Yani görünen o ki MTBTR’nin bisikleti daha hafif ve daha pahalı.

Mutlu rüyalar!
Büyük boyut için tıkla!


 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 62181 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015