Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Nisan . 2020  
Kadro Dünyasının Sessiz Devleri
Kinesis & Easton

Kadro Dünyasının Sessiz Devleri

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
7.2.2004

Kadro bisikletin en önemli parçası, bisikleti bisiklet yapan unsur. Kaliteli kadro dağ bisikleti sporundan zevk almak için ilk şart. Sertlik, hafiflik, sağlamlık kadrolarda aranan özellikler. Bunun yanında kadronun görsel özelliği de var. Kadro demek sıklıkla bisikletin markası demek. „Bisikletim Trek“, „Giant kadro arıyorum“ vs gibi çokça duyduğumuz ifadelerin arkasında markalara olan güven yatıyor. Güven tek neden değil elbette. Pek çok kişiye Şahin karoseri altında Mercedes mi yoksa Mercedes karoseri altında Şahin mi sorusunu sorarsanız alacağınız cevap Mercedes karoseri olacaktır. Velhasıl insanoğlu gösterişi sever. Hayatımızın her sahasında öyle ya da böyle yenik düştüğümüz bu eğilimin dağ bisikleti konusunda olmamasını bekleyemeyiz.

Öte yandan „Bisikletin üzerinde XYZ yazsın da içinde ne olursa olsun“ anlayışı yüzünden bisiklet seçerken çoğu kez yanlış, gereğinden veya ihtiyaçtan fazla para veriliyor. Bu konudaki yanlışlıklara „Hangi bisikleti almalı“ yazı serimizde üstüne basa basa değiniyoruz.

Bu yazımızda kadroların büyük çoğunluğunun üzerlerine marka çıkartması yapıştırılmadan nereden geldiğini inceleyeceğiz. Sessiz devler başlığı altında dünya kadro pazarının %60’ından çoğunu elinde bulunduran Kinesis’ten ve alüminyum işleme ile skandiyum gibi maddelerde lider konumdaki bir başka üreticiden, Easton’dan bahsedeceğiz.
Kinesis KM1
Kinesis KM1
Büyük boyut için tıkla!

Kinesis 1989 yılında Tayvan’da Giant firmasından ayrılan 5 kişinin kurduğu bir firma. İlk işlerine Cannondale’in yol bisikletlerine ön çatal üreterek başlıyorlar. 1991 yılından itibaren de Mongoose ile başlayarak alüminyum kadro üretimine geçiyorlar. 1993 yılında Tayvan’ın yanı sıra Amerika’da da fabrika açan Kinesis üretimini gittikçe arttırıyor, yayıyor, 1995 yılında Çin’de de bir fabrika açıyor. 2000’li yıllarda Kinesis aldığı uluslararası standartlara uyum payesi ile birlikte kadro üretiminde lider konuma geliyor.

Bugün Kinesis 1500’e yakın kişinin çalıştığı ve yılda 270.000 kadro ile 110.000 ön çatalın üretildiği bir firma. Zaman içinde firma değişik fabrikaları arasında işbölümüne gitti. Bugün Çin’deki fabrika daha çok ucuz kadro üretirken –burada ucuz demek kötü anlamına gelmiyor kesinlikle- Amerika’daki ve Tayvan’daki fabrikalar daha çetrefilli işlemleri, örneğin tandem tabir edilen iki kişilik kadroların üretimi veya Easton, Columbus, Dedacciai gibi alüminyum boru üreticileriyle ortak çalışmayı da üstleniyorlar.

Kinesis üretiminde 7000 ve 6000 alüminyum alaşımlarını, Merida bisikletlerinin yapıldığı magnezyumu, Red Bull yarış bisikletlerinin üretildiği karbonu kullanıyor, ayrıca Easton gibi alüminyum alaşımlarından boru üreten firmaların borularının kaynağını yapıyor. Easton’ın ürettiği skandiyum (Kinesis skandiyum üretmiyor) ve Easton ultralite borular Amerika’daki fabrikaya ve Tayvan’a getirilip buralarda Kinesis tarafından birleştiriliyorlar. Bunun yanında kendi geliştirdikleri alaşımlar da var, örneğin Tayvan’da üretilen Kinesium. Kinesium Easton’in ürettiği borulardan yapılan kadrolara rakip olarak konuşlandırılan üst sınıf kadroların yapıldığı alaşım. Bu kadrolar Kinesis’in „normal“ kadrolarından daha hafif oluyorlar, fiyatları da elbette o nebzede yüksek.
Kinesis A858
Kinesis A858
Büyük boyut için tıkla!

Bugün genel anlamda söyleyebiliriz ki, istisnalar kaideyi bozmamak şartı ile kendi kadrosunu kendi ürettiğinin reklamını yapmayan firmaların tamamına yakını Kinesis’le çalışıyor. Üzerinde „Made in Taiwan“ ibaresi bulunan kadroların yine tamamına yakını (Giant hariç, onlar da Tayvan’da kendi fabrikalarinda üretiyorlar) Tayvan’daki Kinesis fabrikalarından geliyor.

Okuyucularımızı şaşırtacak başka gerçeklere gelelim mi? Scott, Specialized (alt sınıflar), Trek, Diamondback, Felt, Jamis, GT, Schwinn, Haro, Raleigh, Santa Cruz, Storck, Sunn, Kona, Corratec gibi bisiklet sevdalıların ağızlarının suyu akarak baktığı markaların hepsinin kadrolarını Kinesis yapıyor. Aradaki nüans şurada: Bazı markalar kadro tasarımlarını kendileri yapıyor ve Kinesis’e bu temelde siparişveriyorlar. Pek çok marka ise Kinesis’in kendi kadrosunu satın alıp üzerine kendi etiketini yapıştırıyor.
Isimsiz Kinesis kadro
Isimsiz Kinesis kadro
Büyük boyut için tıkla!
Isimsiz Kinesis kadroda detay
Isimsiz Kinesis kadroda detay
Büyük boyut için tıkla!

Sonuçta Kinesis çok geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Bugün Kinesis’in ürettiği ve binlerce dolara satılan kadrolar, daha doğrusu bisikletler var. Kinesis kadro sahasında en büyük üretici firma (OEM, Original Equipment Manufacturer), öte yandan Kinesis bu büyüklüğünün yanı sıra perakende (aftermarket/retail) olarak kendi kadrolarını da satıyor, geçtiğimiz yıl kendi bisikletlerini de üretmeye başladılar. Perakende satılan kadrolar ise özel olarak üretilmek yerine OEM-ürünlerinin bu şekilde pazarlanmasıyla oluşuyor.

Gelelim Easton’a. Easton aslında 1922’de kurulmuş bir spor malzemeleri üreticisi. Okçuluk, beyzbol, hokey ile başlayan üretimleri bisiklet sporunda kaliteyle özdeşleşmelerine kadar devam ediyor. Yani Easton Kinesis’in aksine sadece bisiklet sektörüne yoğunlaşmış bir firma değil. Alüminyumun ana malzeme olarak kullanıldığı spor dallarında çalışan bir firma. Bu kadar eski bir firma olmasının avantajı Easton isminin daha çok tanınmış olması. Alüminyumun dağ bisikletlerinde yayılması döneminde bile Easton ismi üst sınıf kalite demekti. Bu avantajını Easton sadece üretici olarak (OEM) değil aynı zamanda perakende satıcı olarak da kullanıyor. Bugün Easton marka gidon boğazları, sele boruları vs. çok tutulan ürünler. Bu özellik ayrıca başka bir şekilde de kendini gösteriyor: Easton boruları ve kadroları ile çalışan firmalar, örneğin Rocky Mountain, Nicolai vs. Easton ismini kadrolarının üzerinde göstere göstere taşıyorlar ve bu kalite göstergesi isim için fazladan para talep ediyorlar. Kinesis’te de bu etki zamanla kendini göstermeye başladı, artık kadrolarda sadece „Made in Taiwan“ değil, „Kinesis“ ibaresine de rastlanıyor.
Nicolai Argon kadro, easton borudan
Nicolai Argon kadro, easton borudan
Büyük boyut için tıkla!

Easton 6061 ve 7005 alüminyum alaşımlarından, ayrıca kendi geliştirdikleri skandiyumdan kadro ve boru üretiyor. Bunların yanında elbette Kinesis’te de olduğu gibi ufak kadro parçaları üretimi mevcut. Skandiyum Easton’in geliştirdiği ve hafifliğiyle ünlü bir alüminyum alaşımı (bkz. Bisiklet üretiminde kullanılan maddeler ). Bu şekilde bakınca görülen o ki, Easton daha ufak bir sahada etkin. İki firma arasındaki büyük farklardan biri de burada kendini gösteriyor, Kinesis çok daha geniş bir yelpazeyi kaplarken, yani en ucuzundan kadroların yanı sıra kinesium ve (gelen borulardan) skandiyumdan kadrolar da üretirken Easton düşük seviyeli kadro üretmiyor, onun yerine özellikle boru üretimine yoğunlaşıyor, Columbus, Tange, Dedacciai gibi. Bu nedenle Easton (yine aynı Columbus ve Dedacciai gibi) kendi ürettikleri alüminyum ve skandiyum boruları kaynak için Kinesis’e veriyorlar. Kinesis bunun yanında Tayvan’da kendi geliştirdiği alüminyum ve kinesium kadroları üretiyor, Çin’de ise (halihazırda Kinesis’in en büyük fabrikası) daha alt sınıf alüminyum kadroları. Tayvan ve Amerika’da bunların yanında Kinesis’in karbon parçaları da üretiliyor.
Rocky Mountain Vertex kadro
Rocky Mountain Vertex kadro
Büyük boyut için tıkla!
Rocky Mountain Vertex kadro detay
Rocky Mountain Vertex kadro detay
Büyük boyut için tıkla!

Doğal olarak her iki markanın da ürün yelpazesi kadro ve parça ile sınırlı değil. Sonuçta alüminyum işçiliğinde doruk noktasına ulaşmış üreticiler olarak bu maddeden her türlü ürünü yapıyorlar. Sele borularından, gidon boğazlarına, çeşitli kullanım sahalarına göre ön çatallara kadar herşey var portföylerinde. Ayrıca boru konusunda kişisel sipariş vermek de her iki markada mümkün. Boruların maddesi, kalınlığı, açıları, velhasıl akla gelen ne kadar veri varsa bunları özel olarak seçmek de imkan dahilinde.

Bütün bu saydığımız gelişmeler, üretici firmaların artışı, üretim yerleri tabii müşteri açısından olumlu. Artık Kinesis’in ürettiği son derece kaliteli ama üzerinde marka yazmayan Tayvan malı kadroları 60 Euro’dan başlayan fiyatlarla almak mümkün. Uzun lafın kısası kadro alırken dikkatli olmak tabii ki çok önemli, ama „no-name“ kadrolardan üzerinde bildik 5 markanın adı yazmıyor diye çekinmeyin. Tayvan malı ibaresi günümüzde kesinlikle olumsuz bir ifade olmadığı gibi kadroların kalitesi konusundaki göstergeler sadece menşei, markası ve fiyatı değildir.

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Easton  
kurum   Kinesis  
kurum   Nicolai  
kurum   Rocky Mountain  
haber   Hangi Marka Tayvan’da?  

  Bu yayın 17919 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015