Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Şubat . 2020  
Nabız Saatleri
Bisiklette Elektronik

Nabız Saatleri

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
7.2.2004

Nabız saatleri konusuna sağlık bölümümüzde yeri geldiğince değiniyoruz. Aynı şekilde sürüş teknikleri bölümümüzde yer alan antrenman yazılarımızdan da anlaşılacağı gibi nabız saatleri belirli bir hedef yönünde yapılan antrenmanlarda vazgeçilmeyecek aletler. Pek çok amatör ve zevk için bisiklete binenlerin kafasındaki düşünce ise belli: „Ne gerek var“, „Oyuncak yaşını aşalı çok oldu“ vs. Bu gerekçeler belli bir yere kadar doğru. Yani hafta sonları çıkıp sahilde bir saat gezinmekten oluşuyorsa bisikletle geçirilen vakitler, nabız saatinden önce alınacak daha önemli parçalar olduğunu düşünebiliriz. Öte yandan nabız saatleri günümüzde lüks bir tüketim aracından ziyade çok geniş bir yelpazeyi kaplıyorlar.

Nabız saatlerinin pek çok işlevi var. Kronometre, saat gibi işlevlerin yanında adı üstünde nabız ölçmekle başlayıp, kişiye özel idman planı çıkarmaya, spor esnasında yakılan kalorileri göstermekten bu kalorilerin ne kadarının yağlardan yakılan kalori olduğunu hesaplamaya, çeşitli idman verilerini hafızaya alıp daha sonra bakma imkanı tanımaya kadar her derde devalar. Bunların yanında üst sınıflardaki ürünler, özellikle bisiklet sporu hedeflenerek üretildilerse bir bisiklet bilgisayarının sunduğu işlevleri de sunuyor, hız, yol, yerine göre pedal devri, yükseklik, ısı ölçme gibi daha geniş sahalara gidiyorlar. Fiyatları da o ölçüde artıyor tabii ki.

Nabız saatlerinin öncelikle en önemli işlevleri kontrol. Daha önce de çeşitli yazılarımızda değindiğimiz gibi bir geziye çıkarken ya da yarışa baslarken parkurun ilk 3km’sinde 160 nabızla en önde koşturup sonra geri kalan bölümde dil bir karış dışarıda pestilimiz çıkmış halde sürünmememizi sağlıyor nabız saatleri. Vücudumuzun yağ yaktığı aralıkta, ya da belirli bir hedef doğrultusunda belirlenme bir aralıkta çalıştırmamızı, yüksek verim almamızı, gereksiz yere kendimizi zorlamak yerine gücümüzü etkili ve verimli bir şekilde kullanmamızı sağlıyorlar.

Dolayısıyla bir nabız saati alırken neye ihtiyacımız olduğunu belirlemek çok önemli. Hayatında açık havada yatmamış, yatmayacak ya da eni konu yaz tatilinde bir barakada yatacak olan insanların gidip konfor aralığı -20°’den başlayan uyku tulumu almalarının gereksizliği gibi (öte yandan endüstri büyük ölçüde bu insanlardan geçiniyor) nabız saatlerinde de sahil yolunda bisikletinin tadını çıkaran birinin 300 Euro’luk ve işlevlerinin dörtte birini bile kullanmayacağı bir nabız saati alması sokağa atılan para.

Uzun lafın kısası nabız saati önemli ve gerekli bir yardımcı. İhtiyaçlarımız doğrultusunda da alındığı takdirde kesinlikle spor hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oluyor. Bu ve bir dahaki bültenle yayımlayacağımız yazımızla çeşitli fiyat aralıklarından nabız saatlerini size tanıtacağız. En ucuz ve basit modelden başlayarak en pahalı ve çok işlevli, 1 hafta ve üzeri seferlerde kullanılan aletlere gececeğiz. Takdir edersiniz ki bütün yelpazeyi burada sunmamıza ne yer müsait ne zaman. Dolayısıyla belirli sınıflardan tabir caizse numunelik ürünler seçtik, bu ürünlerin daha ucuzu da mevcut, daha fazlası da, araştırıp karar vermek size kalmış. Saatlerin hepsinde belirli temel işlevler mevcut. Her saat anlık nabzı gösteriyor, her saatin saat işlevleri var, tarih, kronometre var. Ayrıca bütün saatler su geçirmiyor ve bütün saatlerde veri alışverişi göğse takılan bir verici aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Bu vericilerin hepsinin pilleri saatin pili gibi bitince değiştiriliyor, sadece Polar markasının ürünleri bu konuda büyük bir eksiklik göstererek pili biten göğüs bandını çöpe atmayı ve yenisini almayı şart koşuyorlar. Gelelim modellere:

Sigma PC7
Sigma PC7
Sigma PC7
Büyük boyut için tıkla!

Sigma bisiklet aksesuarı üreten Alman bir firma. Nabız saatleri konusunda da oldukça geniş bir ürün yelpazesi var. PC7 saat, tarih, kronometre gibi harcıâlem işlevlerin yanı sıra anlık nabız gösterme, idman için ayarlanabilen alt ve üst nabız sınırları işlevlerini sunuyor. Bu sınırlar aşıldığı takdirde sesli uyarıda bulunan saatte ayrıca azamî nabzı da görmek mümkün. Bu özellikleri nabız saati konusunda aranan temel özellikler, ve amatör veya yeni başlayan bir kullanıcı için tamamen yeterli. Tek eksik çalışma sonrasında ortalama nabzı göstermemesi, belki kalori sayacı olmaması da bir dezavantaj. Ama ilk etapta nabız kontrolü amaçlayanlar için tamamen yeterli bir ürün.

Ciclosport CP10L
Ciclosport PC10L
Ciclosport PC10L
Büyük boyut için tıkla!

Ciclo bisiklet ve spor elektroniği konusunda oldukça güzel ürünler sunan bir marka. Adı üstünde 10 işlevli CP10L’de de elbette saat, kronometre ve anlık nabız göstergesi bulunuyor. Bunun yanında geri sayım sayacı da mevcut. İdmanlar için alt ve üst nabız sınırları ayarlanabiliyor, bunların aşımı halinde sesli uyarıda bulunuyor saat, ayrıca ekrandaki rakam da yanıp sönmeye başlıyor; çalışma sonrasında ne kadar bu sınırlardahilinde, altında ve üstünde çalışıldığını gösteriyor saat, ayrıca idman verilerini hafızasına alıyor. Hafıza sadece bir idmanla sınırlı. Bunun yanında güzel bir özellik, kalori sayacı var, ne kadar kalori yaktığını görmesi insani çalışmaya oldukça teşvik eden bir özellik. Bir de gece için önemli, ekranın geriden aydınlatma işlevi de mevcut. Bu saati ben de kullanıyorum, şahsen çok memnunum, şimdiye kadar eksikliğini hissettiğim bir işlevi olmadı.

Omni LumiTrac One
Omni LumiTrac One
Omni LumiTrac One
Büyük boyut için tıkla!

Omni LumiTrac One 14 işlevli, diğer saatlerde bulunan saat işlevlerinin ve nabız ölçme işlevinin yanı sıra istenen nabız aralığı girilmesine de olanak tanıyor. İdman sonrasında bu aralığın ne kadar içinde, ne kadar dışında çalışıldığına bakılabiliyor, karanlıkta nabızla birlikte yanıp sönen bir ışığı var ama ekran aydınlatması olmayınca pek faydalı bir özellik değil. Ortalama nabız idman esnasında ve sonrasında öğrenilebiliyor. Alelade saat işlevlerinin yanında geri sayım özelliği var, ayrıca kalori sayacı da bulunuyor.

Sigma PC1600
Sigma PC1600
Sigma PC1600
Büyük boyut için tıkla!

PC1600 PC7’nin büyük kardeşi diyebileceğimiz bir model. Anlık nabız, saat işlevleri, tarih, kronometre vs. gibi özelliklerini saymaya gerek yok. PC7’ye ek olarak ortalama nabız gösteriyor, ayrıca hafızası da var. Hafızasının güzel yani alt sınıf hafızalarında olduğunun aksine sadece bir değil, 16 idman verilerini kaydedebilmesi. Aynı şekilde kalori sayacı da toplam kaloriyi gösterebiliyor, yani bir hafta her gün çalışıp hafta sonunda o hafta ne kadar kalori yaktığınızı öğrenebiliyorsunuz. Güzel bir özelliği de saatin yakılan kaloriler içinde yağ oranını hesaplaması. Elbette istenen sınırlar girilebiliyor, bu sınırlar aşıldığında uyarı geliyor. İdman sonrasında bu sınırların ne kadar süreyle içinde veya dışında çalışıldığına da bakılabiliyor. Saat azamî ve ortalama nabzı da belirtiyor. aydınlatması da var.

Oregon Scientific SE132
Oregon Scientific SE132
Oregon Scientific SE132
Büyük boyut için tıkla!

Oregon Scientific firmasının ürettiği SE132 modeli de klasik nabız ve saat işlevlerini sunuyor elbette. Bunların yanında yine istenen aralığın girilmesi, bu aralığın aşılması durumunda uyarıda bulunma özelliği de var, Oregon’da ekranda yanıp sönme ve sesli uyarının yanında titreşimle de uyarı var. aydınlatması da bulunuyor. hafızası 44 idman büyüklüğünde, ki bu oldukça geniş bir zaman demek. Oregon Scientific kalori sayacına sahip, bu kalorilerin içinde yağ oranını da gösteriyor. Oregon’un ayrıca güzel bir özelliği Polar ürünlerindekine benzer bir şekilde FitnessIndex adı altında kendiliğinden verimli çalışma için alt ve üst sınırları belirlemesi.

Nike Triax C5
Nike Triax C5
Nike Triax C5
Büyük boyut için tıkla!

Spor dünyasının lider markalarından Nike de nabız saati üretmeye başlayalı bayağı oluyor. Triax C5 “normal” işlevlerinin (saat, kronometre, anlık nabız) yani sıra, istenen nabız aralığının girilmesi, aralıktan çıkılması durumunda sesli uyarı ve aydınlatma özelliklerine de sahip; çalışma sonrasında ortalama nabız da gösteriliyor.

Polar M32
Polar M32
Polar M32
Büyük boyut için tıkla!

Polar markası nabız saatleri konusunda en önde gelen markalardan. Finlandiya menşeili üretici nabız saatleri sahasına ilk giren ve bugün de en geniş ürün yelpazelerinden birini sunan marka. Polar ürünlerinin genel olarak tek olumsuz yani standart donanımda yer alan göğüs bantlarının pillerinin bittikleri zaman diğer markaların aksine değiştirilememeleri. Bunları atıp yeni bant almak gerekiyor, bu da uzun vadeye yayıldığında gereksiz masraf. M32 de her türlü temel işlevi sunuyor. Bilumum saat, sayaç ve anlık nabız göstermelerinin yanında yine nabız aralığı girilebilme ve bu aralık aşıldığında sesli uyarı özelliğine sahip. Hafızasında sadece 1 idmanlık yer olmasına karşı kalori sayacı açık bırakılıp birden fazla çalışmada yakılan kalorileri toplayabiliyor, bunun yanında yağ oranını da gösteriyor. Ayrıca gece idmanları için aydınlatması da var. Gelelim Polar’ı Polar yapan iki özelliğe. Polar saatlerinde diğer markalardan farklı olarak kodlanmış veri alışverişi özelliği bulunuyor. Bu ne demek? Saat ve göğüs bandı arasındaki veri gidiş gelişi kodlanarak gerçekleşiyor. Bu özellik yalnız başınıza çalışırken değil ama grup içindeyken yanınızdaki bisikletçinin göğüs bandından gelen verilerin sizin saatinize yansımaması için oldukça kullanışlı. Bunun yanında Polar ürünleri M serisinden itibaren OwnZone adı altında iki atım arasındaki aralıklar temel alınarak en verimli nabız aralığını (azamî nabzın %65-85’i arası) kişiye özel olarak hesaplıyorlar. Bu özellik özellikle yeni başlayanlar ya da kendi uğraşmak istemeyenler için oldukça kullanışlı.

Bu yazımızda nabız saatlerinin giriş ve orta sınıfından seçtiğimiz ürünleri tanıttık. Bir dahaki yazımızda bisiklet sektörü hedef alınarak üretilmiş ve bisiklet bilgisayarlarının de işlevlerini yerine getiren ürünleri tanıtacağız.

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Sigma  
kurum   Ciclosport  
kurum   OmniSports  
kurum   Oregon Scientific  
kurum   Nike  
kurum   Polar  
haber   Kameralara Devam (Güncellendi)  
haber   Minoura Flex  
yayin   2007 SigmaSport Bisiklet Bilgisayarları  

  Bu yayın 17916 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015