Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Eylül . 2020  
İleri Seviyede Fren
Fren 3

İleri Seviyede Fren

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
8.2.2004

Merhaba!

Fren konusunda artık sonlara geldik. Bu yazımızda ileri derecede fren konusuna değineceğiz. Öncelikle anlatacağımız konu bisikletin fren esnasında kıç atması ve silkelenmesi durumu. Sonra bu durumla fren esnasında nasıl başedeceğimizi, aksi yöne gidonu kırmayı göstereceğiz. Bunlara ek olarak eğik zeminde eğime paralel giderken ve dik yokuşlardan aşağı inerken fren yapmanın inceliklerinden bahsedeceğiz.

Bisiklete kıç attırma ülkemizde de özellikle genç ve küçük yastakilerin en büyük eğlencelerinden biridir. Bu konu aslında son derece basit bir eğlencelik cambazlık gibi görünse de aslında fren esnasında karsılaşabileceğimiz ve de dikkat etmemiz gereken bir durum. Bu nedenle doğru tepki vermek önemli.

Kıç attırma işlemini ve buna bağlı olarak bisikleti silkelemeyi kendimiz de isteyerek yapabiliriz. Bunun için yüksek hızda, ağırlığımızı hafif öne veriyoruz, ki bisikletin arkası kolaylıkla patinaja düşebilsin, yol tutusu zayıflasın. Arka freni sikip da bisikletin arkası da kaymaya başladığı anda yapacağımız işlem ters yöne gidonu kırmak. Yani sonuç itibariyle arabalarda yapılanın aynisi. Bu durum hiza bağlı olarak arka tekerleğin diğer yöne kaymasıyla, yani bisikletin iki taraf arasında silkelenmesiyle sonuçlanabilir. Yapılacak şey, her seferinde gidonu ters tarafa kırarak bu silkelenmeyi kontrol altında tutmak ve gidiş yönünden sapmamak. Yani mümkün olduğunca düz bir çizgi üzerinde bisikleti sağa sola silkelemek.
Büyük boyut için tıkla!

Bunu öğrenmek ve kontrol etmek niye önemli? Özellikle eğik zeminde eğime paralel giderken veyaviraj içindeyken arka frenin sıkılması arka tekerleğin eğim istikametinde veya virajın dışına doğru kaymasına yol açabilir. Böyle durumlarda ön tekerleği, yani gidonu, gidilecek yön istikametinde (yani arka tekerleğe ters yön) düzelterek patinaja düsen ve kilitlenmiş arka tekerleği kontrol altında tutmak gerekli.

Çok dik yokuşlarda frene gelince. Yaşayanlar bilir, bu durumda ön lastiğin biraz fazla sıkılması taklaya yol açabilir. Bu nedenle yapılacak şey, önce elbette vücut ağırlığımızı mümkün olduğunca arkaya vermek, sonra ön lastiğin kilitlenmemesini sağlamak, yani son derece hassas bir şekilde ön freni kullanırken arka lastiğe ağırlık vermektir. Yavaş ve kontrollü inmeye çalışılmalıdır. Fazla hızlı gittiğinizi düşünüyorsanız bile ön frenin ani çekilmesi çok daha kötü sonuçlar doğurabilir, bu nedenle bir nebze kayıp arka frenle kontrole çalışılması daha uygundur.
Büyük boyut için tıkla!

Eğik zeminlerde/eğime paralel giderken ise fren çetrefillidir. Buralarda zaten yönü tutmak nispeten zorken bir de frenle uğraşmak insana soğuk terler döktürebilir. Bu nedenle ne kadar az fren kullanılırsa o kadar iyi. Yani kısa mesafelerde hiç kullanmamak frenleri, eğimden önce veya sonra frenlemek en iyisi. Buna imkan yoksa ön freni mümkün olduğunca az kullanmak lazım, çünkü ön tekerlek bisiklete yön veriyor ve rahat dönmesi denge koruma açısından çok önemli. Arka freni kullanırken de arka tekerleğin kilitlenmemesine dikkat etmek gerek, aksi takdirde eğim istikametinde aşağı doğru kaymaya yol acar, burada da freni hassas kullanmak gerek sözün kısası.

Kaynak: Mountainbike Magazin

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 4568 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015