Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Ekim . 2020  
Orta Amerika ve Afrika
Sınırları Zorlarken 2

Orta Amerika ve Afrika

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
10.2.2004

Geçen yazımızda tanıtmaya başladığımız macera yarışlarında Kuzey Amerika’da yapılan Transrockies, Iditabike, Avrupa’dan Time Out ve Trans Volcano, Avustralya’dan da Crocodile Trophy’den sonra bu yazımızda öncelikle Orta Amerika’dan zorlu bir yarış tanıtacak, sonra macera yarışları söz konusu olduğunda çok sevilen bir kıta olan Afrika’ya eğileceğiz. Afrika dışında son tanıtacağımız yarış

La Ruta - Güney Amerika

La Ruta coğrafi açıdan ilgi çekici bir yarış. Costa Rica’da yapılan yarışta Pasifik Okyanusu’ndan başlayarak ülkenin içinden bir hatla Atlas Okyanusu’na ulaşılmaya çalışılıyor. Yarış 410km sürüyor, 3 etaptan oluşuyor. Yarışmayı zorlu kılan etkenlerin başında elbette yoldan ziyade (3 etaba bölünmüş 410km macera yarışları içinde “orta” derece demek) iklim şartları. Tropik Orta Amerika ikliminde tam 12 tane mikro-klima sahasından geçiliyor, doğal olarak son derece yüksek nem oranı, boğucu sıcaklar, gök delinmiş gibi yağmur, dize kadar batılan çamur, ne ararsanız var. Hem biniciler, hem de malzeme için son derece zorlayıcı bir yarış.
Büyük boyut için tıkla!

Gelelim Afrika’ya. Afrika kıtası macera yarışları için çok güzel imkanlar sunuyor. Yanlış bilmiyorsam David Livingstone gibi misyonerler bir kenara bırakılırsa Afrika kıtasına sportif bir ruhla bu şekilde ilk geziyi düzenleyen Citroen markasının kurucusu André Citroen. 1924’te Citroen “La Croisiére Noire-Siyah gezi” ile yarı paletli ve sadece 10 beygir gücündeki kendi ürettiği araçlarla Afrika kıtasında 20.000km katetti, ki o zamanın şartları ile düşünüldüğünde olağanüstü bir başarı. Citroen’in bu sefer sevdası daha sonra Asya kıtasında yaptığı “La Croisère Jaune” ile devam edip firmasını iflasa sürüklemiş olsa da Afrika kıtası macera yarışçılarını çekmeye devam etti. Bugün düzenlenen Paris-Dakar bunun güzel bir örneği.

Raid Al Magrib - Afrika

Raid Al Magrib organizatör Nomadasport’un yılda birkaç defa düzenlediği, Fas’ta yapılan, Atlas silsilesinin içine doğru giden bir yarış. Katılımcıların çadırlarda kalıp kamp ateşi başında yemek pişirildiği de düşünülürse lüks bakım isteyenlerin pek ilgisini çekmeyeceği açık. Bu yarışta da Afrika kıtasının tipik özelliği, hava şartlarının çok geniş bir yelpazedeoynaması yaşanıyor, gündüzleri çöl sıcağından geceleri sıfırın altında sıcaklıklara geçiliyor. Yarış 6 gün sürüyor, etaplar 60-80km arası. Bir dağ silsilesi aşıldığı için bir gün çölden geçerken ikinci gün karlarla kaplı boğazlarda bulabiliyorsunuz kendinizi.
Büyük boyut için tıkla!

Libyke Desert Marathon - Afrika

Adından da anlaşılacağı gibi Libya’da yapılan bir çöl geçme yarışı. Yarış 4 gün sürüyor, etap uzunlukları 65-110km arası, toplamda mesafe 400km’ye yakın. Yarış çöl ortamında geçmesi nedeniyle oldukça zorlu. Bisiklet yarışının yanında bir de koşucular için çöl maratonu düzenleniyor. Öte yandan Libya’nın kum çöllerinde bisiklete binmek son derece güçleştiği için bisikletçiler de bayağı bir yolu bisikleti taşıyarak almak zorunda kalıyorlar. Yine çöl ikliminin sıcaklık değişimleri de cabası.
Büyük boyut için tıkla!

Cape Epic - Afrika

Cape Epic son yıllarda turizmde giderek ünü artan Güney Afrika’da yapılan bir yarış. Bu yıl 28 Şubat - 6 Mart arası yapılacak, birkaç hafta kaldı yani. Cape Epic Avrupa’daki Transalp yarışları örnek alınarak düzenlenmiş bir organizasyon. Bu yarışta da Güney Afrika boydan boya 700km boyunca geçiliyor, Hint Okyanusu kıyılarından başlayan yarış Atlas Okyanusu’nda son buluyor. İki kişilik takımlar halinde koşulan yarışta uzunluğun yanı sıra toplam 11.000m’lik irtifa çıkışı zorluk derecesini anlatmaya yeter. Etaplar 80-170km arası değişiyor.
Büyük boyut için tıkla!

Tour d’Afrique - Afrika

Tour d’Afrique bu yıl 17 Ocak’ta başladı ve halen devam ediyor. Devam etmesi de normal, bu yarış bugüne kadar bisikletle yapılan en uzun yarış. Mısır/Kahire’den başlayan yarış Güney Afrika/Capetown’da son buluyor, yani Afrika kıtası yukarıdan aşağıya boydan boya geçiliyor. Bu demektir ki 11.500km, 100km’lik etaplar halinde. Böyle bir yarışın birkaç haftada bitmesi de beklenemez tabii, organizasyon 100 gün bisiklet, 20 gün de dinlenme olmak üzere 4 ay sürüyor. Öte yandan bu özellikleri nedeniyle Tour d’Afrique kısa süreli bir yarış olmaktan ziyade bir sefer karakteri taşıyor, bütün macera yarışlarından daha fazla burada önemli bitirebilmek. Bunun yanında bu yıldan itibaren (bu yıl geçti, gelecek yıldan itibaren diyelim) yarışın sadece belirli bölümlerine katılmak da mümkün.
Büyük boyut için tıkla!


 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

İlgili Linkler:  

haber   Crocodile Trophy Başlıyor  
haber   Cape Epic & Crocodile Trophy  
haber   Bisiklet Üzerinde 4.000 km  
haber   24h of Dubai & Trans Andes Challenge  
haber   Cape Epic Başladı - Prolog Sonuçları  

  Bu yayın 4918 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015