Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Eylül . 2020  
KM Saatleri
Bisiklette Elektronik

KM Saatleri

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
13.2.2004

Bisiklette elektronik serimize bu sayımızda kilometre saatleri ile devam ediyoruz. Geçen sayımızda alt ve orta sınıftaki nabız saatlerinden örnekler vermiştik, bu yazımızda da yine aynı sınıftan ürünlerden örnekler vereceğiz. Bu ne demek? Bu sınıftaki ürünler yaklaşık 15-20 milyon TL’den başlayıp 70-80 milyon TL’ye kadar çıkabilen fiyatlardalar. Ayrıca bu sınıftaki km saatlerinde bulunan işlevlerden bahsetmek gerekirse, sırasıyla anlık hız göstergesi, ortalama hız göstergesi (biniş esnasında ve sonrasında), azamî hız göstergesi, saat, biniş süresi / kronometre, günlük mesafe, toplam mesafe, ölçüyorlar.

Bunlar en temel işlevler. Alt sınıftan orta sınıfa çıkınca bu işlevlere pedal devri de ekleniyor, ki özellikle belirli bir devirde yol idmanı yapanlar için faydalı bir özellik.

Bunun yanında başka bir işlev yeri geldiğinde gerçekten faydalı ve birden fazla bisikleti olanlar için kullanışlı bir özellik, değişik lastik çevrelerinin girilebilmesi. Bu özellik daha çok dağ bisikletinin yanı sıra yol bisikletiyle de asfalt antrenmanı yapan ve bu bağlamda tek km saatinin avantajlarını (toplam idman vakti gibi) kullanmak isteyenlere hitap ediyor.

Bir başka üst sınıf özelliği kablosuz çalışma. Alt sınıftaki bütün ürünler kablolu veri aktarımı yaparlarken orta sınıftaki ürünlerde kablosuz radyo dalgalarıyla aktarım yapılıyor. Bu özelliğin avantajı her şeyden önce daha temiz daha derli toplu olması, öte yandan pilin ömrünü kısaltıyor. Ayrıca kablosuz veri aktarımının bir kötü özelliği de manyetik dalgalardan etkilenmesi, yani grup içindeki çalışmalar olsun, alışveriş merkezlerinin elektronik bölümleri olsun, cep telefonlar olsun kablosuz sistemlerin şaşırıp „muhteşem“ rakamlar göstermelerine yol açabiliyorlar, bakınız aşağıdaki resim.
Büyük boyut için tıkla!

KM saatlerinin yanlış rakam göstermeleri bir durumda daha oluyor, ki bu ne kadar nadir olsa da sorunu bulmak bayağı zaman aldığı için burada belirtme gereği görüyoruz. KM saatleri istisnaî modeller (örneğin Mavic Wintech, Shimano Flightdeck) olmakla beraber genelde ön maşaya takılan bir alıcı ve ön jant tellerinden birine takılan bir verici ile çalışıyor. Vericinin alıcının önünden geçme aralığı ile daha önce km saatine girilmiş olan lastiğin çevresi, yani kastedilen yol verisiyle birlikte son derece basit bir formül kullanarak hız hesaplanıyor, ki bu sistem aslında arabalarda kullanılan sistemle de aynı sayılır.

Yanlış göstergeye neden olan özellik burada ortaya çıkıyor, amortisöre ya da ön çatala takılan alıcı vericiye tam 90° olacak şekilde yerleştirilmediyse bazı durumlarda verici önünden 2 defa geçiyormuş gibi algılayabiliyor ve gidilen hızın tam 2 katını veriyor. Bu durumu ancak yanınızda giden bir arkadaşınız varsa ve onun hızının sizinkinin yarısı olduğunu farkedebilirseniz anlıyorsunuz, aksi takdirde teknik bir arıza olmadığı için çözümü aranıp da bir türlü bulunamayan sorunlardan biri oluyor.

Bu girizgâhtan sonra gelelim ürünlere:

AS-828
AS-828
AS-828
Büyük boyut için tıkla!

AS ürünleri km saatleri sahasında bulunan en ucuz ürünlerden. Temel işlevlerin hepsine sahip, hatta alt sınıfta kısmen eksik olan ortalama ve azamî hız göstergesi de var. Düşük fiyatının karşılığı olarak kötü işçiliği sayılabilir. Öte yandan fiyat-performans açısından rakipsiz ürünlerden biri, 20 milyon TL’nin altına alınabilecek ve kısmen 2-3 katı fiyattaki ürünlerin bütün işlevlerini sunan bir km saati.

Ciclomaster CM206-208-211
Ciclo CM205-211
Ciclo CM205-211
Büyük boyut için tıkla!

CM206 Ciclo’nun en alt ürünü. Sadece 6 işlevi var, azamî hız ve bir o kadar önemli olan kronometre işlevleri yok. Bu özelliği nedeniyle ciddi bir çalışma için yeterli değil, öte yandan şehir ve gezi bisikletleri için kâfi. Ciclosport’un 2 serisinde bu ürününün üstünde 208 yer alan (8 işlevli), 211 (11 işlevli) daha kullanışlı ürünler. Özellikle 211 modeli iki lastik çevresi hafızaya alabilme özelliğiyle öne çıkıyor.

Sigma BC500-800-1200
Sigma BC500-800
Sigma BC500-800
Büyük boyut için tıkla!

Sigma bisiklet elektroniğinde önde gelen firmalardan. Giriş seviyesinde BC500 modelini sunuyor. Bu model de Ciclosport’un CM206’si gibi temel işlevlerin de temelini sunan bir ürün. Dolayısıyla hızını ve gittiği mesafeyi merak edenlere hitap ediyor. BC800 modeli ise alt sınıf içinde en kullanışlı ürünlerden biri. Adından da anlaşılacağı gibi 8 işlevi var, eksikliği hissedilebilecek tek işlev ortalama hız. Bu özellik 2 lastik çevresi gibileriyle beraber Sigma’nin bir üst modeli BC1200’de yer alıyor.

Sigma saatlerin yanında oldukça da geniş bir donanım yelpazesi sunuyor. Bunların başında herhalde sistemin kablosuz çalışmasını sağlayan RDS isimli iki parçadan oluşan set geliyor. Bu grubu satın alanlar en basit Sigma modelini bile kablosuz çalışanbir model haline getirebiliyorlar.
Sigma RDS Seti
Sigma RDS Seti
Büyük boyut için tıkla!

Bir başka ürün alıcı ve vericiyi arka tekerleğe yerleştirmeye yarayan ve 120cm’lik bir kabloyla gidona ulasan parça. Sigma’nin bunun yanında pedal devri ölçümü için BC1200 modelinden itibaren ek alıcı verici seti de var.

VDO Cytec C05-C10
VDO C05-10
VDO C05-10
Büyük boyut için tıkla!

VDO Siemens’ten ayrıldıktan sonra da bisiklet elektroniğinde ağırlığını koruyan markalardan. Giriş sınıfında C05’ten C10’a kadar olan modellerini örnek gösterebiliriz. Bunlar isimlerinden de anlaşılacağı üzere 5 ila 10 arasında işlev sunuyorlar. Bu iki model de fiyat olarak orta sınıfta yer almak üzere C05+ ve C10+ isimleri altında kablosuz olarak da bulunuyor.

Cateye Mity / Enduro8
Cateye Mity 8
Cateye Mity 8
Büyük boyut için tıkla!

Cateye’in özellikle Mity modeli bisikletçiler arasında giriş sınıfında en çok tutulan modellerden biri. Mity ve Enduro modellerinin teknik açıdan birbirlerinden bir farkları yok, aynı temel üzerine Mity yol bisikletçiliği, Enduro’da dağ bisikletçiliği hedef alınarak tasarlanmış ürünler. 8 tane işlev sunuyorlar, bunların içinde ileri derece işlevleri olan pedal devri vs. olmasa da bir km saatinden beklenen bütün özelliklere sahip kullanışlı modeller.

Trelock FC410-600
Trelock FC610
Trelock FC610
Büyük boyut için tıkla!

Daha çok ürettiği kilit ve farlarla tanınmış Trelock firmasının giriş sınıfı km saatleri. Model isimlerinin de belirttiği üzere 4 ve 6 işleve sahipler, ki bu kullanım sahalarının sportif bisikletçilikten ziyade gezi bisikleti olduğu izlenimini kuvvetlendiriyor. Yuvarlak tasarımları ile dikkat çekiyorlar.

Gelelim orta sınıf ürünlere. Bu sınıftaki ürünler genel olarak temel 7-8 işlevin yanı sıra kablosuz veri aktarımı, pedal devri gibi özellikleriyle dikkat çekiyorlar.

Ciclomaster CM408-411
Ciclomaster CM408-411
Ciclomaster CM408-411
Büyük boyut için tıkla!

Ciclomaster’in CM408 ve CM411 modelleri de 8 ile 11 işlev sunuyorlar, 408’deki temel 8 işleve 411 modelinde 2 lastik çevresi girilebilmesi, azamî hız, anlık hız ve ortalama hız karşılaştırması eklenmiş. 4 serisinin en önemli özelliği kablosuz veri aktarımı yapabilmesi. Ayrıca yine 4 serisinde bulunan bir özellik km saatinin gidon boğazına yerleştirilebilmesi.

Sigma BC1600
Sigma BC1600
Sigma BC1600
Büyük boyut için tıkla!

Sigma’nin en üst modeli olan BC 1600 açıkçası bir eksiklik hissettirmeyecek kadar iyi donatılmış. 16 tane işlevi pedal devri, anlık-ortalama hız karşılaştırılması da içeriyor. Ayrıca bütün Sigma ürünleri gibi kablosuz modele çevrilebiliyor.

Trelock FC900
Trelock FC900
Trelock FC900
Büyük boyut için tıkla!

Trelock FC900 modelinin 9 tane ana işlevi var. Bunların yanında anlık ve ortalama hız karşılaştırması, bu sınıfta olması beklenen iki lastik çapı girilebilmesi, ikinci bir parkur için ek hafıza da bulunuyor. Ayrıca termometresi de bu sınıfta bulunmayan bir özellik olarak olumlu etki bırakıyor. Trelock’un aslında en göze batan özelliği sıradışı tasarımı. Oldukça büyük, daire şeklinde ve analog bir göstergesinin de olması ilginç kılıyor.

Cateye Cordless 7
Cateye Cordless 7
Cateye Cordless 7
Büyük boyut için tıkla!

Cordless 7 Cateye’in orta sınıftaki kablosuz modeli. Sigma BC1600 gibi orta sınıftaki üst modellerle karşılaştırılınca biraz eksik kalan 10 işlevle donatılmış.

Topeak Panorama
Topeak Panorama
Topeak Panorama
Büyük boyut için tıkla!

Son olarak tasarımı yine oldukça ilginç bir ürüne, Topeak Panorama’ya değinelim. Topeak bu modelle 14 işlev sunuyor. Büyüklüğünün getirilerinden en önemlisi elbette bütün bilgilerin tek bir bakışta görülebilmesi. Öte yandan bu büyüklükte bir ürün gidonda oldukça fazla yer kaplıyor ve aynı bilgileri belirli aralıklarla gösteren diğer ürünlerin yanında ne kadar ihtiyaç duyulur, orası tartışılır. 2 bisiklet için ayrı lastik bilgisi de girilebiliyor, büyük tuşları sayesinde eldivenle de rahat kullanılıyor. Kablosuz modeli de mevcut.

Bütün bunların yanında orta sınıf ve orta-üst sınıf arasında yer alan ve kullandığı teknik nedeniyle de şimdiye kadar saydığımız ürünlerden ayrılan bir model var:

Shimano SC6501 Flight Deck
Shimano Flight Deck
Shimano Flight Deck
Büyük boyut için tıkla!

Shimano Flight Deck’in herşeyden önce çalışma sistemi şimdiye kadar anlattığımız modellerden farklı. Jant teline takılmış bir mıknatıs ve alici yerine Flight Deck vites kombinasyonlarını esas alarak o anda gidilen hız ve mesafeyi hesaplıyor. Shimano’nun STI elciklerine yerleştirilen kontrol mekanizması önde ve arkada kullanılan dişlileri vites elciğinden belirleyerek kullanılan dişli oranlarından hızı ve mesafeyi hesaplıyor, bu kombinasyonları ekrana da yansıtıyor. 4 bisiklete kadar veriyi hafızasına alabilen modelde elbette genelgeçer özelliklerin hepsi bulunuyor.

Bu yazımızda bisiklette elektronik serisinde km saatlerini işledik. Önümüzdeki sayımızda km saatlerinin ve nabız saatlerinin en üst modellerine bir bakış atacak, hem km hem nabız saati işlevlerini tek bünyede toplayan ürünleri tanıtacağız.

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Sigma  
kurum   Topeak  
kurum   Cateye  
kurum   Ciclosport  
kurum   Trelock  
kurum   VDO  
haber   Minoura Flex  
yayin   2007 SigmaSport Bisiklet Bilgisayarları  

  Bu yayın 21111 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015