Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
05 . Haziran . 2020  
Oturma Bölgesinde Ağrılar
Bisiklet ve Ağrı 1

Oturma Bölgesinde Ağrılar

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
22.2.2004

Dağ bisikleti her ne kadar hepimizin zevkle yaptığı hem bedenen hem zihnen faydalı bir spor olsa da isin tadını kaçıran haller yok değil. Bunların başında ağrı geliyor. Dağ bisikletinde çeşitli nedenlerden ötürü vücudun çeşitli bölgelerinde ağrı yasamak mümkün. Bu yazımızla beraber bu derde biraz olsun deva olmak amacıyla dağ bisikletçisinin yaşadığı ağrılara karşı neler yapması gerektiğini içeren bir yazı dizisi yayımlayacağız.

Bu diziye başlamadan önce belirtilecek bir nokta var, o da bu yazılarda sizlere vereceğimiz tavsiyelere, „kural“lara kesinlikle %100 uyulması gerek olmadığı. Önemli olan sizin rahatlığınız olduğu sürece bisiklete nasıl rahat ediyorsanız öyle binmeniz en doğal davranış olacaktır. Öte yandan bu tavsiyeler bilimsel araştırmalara dayanan, geçerliliği büyük ölçüde kanıtlanmış bilgiler olduğu için yardımcı olacaklarına da kuşkumuz yok.

Bu yazımızda bisikletteki oturma sorunları, popo ve genital bölgede yanma, ağrı gibi durumlara nasıl çare bulunabileceğini inceleyeceğiz, 9 tane tavsiyede bulunacağız. Bisiklete binme esnasında neredeyse bütün ağırlığımızın popomuza yüklenmesi nedeniyle bu bölgenin ağrıya ne kadar yatkın olduğu malum. Bu nedenle oturma bölgesinde ağrılar bisikletçilerin en çok şikayet ettiği dertlerden.

Gelelim tavsiyelere:

1) Sele konumu:

Oturma bölgesi ağrılarında büyük ölçüde sebep selenin yanlış konumudur. Bu nedenle selenin durusunu hem yatay hem de dikey olarak kontrol etmek şart. Örneğin gereğinden fazla yüksekte duran bir selede pedal çevirirken her basışta bir taraftan diğer tarafa kayarsınız. gereğinden aşağıda duruyorsa sele bacak pedal çevirirken tamamen açılmadığı için diz problemlerinin yanında (bu dizide isleyeceğiz) yeterli güç verilememesi durumu, yani verim kaybı da ortaya çıkar.

Selenin yüksekliği ( y ) aşağıdaki formülle bulunur:

Bacak arasının yerden yüksekliği x 0,89 = Orta mil ortasından selenin üst kenarına olan mesafe
Sele yüksekliği (y) / gidon farkı (x)
Sele yüksekliği (y) / gidon farkı (x)
Büyük boyut için tıkla!

Bacak arasının yerden yüksekliği sırt duvara dayalıyken bacakların arasında tutulan bir kitabin üst kenarının yüksekliği olarak ölçülebilir. Bu mesafeye kullanılan ayakkabının taban kalınlığı da söz konusu olacağı için 1-2cm eklenebilir. Uygulamada selenin üzerinde oturup pedal alt konumdayken topuğunuzla bacağınız tamamen açılmış bir şekilde pedala değiyorsa doğru mesafe bulunmuştur.
Sele yüksekliği ve diz testi
Sele yüksekliği ve diz testi
Büyük boyut için tıkla!

Gelelim selenin yatay konumuna. Bu konum için geçerli olan kural pedallar yatay dururken dizden inen bir izdüşümün pedal mili hizasından veya 1cm arkasından geçmesidir. Bu durum sağlanamıyorsa seleyi ona göre öne ya da arkaya doğru itmek gerekir.

2) Sele eğimi

Özellikle uzun gezilerde, çıkışlarda veya sırtta yük taşınıyorsa selenin burnunun açısı genital bölgeye baskı uygulanıp uygulanmadığı ve kan dolaşımının engellenip uyuşma olup olmadığı konusunda çok önemli rol oynar. Sele eğiminde çıkış noktası selenin yere paralel olduğu konumdur. Bu konum ağrısız sızısız kullanım için büyük ölçüde geçerlidir. Öte yandan oturma bölgesinde ortaya çıkan ağrıların pek çoğu selenin ucunun 1-2° yere indirilmesiyle geçmektedir.

3) Gidon yüksekliği

Gidon ile sele arasındaki fark (x) azaldıkça selenin üzerine binen yük de azalır, bu sayede oturma bölgesinde ağrı olma ihtimali düşer. Arazi binişçileri için genel geçer ölçü gidonun seleden 5-10cm aşağıdaolmasıdır. Bu şekilde üst vücut en iyi konumda durur. Gezi bisikletlerinde bu rakam 3-4cm’e düşer, enduro bisikletlerinde 3cm üst sinirdir. Bisikletteki süspansiyon ne kadar yüksek sıkışma mesafesine sahipse bu mesafe o kadar azalır. Tepe inişi bisikletlerinde bu nedenle gidon seleden yukarıda durur.

4) Sele değişimi

Bugün yapılan araştırmalar gösteriyor ki seleler arasındaki konfor farkları çok büyük. Bu nedenle yukarıdaki tavsiyelerden hâlâ bir sonuç alınamıyorsa bir sonraki adım seleyi değiştirmektir. Sele değişimi sırasında çok önemli bir nokta elverdiğince satın almadan önce denenmesidir. Bu nedenle sele gibi konfor açısından önemli bir parçanın değişim esnasında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip ciddi bir mekandan alınmasını salık veririz. Kadın bisikletçiler anatomilerine uygun hazırlanmış daha kısa ve arka kısmı biraz daha geniş selelerle daha rahat edeceklerdir.
Selle Italia bayan selesi
Selle Italia bayan selesi
Büyük boyut için tıkla!

5) Sürüş tekniği

Oturma bölgesindeki ağrılar konusunda önemli bir rolü de sürüş tekniği oynar. Bisiklete binerken tabir caizse patates çuvalı gibi selede durmak bütün darbe emiş işlemini süspansiyona, o da yoksa veya yeterli değilse ellere ve popoya aktarmak demektir. Bu durumda zeminden gelen her darbe neredeyse gücünü kaybetmeden biniciye etki eder. Dolayısıyla biniş esnasında vücudu da bir darbe emiş unsuru olarak kullanmak gerekir. Bacaklardan, kırık tutulan dirseklerden de (bu konuda ileride islenecek) süspansiyon amaçlı faydalanılabilir. Eğer genital bölgede kan dolaşımının yetersiz kalması sonucu uyuşma oluyorsa sıkça kısa mesafeler için bile olsa ayağa kalkıp pedal çevirmek faydalı olacaktır.

6) Bisiklet taytı / şortu

Günümüzde bisiklet için özel üretilen taytlar, şortlar içlerinde oturma bölgesi için hem „nefes alabilen“ ve anti bakteriyel, hem de darbe emiş özelliği gösteren yastıklara sahipler. İyi bir sele ve yastıklı bir tayt / şort dolayısıyla ağrısız biniş için çok önemli ikilidir. Dikkat edilecek nokta bisiklet taytlarının iç çamaşırı kullanılmadan giyilmesi gerektiğidir (ve tabii sik yıkanmaları).
Yastık
Yastık
Büyük boyut için tıkla!

7) Popo kremi / vazelin

Özellikle uzun süre sele üzerinde duranların şikayet ettikleri bir sorun kısmen de havasızlık ve ter sonucu ortaya çıkan sivilcelenme ve tahriştir. Taytin yastığı ve deri arasındaki sürtünmeyi azaltmak için bu bölgede özel olarak üretilen popo kremleri veya vazelin kullanılabilir. Öte yandan ölçüyü de kaçırmamak gerekir, çünkü kremin fazlası yine cildin hava almasını engeller.

8) Süspansiyonlu sele borusu, geniş lastik

Özellikle sabit kadrolarda yapılan araştırmalara göre darbelerin %40’ina kadar olan bölümünü süspansiyonlu bir sele borusu emebiliyor. Dolayısıyla bu arka süspansiyonu olmayan sabit kadrolu bisiklet kullananların çok isine yarayan bir özellik. Süspansiyonlu sele borularının değişik modelleri mevcut, paralelogram teknolojisinin yanı sıra ön amortisörlerde olduğu gibi yay ve elastomerle çalışanları da mevcut.
Süspansiyonlu sele borusu
Süspansiyonlu sele borusu
Büyük boyut için tıkla!

Bunun yanında geniş lastik, örneğin 2,3 inç, düşük basınçla da beraber kullanıldığı takdirde darbe emişinde çok yararı görülen bir unsur. Dikkat edilmesi gereken nokta, jantın azamî hangi ölçülerde lastiğe uygun tasarlandığı elbette.

9) Çift süspansiyonlu bisiklet

Bütün bu saydıklarımız da hâlâ ise yaramıyorsa kala kala geriye çift süspansiyonlu bisiklete geçmek kalıyor. Özellikle uzun süreli gezilerde çift süspansiyonlu bisikletlerin sabit kadrolu olanlara göre avantajları yadsınamaz bir gerçek.

Ağrısız, sızısız binişler.

Faydalanılan kaynak: Mountainbike Magazin 11/03

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 34600 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015