Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Eylül . 2020  
Milas - Gümüşlük - Bodrum - Datça
15-16-17-18-19 ve 20. Günler

Milas - Gümüşlük - Bodrum - Datça

Yazar: Suat Akdemir
20.2.2004

15. Gün
Milas - Güvercinlik - Göltürkbükü - Yalıkavak - Gümüşlük: 88 km.
Toplam mesafe: 1426 km.
Bisiklet üstünde geçen zaman: 6 saat 5 dakika
Ortalama hız: 14,4 km/saat
Maksimum hız: 50 km/saat

Milas-Bodrum yolunda yanımdan gelip geçen Karadeveci otobüsleri, Pamukkale otobüsleri, Prenses otobüsleri, Varan otobüsleri, Ulusoy otobüsleri gördüm. Yol kenarlarında yüzlerce tabela gördüm. Otel tabelaları, Migros tabelaları, Fabrika tabelaları, yüzlerce...
Büyük boyut için tıkla!

Üzerlerindeki logoları, onları tasarlayanları, öyle olmasına karar verenleri, uygulayanları, onları oralara diken işçileri düşündüm. Olabilecek her tür hava koşulunda orada öylece duran tabelaların yüzeylerine yakından baktım. En çağdaş tasarımların uygulandığı yüzeyler, derin boya çatlaklarıyla, çatlakların dibinden akan paslanmış yüzeylerin izleriyle, solmuş renklerle başka bir zamanın işaretleriymişler gibi duruyorlardı.

Havaalanından geçerken içeri girdim. Pistin tel örgülerle ayrılmış kısmının başına oturdum. Tıpkı çocukluğumda okuldan kaçtığım günlerde, Yeşilköy havaalanında, yapacak başka bir işim yoksa yaptığım gibi inip kalkan uçakları hayranlıkla seyrettim.
Büyük boyut için tıkla!

Güvercinlik'in pazarından muz ve kiraz alıp kıyıda yerken turkuaz mavinin dibine baktım.

Torba sapağından Bodrum Yarımadasına girip, az ilerdeki dut ağacının altında durdum. Henüz olmamış dutların arasından yine de ağzımı tatlandıracak bir ikisini bulabildim. Dün sabah Kuşadası'ndaki benzincide beni sigara içerken görüp, 'yahu, ne güzel spor yapıyorsun, bırak şu sigarayı,' diyen ve neşemi bozan, kır saçlı, "James Bond" çantalı adam dut ağacının altında yine yanıma geldi. Buralarda otel satın almış, bu yıl tamir ediyormuş!

Çam ağaçları arasından rampaları tırmanıp, Türkbükü'nde bir kafenin önünde durdum. Boya sarışını işletmecisi makarna önerdi. Fiyatını sormak aklıma geldi, öğrenince vazgeçtim. Az ilerdeki Yakamoz Mantı Salonu'nda yoğurtlu sarmısaklı mantımı yedim. Türk burjuvalarının yazları görgüsüzlüklerini sergiledikleri, şimdi boş olan güneşlenme iskelelerini seyrettim. En uzaktaki tepelerde bile beyaz 'Bodrum Evleri'nin silüetleri seçiliyordu.
Çarpık Yapılaşma
Çarpık Yapılaşma
Büyük boyut için tıkla!

Yalıkavak'ta günlük turlarda her zaman gittiğim köftecinin karşısındaki kahvede çayımı içerken okey oynayanları seyrettim. Erken tatilcilerden bazıları sokaklarda mayolarıyla gezerken, doğulu inşaat işçilerinin laf atışlarını işittim.

Sonra burnumu Gümüşlük'e doğru çevirdim. Yaz kış, yağmur çamur her zaman geçtiğim bu inşaat şantiyesi artığı, haşat, kısa ama sert yokuşlu, virajlı yollarda güneşin denize yansıyan ışığını seyrederek sürdüm.
Koyunbaba'yı, Çukurbük'ü geçtim. 'Kral yolunun' başından Göktan'ın evine, Gümüşlük'ün denizine baktım.
Büyük boyut için tıkla!

Jandarma karakolunun önünden kendimi saldım. Turgutreis sapağıdan saptım. 1,5 kilometre sonra mezarlığın yanından döndüm. 150 metre sonra sol tarafa Özer abilerin de oturduğu dere yatağına girdim.

Sonra ilk soldan her zaman zorlanarak geçtiğim 'gedik'ten içeri girdim. Tarlanın ta en sonunda büyümüş otların arasından evimin minicik bir köşesi zor görünüyordu. 10 metre kadar sürdüm. Uzaktan oğlum ismimi bağırarak var gücüyle bana doğru koşuyordu. Bisikletimi yere bıraktım, onu kucakladım. Göğsü göğsümde, uzun süre tıp tıp atan kalbini dinledim. Pelin yavaş yavaş bize doğru yürüyordu.
Büyük boyut için tıkla!

Bugün 27 Mayıs, benim doğum günüm.

28 Mayıs 2002 - Salı / 16. gün
Bugün dinlendim, bisikletimin bakımını yaptım

17. Gün

Gümüşlük (Çingen alanı) - Turgutreis - Akyarlar - Gümüşlük (Çingen alanı): 30 km.
Toplam mesafe: 1456 km.
Bisiklet üstünde geçen zaman: 1 saat 20 dakika
Maksimum hız: 56 km/saat

Haftada iki üç kez katettiğim, yağmurlara, fırtınalara yakalandığım, her tarafını ezbere bildiğim bu yollarda bugün de sert lodos esiyor. Bodrum yarımadasının şantiye görüntüsü, gürültüsü her yerde... Ben yokken yollara her yıl yaptıkları gibi ilkel yamalar yapmışlar. 48 plakalı arabaların şoförleri araçlarını kullanmasını bilmezler, bilmediklerini de bilmezler. Deli gibi sürdükleri Şahin'lerin, Kartal'ların kapılarından, bagajlarından sarkıttıkları ikişer üçer metrelik demir çubuklarıyla, öteberileriyle yalpalayarak geçerler. Onlardan çekinmelisiniz.

Siteler... Siteler... Siteler... Yılın bir ayı ya kullanılan ya kullanılmayan bu çürük çarık ev mezarlıklarınn kalıntıları 200 yıl sonraki insanlığa hangi uygarlığın, hangi yaşama kültürünün özelliklerini göstereceklerbilmiyorum.

Turgutreis'in Akyarlar'a doğru çıkışında, sahilde, bakıcılarının sürdüğü arabalarında birbirlerinin saçlarını çeken bir yaşlarındaki ikizlerden birinin sandaletinin tekini 1 kilometre sonra yol kenarında gördüm. Geri dönüşün felsefi sorunsalını unuttum, sandalet tekini bakıcıya iade ettim. İkizler kavgayı bırakmış, bana bakıyorlardı. Bisikletimi 'şaha' kaldırdım. Daha da küçükken, Tuna'ya da yaptığım gibi ön tekerleği hızla çevirdim. Önce hipnotize oldular, sonra gülmeye başladılar.

Akyarlar'daki isimsiz kahvenin çalıştırıcısı sevgili dostum Aydın'ın barınaktaki kahvesinde her zamanki karışık tostumu yiyip, demli çayımı içtim. Bir yüzümlük mesafedeki Kos'un boydan boya dizilmiş evlerini, hatta evlerin pencerelerini seyrettim. Rüzgar barınaktaki tekneleri sallayıp duruyordu.
Yazlık Ucubeleri Ülkemizde Hiç Tükenmez
Yazlık Ucubeleri Ülkemizde Hiç Tükenmez
Büyük boyut için tıkla!

Beni yol boyunca da bir iki kez yoklayan diş ağrımdan radikal kurtuluş umuduyla cesaretimi toplayıp 'Özel' Bodrum Hastanesinden randevu aldık. Daha önce üç kez hekimlerin koltuğundan korkum yüzünden kalkmış, aradaki ağrıları Apranax'la savuşturmuştum. Ama daha önümde 3 aylık bir yol var ve bence vücudum yol sayesinde aradığı arızaları bir bir bulacak.

Ben ön koltukta heyecandan kasılmışken, Pelin'in kasetçalarında Brian Eno'nun 'I'll come running to tie your shoes' şarkısı çalıyordu. Tuna ön cama doğru uzanmış 'yol'a bakıyordu.

Bu sefer de hekim hanım, prensibi gereği tedavi edilebilir bir dişi çekmek istemedi. Benimse tedaviye zamanım yok. En sonunda Anadolu'da bir berber dükkanında diş çektirmenin nasıl bir şey olacağını düşünerek, biraz da sevinerek yine koltuktan kalktım.

30 Mayıs 2002 - Perşembe / 18. gün

Gümüşlük

Bana ne oldu bilmiyorum. Güya bu sabah yollara düşüp, Çökertme, Gökova, Marmaris yoluyla üç günde Datça'ya ulaşacaktım. Oysa dün geceden beri döktüğüm soğuk terler, titremeler, eklem ağrıları, mide bulantıları, kusma ve ishalle bitkin, motivasyonumu yitirmiş, yarı kapalı gözlerle odamda tavanı seyredip duruyorum. Atölyemde bisikletim lastik problemlerinin çözümünü bekliyor.

31 Mayıs 2002 - Cuma / 19. gün

Gümüşlük

Hastalığım ve bitkinliğim sürüyor. 'Gaita' mikroskobisi yaptırdık. Lökosit ve Eritrosit görüldü. Üç gün sonra daha detaylı sonuçları verecekler

20. Gün

Bodrum (Liman) - Körmen Limanı - Datça: 12 km
Toplam mesafe: 1468 km
Bisiklet üstünde geçen zaman: 1 saat 14 dakika
Ortalama hız: 10,1 km/saat
Maksimum hız: 42,5 km/saat

Hastalığımı iyileştirmeye çalışıyorum. Öğlen biraz yiyebildim.

İyileşmeyi beklemeden, biraz yiyebiliyor olmama güvenerek ve tahlil sonuçlarını öğrenmeyi Pelin'e bırakarak, öğleden sonra yeniden yola koyuldum. Yazları Bodrum-Datça-Bodrum seferleri yapan küçük feribotlar var. Önceki turlarımdan biliyordum. Pelin arabasıyla beni Bodrum'a bıraktı ve yeniden büyük 'yalnızlığımla' ve büyük 'kalabalığımla' başbaşa kaldım.
Fransızların Bisikleti
Fransızların Bisikleti
Büyük boyut için tıkla!

Feribotta Bafa yakınlarında rastladığım çocuklu ve bisikletli Fransız'larla yeniden karşılaştık. Daha önce telefonumdan bana ulaşamamışlar.
Fransız Aile
Fransız Aile
Büyük boyut için tıkla!

Uzun bir bisiklet turundaysanız, elbette ki bir planınız vardır. Ama bu dakika dakika ne yapacağınızı bileceksiniz anlamına gelmez. Olsa olsa ne yaptığınızı biliyorsunuzdur. İçtiğiniz sulardan, yediğiniz yemekten, üşütmekten, yorgunluktan hasta olabilirsiniz. Kaslarınızda biriken laktik asiti atmak için ve allah bilir daha neler için dinlenme molaları vermek zorundasınızdır. Bisikletiniz sorun çıkarabilir, hava muhalefeti sizi direncinize rağmen durdurabilir. Hesaplarınızı yaparken bütün bunları yolculuğa dahil etmelisiniz. Hastayken de, herhangi bir nedenle gitmiyorken de, gidemiyorken de size para, motivasyon ve moral gerekmeye devam edecektir.

Unutmayın yaptığınız şeyi kafasında canlandırıp, empati duygularını harekete geçirebilecek çok az insan mevcuttur. Böylesi seyahatler bütünüyle özgürdür. Sanat gibi... Biricik... Örneği olmayan... Başka insanlardan derdinizi anlamalarını, hele siz hala hayattayken, beklememelisiniz. Unutmayın, en iyi sanatçı ölü sanatçıdır!

Allahtan ishalim için feribotta tuvalet mevcuttu. Körmen limanından Kaya pansiyona kadar olan 8 kilometrelik, normal koşullarda kolay alınabilecek yolu, biraz yürüyerek, biraz bisiklete binerek, biraz terleyerek, biraz titreyerek ancak 1 saatte alabildim.

Datça'nın rüzgarlı, serin akşamında yan masadan gelen rakı kokusu Can Yücel'i hatırlatıyor. Datça; 3B: Bal, badem, balık... Bir de benden; CY. Cem Yılmaz değil, Can Yücel.

 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 8086 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015