Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Ocak . 2020  
Bisikletle Rekorlar
En Hızlı, Yüksek...

Bisikletle Rekorlar

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
11.3.2004

Panorama sayfalarımızda bu hafta genel bisiklet/kadro tekniği, bisiklet secimi gibi son sayılarımızda incelediğimiz konulardan biraz nefes alıp –teşbihte hata olmaz- bisikletin magazin yanlarına bir seyahate çıkalım istedik. Bu yazımızda bu düşünceyle işleyeceğimiz konu, dağ bisikleti ile kırılmış rekorlar.

Son sürat 268,8 km/s
Rompelberg
Rompelberg
Büyük boyut için tıkla!

Rekorun ne olduğu başlıktan belli oldu. Ekim 1995’te Amerika-Boneville’de Hollandalı profesyonel bisikletçi Fred Rompelberg bir yarış arabasının (dragster) rüzgâr boşluğunda kendi kaslarının gücüyle düz yolda saatte 268,8 km hıza ulaştı. Bundan önceki denemelerinde 200km’nin üzerindeki hızlarda iki defa düşerek neredeyse kırılmadık kemiği kalmayan sporcu özel yapım olan bisikletin dişlilerinin yüksek hızlara çıkarabilmesi için devasa oranlarda yapılmış olması nedeniyle kendiliğinden bisikleti kaldıramadığından saatte 100km’ye kadar kendini çektiriyor, ancak bu hızdan sonra pedal çevirmeye başlıyordu. Rompelberg bugün İspanya’ya bağlı Akdeniz’de bisikletçilerin çok sevdiği yerlerden Mallorca adasında kendi adini taşıyan bisiklet takımını yönetiyor.

Jah-Drop
Jah-Drop
Jah-Drop
Büyük boyut için tıkla!

“Tanrıların düşüşü“, serbest sürüş bisiklet videolarına meraklı okuyucularımızın adına aşina olduğu „New World Disorder 3“ filminin (36:24’ten itibaren) çekimleri için yaptığı bir atlayış, ya da düşüş demek daha doğru. Serbest sürüş sahasında yaklaşık 18m’lik yüksekliği ile şimdiye kadar yapılmış en yüksek atlayış. Kanada-Kamloops’da 29 yaşındaki bisikletçi bu yardan tam 4 defa atladı, her seferinde de düşüşün şiddeti bisikletin kadrosunu kırdı, Bender’i de bisikletin üzerinden attı. Olaya bu açıdan bakıp inişi de atlayışın bir parçası sayarsak aslında Jah-Drop en yüksek atlayış değil, en yüksek atlayış teşebbüsü.

Saatte 138km ile Wheelie
Wheelie
Wheelie
Büyük boyut için tıkla!

Wheelie, ya da bisikleti şaha kaldırma diyelim, bisikletçiler arasında sevilen bir hareket. Bugüne kadar bisikleti olan herkes en az birkaç defa yapmayı denemiş, bu duruşu mümkün olduğunca uzun mesafe tutmaya çalışmıştır. Ama Bobby Root’un yaptığı tamamen farklı. Root yüksek hızlarda bisikleti şaha kaldırma konusunda bisiklet dünyasında tartışmasız lider. Bu nedenle bu konudaki rekor da onun. Amerika-Palmdale’de2001 yılında Amerikan televizyonu için yapılan çekimlerde bir arabanın arkasında hızlanıp saatte 138km hıza ulaştıktan sonra bisikleti şaha kaldırıp bu durumda oldukça uzun bir süre bisikleti kullanıyor. Root’un bir başka rekoru da saatte 95km hızla 100m boyunca bisikletin arkasını kaldırıp sadece ön tekerleği üzerinde kullanmış olması. Tam bir tek tekerlek uzmanı yani.

Yokuş aşağı saatte 212km
Taillefer
Taillefer
Büyük boyut için tıkla!

Bisiklet ile buzlu pistlerden aşağıya inenleri herhalde bir çoğumuz bir şekilde görmüşüzdür, bisikletle yüksek hızın en çok denenen sekli bu çünkü. Fransız Christian Taillefer bu şekilde bisikletle yokuş aşağı %100 civarında bir inişten 1998 yılında kendini aşağı saldı, tamamen aerodinamik amaçlanarak tasarlanmış Peugeot marka bisikleti ve kıyafeti ile saatte 212 km’ye ulaştı. Bir kar motorunun Fransa-Vars’da 2720m’ye çektiği Taillefer, 10 saniye içinde saatte 200km’ye ulaşıyor. Kısa pedal çevirmeden sonra 750m’lik bir mesafede azamî hıza ulaşması gereken bisikletçi, bu kısımdan sonra 800m içinde durmaya çalışıyor. Yüksek hız için tasarlanan bu Speed-Bike’lar 30.000 Euro’nun altında „işe yaramıyor“.

Rampadan bisikletle
Kayak rampasından
Kayak rampasından
Büyük boyut için tıkla!

Bisikletle atlama hele de serbest sürüş camiasında sıradan hareketlerden. Bu tarz bir hareket ama gerçekten çok nadir karşılaşılan bir durum. 1999 yılında Igor Obu Avusturya’da Garmisch-Partenkirchen’deki kayakla atlama rampasından bisikletiyle atladı, 42m „uçtuktan“ sonra yokuşa „kondu“. Bu basarinin karşılığı 12.000 Mark alan Obu öte yandan bu atlayıştan sonra adını uluslararası camiada duyurdu. Igor Obu’nun sayfasında bu atlayışın bir fotoromanının yanı sıra filmleri de bulunuyor.

En başarılı sporcu?
Frischknecht
Frischknecht
Büyük boyut için tıkla!

Böyle atlamalı-zıplamalı, yüksek hızlı rekorlardan sonra bir de profesyonel spor dünyasından bir rekor verelim. Dünyanın en başarılı arazi binişi bisikletçisi kim dersiniz? Thomas Frischknecht, 34 yaşında ve şimdiye kadar herkesten fazla arazi binişi dünya kupasına sahip (17), ilk maraton ve arazi binişi dünya şampiyonu. Üstelik bisikleti bırakmayı falan da düşünmüyor.

Faydalanılan kaynak: BIKE ,

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

İlgili Linkler:  

haber   Uçtu Uçtu...  
haber   Dağ Bisikletiyle Hız Rekoru  

  Bu yayın 25484 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015