Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
11 . Ağustos . 2020  
Aytepe
İzmit’ten

Aytepe

Yazar: Ömer Vatansever
26.2.2004

Geçtiğimiz haftalarda yahoo grubuna da gelen bir mesaj bizleri sevindirdi. Bu mesajda Ömer Vatansever İzmit yöresini isleyen bir bisiklet sayfası kurulduğunu muştuluyordu. Bisikletle ilgili bu tarz gelişmeler bu spora gönül vermiş olan herkesi mutlu ediyor. Buradan Ömer Vatansever ve arkadaşlarına başarılar diliyoruz.

İzmit İstanbul’un yanıbaşı. İstanbul’a bu kadar yakında, çok çeşitli doğal güzelliklere sahip bir yöre. Bu sayımızda Kartepe grubundan Ömer Vatansever’in kaleminden Aytepe ve yöresini anlatan çok güzel bir yazıyı sizinle paylaşmak istedik. İzmit yöresi ile ilgili yazılar Kartepe sayfasında bulunuyorlar.

Aytepe

Yuvacık sapağından itibaren baraja kadar yokuş, baraj sonuna kadar düz ve alabalık çiftliklerinin oradan köprüyü geçtikten sonra %100 yokuş çıkacaksınız.

Eğer grubunuz antrenmanlı değilse alabalık çiftliklerine kadar çıkıp alabalık yedikten ve hatta şelalede yüzdükten sonra geri dönebilirsiniz. Çiftliklerin birinde benim beğendiğim bir yerim var, harika. Derenin tam dibinde, bir ağacın üzerindeki masada balık ziyafeti süper oluyor.

Şelalenin suyunun yazın en sıcak günlerinde bile buz gibi olduğunu hatırlatmak isterim. Hatta bu şelalede 0 numara mepps ile 3 adet yeterince iri kırmızı benekli (biz hakiki ala diyoruz) alabalık bile tutmuştum. Hatta şelalenin hemen üstündeki dinlenme tesisindekiler bile her gün burada birçok kişinin yüksekten atlayarak gürültülü bir şekilde yüzdüğü şelalede tuttuğuma inanmadılar. Balıkları bizim için pişirdiler yanına da bir salata.... Daha fazla anlatmayalım değil mi?

Doğa aktivitelerinde delice akan suyun çıkardığı ses bile size yemek müziği gibi gelecektir.

Yuvacık Barajı
Yuvacık Barajı
Yuvacık Barajı
Büyük boyut için tıkla!

Çenesuyu’ndan yaklaşık 20km sonra (15 düz 5 asfalt yokuş yukarı) Yuvacık Barajı’na ulaşıyoruz. Fotoğrafların çekildiği günkü gibi görüntüleriher zaman göremeyebilirsiniz ama her zaman her koşulda güzel bir yer. Üstteki fotoğrafta sis daha dağılmamış, bir film stüdyosu havası veriyordu.

Alabalık Çiftlikleri
Alabalık Çiftlikleri
Alabalık Çiftlikleri
Büyük boyut için tıkla!

Barajı geçiyoruz ve iş bundan sonra başlıyor. Hedefe çıkmaya başladıktan hemen sonra böyle güzel bir görüntü oluşuyor. Bu mevsimde yeşil ve kızıl beraber çok hüzünlü bir görüntü oluşturmuş.

Kartepe Görüntüsü
Kartepe Görüntüsü
Kartepe Görüntüsü
Büyük boyut için tıkla!

Biraz daha çıktıktan sonra Kar tepe’nin buradan net görüntüsü dikkat çekiyor.

Baraj üstten görünüş
Büyük boyut için tıkla!

Biraz daha çıktıktan sonra barajın hatta şehrin üstten görüntüsü daha da güzelleşmeye başlıyor.

Kanıt
Kanıt
Kanıt
Büyük boyut için tıkla!

Kanıt ama yeterli değil, ya bisikleti arabayla çıkardıysam oraya? Yok öyle bir şey ama, yeterli gelmedi , çünkü biraz daha yukarıda kar vardı ve buraya kadar gelmişken karda fotoğraf çekilmemek olmaz dedik ve hadi pedala kuvvet...

Kar

Aytepe tabelasından sonra büyüttüğümüz hedef kar olmuştu ve ona ulaşmak güzel oldu ve değdi de... Nasıl ama güneş kar üzerine vurunca güzel olmuş değil mi?
Büyük boyut için tıkla!

Aslında bu bölge civarlarından kiraz derenin kolları olan sıcak ve soğuk su tabir edilen yerlere inilebilir. Buradan da Servetiye köyüne inilebilir. Eğer burada imkanınız olursa bal-kaymak yemeden dönmeyin. (not:lokanta v.b. bir yer yok. Biz arkadasin bir tanidiginin evinde doğal ürünler ziyafeti çekmiştik.)
Kar
Kar
Büyük boyut için tıkla!

Her yerde kar var

Çok uzun olmamakla beraber asfaltta kullandığım kabak lastiklerime rağmen karda bisiklet kullanma zevkini aldım. Kar bayağı sertti ve bisiklet ilerlerken karda katır kutur ses çıkararak yarık açıyordu....

Veda

Yavaş yavaş çıktığımız tepelerden iniş çok çabuk oluyor. 15 dakikada alabalık çiftliklerinin yanındasınız. Max. hızım virajlı yollara ve kabak lastiklerime rağmen 60 km civarı... Barajı da geçiyoruz ve son bir resim çekiyoruz ....
Büyük boyut için tıkla!


 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 5486 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015