Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Eylül . 2020  
El ve Dirsekler
Bisiklet ve Ağrı 2

El ve Dirsekler

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
7.3.2004

Merhaba!

Geçen sayımızda başladığımız sağlık serimize bu sayımızda devam ediyoruz. Oturma bölgesindeki ağrılardan sonra yine sıkça rastlanan ve dağ bisikletçilerinin keyfini kaçıran bir bölgeye, eller ve dirseğe eğileceğiz. Yine önemli noktalara değinecek, 7 tane de tavsiyede bulunacağız.

Eller ve dirsekler özellikle sarsıntılı bir bisiklete biniş olan dağ bisikletçiliğinde sürekli olarak darbeye maruz kalıyorlar. Bisikletlerde ön amortisör de olsa yoldan gelen sarsıntılar ellere ve dirseklere yansıyor. Bu durumda bazen uyusan eller, sızlayan dirsekler söz konusu oluyor, ki bu durum rahatsızlık vermesinin yanı sıra özellikle ellerde ayni zamanda güvenliği de olumsuz etkiliyor. dağ bisikletinde her şeyin doğru yapıldığı takdirde ne ellerin ne dirseklerin uyuşup ağrımaması gerektiğini vurgulayarak tavsiyelerimize gecelim:

1) Fren ve vites elcikleri

Eller ve bilekler çoğu kez bisiklete binerken üst vücudu taşıyan dayanak olarak kullanılıyorlar, halbuki yapıları bu şekilde bir dayanak görevini kaldıracak şekilde değil. Bu durum da yanlış tutuşlara, ağrıya, uyuşmaya neden oluyor. Ellerin uyuşmasında fren ve vites elciklerinin konumu çok önemli. Bunlar yandan bakıldığında alt kolun bir devamı olacak, alt kolla düz bir çizgi çizecek şekilde durmalılar. Ayni şekilde işaret ve orta parmakların rahatlıkla ulaşabileceği şekilde ayarlanmış olmalı fren kolu, ki bu güvenli ve verimli fren yapmak için önemli.
Elcikler doğru duruş
Elcikler doğru duruş
Büyük boyut için tıkla!
Elcikler hatalı duruş
Elcikler hatalı duruş
Büyük boyut için tıkla!

2) Gidon genişliği

Gidon alırken maalesef hiç dikkat edilmeyen, bakılmayan bir ölçü gidon genişliği. Ayni şekilde dükkanlarda da satıcıların gidon satarken genişliği göz önünde bulundurup tavsiyelerde bulunduğu nadir yaşanan hadiselerden. Geniş gidonlar kısmen rahatlık açısından avantajlı olsalar da omuz genişliğinden fazla olunca bu genişlik bileklerde kırılmaya yol açıyor. Özellikle kadın bisikletçilerde omuz genişliği de erkeklere oranla daha düşük olduğu için geniş gidonlarla hem kontrolü sağlamakta güçlük çekiyor, hem de rahatsızlık yaşıyorlar. Bugün arazi binisi için 570-590mm, enduro ya da rahatlığına düşkünler için 590-630mm, tepe inişleri için 660mm ve üstü gidonlar satılıyor.Kadınlarda gidon genişliğinin genelde 20mm daha düşük olması gerekli. Mühim olan gidonda bileklerin kırık durmaması. Eğer boynuz kullanılacaksa 20mm daha eklemeyi unutmamak gerek.
Gidon genişliği önemli
Gidon genişliği önemli
Büyük boyut için tıkla!

3) Boynuz

çok fazla kullanılmayan, ama faydası kesinlikle yadsınamaz bir parça. Ne kadar çok tutuş imkanı varsa gidon için, ellere ve bileklere gelen baskı o kadar tek yönlü olmaktan çıkıyor. Bunun yanında özellikle tırmanma kesimlerinde çok büyük faydası olan parçalar.
Bilek düz olmalı
Bilek düz olmalı
Büyük boyut için tıkla!
Yanlış tutuş
Yanlış tutuş
Büyük boyut için tıkla!

4) Elcikler

Elciklerin de darbe emdiğini genelde hep gözden kaçırıyoruz. Farkı hissetmek için aslında çıplak gidonla bir tur atmak ve gidona gelen darbelerin ne kadar sert olduğunu anlamak gerek. Darbe emen ve bunun yanında ellerin anatomik olarak doğal konumda durmalarını sağlayan elcikler binen yükü azaltıyor, gelen darbeleri de yumuşatarak ağrısız sızısız sürüş sağlıyorlar.
Specialized Comfort Grip kadınlara özel
Specialized Comfort Grip kadınlara özel
Büyük boyut için tıkla!

5) Oturuş şekli

Bisiklette dik oturuş her ne kadar sportif kullanımla uyuşmasa da ellere, bileklere ve dirseklere binen yükü azaltıyor. Oturma şeklini değiştiren etkenler, örneğin daha kısa ve büyük acılı bir gidon boğazı bu nedenle çok faydalı oluyorlar.

6) Dirsekler

Gelelim dirseklere. aslında ellerin uyuşması, bileklerdeki ağrılar vs. derken dirsekler göz ardı ediliyorlar. Dirsek ağrıları çoğu kez yanlış duruştan kaynaklanıyor. Eğer buraya kadar olan tavsiyelerden sonra hala dirseklerde ağrı varsa dikkat edilmesi gereken nokta gergin kollarla bisiklet kullanmamak, yani dirseğin nispeten kırık olması gelen darbenin emilmesinde, doğrudan ekleme etki etmemesinde önemli rol oynuyor.

7) Eldivenler

Eldivenler darbe emişinde çok önemli rolü olan parçalar. Özellikle parmakların uyuşması avuç içindeki ulnar sinire etki eden basıncın çok yüksek olması durumunda ortaya çıkıyor. Bu durum kaliteli elcikler, acılı gidon ile çözülebileceği gibi avuç içi beslemeli kaliteli bir eldiven ile de rahatlıkla bertaraf edilebiliyor. İyi bir eldiven gidondan gelen baskıyı anatomik olarak avuç içine dağıtarak baskının tek bir yerde yoğunlaşmasını ve uyuşmaya neden olmasını engelliyor.

Ağrısız sızısız binişler dileğiyle...

Faydalanılan kaynak: Mountainbike Magazin

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 10517 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015