Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
15 . Ağustos . 2020  
Üst Sınıf Ürünler
Bisiklette Elektronik

Üst Sınıf Ürünler

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
7.3.2004

Bisiklet ve elektronik serimizin sonuna geldik. Bu yazımızda hem nabız ölçerler arasında, hem de yol bilgisayarları arasında en üst sınıftaki ürünleri inceleyeceğiz. Bu sınıftaki ürünlerin en büyük özelliği tek bir sahayla sınırlanmamaları, tanıtacağımız hemen bütün ürünler hem nabız ölçme hem de yol bilgisayarlığı yapabiliyorlar. Bunun yanında bu sınıftaki ürünlerin hemen hepsinde hafızaya kaydedilen verilerin bilgisayara aktarılıp işlenmesi seçeneği de sunuluyor.

Sözü fazla uzatmadan ürünlere geçelim. Önce tanıtacağımız ürünler yol bilgisayarlığı da yapan nabız ölçerler, ikinci kısımda kısmen nabız ölçerliği de yapan yol bilgisayarları var.

Cateye MSC-3DX
Cateye MSC-3DX
Cateye MSC-3DX
Büyük boyut için tıkla!

Cateye’in MSC-3DX modeli dört başı mamur bir nabız ölçer değil. Nabız ölçerlerde yüksek sınıfta bulunan kalori göstergesi, dinlenme nabzı ölçümü, çeşitli nabız işlevlerine yer vermiyor. Anlık nabzı ölçüyor, ortalama nabzı gösteriyor, 50 idmanlık hafızası var. Bunun yanında ortalama bir yol bilgisayarının yaptıklarını yapıyor, yani hız, mesafe, süre gibi ve fazladan ücret ödeyerek alınabilen bilgisayarda veri değerlendirme işlevleri de var. Cateye bu ürünle bir yol bilgisayarıyla nabız ölçeri birleştirmiş, daha fazla değil.

Ciclosport Alpin 5
Ciclosport Alpin 5
Ciclosport Alpin 5
Büyük boyut için tıkla!

Ciclosport ise Alpin 5 modelinde yol bilgisayarı işini bir kenara bırakıyor, daha çok nabız ölçer kullanmak isteyen dağcılara hitap ediyor. Yani aletin tasarımında yoğunlaşılan bölge nabız ölçerlik. Bu şekilde ortalama, azamî nabzı ölçüyor, 100 idmanlık hafızası var, dinlenme nabzını hesaplıyor, kalori hesaplaması yapıyor. Bunun yanında Alpin 5 bir yükseklik ölçer ile donatılmış, yine fazladan ücret karşılığı bilgisayar programı da var.

Polar S510
Polar S510
Polar S510
Büyük boyut için tıkla!

Polar 510 nabız ölçerler arasında en önde gelen ürünlerden biri. Her türlü işlevin yanı sıra Polarlar’a özgü “Fitnesstest” özelliği var, aynı zamanda yol bilgisayarlığı da yapabiliyor, güzel yanı pedal devrini ölçme seçeneği de sunması. Yükseklik ölçeri yok, ama bu kadar kusur kadı kızında da olur.

Suunto X6 HR
Suunto X6 HR
Suunto X6 HR
Büyük boyut için tıkla!

Suunto da bu modeliyle bisikletçilerden çok nabız ölçerle çalışmak isteyen dağcıları hedef almış aslında. X6 HR modeli çeşitli nabız ölçer işlevlerinin yanı sıra 133 saatlik idman hafızasına sahip, bunun yanında dağcıların işine yarayacak olan yükseklik ölçer, pusula ve barometre ile donatılmış. Yol bilgisayarı işlevleri ise yok.

Gelelim yol bilgisayarlarının en üst modellerine:

Ciclosport CM434
Ciclosport CM434
Ciclosport CM434
Büyük boyut için tıkla!

Ciclo’nun CM434 modeli bir yol bilgisayarından beklenebilecek her türlü işlevi görüyor. Anlık, azamî, ortalama hızın yanı sıra, bilumum zaman işlevleri, günlük ve toplam mesafe, ikinci bir rota hafızası, anlık ve azamî yüksekliğigösteren bir yükseklikölçer, süre esas alınarak anlık, azamî ve ortalama eğimi hesaplama işlevi, termometre ile donatılmış. Kablosuz veri aktarımı sağlıyor, pedal devri seçeneği var. Yani nabız ölçme işlevine sahip değil belki ama gerçekten bir yol bilgisayarı olarak dört dörtlük bir model.

VDO MC 1.0
VDO MC 1.0
VDO MC 1.0
Büyük boyut için tıkla!

VDO’nun MC 1.0 modeli donanım açısından Ciclosport’un CM434 modeliyle aynı gibi. Aradaki tek fark VDO’nun pedal devri göstermemesi, onun dışında bütün donanım VDO’da da aynı şekilde mevcut, fazlası yok. Dolayısıyla bu ürün de yol bilgisayarı olarak gerçekten tam teşekküllü bir model.

Son olarak her iki tarafı da çok geniş kapsamlı olarak birleştiren en üst seviyeden üç model tanıtalım:

Ciclosport HAC 4 Plus
Ciclosport HAC 4 Plus
Ciclosport HAC 4 Plus
Büyük boyut için tıkla!

Ciclosport’un HAC 4 Plus modeli gerçekten nabız saati ile tam teşekküllü bir yol bilgisayarını birleştiren çok az üründen biri. Anlık, azamî, ortalama hız, çeşitli zaman ve kronometre işlevlerinin yanı sıra günlük ve toplam mesafe ölçeri de var. Anlık ve azamî yüksekliği ölçüyor, günlük ve yıl içinde ulaşılan en büyük yüksekliği hafızasında tutuyor, yükseklik ölçerini kullanarak iniş ve çıkış hızını, anlık ve azamî eğimi hesaplıyor. Bunların yanında anlık, azamî ve ortalama nabız, dinlenme nabzı, nabız alt ve üst sınırları, bilgisayara veri aktarımı seçeneği sunuyor, 64 saatlik hafızası var, pedal devri ölçümü de yapıyor. Açıkçası en üst sınıf ürünler arasında HAC 4 Plus’tan iyisini bulmak zor.

Oregon Scientific Outbreaker TS 130
Oregon Scientific Outbreaker TS 130
Oregon Scientific Outbreaker TS 130
Büyük boyut için tıkla!

Oregon Scientific bu modeliyle üst sınıfta varlık gösteren nadir markalardan. Donanım olarak HAC 4 Plus’un biraz gerisinde kalıyor. Nabız ölçme işlevleri arasında dinlenme nabzı yok örneğin. Aynı şekilde yol bilgisayarı olarak da tam teşekküllü olmasına karşın HAC 4’te olan yıllık en yüksek nokta, ortalama eğimi göstermiyor, ama bu ikisi dışında bütün donanım aynı Bunun yanında artısı var, elbette kablosuz veri aktarımı sağlarken, barometresi ile hava durumu konusunda önceden haber alma imkanı da var. Pedal devri de gösteriyor.

Polar S720i
Polar S720i
Polar S720i
Büyük boyut için tıkla!

S720i Polar’ın en üst modeli. Dolayısıyla böyle bir modelden beklendiği üzere anlık, ortalama, azamî hız, çeşitli zaman göstergeleri, çeşitli mesafe ölçerler, anlık ve azamî irtifa, günlük irtifa göstergelerine sahip. Öte yandan HAC4 Plus ve Oregon Scientific’te olan ve uzun turlarda önemli bir işlev olan eğim ve dolayısıyla çıkış-iniş hızı göstergesi yok. Pedal devri seçeneği bulunuyor. Polar’ı Polar yapan daha çok nabız ölçer kısmı zaten, burada S720i de anlık, azamî, ortalama, dinlenme nabzının yanında alt ve üst nabız sınırlarını, kalorileri gösteriyor. Bilgisayarla veri aktarımı seçeneği var, aynı zamanda bütün Polarlar’da olduğu gibi “Fitnesstest” seçeneği bulunuyor.,

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Cateye  
kurum   Ciclosport  
kurum   Oregon Scientific  
kurum   Polar  
kurum   VDO  
kurum   Suunto  
haber   Kameralara Devam (Güncellendi)  
haber   Minoura Flex  
yayin   2007 SigmaSport Bisiklet Bilgisayarları  

  Bu yayın 7228 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015