Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
20 . Eylül . 2020  
Neden Böyleyiz?
Turkish Riviera Cup ve Düşündürdükleri

Neden Böyleyiz?

Yazar: Emre Yıldırım
7.3.2004

Dünyanın en ünlü bisiklet takımlarının katılacağı 5 günlük profesyonel bir yarış düşünün. Bir Fransa ya da İtalya Turu büyüklüğünde olmasa da nispeten kısa ama bunun yanısıra dünyanın kalburüstü takımlarının buluştuğu önemli bir yarış. Yarışmaya yarışmanın düzenleneceği ülkenin yanısıra Belçika, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Hollanda, İspanya, İtalya, Rusya ve Polonya'dan yaklaşık 160 sporcunun katılacağını gözünüzün önüne getirin.

Bu yarışın, düzenleneceği ülkede ilk kez organize edilecegini, başarılı olarak sonuçlanması durumunda süreklilik arzedeceğini ve belki de o ülke için bisiklet sporunda gelmiş geçmiş en önemli yarış organizasyonu haline geleceğini düşünün.

Bu takımların 2004 yılı Avrupa Bisiklet Yarışları Sezonuna hazırlık için bu yarışı oldukça ciddiye alıp çok yoğun bir antrenman temposuyla hazırlandıklarını, yarışa katılan takımların "önemli" olmalarının yanısıra, onlara ılıman bir Akdeniz iklimi ortamında, dünyanın en güzel ve önemli turizm merkezlerinden birinde konaklama imkanı vaadedildiğini, her etabın aynı şehirde ve 8-9 kilometrelik bir şehir içi yarış (kriteryum) sonrası biteceğini ve halkın bisikletle dolu bu renkli ortamı 5 gün boyunca hergün yürüdükleri sokaklarda yaşayacaklarını ve belki de ileride çocuklarının da bu yarışçılar arasında yer alabileceğini düşünerek geleceklerine yön vereceklerini hayal etmeye çalışın.

Üzgünüz ama uzun bir süre daha hayal ederek yaşamaya devam edeceksiniz sanırız zira bahsetmiş olduğumuz organizasyonun 18-22 Şubat 2004 tarihleri arasında Antalya'da düzenlenmesi planlanıyordu: Turkish Riviera Tour 2004 Bisiklet Yarışı.

Ve ne yazık ki "yarış" organizatörlerin bir dizi hatası sonucu iptal edildi ve bu yarışa katılmak için tüm hazırlıklarını tamamlayıp ülkemize gelmeye hazırlanan yabancı takımlar, çok az bir süre kala özür dilenerek ve sudan bahaneler öne sürülerek (zorlu kış şartları nedeniyle yolların bozukluğu gibi) yarışın iptalinden haberdar edildiler.

Gelin bu noktada yarışa katılmayı arzulayan T-Mobile yol bisikleti takımının resmi sitesinde konu ile ilgili yayınlanan yazı ve yorumlara kulak verelim:

T-Mobile sözcüsü Olaf Ludwig hayal kırıklığına uğradı. 43 yaşındaki yönetici Perşembe sabahı telefon aracılığıyla 18-22 Şubat arasında düzenlenecek olan ve Uluslararası Bisiklet Federasyonu UCI tarafından 2.3 kategorisine konulan Türkiye turunun iptal olduğunu öğrenmişti.

Durumu „ Bu acı bir durum. Sadece organizatörler için değil, bizim için de, çünkü bu durumda 7 yarışçımızın hazırlık devresinde 5 yarış günü eksik kaldı“ diye açıkladı.

Yarışın başlamasına 7 gün kala açıklandığına göre Hollandalı bisiklet organizatörü ve turu düzenleyen Gerry van Gerwen’s Cycling Service Company’nin mali imkansızlık nedeniyle yarışı yapamayacağı belli olmuştu. Türk organizatörler de Gerwen için banka garantisi vermeyince katılan takımların uçak biletlerinin, masraflarının ve ödüllerin karşılanmasının imkanı kalmadı.

Kummer rahat
Çarşamba akşamı olaydan haberi olan T-Mobile spor direktörü Mario Kummer ise olayı Ludwig kadar dramatize etmiyor, „çocuklar öyleyse yarış koşullarında antrenman yaparlar“

Öte yandan zaman konusunda o da huzursuz: „Eğer sorumlular bizi daha önce uyarmış olsalardı, bu turun yerine geçecek başka bir yarışa –örneğin aynı zamanda düzenlenen Algarve Turu’na- katılmaya çalışırdık, bu şekilde alternatifsiz kaldık“ diyor.

Hieke iptal nedeniyle üzgün
T-Mobile takımının renklerini Türkiye’de Alman dörtlü Eric Baumann, Torsten Hiekmann, André Korffve Stephan Schreck’in yanında takımın yeni Çek elemanı Tomas Konecny, İtalyan Giuseppe Guerini ve Kazak Sergej Jakowlew temsil edecekleri. Simdi yarış yerine bu yedili planlarına 5 ekstra antrenman birimi ekleme zorunda kaldılar.

Aslında „Hieke“, Korff ve Schreck en şanslı olanları. Üçlü Mallorca’da ve hazırlıklarını orada yapıyor. Hiekmann’in yorumu: “Tabii ki yarışmayı istiyordum, ama elden ne gelir? Bu durumda antrenmanda biraz fazla yüklenmemiz gerekecek.”

Schreck ve Korff en zararlı çıkanlar
İptal özellikle Schreck ve Korff için çok kötü oldu. Her iki bisikletçi de Belçika’daki yarı mesafe yarışı Het Volk’da performanslarının üst noktasında olmaları gerekirken simdi katılmış oldukları Katar Turu ile hazırlıklar esnasında sadece 1 defa yarışabildiler. „Sadece bir yarış ile üstün performans göstermek gerçekten şanssız bir durum , ama sezon boyunca bu açık pek belli olmaz” diyen Kummer özellikle Türkiye’deki bisiklet sporu için üzgün olduğunu da sözlerine ekliyor: “Tur sporumuzun Türkiye’deki gelişimi açısından kesinlikle büyük bir adim olacaktı“.

Gerolsteiner takımı da payını aldı
T-Mobile takımı bu arada iptalden etkilenen tek Elite-takım değil. Gerolsteiner, İtalyan’ın önde gelen takımlarından Fassa Bortolo ve Saeco, Fransız FDJeux.com, Hollandalı Bankgiroloterij ve Belçikalı Chocolade Jacques kayıt yaptıran takımlar arasında yer alıyorlardı.

Görüldüğü üzere takım sorumluları ve sporcular hayal kırıklığına uğrasalar da yarış için hazırlıklarının heba olmasının sözkonusu olduğu bu ortamda, ülkemize gelmeği gerçekten istemişler.

Bilmem farkında mısınız ama bu profesyonel sporcular, böyle tatsız bir durumla karşılaşmalarına rağmen, kendi gelecekleri ve yarış kariyerleri yerine, Türkiye'deki bisiklet sporunun geleceği için üzülüp tedirgin oluyorlar. Gerçek sporculardan da başka ne beklenebilirdi ki?

Acaba bu konuda öncelikle üzülmesi gereken yabancı sporcular mı yoksa bu ülkede bisiklet sporunun biryerlere gelmesini gönülden isteyen, bu konuda elinden geleni yapmaya çalışan bizler ve yöneticilerimiz mi?

Neden böyleyiz? Neden böyle büyük ve güzel organizasyonlara ev sahipliği etme imkanını yaratıp, dünyanın sayılı takımlarını ülkemize gelmeye ikna etmişken işi sonuna kadar götürme başarısını gösteremiyoruz. Acaba bu organizasyon popüler sporlardan birinde olsaydı organizasyonun bu şekilde sonuçlanmasına izin verilir miydi?..

Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesinde, Abdülkadir Yücelman'ın 19.2.2004 tarihli yazısına da gözatmanızı isteriz. Belki bu yazı benzer işlerin neden ülkemizde başarısızlığa mahkum edildiğine bir nebze olsun ışık tutmuş olur.
Büyük boyut için tıkla!

Kim bilir bir daha ne zaman böyle bir organizasyon ülkemizde gerçekleştirilebilir, kim ön ayak olur, hangi takımlar ciddiye alıp katılırlar, ancak yapılan bu şanssız hata, bisiklet sporunun ülkemizde pek de parlak gözükmeyen geleceğini önemli ölçüde gölgelemiştir. Umarız yanılıyoruzdur ve umarız çok gecikmeden telafi edilecek yeni benzeri organizasyonlar ülkemizde hayat bulur.

Umarız bu organizasyondaki yaşanan büyük başarısızlıktan sorumlu olanlar ve bisiklet sporunun ülkemizdeki geleceğini yönlendirenler gerekli dersi almış, ülkemizde bu güzel sporun gelişmesi için yapılması gerekenleri acil eylem planlarına "acilen" eklemişlerdir.

Bir daha böyle şanssızlıklar yaşamama dileklerimizle...

Bisikletle kalın.

Emre YILDIRIM | mtbtr.com

Yararlanılan Kaynaklar:
www.bisikletdunyasi.com
www.t-mobile-team.com
Cumhuriyet Gazetesi,

 

 
Yayın Sponsoru
  Editörden

Değişim ve Gelişim
Değişim, doğanın ve insanın en eski, en kaçınılmaz olgusu. Bizlerin etkisiyle MTBTR her daim bir gelişim ve değişimin içinde oldu. ... Devamı » » » 

MTBTR'nin Çömezleri
Herkese merhaba, MTBTR ekibine yeni katılan "çömezler" olarak istedik ki size bir "merhaba" diyelim.

Hepimiz ayrı ayr ...
Devamı » » » 

2006 Biterken Yeni Katılımlar

Bir yılı daha geride bırakıyoruz. MTBTR’nin kuruluşundan bu yana 5 yılı aşkın süre geçti. Bu süre zarfında iyisiyle, kötü ...
Devamı » » » 


Eki.06 Eurobike ve Federasyon
Haz.06 MTBTR'nin Başarısı
Ara.05 MTBTR'deki Değişiklikler
May.05 Daha Yapacak Çok Şey Var!
Şub.05 2005 Yeni Bir Dönem Olabilir mi?
Ksm.04 Federasyon Seçimleri, MTBTR̵...
Eyl.04 Hakkınızı Arayın!
Auğ.04 Bisiklete Başlamanın Zamanıdır!
May.04 Avrupa da Çin ve Vietnam'lı Üret...
Nis.04 2 Yılın Sonunda Geldiğimiz Nokta
Mar.04 Neden Böyleyiz?
Ara.03 Belgrad Ormanı Gezisi ve Yeni Or...
Ksm.03 MTB-O Farklı ve Eğlenceli
Ksm.03 Okuyucularımıza Teşekkürler
Ksm.03 29 Ekim Belgrad Gezisi
Eki.03 25. Avrasya Maratonu
Eki.03 Yeni bir dönem başlıyor
Editörden Arşivi

 

  Bu yayın 3986 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015