Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
11 . Temmuz . 2020  
Viraj Tekniğine Giriş
Virajlar 1

Viraj Tekniğine Giriş

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
19.3.2004

Düz yolda gitmenin yanında elbette arazi binişlerinde virajların nasıl alınacağı da çok önemli bir nokta. Dönüşlerde, virajlarda iki önemli etken var. Bunlardan birincisi bisikletçinin bakışı, diğeri ise olayın fiziksel yanı.

Bakış gidilen yönü belirlemede çok büyük rol oynarken, fiziksel yan elbette merkezkaç kuvveti, lastikle yerin sürtünmesi ve yol tutuşu konularında kendini gösteriyor.

Bakış

Altın kural: Nereye bakıyorsam oraya giderim! Ralli sürücülerinin herhalde ilk öğrendikleri kural bu ve bu kural olumlu olumsuz her durumda ve hemen her sporda geçerli. Bakışı ideal çizgide olan bisikletçinin kendisi de bu çizgide kalır, yoldaki büyük taşa dikkatini veren bisikletçi mutlaka o taşın üzerinden geçecektir.

Virajın dışına bakan bisikletçi virajı içeriden alamaz, yan tarafı yar olan bir virajda yara bakan bisikletçi ise telaşlanıp inecektir. Bütün bunlara çare elbette yine bakışımız. Bisikleti götürmek istediğimiz, gitmek istediğimiz yere baktığımız takdirde bisiklet kendiliğinden bakışımızı takip edecektir. Virajlarda virajın içine bakmak, engellerde engeli aşan çizgiye bakmak çok önemlidir. Yine bu şekilde bisikletin lastiğinin önü yerine ileriye bakmak satıh değişiminden, engellerden doğacak kötü sürprizlerekarşı en iyi çaredir. İleri ve gidilecek yere bakmak sürüş stilini akıcı ve daha verimli yapar.
Büyük boyut için tıkla!

Fizik

Gelelim işin fiziksel yanına, yani merkezkaç kuvvetine. Arabada olduğu gibi virajlarda lastiklerimiz ve yer arasındaki sürtünme çok önemli bir rol oynar. Öte yandan belirli bir yerden sonra lastikler yol tutusunu kaybetmeye başlarlar. Yani lastikler yolda kaymaya başlamadan önce sadece sınırlı fren ve yol tutuşu gücünü yola aktarabilirler. Yola etki eden bu iki gücün toplamı lastiğin yapısı, hava basıncı ve yolun sathının oluşturacağı belirli bir değeri aşamaz. Dolayısıyla virajlarda geçerli olan gerçek, ne kadar çok frene basılırsa lastiğin yanal olarak o kadar erken yol tutuşunu yitireceğidir. Bunun sonuçları tabii lastiğin viraj dışına doğru kayması, virajlardaki hızın düşmesi olacaktır. Bu durumda sürüş tekniğinde yapılacak şey virajın içinde mümkün olduğunca fren yapmamaktır. Bunu en kolay bir deneme ile anlayabilirsiniz:
Eğik zeminde eğime paralel olarak bisiklete binerken lastiğin omuz bölgesindeki dişlerle yola tutunduğu esnada fren sıkılınca lastik yol tutuşunu yitirerek eğimden aşağı kayar.
Büyük boyut için tıkla!

Viraj konusuna devam edeceğiz.

Faydalanılan kaynak: Mountainbike Magazin

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 4047 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015