Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
15 . Ağustos . 2020  
Diz Ağrıları
Bisiklet ve Ağrı 3

Diz Ağrıları

Çeviren: Cüneyt Kazokoğlu
29.3.2004

Geçtiğimiz bültenlerde başladığımız sağlık serimize bu sayımızda da devam ediyoruz. Oturma bölgesi, eller ve dirseklerden sonra bu yazımızın konusu yine son derece önemli bir eklem ve bisikletçilerin sıkça başını ağrıtan dizler.

Diğer yazılarımızda da olduğu gibi diz ağrıları konusunda kısa birkaç tavsiyede bulunacağız.

1) Sele yüksekliği

Sele yüksekliği konusunda en basit ölçü selede otururken bacak gerginken topukla pedala değebilmedir. Bu genel geçer konumun yanında elbette kişisel, rahat edilen pozisyon biraz daha alçak olabilir. Dizi korumak için uygun bir sele yüksekliği bulunduğu takdirde devamlı bunu değiştirmemek yerinde olacaktır.
Sele yüksekligi
Sele yüksekligi
Büyük boyut için tıkla!

2) Soğuktan koruma

Kas ve eklemlerin soğuktan korunmaları ağrı-sızılarla karsılaşmamak için en önemli önlemlerdendir. Soğuk havalarda rüzgâra da maruz kalacağı düşünülerek dizlerin korunması soğuğa karşı oldukça hassas olan diz eklemleri için çok önemlidir. Aksi takdirde tedavisi aylar sürecek sakatlıklar çıkabilir.

3) Kaslar

Uzun vadede diz ağrılarını önlemenin en kolay yolu kas geliştirmektir. Zaman içinde geliştireceğiniz üst bacak kasları diz eklemi üzerine binen yükü azaltır, denge korumayı sağlar. Bu nedenle bisiklete binmenin yanında kas geliştirici çalışmalar da yapmak faydalı olacaktır.

4) Pedal devri

Dağ bisikletinde düşük ve dolayısıylagüç devirler kullanmak diz eklemine fazladan yük bindirir. Dolayısıyla özellikle dizin tekrar bisiklete alışması gereken sezon başında daha ziyade 90-115 arası yüksek devirde kullanmak ve pedalı sadece basmak yerine aynı zamanda çekerek de çevirmek faydalı olacaktır. Bu konuda Pedal Çevirme Sanatı yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

5) Dizin konumu

Kas gücünün en verimli bir şekilde pedala aktarılması için dizin kadroya mümkün olduğunda paralel tutulması önemlidir. Öte yandan dikkat edilmesi gereken nokta, bunun genel geçer bir kural olduğu, bazı bisikletçilerde özellikle bu pozisyonun diz ağrısına neden olabileceğidir. Dolayısıyla bu konumda diz ağrısı ortaya çıkarsa yapılacak şey, deneme yanılma ile dizin rahat ettiği konumu bulmaktır.

6) SPD dili konumu

Özellikle SPD tipi pedal kullananlarda diz ağrısı sıkça rastlanan bir durumdur. Bu genelde SPD dillerinin ayakkabıya takımı esnasında kişinin kendi rahat ettiği pozisyona dikkat etmemesinden kaynaklanır. Genel olarak kural dilin ayakkabı eksenine paralel duracağı ve ayak baş parmağının ekleminin tam olarak pedal mili üzerine denk geleceği konumdur. Dolayısıyla özellikle SPD kullanmaya yeni başlayanlar montaj esnasında bu noktalara dikkat etmeli, bunun yanında pedalın yaylarını fazla sıkmayarak ayağa yanal hareket serbestisi sağlamalıdırlar.
Büyük boyut için tıkla!


 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 11443 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015