Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Nisan . 2020  
Profesyonellerin Güncelerinden
Bayan Yarışçıların Olimpiyat Hazırlıkları

Profesyonellerin Güncelerinden

Derleyen: Emre Yıldırım
1.4.2004

Biliyorsunuz bu sene Olimpiyat yılı ve özellikle Olimpiyatta dağ bisikleti dalında yarışmaya hak kazanan dünyanın en ünlü profesyonelleri şu aralar harıl harıl bu sezonun kendileri için en iyi sezon olabilmesi için ellerinden geleni yapıyorlar.

Tabii bu hazırlıkların başında ise her sezon öncesi olduğu gibi mümkün olduğunca yarış ortamında bulunarak hem heyecan hem de adrenalin bakımından kendilerini bu stresli ve bir o kadar da zevkli ortama hazırlamaya çalışmak geliyor.

Peki bu elite sporcuların hayatları nasıl geçer neler yaparlar, ne yerler ne içerler, hayatlarından zevk alırlar mı nasıl yaşarlar hiç düşünüp merak ettiniz mi?

www.velonews.com'da dağ bisikleti ile ilgili haberleri okurken, Amerika'yı bu sene Olimpiyatlarda temsil etmeye hak kazanan dünya şampiyonu Alison Dunlop ve bayanlarda Amerika ulusal dağ bisikleti şampiyonu olan Mary McConneloug'ın son haftalarda yaşadıklarını anlattıkları satırları okuma zevkini yaşadım ve bu iki ünlü yarışçının anlattıkları kadarıyla hayatlarından bir kesiti sizlerle paylaşmak istedim.

Önce Alison Dunlop
Güney Kıbrıs'ta geçtiğimiz haftalarda Amerika'nın en ünlü dağ bisikletçilerinin katıldığı kampta bulunan Alison Dunlop, daha sonra Avrupa'ya geçerek çeşitli yarışlara katılmaya karar vermiş olmalı ki kendisini kiralık bir van ile yollarda yarış kovalarken buluyoruz.

İşe İtalya'nın Castelnuovo Garfagnana kasabasından başlayan Alison, İtalya Kupası seri yarışlarından biri olan bu yarışa katılıp daha sonra Montebelluna'daki bir maratona yetişmeye karar vermiş. Castelnuovo Garfagnana'daki yarış için şunları yazmış kendisi:

Yarış taşla kaplı bir zeminde başladı ve hızlı ve kısa bir yokuş ile devam etti. Sonra küçük iki bisikletlik bir patika ile devam eden yarış, parkurun en küçük çarkta geçirilecek en uzun ve sert yokuşuyla devam etti. Annabella Stropparo (İtalyanların dağ bisikletindeki en büyük favorileri) yarışı benim önümde götürüyordu... Mary McConneloug ise hemen arkamda beni takip etmekteydi. Yarışın ilerleyen anlarında, Annabella benden daha iyi hissediyor olmalı ki farkı artırdı, Mary McConneloug ile devam ettiğimiz bir tur sonunda, o da tempoya dayanamadı ve geride kaldı. Parkur kısa sayılırdı ve oldukça hızlı bir yarış oldu. Sonuçta Annabella kazandı ben ikinci, Mary McConneloug ise benim 5 saniye gerimde 3. oldu. Ulusal takımda benim en önemli rakibim olan Mary'i geride bırakmış olmam benim için oldukça sevindiriciydi. Çok iyi bir gününde olmasına rağmen onu geride bırakmam benim için önemliydi. Yarıştan sonra beraber bisikletimize binerek otelimize döndük, güzel bir duş sonrası inanılmaz güzellikteki yemeğimizi yedik.

Uzun bir yolculuk beni bekliyordu. Vanımı yükleyip bu sefer Montebelluna'da düzenlenen bir maraton yarışına katılmak için yola çıktım. Daha önce hiç maraton koşmamıştım ve benim için oldukça heyecan verici bir yarış olacaktı. Parkur yaklaşık 45 km uzunluğunda ve kısa sayılırdı.
Alison Dunlop Bir Yarış Sırasında
Alison Dunlop Bir Yarış Sırasında
Büyük boyut için tıkla!

Yarış günü oldukça heyecanlı bir ortam vardı zira yaklaşık 1000 kişilik bir katılım ile her türlü beceri ve tecrübede yarışçıyı bir arada görmek insanı mutlu ediyordu. (kimi etmez ki:) )

Bizler kadınlı erkekli 250 yarışçının başlayacağı ilk dalga ile start aldık. (Maraton yarışlarında büyük gruplar halindestart alınır ve her grubun ve yarışçının zamanlaması ayrı ayrı tutulur yoksa 1000 kişi aynı anda başlatılırsa büyük bir kaos doğabilir!) Erkeklerde pek çok dünya klasmanında yarışçı bu yarışa katılmıştı. Bayanlarda ise Paola Pezzo bile bu grupta bulunmaktaydı. Benimle birlikte herhalde 6 kadın yarışçı daha start aldı. Hiç ısınmadan başladığımız için kendimi hemen gerilerde buldum zira bu şekilde yarışa başlamaya hiç alışık değilimdir. Yine oldukça sıkı yarıştım ve yarışın sonlarına doğru kendimi çok daha iyi hissetmeye başlamıştım. Erkek yarışmacıları takip etmek oldukça zevkliydi. Parkurda çok sayıda taşlık ve toprak patikalar, küçük tek bisikletlik (singletrack) geçişler bulunuyordu. Çok sert kısa çıkışların yanısıra, etraftaki çok sayıda küçük baş hayvan ve çobanlarıyla ortam oldukça ilginç ve hoştu.

Bayanlarda Pezzo kazandı yarışı ancak yarışa katılırken resmi olarak kayıt yaptırmadığı için takım arkadaşım Shonny 1. olarak ilan edilmeye hak kazandı. Ve ben de onun ardından ikinci oldum.

Şimdi Hırvatistan'da sahil kesimindeyiz. Turist sezonu daha başlamadığı için herşey çok ucuz. Otellerin çoğu kapalı ve heryer çok sakin. Antrenman yapmak için eşsiz bir ortam olduğu söylenebilir. Cumartesi günü (3 Nisan 2004) burada yarışıp uzun bir yolculuktan sonra katılacağımız son yarış için Viyana'ya gideceğiz. Ve sonra Sea Otter için yeniden Amerika'da olacağız.
Mary McConneloug
Mary McConneloug
Büyük boyut için tıkla!

Şimdi Sıra Mary'de
XC Arazi sürüşü şampiyonu Mary McConneloug da yaşadıklarını velonews'a aktarmış. Şubat'tan beri hazırlıklarını sürdüren Seven Cycles adına yarışan McConneloug , Güney Kıbrıs hazırlık yarışlarına katıldıktan sonra (Neden bizim ülkemizde de bu kamplar olmasın bir gün? Güney Kıbrısı burada gerçekten tebrik etmek lazım zira büyük bir iş bu kadar ünlü yarışçıları dünya'nın dört bir yanından adaya toplamak önemli bir organizasyon ve liderlik gerektirmekte!) erkek arkadaşı ve profesyonel bir yarışçı olan Mike Broderick ile birlikte kiraladıkları van ile Avrupa'yı baştan başa katetmeye başlamışlar. Tabii bir plan dahilinde mümkün olduğunca çok yarışa katılmak için!

Slovenya'dan sevgiler diyerek başlıyor Mary sözlerine. Mike ve ben seyahatimize devam ediyoruz. Tabii Avrupa'nın inanılmaz kültür mozaiğini de elimizden geldiğince yaşamaya çalışarak. Doğa ilkbaharda çok güzel ve antrenman yaparken yılın bu döneminde açan çiçekler, doğanın uyanışını yaşamak insanı mutlu ediyor.

Yarışlar da çok iyi gidiyor. Mike Slovenya'daki Zlatolicje'deki grand prix'de 8. oldu. Bense üst üste girdiğim 7. yarışı da birincilikle tamamladığımı size bildirmekten gurur duyuyorum. Kendimi çok iyi hissediyorum. Yarışıp UCI puanları toplamak şu andaki tek hedefimiz, ancak ne olursa olsun bisiklet sürüşten zevk almak herşeyin ötesinde en önemli şey bizler için.

Mary ne güzel söylemiş; bizlerin de tüm çabası bisiklet sevgimizi pekiştirip zevkle ve mümkün olduğunca çok bisikletimize binmek değil mi?

Bu sezonun yarış takvimi için tıklayın.

Sevencycles'ın sitesinden bir Mary McConneloug röportajı . ,

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 3600 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015