Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2013 Bisiklet Katalogu
İkinci El
Piyasadan
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
19 . Nisan . 2015  
Sırt, Bel ve Boyun Ağrıları
Bisiklet ve Ağrı

Sırt, Bel ve Boyun Ağrıları

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
7.4.2004

Bisiklet üzerinde ağrı-sızı serimizin sonuna geldik. Oturma bölgesi, eller, bilekler ve dizlerden sonra bu yazımızdaki konumuz yine bisiklet taşıtlıktan çıkıp spor oldu olalı sıkça rastlanan bir ağrı, bel, sırt ve boyun ağrısı. Özellikle başlarda olmasa bile birkaç saat süren turlarda bir süre sonra kendini gösteren bu ağrı gerçekten son derece rahatsız edici. Sırt ve bel ağrıları iki nedenle ortaya çıkabiliyor. Bunlardan birincisi duruş şekli. Ne kadar öne yatık sportif bir duruşla binilirse bisiklete bel ve omurgada ve de özellikle boyun-ense bölgesinde ağrı tehlikesi o kadar artıyor. İkinci sebep ise yoldan gelen darbeler. Özellikle arkadan gelen darbeler devamlı olarak bel kısmına etki ediyorlar. Dolayısıyla burada vereceğimiz 7 tavsiyeyi dikkate almakta fayda var.

1) Kas gelişimi

Sırt ve bel kısmı bisikletçiler tarafından en çok ihmal edilen bölgelerden. Özellikle üst bacak kaslarını geliştirmeye ve sık sık kalınlıklarını ölçmeye meraklı bisikletçilerin sırt kasları aslında ağır işçi sayılabilecek ve kaldırdıkları güç oranında geliştirilmeyen bölgeler. Dolayısıyla bel ve sırt ağrılarından kurtulmak için bu bölgedeki kasları geliştirici antrenman yapmak şart.
Hyperextensions
Hyperextensions
Büyük boyut için tıkla!

2) Boyun

Bisiklete binerken sırtla bağlantılı olarak ağrı yapan bölgelerden biri de boyun ve ense bölgesi. Bu bölgede ağrının iki sebebi olabilir, zayıf boyun ve ense kaslarının yanı sıra gereğinden fazla yüksek bir sele. Kaslar için yine özel antrenman gerekirken fazla yüksek bir sele daha yüksek açılı bir gidon boğazı ile rahatlıkla dengelenebilir.

3) Oturma şekli

Öne doğru uzanmış bir duruş şekli tabii ki son derece profesyonel görünüyor,ayrıca pedala verilen güç, aerodinamik açıdan da avantajları yadsınamaz. Öte yandan kontrollü bir şekilde sportif duruşu başaramayanlar aslında son derece zararlı bir şekilde duruyorlar ve omurgalarına çok yüksek yük bindiriyorlar. Dolayısıyla biraz dik durmak her zaman yararlı.

4) Lastik seçimi

Özellikle sabit kadrolu bisiklet kullanıcılarının konfor açısından en önemli yardımcılarından biri geniş lastikler. Yarış ortamında ve de hafiflik merakıyla sürekli olarak 1,95 civarı lastikler kullanmak yerine 2,1; 2,3” kalınlığındaki lastikler –tabii kadro, çatal ve jant elverdiği ölçüde- dönüş direncinde hissedilir kayba yol açmadan düşük basınçla da beraber yoldan gelen ufak darbeleri emerek rahatlık sağlıyorlar.
Geniş lastikler
Geniş lastikler
Büyük boyut için tıkla!

5) Sele borusu

Süspansiyonlu sele boruları son yıllarda gittikçe yayılan parçalar. Özellikle bel ağrılarından muzdarip ve sabit kadrosundan da vazgeçmek istemeyen bisikletçiler için bu tarz parçalar özellikle sert ve omurgaya etki eden darbeleri emerek konfor sağlıyorlar.
Süspansiyonlu sele borusu
Süspansiyonlu sele borusu
Büyük boyut için tıkla!

6) Tam süspansiyon

Bütün denemelerden sonra hâlâ bisiklet üzerindeki birinci saatten sonra bele saplanan ağrı nedeniyle durup vücudu dikleştirmek zorunda kalan bisikletçiler için son çarelerden biri tam süspansiyonlu bisikletler. duruş nedeniyle değil de yoldan gelen darbeler nedeniyle kaynaklanan ağrıların önüne geçmek için en etkili yol.

7) Gidon boynuzları

Boyun ve ense kaslarını geliştiren, düzenli olarak çalıştıran ve hâlâ kasılmalardan ve ağrılardan şikayet edenler bir de gidon boynuzu kullanmayı deneyebilirler. Değişik gidon tutuş şekilleri kaslara monoton yüklenilmesini önlüyor ve rahatlama sağlıyorlar.
Boynuzlar
Boynuzlar
Büyük boyut için tıkla!

Ağrısız sızısız binişler dileğiyle...

Kaynak: Mountainbike Magazin,

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık

Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, Hangi Maddeler...?
Lance Armstrong etrafinda donen doping skandali sadece bisikletciler nezdinde doping olgusuna degil, biraz da bisiklet sporunun do ... Devamı » » » 

Sporcular İçin Magnezyum

Annelerin "vitamini suyunda" telkinini duyarak büyümemiş bir çocuk yoktur desek doğru söylemiş olur muyuz bilinmez ama son yıll ...
Devamı » » » 

Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Bisiklet sürerken hangi kasların ne kadar çalıştığı ve ne verimle kullanıldığı önemli hususlardan birisi. Son yıllarda kilitli ped ...
Devamı » » » 

Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Nis.07 En Önemli Sporcu Besinlerinden M...
Mar.07 Protein Konusuna Devam
Oca.07 Vücudumuzun Yapı Taşları
Ara.06 Egzotik Meyveler
Ksm.06 Vejetaryenlik ve Spor
Eki.06 Nelere Dikkat Edilmeli?
Auğ.06 Kreatin
Tem.06 Karnitin
Haz.06 40-50 ve 60’lı Yaşlar
May.06 20'li ve 30'lu Yaşlarda Spo...
Nis.06 Yaşlanıp İhtiyarlamamak
Mar.06 Kendi Enerji Barını Ke...
Sağlık Arşivi

 

  Bu yayın 5431 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Peloton  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık  |  Sürüş Teknikleri  |  Yarış Dünyasından  |  mtb parkı: BELGRAD  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015