Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
07 . Temmuz . 2020  
Sırt, Bel ve Boyun Ağrıları
Bisiklet ve Ağrı

Sırt, Bel ve Boyun Ağrıları

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
7.4.2004

Bisiklet üzerinde ağrı-sızı serimizin sonuna geldik. Oturma bölgesi, eller, bilekler ve dizlerden sonra bu yazımızdaki konumuz yine bisiklet taşıtlıktan çıkıp spor oldu olalı sıkça rastlanan bir ağrı, bel, sırt ve boyun ağrısı. Özellikle başlarda olmasa bile birkaç saat süren turlarda bir süre sonra kendini gösteren bu ağrı gerçekten son derece rahatsız edici. Sırt ve bel ağrıları iki nedenle ortaya çıkabiliyor. Bunlardan birincisi duruş şekli. Ne kadar öne yatık sportif bir duruşla binilirse bisiklete bel ve omurgada ve de özellikle boyun-ense bölgesinde ağrı tehlikesi o kadar artıyor. İkinci sebep ise yoldan gelen darbeler. Özellikle arkadan gelen darbeler devamlı olarak bel kısmına etki ediyorlar. Dolayısıyla burada vereceğimiz 7 tavsiyeyi dikkate almakta fayda var.

1) Kas gelişimi

Sırt ve bel kısmı bisikletçiler tarafından en çok ihmal edilen bölgelerden. Özellikle üst bacak kaslarını geliştirmeye ve sık sık kalınlıklarını ölçmeye meraklı bisikletçilerin sırt kasları aslında ağır işçi sayılabilecek ve kaldırdıkları güç oranında geliştirilmeyen bölgeler. Dolayısıyla bel ve sırt ağrılarından kurtulmak için bu bölgedeki kasları geliştirici antrenman yapmak şart.
Hyperextensions
Hyperextensions
Büyük boyut için tıkla!

2) Boyun

Bisiklete binerken sırtla bağlantılı olarak ağrı yapan bölgelerden biri de boyun ve ense bölgesi. Bu bölgede ağrının iki sebebi olabilir, zayıf boyun ve ense kaslarının yanı sıra gereğinden fazla yüksek bir sele. Kaslar için yine özel antrenman gerekirken fazla yüksek bir sele daha yüksek açılı bir gidon boğazı ile rahatlıkla dengelenebilir.

3) Oturma şekli

Öne doğru uzanmış bir duruş şekli tabii ki son derece profesyonel görünüyor,ayrıca pedala verilen güç, aerodinamik açıdan da avantajları yadsınamaz. Öte yandan kontrollü bir şekilde sportif duruşu başaramayanlar aslında son derece zararlı bir şekilde duruyorlar ve omurgalarına çok yüksek yük bindiriyorlar. Dolayısıyla biraz dik durmak her zaman yararlı.

4) Lastik seçimi

Özellikle sabit kadrolu bisiklet kullanıcılarının konfor açısından en önemli yardımcılarından biri geniş lastikler. Yarış ortamında ve de hafiflik merakıyla sürekli olarak 1,95 civarı lastikler kullanmak yerine 2,1; 2,3” kalınlığındaki lastikler –tabii kadro, çatal ve jant elverdiği ölçüde- dönüş direncinde hissedilir kayba yol açmadan düşük basınçla da beraber yoldan gelen ufak darbeleri emerek rahatlık sağlıyorlar.
Geniş lastikler
Geniş lastikler
Büyük boyut için tıkla!

5) Sele borusu

Süspansiyonlu sele boruları son yıllarda gittikçe yayılan parçalar. Özellikle bel ağrılarından muzdarip ve sabit kadrosundan da vazgeçmek istemeyen bisikletçiler için bu tarz parçalar özellikle sert ve omurgaya etki eden darbeleri emerek konfor sağlıyorlar.
Süspansiyonlu sele borusu
Süspansiyonlu sele borusu
Büyük boyut için tıkla!

6) Tam süspansiyon

Bütün denemelerden sonra hâlâ bisiklet üzerindeki birinci saatten sonra bele saplanan ağrı nedeniyle durup vücudu dikleştirmek zorunda kalan bisikletçiler için son çarelerden biri tam süspansiyonlu bisikletler. duruş nedeniyle değil de yoldan gelen darbeler nedeniyle kaynaklanan ağrıların önüne geçmek için en etkili yol.

7) Gidon boynuzları

Boyun ve ense kaslarını geliştiren, düzenli olarak çalıştıran ve hâlâ kasılmalardan ve ağrılardan şikayet edenler bir de gidon boynuzu kullanmayı deneyebilirler. Değişik gidon tutuş şekilleri kaslara monoton yüklenilmesini önlüyor ve rahatlama sağlıyorlar.
Boynuzlar
Boynuzlar
Büyük boyut için tıkla!

Ağrısız sızısız binişler dileğiyle...

Kaynak: Mountainbike Magazin,

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 10034 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015