Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Eylül . 2020  
Dönüş Tekniği
Viraj 2

Dönüş Tekniği

Çeviren: Cüneyt Kazokoğlu
9.4.2004

Dağ bisikletiyle viraj alma konusuna devam ediyoruz. Bu yazımızda önce dar ve eğimli virajları alırken dikkat edilmesi gereken hususları adım Adım inceleyecek, sonra dönüş antrenmanı olarak niteleyebileceğimiz iki tane viraj tekniğine göz atacağız.

Dar virajlar
Büyük boyut için tıkla!

1. Adım: Viraj gelmeden zamanında hızı düşürmek, fren yapmak gerekli. Bakışlar virajın içine doğru yöneliyor, ayna kollar yere paralel, zeminin eğimine göre ağırlık noktasını arkaya aktarıyoruz.

2. Adım: Ön freni hafifçe kullanıyoruz, yavaşlamanın büyük kısmı bu aşamada arka fren aracılığıyla gerçekleşiyor, çünkü yön verecek olan ön tekerleğin serbest dönmesi gerek.

3. Adım:Bu aşama pek çok bisikletçinin paniğe kapılıp frenlere asıldığı asama. Yapılması gereken ise aslında çok basit, bakışları gidilecek olan yerden ayırmamak, bisiklet zaten baktığımız noktaya kendiliğinden gidecektir. Sağa, sola bakmamak şart, çünkü virajdan/yoldan çıkmak değil amacımız.

4. Adım:Virajın dönüş noktasında bakışlar viraj çıkışına yöneliyor. Dikkatli olmak ön lastiğin kaymaması için gerekli.

5. Adım:Virajın alınacağı anlaşıldıktan sonra frenler açılıyor ve rahatlıkla virajdan çıkılıyor.

Gelelim viraj alma tekniğini geliştirmek için kullanılabilecek iki tane çalışmaya:

İtme tekniği

Bu teknik sayesinde rahatlıkla ve hızlı bir şekilde dönüş mümkün. Teknik yarışlarda kullanılan teknik ve yol tutuşu ile merkezkaç kuvveti arasındaki dengenin kullanılmasına dayanıyor.
Büyük boyut için tıkla!

Çizilmiş 180 veya 90°’lik bir viraja ortalama bir hızla yaklaşıyoruz. Viraja girmeden bisiklet üzerinde kalkıp temel duruşageçiliyor. İdeal çizgiyi gözlerle takip etmek çok önemli. Sırasıyla söylemek gerekirse viraja dışarıdan girip orta kısmı içeriden alıp tekrar dışarıdan çıkıyoruz. Dönüş başlamadan önce fren ile hızı düşürmek şart, çünkü viraja girerken ve viraj içinde tekerleğin serbest dönmesi için fren yapılmayacak.

Viraja girilmeye başladığı sırada virajın dışında yer alan pedal aşağıda tutuluyor ve vücut ile öne yüklenilirken ağırlık bu pedalın üzerine veriliyor. Virajın içinde yer alan ayak nispeten serbest durmalı, çünkü bir kayma durumunda yere basarak destek olacak. Kollar ön tekerleği viraj yönünde bastırırken viraj çıkışında yine bakışlar gidilecek yöne yöneltiliyor. Çıkış kısmında vücut tekrar toplanıyor, ve hızlanılıyor.

Viraj alımında önemli olan nokta, virajı bir bütün olarak ideal hat üzerinde geçmek ve hız kaybına yol açmamak için mümkün olduğunca az düzeltme yapmak.

Dar dönüş çalışması
Büyük boyut için tıkla!

Dar dönüşlerde herkes dönemeyip inerken bisikletinden bu çalışma sayesinde hız ve vakit kaybı olmadan viraj almayı öğrenelim. Yaklaşık 2,5m genişliğinde bir sahayı taşlarla, dallarla vs. işaretliyoruz. Son derece yavaş olarak mümkün olduğunca dışarıdan bu sahaya giriliyor bisikletle. dönüş için gidonu kırmadan önce başımızı 90° virajın içine çeviriyoruz. Önemli olan her zaman olduğu gibi bakışları ileride tutabilmek. virajın dönüş kısmını geçtikten sonra zaten bakışlarla beraber çıkıştan hızlanılıyor. Dikkat edilmesi gereken nokta bakışların kesinlikle yol işaretlerinde veya ön tekerleğin üstünde olmaması gerektiği. Çalışmayı geliştirmek için viraj gittikçe daraltılabilir.

Kaynak: Mountainbike Magazin

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 6038 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015