Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
05 . Temmuz . 2020  
Datça - Marmaris - Gökova - Dalaman - Göcek
21-22 ve 23 Günler

Datça - Marmaris - Gökova - Dalaman - Göcek

Yazar: Suat Akdemir
9.4.2004

İlkbaharın kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde uzun turlar planlayan arkadaşlarımıza da moral olacak Suat Akdemir'in ilham verici turuna kaldığımız yerden devam ediyoruz.

02 Haziran 2002 - Pazar /21.Gün
Datça - Yaka - Yazı - Knidos - Palamutbükü: 51 km
Toplam mesafe: 1519 km
Bisiklet üstünde geçen zaman: 4 saat 28 dakika
Ortalama hız: 11,5 km/saat
Maksimum hız: 50 km/saat

Üzerinde çalışılacak konular:
1. Adrenalin
2. Agresiflik ve ilişki
3. Romantizm ve Yeniromantizm
4. İzlenimcilik ve Yeniizlenimcilik
5. Hijyen ve tıp
6. Beslenme ve kilo
7. Jimnastik ve spor
8. Efor
9. Işık, renk
10. Gece-gündüz, sabah, öğle, akşam
11. Açı, kompozisyon
12. Spontanlık ve rastlantı
13. Beden
14. İçdil, yazı dili, okuma dili, konuşma dili
15. Motivasyon ve moral
16. Güç
17. Zaman
18. Mekan
19. Metafizik ve Din
20. Algı ve Kaygı
21. Harita ve Metod
22. Yol ve Yolcu
23. Kılıklar ve Roller
24. Stil
25. Neşe ve Mutluluk
26. Öfke
27. Nezaket ve Terbiye
28. Yük
29. Tamir ve Beceri
30. Empati ve Sempati
31. Merak ve ...
32. Sabır ve sabırsızlık
33. Kaza ve yaralanma
34. İstanbul
35. İzmir
36. Kars
37. Ölüm ve yeniden doğuş
38. Babalar ve oğullar
39. Şairler ve şiir
40. Sezgi ve sağduyu
41. Nefes ve ritim
42. Ego ve süperego
43. Güneş ve gölge
44. Sessizliğin sesi

21-22 ve 23. Gün Haritası
21-22 ve 23. Gün Haritası
Büyük boyut için tıkla!

Eski Datça'nın çıkışından 5 kilometre sonra, 1163 metre yüksekliğindeki Bozdağ'a tırmanış başlıyor. Yol boyunca badem ve zeytin ağaçları var. Manzara karakter değiştiriyor. Makilik yeşilliklerle ve seyrek çamlıklarla kaplı 'boz' kayalıklar çok sarp. Eteklerinde küçük vadiler oluşturuyorlar. Çok yavaş, dinlenerek gidiyorum. 'Gittikçe' iyileşiyorum. Çok az, yarım saatte bir araç geçiyor.
Büyük boyut için tıkla!

Yakaköy'e kadar su bulmak zor. Tırmanış, askeri radarın olduğu tepeye kadar tam 7 kilometre. Deniz puslu, gökle aynı renkte. Her yerde bulunan arı kovanlarına ve yapışkan at sineklerine dikkat! Şimdilerde güneş çok sıcak, gölge çok serin.

Yakaköy... Yazı'da yaşlı bir amcayı akrep sokmuş. Her ihtimale karşı hastaneye götürmek istiyorlar, reddediyor. Yollarda çok sık ölü yılan yavruları görüyorum.

Büyük boyut için tıkla!

Datça-Knidos 35 kilometre. Knidos'a inen, eski şehrin mezarlık kalıntıları arasındaki dar, virajlı, taş-toprak yol kirpiklerime kadar toza buladı beni. Ege ile Akdeniz'in sembolik olarak ayrıldığı ya da buluştuğu bu noktaya daha çok denizden yatlarla geliniyor. Müzenin tek lokantasında bir kaç yatçı ve yaşlı İngilizle Yunan televizyonundan İngiltere-İsveç maçını seyrediyorum. İsveç 1-0 önde.

Knidos klasik devrin zengin ve ünlü kentlerindenmiş. Bir çeşit sefahat merkeziymiş. Antik devirde Karya sınırları içinde kalıyormuş. Buluntulara göre İ.Ö. 3. binden beri burada yerleşim varmış. İskenderiye fenerinin mimarı Sostratos da Knidos'luymuş. Arap istilaları, ardından da depremlerle tahrip olmuş. Hala kazılar sürüyor ve gerçekten de defalarca, saatlerce gezilebilecek etkileyici bir yer Knidos.

Yemekten sonra, yol boyunca taşıdığı yük yüzünden iflas eden arka lastiğimi ön lastikle yer değiştirirken Marcel Duchamp'nın 'Bisiklet Tekerliği'ne gönderme yaptım içimden. Erdal Bey'in İzmir'den göndereceği lastikler gelene kadar bunlarla idare etmek zorundayım.

Büyük boyut için tıkla!

Dönüş yine aynı toz-toprak yoldan. Bu kez çıkıyorum. Yollar laubali sürüşe gelmeyecek kadar tehlikeli. Geçen sene bu yolda düşüp fotoğraf makinemin kapağını kırmıştım. Akşam oluyor. Gücüm yerine geldi. Bisiklet iyileştirir!

Buralara hep 'sezon' dışı, kimsecikler yokken gelmenin ayrıcalıklı bir yanı var.

Yazı'nın da ismine hastayım. Hakikaten de çok liberal köylüler. Gece Palamutbükü'nde Badem pansiyonda kaldım. Burasının da dalga sesleri...

03 Haziran 2002 - Pazartesi / 22. gün
Palamutbükü - Hızırşah - Emecik - Marmaris: 96 km

Toplam mesafe: 1615 km
Bisiklet üstünde: 7 saat 24 dakika
Ortalama hız: 12,9 km/saat
Maksimum hız: 61,5 km/saat

Palamutbükü'nden Yakaköy'e 3 kilometre bir yol var. Çıkışta ilk kilometre yokuş. Dün radardan sonra indiğim yokuşu bugün çıkıyorum. 10 kilometredir tırmanıyorum. Hiç araba geçmiyor. Rüzgar küçük koridorlar dışında esmiyor. Lastiklerimin tırmanırken çıkardığı mırıltılar... Yaz böceklerinin, sineklerin sesleri... Artık tişörtsüz biniyorum bedenimin yanmamış kısımları da yansın diye. Virajlara girdikçe... Kebap dönerigibi...

Pelin'den iyi haber. Tahlil sonuçları temizmiş!

Hızırşah bir Avrupa köyü kadar bakımlı, temiz, düzenli. Hızırşah'tan sonra Marmaris'e doğru kıvrılan D 400'e çıktım. Saat tam 12:00'de Kızlan mevkiinde, Billurkent devremülk sitesinin önündeyim. Milli maçı site sakinleriyle beraber orada seyrettim.

Aktur'dan sonra yine ağır, uzun virajlar var. Manzara çok güzel. Deniz, çamlar... Kızılderili kırmızısı (Indian red) renkte kayalıklar, tepeler... Buraların bir türlü bitmeyen yol çalışmaları yüzünden yer yer toprak ve çakıl olan yol, arabalar gelip geçtikçe tozdan görünmez oluyor. Toz-duman-çıkış-çıkış. Çok toz yuttum.

Marmaris'e 20 kilometre kala acıkmış, yorulmuş ve akşamı etmişken yol kenarındaki markette durdum. Üzerinde güzel, bisiklet esprili bir tişört olan bisikletli biri yanıma geldi. Orhan Yılmaz İstanbul'u bırakıp buralara yerleşmiş bir bilgisayarcı. Arkadaşlarıyla sık sık bisiklet turları yapıyorlar ve bu yaz da Kapadokya'ya gitmeye niyetliler. Arkadaşlarından Bülent'i duyduğumu söyledim. Galiba bir bisiklet dergisinde ilanı vardı. Sohbet için fazla vaktim ne yazık ki yok. Yine de bir gün bir turda karşılaşmak umuduyla ayrıldık.

Büyük boyut için tıkla!

Günün son yokuşunu Armutalan tırmanışıyla, güneş battıktan sonra, ortalık kararmaya yüz tutmuşken bitirdim. Tepeden ışıklarını yakmış şehre bakarken sırılsıklam olmuş tişörtümü değiştirdim, farlarımı taktım. Sonra kendimi virajlı yoldan aşağıya, denize doğru 'saldım'.

04 Haziran 2002 - Salı / 23. gün
Marmaris - Gökova - Köyceğiz - Ortaca - Dalaman - Göcek: 105 km.
Toplam mesafe: 1720 km
Bisiklet üstünde geçen zaman: 6 saat 50 dakika
Ortalama hız: 15,3 km/saat
Maksimum hız: 60 km/saat

Bugünkü beslenmem sırasıyla: Sabah ezogelin çorbası- 2 saat sonra, kaşarlı yarım pide, iki çorba kaşığı Marmaris balı, bir fincan kahve- 1 saat sonra, bir bardak portakal suyu- 2 saat sonra, 30 gram kavrulmuş fındık, bir adet Çokomilk- 2 saat sonra, yanında iki kaşık pirinç pilavı olan tavuk ızgara, salata, bir bardak bira- 2 saat sonra bir dilim karpuz- 2 saat sonra iki adet Eti Turti, bir kutu Cappy karışık meyve suyu- 2 saat sonra, bir tabak makarna, yeşil salata, bir bardak bira- 1 saat sonra bir adet muz. Ayrıca bir adet Supradyn, bir adet Aspirin plus C, bol miktarda su, yarısı kısa Camel, yarısı Drum tütünü olarak 15 adet sigara...

Dün herhalde yorgunluktan gözümü korkutan 5 kilometrelik Beldibi çıkışını, sabah çamların gölgelerinde, şarkı söyleyerek bir çırpıda çıkıverdim. Şimdi, bu büyük çamın altında tepeden Marmaris'i seyrederken ne kadar mutluyum. Karımın sesi telefonda, ne güzel geliyor!..

Marmaris'ten Gökova sapağına gelmezden hemen önceki, kilometrelerce uzayan, dümdüz, iki kenarında bilmiyorum bilmem kaç yüzyıllık dev okaliptüslerin sıralandığı, genellikle yanındaki paralel yoldan gelip geçtiğiniz 'tünel'i hatırladınız mı? O tünelin içinden bir kez de motor sesi duymaksızın geçmeyi dener misiniz? Yaprakların rüzgardaki sesine, onların arasından sızan milyonlarca ışık lekesine biraz yoğunlaşır mısınız?

Sonra D 400'e çıktım ve yeniden yüzümü güneye döndüm. D 400'ün yolu, bol ziftli, asfaltımsı, güzel! Kuzey rüzgarı bugün tam arkamdan eserek çok yardımcı oluyor bana. 'Kazandığım' zamanı bol bol durarak değerendiriyorum. Köyceğiz'e yaklaşırken yol kenarlarındaki balcılarda meşhur arısütü satılıyor. Yükleriyle barışık olanlar yanlarında taşıyıp, her sabah kahvaltıdan önce 'bir adet' yutabilir. Bilindiği gibi enerji deposudur.

Yine Köyceğiz'e yakın, karşı yönden gelen, yüksüz iki bisikletliyle karşılaştım. Rüzgara karşı sinirli sinirli pedal çeviriyorlardı. Kıs kıs güldüm. Şu ana kadar Saros'daki kampçılar hariç, hiç seyahat eden motorsikletli görmedim.

Poyraz buraların meşhur sıcaklarını henüz bana tam olarak hissettiremedi. Bu iyi. Nasılsa ilerde sıcakla bol bol boğuşuyor olacağım!

Sonra 2,5 kilometrelik Ortaca yokuşunu tırmandım. Rüzgar dindi. Fazla kalın olmayan bulutlar güneşi kapadı.

345 rakımlı Göcek geçidine tırmanıp, soluklanmak için durduğumda, iki metre ötemdeki kayada bir baykuş öttü. Sigaramı bitirdim. Sonra sürekli 'U'lar, sürekli 'S'lerle değişik spiraller çizen, sarp, ağaçlı, rüzgarlı inişe, ellerim frenlerde, kendimi bıraktım. Tepenin diğer tarafında, batan güneşin son pembe ışıkları bir yerlerden cılızca yansıyıp, yeni yeni kararmaya başlayan havanın lacivertine karıştı.

Şehre girdim, bir palmiye ağacına bisikletimi dayadım. Açıkhava barındaki barmaid kızın getirdiği bira hakikaten soğuktu. Kız parfüm kokuyor, gitarıyla 'denizci' şarkıları çalıyordu. 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 13527 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015