Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Eylül . 2020  
Beslenme ve Hayatımız
Doğru Beslenme Nasıl Olmalı

Beslenme ve Hayatımız

Çeviren: Emre Yıldırım
25.5.2004

Tertemiz bir havada dışarıda olmak, vücutlarımızın limitlerini zorlamak, patikaların kayalık bölümlerinden inmek biz dağ bisikletçilerini iyi hissettirdiği gibi sağlığımız için de çok yararlıdır. Ancak kötü bir beslenme rejimine sahipsek dağ bisikletinin bizlere sağladığı tüm bu güzellikler ve zevkler bir anda uçup gidebilir. Sadece sağlığımızı kaybetmekle kalmaz, bisikletlerimiz üzerinde mutlu geçireceğimiz enerjik zamanın oldukça kısalmasına neden oluruz.

Hiç kimse günlerinin güzel olan tüm yiyeceklerden uzak durup "doğru" ve "sağlıklı" yiyeceklerin peşinde koşarak geçirmek istemez. Beslenme hakkında bilgilerimiz arttıkça, “ya hep - ya hiç” ya da “her yiyecek için tek ölçü” benzeri diyetlerin uzun vadede yararlı olma şansının ne kadar az olduğunu görürüz.
Büyük boyut için tıkla!

KENDİNİZİ VE LİMİTLERİNİZİ TANIYIN

Yapılması gereken ilk şey yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirmek ve şimdiye kadar hayatınızı nasıl yaşadığınızı analiz etmektir. Midenizin çevresinde bir yedek lastik mi taşıyorsunuz? Bir tırmanışın ortasında güçten mi kesiliyorsunuz? Her bisiklet gezintinizin sonunda en büyük boy bir sosisli sandöviç ya da big mac mi yemek istiyorsunuz?

Eğer bu sorulardan herhangi birine evet cevabı veriyorsanız, siz de “yiyecek defteri” tutmaya aday bisikletseverlerin başında geliyorsunuz demektir! Nedir bu “yiyecek defteri” dediğimiz?

Kısaca yiyecek defteri tutmak, ne yediğinizin, ne kadar sıklıkla yediğinizin, ne zaman neyi fazla yediğinizin ve hangi yeni yiyecekleri yemek listenize ekleyeceğinizi belirlemek amacıyla kayıt tutulmasını ifade eder.

HİÇ BİR ZAMAN "ASLA" YA DA "HER ZAMAN" DEMEYİN

Yiyecekleri siyah – beyaz şeklinde ayırıma tutmaya son verin. Kendinize hiçbir zaman şekerleme yemeyeceğim ya da ağzıma bundan sonra asla işlemden geçirilip rafine edilmiş bir ürün almayacağım demeyin. Böyle bir düşünce sizi başarısızlığa götürecektir. Daha iyi yeme alışkanlıklarına sahip olmaya çalışıyorsunuz bunu sakın unutmayın!

Bir şekerleme gofret yemek ya da dörtte bir dondurma tatmak kimseyi öldürmemiştir: Ancak hayat boyu sürecek kötü alışkanlıklara sahip olan pek çok insan şimdi mezarlıkları doldurmaktalar bunu da unutmayın! Kötü yiyecekler listesine giren hemen her yiyeceği yiyebilirsiniz. Sadece abartmayın! Önemli olan yiyecek defterinizdeki “en kötü” yiyeceklerin yerini sizi depresyona sürüklemeyecek daha sağlıklı alternatifler ile değiştirmek olmalıdır.

Örneğin Donut’ları Bagel’larla, patates kızartmalarını ise kraker’lerle değiştirin. Bir snicker bar yiyeceğinize, muz yemeği deneyin. Kola yerine buzlu çay içmeye ne dersiniz? (Ice Tea değil!) Ve herşeyden önemlisi kendinize hiç bir zaman bir daha “donut” yemeyeceğim demeyin! Yapacağınız tek şey donut’ları her gün değil, haftada bir yaşanacak bir tehlike haline getirmenizdir.

Yemek rejiminizde yapacağınız küçük değişiklikler bir süre sonra kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bu hisse kavuştuğunuzda ise kendinizi ağır, sağlıksız ve rahatsız hissettiren yiyeceklerin yerlerini sağlıklıalternatifleri ile değiştirmek sizin için hızla daha kolay hale gelecektir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri şudur: Eğer çok sevdiğiniz tehlikeli yiyeceklerinizin birinin yerine az yağlı ya da diyet türü benzerini yemeğe başlamış ancak aynı zevki alabilmek için artık bir porsiyon yerine iki porsiyon yemek istiyorsanız, bırakın eskiden olduğu gibi tek porsiyonlu ve kötü şekliyle bu yiyeceği yemeğe devam edin. Tek porsiyon kötü huylu yiyecek her zaman çift porsiyon “yarı iyi huylu”dan daha iyidir!
Kahvaltı İçin Tahıl Gevrekleri Uygun
Kahvaltı İçin Tahıl Gevrekleri Uygun
Büyük boyut için tıkla!

SABAH KAHVALTINIZI MUTLAKA YAPIN

Yemekleri atlamayın! Kötü yiyecekler seçmemizin en önemli nedenlerinden biri, çok acıkma durumuna geçmemize izin verip doğru seçimler peşinde koşmak için enerjimizin ve isteğimizin kalmıyor olmasıdır. Bu özellikle kahvaltı için geçerli bir kuraldır. Sabah kahvaltısını atlayan kişiler, gün boyunca daha fazla kalori alırken, daha çok yağlı besin tüketip, sebze ve meyve tüketimlerini minimumda bırakmaktadır.

Gününüze mutlaka sağlıklı ve zengin bir kahvaltıyla başlayın: Örneğin lif bakımından zengin, yoğurt, peynir ve bir vejeteryen omlet hiç fena bir başlangıç değildir.

SIVI TÜKETİMİ

Gün boyu su tüketimi hiç bir zaman gözardı edilmeyecek kadar önemli bir olgudur. Bisiklet sürüşünüzden zevk almanın ilk şartı sele üzerine geçmeden önce yeterince sıvı aldığınıza emin olmanızdır. Susuzluk, ne zaman sıvı almanız gerektiği konusunda iyi bir gösterge hiç bir zaman olmamıştır. Hatta orta halli bir hararet durumunda bile bir bisiklet sürücüsü için ağırlığının %2’sini kaybetmek, 3.5 litrelik sıvı azalması, dayanıklılığında %50’lik bir azalma ve oksijen kullanma kapasitesinin %25 oranında azalması anlamına gelecektir. Hangimiz sürüş esnasında su içmeyi reddedip, kaslarının zayıflamasından dem vuran, düşünceleri bulanan ve sürüş sonunda baş ağrılarından sızlanan bir bisiklet arkadaşına sahip olmamıştır?

Uzun bir sürüş sonunda kendinizi iyi hissetmek istiyorsanız birinci şart yeterince su içmektir. Temel kural günde en azından 1-1,5 litre su içmek olmalıdır.

Dikkat! Gün boyu tüketeceğiniz alkol ve kahve sizi susatacak ve sıvı kaybına neden olacaktır! Eğer alkol ve kahve tüketiyorsanız hemen ardından “aynı oranda” su içmeyi sakın unutmayın!

FAZLADAN EMNİYET
Günümüzde destekleyici vitaminlerin sağlıklı bir yaşam için temel yapı taşları olup olmadıkları artık tartışılmıyor bile! Bilim adamları biz ne kadar sağlıklı bir günlük beslenme rejimine sahip olsak da bazı vitaminleri yeterli dozlarda alma şansımızın hemen hemen hiç olmadığını çeşitli araştırmalarla dile getiriyorlar. Özellikle E vitamini ve folik asit konusu oldukça önemli.

Araştırmacılar hangi vitaminlerin sağlımız üzerinde ne kadar etkili olduğunu incelemeye devam ededursunlar, doktorunuzla temasa geçerek, size en uygun vitamin desteklerinin hangileri olduğunu öğrenmeli, olası vitamin eksikliklerinizi tanıyarak size uygun mültivitaminler ile bu eksikleri telafi etmeye çalışmalısınız.

Kaynak: MTBAction - Ocak 2000

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 3693 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015