Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Kasım . 2020  
Kaset Söküm ve Takımı
Atölyeden

Kaset Söküm ve Takımı

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
22.4.2004

Kaset bisikletin çekiş sisteminde yer alan ve en çok aşınan parçalardan biri. Zincir değişimi yazısında bahsettiğimiz üzere zaman içinde zincirin uzaması ve bunun yanında kirlenmesi gibi etkenler sayesinde aşınan kaseti bir süre sonra değiştirmek gerekebilir. Eski kaset ile yeni zincir kullanımı, zincirin kaset dişlileri üzerinde sekmesine ve kullanımda rahatsızlığa yol açabilir. Ayrıca arka tekerlek göbeğini temizlemek için, yine arka tekerlek göbeğindeki serbest düzeneği tamir etmek için veya sadece zaman içinde çok kirlenen ve dişlilerinin arasına ulaşılmakta güçlük çekilen kaseti çıkarıp da adam gibi temizlemek de kaset söküp takmak için nedenlerden. Bu bültenimizdeki yazımızın konusu kasetin nasıl sökülüp takılacağı.

Önce ihtiyacımız olan aletlere bir bakalım. Kaset montajı için topu topu iki alet gerekli. Bunlardan birincisi kaset anahtarı. Kaseti tekerlek göbeğinin üzerinden sökmek için gerekli olan bu anahtar sadece somun olarak da bulunur, ayrıca pimli pimsiz modelleri de vardır. Pimli olması anahtarın daha sağlam oturmasını, koluyla beraber yekpare olması da daha kolay kontrol edilmesini sağlar.
Büyük boyut için tıkla!

İkinci alet ise kaseti sadece anahtarla açmaya kalkanların ne işe yaradığını hemen anlayacakları bir alet. Kaseti göbeğe tutturan conta sağa doğru açılıyor. Bunun sebebi pedal çevirirken etki eden güçlerin zaman içinde bu contayı gevşetmemesi. Dolayısıyla bu contayı açmak için anahtarı çevirdiğimizde kaseti bir şekilde sabit tutamazsak serbest düzenek çalışıyor ve aynı pedalları geri geri çevirdiğimizde olduğu gibi kaset boşa dönüyor. İşte bu ikinci alet, yani kaset tutacağı ile de kaseti sabit tutuyor ve anahtarla contayı acarken kasetin boşa dönmemesini sağlıyoruz.

Öncelikle elbette arka tekerleği yerinden çıkardıktan sonra kaset tutacağınınzincirini kasetin büyük dişlilerinden birinin etrafına mümkün olduğunca iyi oturtarak sarıyoruz. Kaset anahtarı da contaya oturuyor.
Büyük boyut için tıkla!

Bir elle kaseti tutacakla sabit tutarken diğer elle de kaset anahtarıyla contayı gevşetiyoruz. İlk açılıştan sonra zaten elle de kolaylıkla çevrilecek kadar gevşiyor.
Büyük boyut için tıkla!
Büyük boyut için tıkla!

Kaseti göbeğe tutturan contayı dışarı aldıktan sonra kaset zaten elle göbeğin üzerinden kaldırılabiliyor. Dikkat: Kasetin ilk 2 dişlisi boşta duruyor.
Büyük boyut için tıkla!

Geriye ise arka göbek ve daha önemlisi bu göbeğin içindeki okla işaret edilen serbest düzenek kalıyor.
Büyük boyut için tıkla!

Arka göbekte kasetin oturduğu kısımda ve aynı şekilde kasetin içinde kabartmalar var. Bunlar aynı bir ray gibi kasetin göbeğe sadece bir konumda oturmasını sağlıyorlar, ki kasetin temizlendikten sonra tekrar yerine takılması esnasında sağlam oturması daha sonra serbest düzeneğin bozulmasına kadar da gidebilecek olan arızalara yol açmamak için çok önemli bir nokta.
Büyük boyut için tıkla!

Kaseti temizleyip ya da tekerlek göbeğinde haznelerde bakim vs. yaptıktan sonra kasetin tekrar takımı yine aynı işlemlerin geriye doğru uygulanmasından ibaret. Tekrar vurgulayalım, kasetin doğru oturması, oynama yapmaması çok önemli. Son olarak contayı tekrar sıkıştırırken bir yerden sonra contada bulunan ve daha iyi tutunma saglayarak kendiliginden gevsemesini engelleyen tırtıklar hissedilmeye başlıyor. Bu sıkıştırma esnasında da bisikletteki bütün vidalarda, contalarda olduğu üzere dikkat edilmesi gereken nokta eğer bir tork anahtarı varsa 40Nm’yi geçmemek, yoksa da elbette çok asılmamak. 40Nm nispeten sert ve sağlam bir sıkma gerektiriyor, ama unutulmamalı ki gereğinden fazla sert ile kırılma arasındaki çizgi çok çok ince. Önemli olan kasetin takıldıktan sonra sağa sola oynama yapmaması.

 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

  Bu yayın 21687 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015