Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
15 . Ağustos . 2020  
İlk Yarışımızı Değerlendiriyoruz
Yarışlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk Yarışımızı Değerlendiriyoruz

Çeviren: Emre Yıldırım
27.4.2004

Pek çoğunuz sezonun ilk yarışlarına girmiş olmalı. B ya da C önemlilikte olmalarına bakmaksızın her bir yarışın kendimizce bir değerlendirmesinin yapılmasında her zaman fayda vardır.

Bir yarışı incelerken unutulmaması gereken noktaların başında, kendimizi karşılaştıracağımız en önemli rakibimizin yine bizler olduğudur. Yarışın genel değerlendirilmesi ise daha sonra yapılabilir.

İlk yarışlarımızda, yarış boyunca nasıl hissettiğimize çok önem vermemekte fayda olabilir. Girdiğimiz yarışların sayısı arttıkça, kimi zamanlar "iyi", kimi zamanlar "kötü", kimi zaman ise "idare eder" diyebileceğimiz duygular ile yarış parkurundan ayrıldığımızı görürüz. Önemli olan, söz konusu bu duygulardan çok hangi duyguyu hissetmiş olursak olalım, bu duygular eşliğinde göstermiş olduğumuz performanslardır.

Örneğin kötü hissettiğimiz bir yarışta, bir önceki kötü hissettiğimiz yarışa göre hangi seviyede sürüş performansı gerçekleştirebildik? Önemli olan kazanılan bu tecrübelerin ve ilgili analizlerin zaman içinde yapılması, dersler çıkarılması olmalıdır.

Aşağıda çalıştırdığım dağ bisikleti yarışçılarında özellikle dikkat ettiğim değerlendirme kriterlerini dikkatinize sunmaya çalıştım:

Teknik Sürüş Becerileri:
Genelde sezonun bu ilk dönemlerinde, pek çoğumuz antrenmanlarımızın büyük çoğunluğunu asfalt yollarda yaparken, toprak zeminlere çıkmaya fazla fırsat bulamamış oluruz. Yine de toprak zemine girdiğimizde, üst vücut kaslarımızda az ya da çok yorgunluk hissetmiş olmamız, sezona hazırlanırken yapmış olduğumuz ağırlık çalışmalarının yararlı olup olmadığını gösteren önemli göstergelerden olurken bu çalışmaların kış döneminde az girilen patikalarda bize yardımcı olmuş olduğunu görmemiz, değerlendirmemiz gereken önemli bir kriter olmalıdır. Pek çok sporcu yarış sezonu başladığında ağırlık çalışmalarını keser ya da çok azaltır. Oysa ki sezon boyunca ağırlık olmasa bile üst vücut kaslarına yönelik çalışmaların devam ettirilmesinde büyük fayda vardır.
Büyük boyut için tıkla!

Tırmanış:
Nasıl tırmanıyorduk? Üst vücudumuz nispeten rahat ve hareketsiz miydi? Üst vücudun yokuşlardaki konumu, vücudun bu bölgesinin ne kadar iyi geliştirildiğine bir işaret olurken, pedal çevirme verimi bakımından da yararlı bir göstergedir. Eğer tırmanış esnasında vücudunuz öne arkaya büyük hamleler yapıyorsa bu vücudunuzdan güç aldığınızı gösterebileceği gibi, pedalları yukarı çekerken pedalların üzerindeki ağırlığımızı yeterince azaltmadığımızın da göstergesi olabilir. Peki yokuşlarda yarış boyunca düzenli olarak devam ettirebildiğimiz bir pedal çevirme hızına (kadans) sahip olabildik mi yoksa yarışın ilerleyen evrelerinde kadansımız düştü mü? Tırmanış sırasında sürekli sele üzerinde kalabildik mi yoksa ara sıra ayağa kalkarak vücudumuzun ağırlığını pedal çevirmek için kullanma ihtiyacı duyduğumuzu mu gördük?

Düzlükler:
Düzlüklere geldiğimizde(iniş ya da tırmanış sonrası) gaza basıp hızımızı arttırabildik mi yoksa bu araları dinlenmek için kullanarak arasıra yavaşladık mı?

Tempo:
Tur zamanlarımız nasıldı? Yarış boyunca eşitler miydi? Yarış süresince yavaş zamanlarımız giderek yavaşladı mı yoksa hızlandı mı? Bu kriter önem verilmesi gereken en önemli değişkenlerden biridir. Eğer yarışın ilerleyen bölümlerinde tırmanışlar sizin için sorun olmaya başlıyorsa ya da düzlüklere geldiğinizde yeterince büyük viteslere geçemiyorsanız, sorun söz konusu yarış evrelerinde sahip olduğumuz zayıflıklarımızdan çok yarışın başlarında çok hızlı gitmiş olmamızdan kaynaklanıyor olabilir. Eğer tur zamanlarımız eşit değilse ilk bakacağımız kriter bu olmalıdır!
Büyük boyut için tıkla!

Dinlenme:
Yarıştan 1-3 gün sonrasında dinlenme evremizde neler hissettik. Kısa zamanda tekrar normal antrenman programına dönebildik mi yoksa fazladan dinlenme zamanına mı ihtiyaç duyduk? Eğer fazladan dinlenme ihtiyacımız ortaya çıktıysa, bu ya yarışın ilk bölümlerinde çok hızlı başlamamızdan ya da genel vücut mukavemetimizdeki zayıflıktan kaynaklanıyor olabilir.

Eğer yukarıdaki değerlendirmeleri yapmış ve dinlenme haftamızda kendimizi yeterince inceleyebilmişsek sıra yarışta kendimizi karşılaştırmaya gelmiş demektir.

Eğer yarış öncesinde, sırasında ve sonrasında kendimizi iyi hissetmişsek, yarışta nasıl olduğumuzu sorgulayabiliriz. Eğer yukarıda bahsetmiş olduğumuz kriterler ışığında kendimizde herhangi bir zayıf nokta bulamıyorsak, devam etmekte olduğumuz antrenman programına sıkı sıkıya bağlı kalmakta fayda var.

Fakat zayıf bir halkanın varlığını keşfetmişsek, bu nokta üzerinde özellikle çalışarak, yapacağımız özel amaçlı antrenmanların sonuçlarını bir sonraki yarışımızda takip etmeliyiz.

Son bir not olarak, yarış sırasında yanlış bir tempo tutturmuş olmamız, yapacağımız tüm değerlendirmelerin sağlıksız olmasına neden olacaktır. Örneğin yarışın sonlarına doğru yokuşlarda tempomuzun düştüğünü görüp, yokuş antrenmanlarına ağırlık verirsek rahatlıkla fazla antrenman yapma hatasına düşerek vücudumuza ve antrenman programımıza zarar vermiş oluruz. Dolayısıyla tüm detayları dikkatle değerlendirirken, gerçek zayıflıkların neden kaynaklandığını bulmaya çalışmamız gerekir: Bazen zayıflıklar düşünmediğimiz kadar basit nedenlerden meydana geliyor olabilir! Örneğin yarışlara nispeten kolay bir tempoda başlayıp giderek hızlanmak denenmesi gereken bir çözüm olabilir.

"Eğer doğru yolu takip ettiğimizi düşünüyorsak ve aldığımız sonuçlar da bizi onaylıyorsa. Durmayın! Uyguladığınız çalışma programına aynen devam edin"

Yazar: Steve Neal özellikle dağ bisikleti sporcuları ile çalışan bir antrenör olup, Kanada, Ontario'da bulunan Kanada Ulusal Bisiklet Merkezi'nde görev almaktadır.

Kendisiyle steve.neal@hardwoodhills.ca adresinden temasa geçebilirsiniz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 3302 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015