Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
05 . Ağustos . 2020  
Dağ Bisikleti Profesyonellerinin Önemli Buluşması
Sea Otter Yarışları

Dağ Bisikleti Profesyonellerinin Önemli Buluşması

Çeviren: Emre Yıldırım
28.4.2004

Biraz Yarış, Biraz Ticaret, Biraz da Festival
Her ilkbaharda Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde, Monterey kasabasında düzenlenen ve bu sene Hyundai’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen Sea Otter Classic, Kuzey Amerika’da bisiklet sezonunun açılışını müjdeleyen ve ilkbahar mevsimi boyunca dünyanın en önemli bisiklet olayı olma özelliğini halen devam ettiren bir organizasyon.

Her yıl ilkbahar aylarında, bisiklet dünyasının elit sporcularının adeta akınına uğrayan Sea Otter Classic, farklı disiplinlerde ve seriler halinde düzenlenen bisiklet yarışlarının yanı sıra, dünyanın önde gelen yarışçılarının aileleri ve arkadaşlarıyla birlikte bir araya gelmelerini sağlayan, bisiklet sporunun dünya medyasında ön sıralara çıkmasına aracılık eden önemli ve çok büyük bir bisiklet festivali.

Sea Otter, çocuklarıyla birlikte katılan aileler için her türlü kolaylığın sağlandığı organizasyon alanlarıyla, şişme çocuk parkları, bisiklet ürünleri satan 100’lerce firmanın en son ürünlerini görücüye çıkarmaları için sağlanan bölümleriyle, uluslararası lezzetleri bünyesinde barındıran restoranlarıyla ve 100.000 m2’yi aşan bisiklet fuar alanıyla, Amerika’nın en büyük açık hava bisiklet fuarı olma özelliğine de sahip. Fuarda yer alan firmalar sayesinde, bisiklet sektöründe yaşanan en son gelişmeleri, en yeni ürünleri tanıma, görme ve deneme imkanı bulan ziyaretçiler için Sea Otter her yıl büyük bir özlemle beklenen bir bisiklet geleneği olmayı her yönüyle hakediyor.

Bu seneki organizasyona 5,000 kampçı, 10,000 bisikletçi ve 48,000 ziyaretçi katılmış. Bu ziyaretçiler için ise 200’e yakın amatör yarışın yanısıra, çok çeşitli bisiklet aktiviteleri, eğlenceli bisiklet turları, çocuklar için bisiklet konulu pek çok eğitim programı ve heyecan verici BMX ve serbest sürüş gösterileri hazırlanmış. Yarışlar temelde dayanıklılık tabanlı XC Arazi Sürüşü müsabakalarının yanı sıra, yüksek hız ve irtifa içeren tepe inişi ve 4X slalom yarışı serilerini içeriyordu. Atina Olimpiyatlarına hazırlanan profesyonel dağ bisikleti yarışçılarının yarışlar esnasında gösterecekleri performansları ise en önemli merak konusu idi..
Dunlap Bayanlarda Yarış Liderliğinde
Dunlap Bayanlarda Yarış Liderliğinde
Büyük boyut için tıkla!

XC – Arazi Sürüşü Yarışları
Alison Dunlap ve Filip Meirhaeghe Pazar günü düzenlenen XC Arazi Sürüşü yarışlarına katılırken tamamen değişik stratejileri takip etseler de kesinlikle birinciliği amaçlıyorlardı.

Dunlap hemen önündeki tekerleri takip etmekten fazlasını yapıp, sağlamış olduğu 1:03’lük zaman farkını yarış boyunca korumaya çalışarak birinciliği elde ederken, Meirhaeghe’nin biraz daha fazla çalışması gerekiyordu; Dünya şampiyonu, aralarında Seamus McGrath’ın da bulunduğu 4’lü grup ile birlikte yarış boyunca birlikte çalışırken, yarışın sonlarına doğru sıkı bir atakla birinciliği elde edebildi. Sonunda gerek Dunlap gerekse Meirhaeghe Kaliforniyada 14. Sea Otter Arazi Binişi yarışlarından birincilik kupalarıyla ayrılırken, son gün yarışlarında Meirhaeghe yine birincilik elde ediyordu. Luna takımında Dunlap’ın takım arkadaşı olan Katerina Hanuova ise 4 günlük yarışlar serisinde hakettiği birinciliği son gün elde etmiş oldu.

Öğleden sonra yarışlarında erkekler serin fakat güneşli bir havada 18 mil üzerinden iki turluk yarışa başlamışlardı. Geçtiğimiz senelerde parkurun orta noktalarında bulunan ve bisikletin omuzda taşınarak geçilmesi gereken bölümü bu sene bir patika ile birleştirilmiş ve parkur çok daha çekici hale getirilmişti. Start işaretinden sonra yarış çok hızlı başladı.
Philip Mierhaeghe
Philip Mierhaeghe
Büyük boyut için tıkla!

Yarışta pozisyonların netleşmeye başlaması ise ancak geçen ilk yarım saat sonrasında gerçekleşebildi. Lider grupta Meirhaeghe (Specialized), McGrath (Haro-Adidas), Geoff Kabush (Maxxis), Roland Green (Trek – Volkswagen), Liam Killeen (Subaru-Gary Fisher), Todd Wells (GT-Hyundai), Thomas Frischknecht (Swisspower), Jeremy Horgan-Kobelski (RLX Ralph Lauren), Christoph Sauser (Siemens-Cannondale) ve genç yıldız Trent Lowe (Yeti) bulunuyordu.
Filip Meirhaeghe (Specialized)
Filip Meirhaeghe (Specialized)
Büyük boyut için tıkla!

Frischknecht, Green ve Kabush yarışın son bölümüne gelindiğinde, yarışın lideri McGrath’tan 16 saniye geride bulunuyordu: Herkes yarışa ortak gibiydi. Fakat herşey eleme bayrağının sallanmaya başlandığı 1 saatten sonra değişti. Wells ve Kanadalı Mathieu Toulouse (Gearsracing.com) 35 saniye geride kalarak lider gruptan koparken, Sauser ve ona katılan Lowe da yavaşlamaya başladı.
Kobelski
Kobelski
Büyük boyut için tıkla!
Yarıştan sonra Horgan-Kobelski, “Liam ilk turdan sonra grubu ikiye böldü” diyordu ve sonuçta yarışı 4.’lükle noktaladı. “Bense ilk turda hemen tüm gücümü kullanmıştım” Killeen’in yarışı hızlandırmasından sonra, Meirhaeghe, ikinci turun başlarında büyük bir atak gerçekleştirdi ve sadece Kabush onun bu atağına dayanabildi.
 Geoff Kabush (Maxxis)
Geoff Kabush (Maxxis)
Büyük boyut için tıkla!
Bu iki yarışçının aradaki mesafeyi arttırmak için gösterdikleri çaba sonuç vererek, fark hızla arttı. Son 10 mile girildiğinde, Killeen, Horgan-Kobelski, Green ve Frischknecht ile aralarındaki fark 47 saniyeye çıkmıştı. Lowe, Wells ve Sauser’den oluşan ikinci grup ile fark ise 1:53’e çıkmıştı.
Meirhaeghe ve Geoff Kabush İkinci Turda
Meirhaeghe ve Geoff Kabush İkinci Turda
Büyük boyut için tıkla!

Bu noktadan sonra yarış iki bisikletçinin mücadelesine dönüştü. Meirhaeghe ve Kabush, son 2.5 millik yokuşu 2 saniye farkla birbirlerini takip ederek geçirdiler. İlk atak yapan Kabush oldu fakat Meirhaeghe buna kolayca cevap verdi. “Atak yapacağını biliyordum zira yarışın başından itibaren sırayla öne geçerek birlikte çalışıyorduk ve bir anda artık bu sıraya riayet etmediğini farkettim” diyen Meirhaeghe sanki rakibini cezalandırmak istermiş gibi yokuşta biranda öne geçerek arayı açmaya başladı. Yokuşun sonunda fark 16 saniyeydi ve Belçikalı yarışçının yarışı ve genel sıralamayı 1. bitirebilmesi için bu fark yeterliydi. İkinci gün sonrasında “Time trial yarışlarında 23. olarak sıralamada yer aldığımı öğrendiğimde herşeyin bittiğini sanıyordum ” diyen Meirhaeghe son gün yarışında gösterdiği üstün performanstan sonra ise çok mutluydu şampiyon. “Sea Otter’ı daha önce hiç kazanmamıştım dolayısıyla bu yarış benim için iyi oldu” diyen şampiyon Kaliforniya’dan mutlu ayrıldı.

Kabush’tan sonra yarışı 3. olarak bitiren Killen’I Horgan-Kobelski takip ediyordu. Killen genel klasmanda da 3.’lük elde etti. Alman yarışçı Karl Platt (Rocky Mountain-Business Objects) ise yarışı ve genel klasmanı 5. olarak bitirdi. Bugün, ilk etap birincisi ve geçen yılın dünya XC maraton yarışları şampiyonu Frischknecht için ise talihsiz bir gündü. İsviçreli ünlü yarışçı, yarışın ilk turunda bir enerji jelini ve su şişesinikaybettikten ve ikinci turda bir ön lastik patlaması yaşadıktan sonra kaybettiği toplam zamanın 7:36’ya ulaşması, Frischknecht’in genel klasmanda 2.’likten 8.’liğe kadar düşmesine neden oldu. (ilk gün time trial yarışlarında Frischknecht birinci olmuştu)

3.etap kısa parkur yarışlarında da bir düşüş yaşayan ünlü yarışçı, “bugünkü lastik patlamasından sonra moralim iyice bozulmuştu ve mücadele azmimi kaybettim” diyordu.

İki kez dünya şampiyonu ve geçen yılın Sea Otter birincisi Roland Green için de zor bir gündü. İlk turlarda lider grup ile bir sure devam etse bile daha sonra gerilere düşen yarışçı “Yarışın ortalarına doğru kendimi grip olmuş gibi hissettim. Sanırım takım arkadaşım Travis Brown’dan geçti dün akşam” diyen yarışçı “Başlarda iyi hissediyordum ama sonradan yavaşlamak zorunda kaldım” diye demeç veriyordu yarıştan sonra. Geçtiğimiz yılın şampiyonu için iyi bir gün olmadığı söylediği gibi belli oluyordu.
Alison Dunlap
Alison Dunlap
Büyük boyut için tıkla!

Geçtiğimiz sene Green ile birlikte şampiyon olan Dunlap için ise işler yolunda gitti. Açılış gününde birinci olarak bitirdiği Süper Arazi Sürüşü (XC) ve Cumartesi günkü kısa parkur XC yarışınlarından sonra, Luna takımı yarışçının, son günkü yarışta lider grupta olması genel klasman birinciliğini kazanması için yeterli oluyordu. 3:02:05'luk derecesi ve hiçbir bayan yarışçı için kolay olmayan gün sonunda, Dunlap, takım arkadaşı Çek Hanusova’nın ardından ikinciliği kazanarak başarılı bir Sea Otter geçirmiş oldu ve birinciliğe uzandı. Hanusova için de bu birincilik kariyerinin en parlak sonucu oluyordu.
Katerina Hanusova
Katerina Hanusova
Büyük boyut için tıkla!

Yarışın sonlarına doğru genel klasman birinciliğini garantilediğimi gördüğümde, lider grup içinde kalmamın yeterli olacağını anlamıştım diyordu Dunlap yarış sonunda. Takım arkadaşlarım da 3 gün boyunca bana hayli yardımcı oldular. Onlardan birinin birincilik kazanması da beni çok mutlu etti diyerek ne kadar önemli bir sporcu olduğunu gösteriyordu Dunlap. Son gün yarış birincisi Hanusova ise “Aslında ilk turda ağaç köklerinden biri yüzünden düştüm. Fakat çabuk toparladım ve ikinci turda takımımızdan iki kişinin lider grupta olup bu yarışı kazanamamamız çok yazık olurdu” diyordu. Dunlap ikinciliği kazanırken, Amerikalı Gretchen Reeves (Rocky Mountain-Business Objects) ise üçüncülüğü elde ediyordu. Barbara Blatter (Specialized) ve zamana karşı yarış birincisi Kiara Bisam (Gearsracing.com) ise yarışı ve genel klasmanı 4 ve 5. sıralarda bitirdiler.

Bundan sonra tüm Kuzey Amerikalı profesyonel yarışçılar, Ekvator’un Banos şehrinde düzenlenecek Pan Amerikan Oyunlarına katılacaklar. Dunlap da bu yarışlarda Amerika’yı Olimpiyatlarda temsil etmek amacıyla puan toplamaya çalışmaya gidecek.

”Yarışları koşarken bir hedefim var o da Olimpiyatlara katılıp ülkemi temsil etmek” diyen Dunlap genel Sea Otter birinciliğiyle önemli puanlar kazanmış oluyordu. “Umarım bu performansımı seçmelerin açıklanacağı Temmuz’un ortalarına kadar da bu şekilde sürdürebilirim” diyen yarışçıya başarılar dileriz
Geoff Kabush, Filip Meirhaeghe, Liam Killeen
Geoff Kabush, Filip Meirhaeghe, Liam Killeen
Büyük boyut için tıkla!

SEA OTTER CLASSIC
MONTEREY, CALIFORNIA
APRIL 15-18

XC Arazi Sürüşü – Erkekler
1. Filip Meirhaeghe (B), Specialized, 36 miles in 2:28:16
2. Geoff Kabush (Can), Maxxis, at 0:16
3. Liam Killeen (GB), Subaru-Gary Fisher, at 1:18
4. Jeremy Horgan-Kobelski, RLX Ralph Lauren, at 1:34
5. Karl Platt (G), Rocky Mountain-Business Objects, at 3:55
6. Mathieu Toulouse (Can), Gearsracing.com, at 4:09
7. Christoph Sauser (Swi), Siemens-Cannondale, at 4:37
8. Trent Lowe (Aus), Yeti, at 5:05
9. Todd Wells, GT-Hyundai, at 5:18
10. Thomas Frischknecht (Swi), Swisspower, at 7:36
Kiara Bisaro, Alison Dunlap, Katerina Hanusova
Kiara Bisaro, Alison Dunlap, Katerina Hanusova
Büyük boyut için tıkla!

XC Arazi Sürüşü – Bayanlar
1. Katerina Hanusova (Cz), Luna, 36 miles in 3:02:05
2. Alison Dunlap, Luna
3. Gretchen Reeves, Rocky Mountain-Business Objects
4. Barbara Blatter (Swi), Specialized
5. Kiara Bisaro (Can), Gearsracing.com, all s.t.
6. Shonny Vanlandingham, Luna, at 0:13
7. Sue Haywood, Trek-Volkswagen, s.t.
8. Chrissy Redden (Can), Subaru-Gary Fisher, at 0:24
9. Sarah Noble (Can), Rocky Mountain-Business Objects, at 0:28
10. Kim Anderson, T-Mobile, at 1:20

Genel Klasman – Erkekler
1. Meirhaeghe, 4:41:20
2. Kabush, at 0:18
3. Killeen, at 2:16
4. Horgan-Kobelski, at 3:08
5. Platt, at 3:53
6. Toulouse, at 5:54
7. Wells, at 6:18

Genel Klasman – Bayanlar
1. Dunlap, 5:01:56
2. Bisaro, at 1:03
3. Hanusova, at 1:20
4. Reeves, at 1:25
5. Vanlandingham, at 1:36
6. Haywood, at 2:17
7. Redden, at 2:49
8. Blatter, at 3:25
9. Noble, at 4:08
10. Anderson, at 5:29
Mick Hannah
Mick Hannah
Büyük boyut için tıkla!

Tepe İnişi Yarışları: Yarışın ilk gününde hem bayan hem de erkekler de tepe inişi yarışı vardı. Erkeklerde Mick Hannah (Haro-Adidas) bayanlarda ise Amerikalı Marla Streb (Luna) birinciliği elde ettiler. Kısa parkur yarışlarında ise 3 dakikanın altında süren parkur uzunluğu nedeniyle en küçük hata yarışmacılara çok pahalıya maloluyordu. Bu nedenle gerek bayan gerekse erkeklerde podyum sıralamaları 1 saniyenin altındaki farklarla kazanıldı.
Karla Streb
Karla Streb
Büyük boyut için tıkla!
Hannah ikinci gün yarışlarında da birinciliği kazanarak genel klasman birinciliğini elde etti. Yarışın önemli olaylarından biri ünlü Fransız tepe inişçisi Cedric Gracia’nın düşerek omuzundan sakatlanması oldu.

Erkekler Tepe İnişi
1. Mick Hannah (Haro-adidas) 2:34.4
2. Eric Carter (Hyundai-Mongoose) 2.34.9
3. Nathan Rennie (Santa Cruz Syndicate) 2.36.0
4. Colin Bailey (Maxxis-Turner) 2.36.1
5. Wade Bootes (Trek-Volkswagen) 2.36.6
6. Ryan Finney 2.37.6
7. Fabien Barel (Kona-Clarks) 2.37.7
8. Mike King (Haro-Adidas) 2.38.5
9. Jared Graves (Factory Yeti) 2.39.0
10. Cody Warren (Haro-adidas) 2.40.4

Bayanlar Tepe İnişi
1. Marla Streb (Luna) 2.57.8
2. Sabrina Jonnier (Intense) 2.59.5
3. Tara Llanes (Giant-Pearl Izumi) 3.00.1
4. Kathy Pruitt (Luna) 3.00.3
5. Leigh Donovan (GT-Hyundai) 3.01.8
6. Lisa Sher (Chumba Wumba) 3.03.3
7. April Lawyer (Maxxis-Puma) 3.05.8
8. Amelia Colasurdo (Rotec) 3.06.5
9. Anneke Beerten (Specialized) 3.06.7
10. Melissa Buhl 3.07.3

Kaynak:
Velonews
Cyclingnews
www.seaotterclassic.com

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 4634 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015