Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Mart . 2020  
Su ve Sırt Çantaları
Deveden Gelme

Su ve Sırt Çantaları

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
28.4.2004

Son yıllarda dağ bisikletçiliğinde giderek yaygınlaşan ürünlerden biri de hiç şüphesiz su çantaları. 3-4 yıl öncesine kadar şişelerde taşınan içecekleri sırtta taşımak artık sportif bir seviyede dağ bisikletçiliği ile uğraşanların vazgeçemediği bir olay. İçecekleri sırtta taşımak bir yandan bisikletin kendisini hafifletirken diğer yandan bu tip su çantalarının en büyük avantajına dikkat çekiyor, o da eller gidondayken rahatlıkla içme imkânı.

Öte yandan bu tarz su tulumlarının ve ayni şekilde suluk içeren sırt çantalarının tabii en olumsuz etkisi kötü modeller, sağlıksız tasarımlar vs. söz konusu olduğunda sırt ve bel ağrılarına yol açmaları.
Trek Energy Cell
Trek Energy Cell
Büyük boyut için tıkla!

Bu yazımızda suluk içeren çeşitli sırt çantalarına göz atacağız. Öncelikle bir ayrım kıstası bulmak gerekli. Bunun sebebi bu ürün yelpazesinde 1,5l suluk dışında sadece anahtar gözü kadar bir cep içeren çantadan 3l’lik suluk haricinde 20l’nin üzerinde de hacim içeren çantalar olması. Birinci grup elbette günlük geziler, birkaç saat süren turlar için üretilirken, ikinci grup uzun seyahatler, bisikletle çıkılan seferlerde kullanılmak üzere tasarlanıyor. Günlük geziler için ihtiyaç olan şeyler anahtar, biraz para, ufak bir cep aleti, yama takımı ve yedek iç lastik, bir de pompa iken bir günü asan uzun seyahatlerde kullanılan çantaların elbette değişik havalar için kıyafetten yedek iç çamaşırına, oradan kumanyaya kadar pek çok şey taşıması gerekiyor.
Scott Hydro 1
Scott Hydro 1
Büyük boyut için tıkla!

Öncelikle taşıma sistemine göz atalım. Burada aslında birbirine zıt diyebileceğimiz iki önemli ölçüt var. Bunlardan birincisi çantanın sırta yapışması, sırtın devamı konumunda dengede durmasıyken ikincisi çantanın sırta hava aldıracak şekilde mesafe tutması, terlemeyi önlemesi. Ufak su çantalarında küçük olmaları nedeniyle pek de önem taşımayan bu noktalar uzun seyahatlerde saatlerce sırtta duran büyük çantalarda daha önemli bir rol oynuyorlar. Bugün çantalarda iki tip taşıma sistemine rastlıyoruz. Bunlardan birincisi ağ sistemi. çantanın sırta temas eden bölümü bir ağ ve bu ağ ile çantanın sırtı arasında mesafe var. Dolayısıyla bu arada hava cereyanı sağlanıyor, sırt hava alıyor, terlemiyor. Bu sistemin dezavantajı geniş sırtlı değilse de binici çantanın nispeten sırttan uzaklaşması nedeniyle denge problemleri yaşanabilmesi. İkinci sistem ise, ki bu en yaygın olanı, çantanın sırtında hava alabilen iki yastık şeridinin bulunması. Bu sayede çanta sırta tamamen yapışmadan dış kenarlardan tutunarak daha sağlam oturuyor. Öte yandan bu sistemde ağlı sisteme oranla terleme daha fazla.
Vaude Flashlight 18
Vaude Flashlight 18
Büyük boyut için tıkla!

Peki taşıma sistemi dışında nelere dikkat edilmeli. Günübirlik kullanılan ufak çantalarda elbette konfor, kullanım kolaylığı, işçilik ve kullanışlı bir sıvı sistemi asil ölçütlerken büyük çantalarda önemli konulardan biri de geniş hacmin yanı sıra bu hacmin nasıl kullanıldığı, cep ve bölüm sayısı. Bunun yanında elbette çantanın ağırlığı da önemli bir rol oynuyor.
Camelbak Rouge
Camelbak Rouge
Büyük boyut için tıkla!

Camelbak markası bu sektörde en çok anılan marka. Selpak kağıt mendil için ne demekse, Camelbak de su çantası için o demek. Bunun nedeni Amerikalı üreticinin bu sektörde en eski olması ve en geniş ürün yelpazelerinden birine sahip olması. Su çantası teknolojisi, hayatta fark etmedigimiz üzere pek çok yerde olduğu gibi, burada da askeriyeden geliyor. Camelbak Amerikan ordusu için ürettiği su çantalarını spor sektörüne de yayarak bu sahaya giriş yaptı, hâlâ ordu için de su çantası üretiyor.

Suluklarda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri sulukların dolum, temizlenme ve kurulanma kolaylıkları. Dolum konusunda Trek Energy Cell, Scott Hydro 1 gibi ürünler yeni bir yol izliyor ve suluğun kapağını çantaya entegre ediyorlar. Bu sayede suluk zamanın kısıtlı olduğu anlarda çantadan çıkarılmadan doldurulabiliyor. Öte yandan bu nedenle kısmen ağzına kadar dolmuyor suluk,ayrıca taşırıp çantayı batırma tehlikesi de var, özellikle izotonik ve kuruduğu zaman yapış yapış olan içeceklerde hiç de hafife alınacak bir hadise değil. Ayni şekilde sulukların ağızları da suluğun temizlenmesi, akabinde kuruması konusunda önemli noktalar. Deuter gibi ağız kısminin bir kapakla değil de tamamen açılabildiği suluklarda temizleme çok daha kolay gerçekleşiyor haliyle.

Taşıma sistemleri ufak çantalarda akıllıca üretilmiş ve sırtın hava almasına kısmen imkan tanıyan yöntemler dışında pek de önem taşımıyorlar. Bunun sebebi birincisi bu çantaların sırtta nispeten ufak bir yer kaplamaları, ikincisi zaten dolu halleriyle bile hafif kalmaları.

Cep konusuna gelince. Yukarıda bahsettiğimiz üzere ufak çantalarda az eşya taşınsa da ufak aletti, anahtar, para, iç lastik, cep telefonu, pompa derken aslında bayağı bir yere ihtiyaç duyuluyor. Bu konuda mesela yetersiz sayılabilecek ürünlerden biri de yine Camelbak’ten geliyor, Classic modeli sırta iyi oturması, içim sisteminin kullanışlı olması gibi olumlu özellikleriyle göze batarken nispeten ufak gözüyle yetersiz kalabiliyor.

Son olarak kamış ve ağızlık sistemlerine göz atmakta fayda var. Burada önemli noktalardan biri elbette seçme imkanı. Camelbak yaygın marka olmasının avantajıyla çeşitli ağızlıklar sunuyor. Özellikle 90°’lik ventil sistemi, benzeri Deuter’de de var, gereksiz damlamaya engel oluyor. Bunun yanında örneğin Big-Valve adı altında bir yudumda daha fazla sıvı geçiren ağızlık da sadece Camelbak’te var.
Camelbak Big Bite Valve
Camelbak Big Bite Valve
Büyük boyut için tıkla!

Seyahat çantalarında ise olay tabii suluk üreticiliğinden ziyade sırt çantası teknolojisine doğru kayıyor. Bu sektörde Camelbak’in yanında Deuter, Vaude, Tatonka, Jack Wolfskin gibi doğa sporlarından tanıdığımız ve sırt çantaları ile de ün yapmış markalar da göze batıyorlar. Örneğin Deuter’in Cross Bike modeli uzun yolculuğa çıkan bisikletçiler nezdinde en tutulan ürünlerden biri. Son derece kaliteli bir taşıma sistemine sahip olan suluk haricinde 14l hacimli ve 711g ağırlığı ile bu sınıfta çok da hafif olan bu çantanın en sevilen özelliklerinden biri de bölme sayısının çokluğu. Dolayısıyla çantanın dibine kaymış olan cep aletine ulaşmak için çantanın içinden bütün çamaşırları boşaltmak sonra tekrar toplamak gerekmiyor.
Deuter Cross Bike
Deuter Cross Bike
Büyük boyut için tıkla!

Bu sınıftaki çantalar ayrıca ufak çantalarda da nadiren rastladığımız ama uzun seyahatlerde daha da önem kazanan bir donanım sunuyorlar: Yağmur kılıfı. dağ başında yağmur altında en su geçirmez çanta bile bir yerden sonra fermuar kısmı olsun, suluğun hortumunun çıktığı delik olsun, bir yerlerden su geçirmeye başlıyor. Çantalardaki bu yağmur kılıfı ise çantayı kapayarak bu durumu önlüyor.

Ayrıca burada örneğin bir Tatonka Track Pack L (17l hacim, 1190g) modelinde olduğu gibi ağlı ve yastıklı taşıma sistemlerinin bir arada kullanılması, veyahut sadece biri olsa bile sırta hava aldırırken sağlam oturan bir çanta olması bu çantaların dolu halde yüksek ağırlıkları ve büyüklükleri düşünüldüğünde önem kazanıyor. Bu konuda çantanın hafif olması elbette mühim, örneğin Vaude Flash Light 18 modelinde 18l hacme karşılık sadece 471g ağırlık sırtı oldukça rahatlatan bir değer.
Tatonka Track Pack L
Tatonka Track Pack L
Büyük boyut için tıkla!

Sonuç itibariyle bir su çantası veya suluk içeren bir sırt çantası alırken bütün ürünlerde olduğu gibi dikkat edilmesi gereken noktalar var. çantanın ağırlığı, donanımı, taşıma sistemi, cep sayısı, hacmi, suluğun da temizleme ve dolum kolaylığı, değişik ağızlık takma seçeneği, hortumun uzunluğu, biniş süreleri göz önünde bulundurularak hacmi gibi etkenler düşünülüp tartılırsa kişisel ihtiyaca, ölçütlere göre en uygun çantayı almak mümkün olur. Her seferinde beste biri dolu kocaman bir çanta ile boşuna yük taşımak veya cepleri tıka basa dolmasına rağmen pompanın dışarıda kaldığı bir çanta ile uğraşmak kimsenin hoşuna gitmeyecektir.

Faydalanılan kaynak: Mountainbike Magazin

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Tatonka  
kurum   Vaude  
kurum   Scott  
kurum   Camelbak  
kurum   Trek  
kurum   Deuter  

  Bu yayın 14873 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015