Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
08 . Mart . 2021  
Göcek-Fethiye-Patara-Kalkan-Kaş-Finike-Tekirova
24-25-26 ve 27.Günler

Göcek-Fethiye-Patara-Kalkan-Kaş-Finike-Tekirova

Yazar: Suat Akdemir
30.4.2004

Göcek-Fethiye-Çalış-Fethiye: 47 km.
Toplam mesafe: 1767 km
Bisiklet üstünde geçen zaman: 3 saat 9 dakika
Ortalama hız: 14,7 km/saat
Maksimum hız: 48,5 km/saat

Göcek'in rampalarını bitirip, tepenin aşağısındaki küçücük koyu seyretmek için durduğumda, karşı yokuştan gelen ve neredeyse aynı anda durduğumuz Paul Baume'la karşılaştım. Paul 23 yaşında, Kanadalı. Mısır'dan yola çıkmış ve Suriye üzerinden Türkiye'ye girmiş. Özkan'ın istediği türden nefis eski bir Cannondale yol bisikleti var. Neredeyse yüksüz gibi. İstanbul'a gidiyor ve bana yolları soruyor. Şehirlerin uzak yerlerini, feribot geçişlerini, Bodrum'u, yolları, yokuşları, fiyatları... Her şeyi. Yokuşsuz günlerde 120-130, yokuşlu günlerde 80-90 kilometre yol alıyor. Paul'ün telefonu yok, e-mail adresi var. Sigaradan nefret ediyor.
Büyük boyut için tıkla!

Dün beni sabahın dördünde yakalayan diş ağrım 550 mg'lık iki adet Apranax'a karşın, sabah karanlığında hayalet şehre dönmüş yat limanında bir ileri bir geri turlar attırdı bana. Sabah 7'de bir iki saat uyuyabildim. Uyanır uyanmaz o hırsla, yine karar verdim. 32 kilometrelik Fethiye yokuşunu aştım. Geçen kış Fethiye-Antalya turuna başlarken kaldığım Çiçek Otel'e yerleştim. Oteli işleten emekli edebiyat öğretmeni Hasan Bey'in tavsiyesiyle Devlet Hastanesi hekimlerinden Dr.Eşref Girgin'in muayenehanesinin koltuğunda kasılmış, kaderime razı olarak bekledim. Sonunda doktorun nazik telkinleri, becerikli ve hafif eli, 3 köklü beladan kurtardı beni.

Sonra keyifle Reproset'ten, her türlü sorunumla sabırla ilgilenen, bir organizasyon dahisi, nazik ve güzel insan Berna Hanım'a son çektiğim 6 makara filmi, Pelin'e de günlüklerimi kargoyla gönderdim. Çamaşırlarımı yıkadım, saçımı sakalımı kestirdim.

Akşama doğru Hüseyin abinin telefon organizasyonuyla, Rıza abinin de mahalleden çocukluk arkadaşı olan Şimşek Kaptan'ın Çalış'taki zevkli evine misafir oldum. Kumsaldaki 'pembe kapısında mavi Mercedes olan ev'de deniz sesi, kuş sesi dinleyip, muhabbet ettik... Şimşek Kaptan'ın güzel abilerden oluşan minik grubunun sohbet mezeleri şahaneydi. Şimşek Kaptan, Gümüşlük'teki Rıza abiyle Candan'a da selam yolladı.

Fethiye-Patara(Kumsal): 78 km.
Toplam mesafe: 1845 km.
Bisiklet üstünde geçen zaman: 5 saat
Ortalama hız: 15 km/saat
Maksimum hız: 44,5 km/saat

Fethiye'nin trafiğinden kurtulup D 400'e çıkmadan evvel bir ara yol buldum. Esenköy'den dümdüz geçip, Bozyer'e saptım. Gökben, Kabaağaç, Minare yolunda, Babadağ'dan, çamların ve okaliptüslerin arasından süzülüp gelen ırmağın sesini dinleyerek, sürdüm. Yol boyunca, henüz biçilen buğdaylardan arta kalan altın ve bakır renkli saman yığınları, sabah güneşi altında parıldıyordu.
Büyük boyut için tıkla!

Sonra tekrar D 400'e çıktım. Rüzgar bugün karşıdan Lodos esiyor. Sürat için kötü, sıcak için iyi... Yolun sol tarafında 3016 metre yüksekliğindeki Akdağ'ın zirvelerinde hala kar var. Dokulu bir yüzey üzerine spatülle bol titanium beyazını kararlılıkla sürmüş bir ressamın çalışmalarındaki düzenli lekeler gibi. Güneş altında her gün azar azar eriyor. Yoldan arada bir turist jip kafileleri ve domates kamyonları geçiyor. Buralardaki seralarda domates yetiştiriliyor. Yanımdan geçen Şahin'in kasetçalarından Rafet El Roman'ın 'Bugün günlerden Pazar' diyen sesi duyuluyor.

Eşen'e gelmeden 2 kilometre önce, sağda ağaçların arasında Osman Amca'nın yeri var. Yanından akan dereden torunlar alabalık tutuyor, nar ekşisi ve sarmısak sosuyla pişiriyorlar. Osman amca 76 yaşında, dünyanın her yerinden müşterisi var. Demokrat Parti, Menderes, Adalet Partisi, Demirel, CHP, İnönü, Ecevit sohbet mevzuları... İdamın kalkmasına, bir kaç ay önce İstanbul'daki banka soygununda soyguncuyu öldüren güvenlik görevlisinin yargılanmasına şiddetle karşı.

Püfür püfür esen kıble rüzgarıyla, asma çardağı altındaki yamalı minderlerin üzerinde bir iki saat tatlı tatlı uyumuşum!
Büyük boyut için tıkla!

Vakitlice Patara'ya vardım ve kumsala indim. Öyle eskisi gibi sabahlara kadar ateş başında flört etmeler, rahatça girip çıkmalar yok. Biletle giriyorsunuz ve saat 20:00 olmadan çıkmak zorundasınız. Kaplumbağaları koruyorlar. Çok uzaklarda, sanki ta oralara kadar uzanıyormuş gibi görünen kumsalın en sonunda, batıda, Dumanlıdağ'ın silüeti zarif çizgileriyle az sonra batacak olan güneşle buluşmayı bekliyor. Sonsuz kumsaldaki tek tük turist, sereserpe uzanmış, dalga seslerini dinleyerek uyuyorlar.

İrfan abiyle yine görüşemedik. Kendisi Fethiye'de ama akşamleyin onun barında çalışan yeğeni Cengiz'in yakın ilgisiyle karşılaştım. Pink Floyd'un müziğiyle hatıralara dalmak, sivrisineklere karşı bir kutu 'Sin-Kov'u turistlerle paylaşmak, başkalarıyla kırıştıran Fransız sevgilisi için aşkından ağlamaklı olan Japon oğlanın halini düşünmek gecenin notları...

Patara - Kalkan - Kaş - Kale (Demre Merkez): 91 km.
Toplam mesafe: 1936 km.
Bisiklet üzerinde geçen zaman: 6 saat 28 dakika
Ortalama hız: 14 km/saat
Maksimum hız: 69 km/saat

Yeşilköy'ün rampalarını çıkarken ilkokul çocukları yarışa tutuştu benimle. 'Okul yokuşu' bittiğinde, 'ama benim yüküm var,' dedim. Onlar da 'ama senin bisikletin güzel,' dediler.

Akşam şişmeye başlayan yanağım, sabah davul gibiydi. Doktorun verdiği ilaç dozunun harcadığım enerji yüzünden yetersiz olduğundan kuşkulanıyorum... Biraz ağrım var.

D 400'ün Kalkan-Kaş arasındaki kısmı çok güzel. Arada hafif meyilleri ve hafif inişleri olan, virajlı,sarp kayalıkların denizle buluştuğu yere yakın geçen yolda Mavimağara ve Kaputaş mağaraları var. Küçük küçük koylar, dev akvaryumlar oluşturmuşlar. Deniz sütliman. Ufuklar sisli. Sislerin arasından görünen bir yığın irili ufaklı adadan hangisinin Türkiye'yehangisinin Yunanistan'a ait olduğunu hiç merak etmiyorum. Nasılsa bir kaç yıl sonra bu tuhaf sınır zihniyetinin hiçbir anlamı kalmayacak.

Akşam alacakaranlığında görüşümü zayıflatmayacak, sarı camlı, taklit bir Nike gözlük satın aldım. Nike'ın logosuna bayılıyorum!

Beklediğim sıcaklar bugün bastırdı. Kaş'ta öğle sıcağının geçmesini beklerken tanıştığım tekneci Salih'in teknesinde dondurma yalamak, ikide bir denize girip çıkmak, Salih'in turist kızları tavlamak için gösterdiği komik çabaları seyretmek... Yarınki Kekova turu için şimdiden 4 kişi buldu bile.
Salih
Salih'in Teknesi
Büyük boyut için tıkla!

Çeşmenin ordaki minik minareli, beyaz badanalı camide selâ okunuyor. Açıkta limana yanaşan İtalyan bandıralı bir tekne kendisine yer arıyor. 15-20 kişilik yaşlı-genç, kadın-erkek bisikletli turist grubu adrenalin yüklü, caddeden geçiyor. Uzaktaki televizyondan maç anlatan TRT spikerinin heyecanlı sesi geliyor. İspanya 2-Paraguay 1

6 kilometredir Kaş çıkışındaki Orulca'yı tırmanıyorum. Türkiye şampiyonası bisiklet yarışçıları için yollara yazdıkları kocaman yazılardan, yokuşun 1 kilometre sonra biteceğini anlıyorum. Tek tük geçen arabaların seslerine biteviye öten cırcır böceklerinin sesleri karışıyor. Meis buradan sanki uçaktaymışım gibi görünüyor. Arada bir esen çok hafif rüzgar, acımı geçirmeye yetmese de, çocukluğumda hasta olduğum zamanlarda babamın teselli olsun diye enseme üflemesi gibi, bu sıcakta şefkatle beni yalıyor. İnlerle cinlerin top oynadığı otobüs durağında mini şortlu, etekli üç kız dua ezberliyor. Çift egzoslu Java'nın arkasındaki şalvarlı kıç görüp göreceğimiz en seksi pozunda oturuyor.

Sonra yokuşlar bitmedi. 500 metre, 1000 metre, 2000 metrelik çıkışlarla herhalde 700-800 metreye kadar yükseldim. Epey uzakta Akdağ'ın karlı zirveleri bütün heybetiyle seçiliyor. Kaş'a da Demre'ye de tam 23 kilometre olan Çeşme Restaurant'ın sahibesi 'Yörük Kızı' Gülay Akkuş hanımefendinin kullandığı jargonun tamamı TV kaynaklı olamaz...

Gürses'ten 15 kilometre uzaklıktaki Demre'ye bakarken, denizle aynı seviyedeki uçsuz bucaksız seralar da sanki denizin uzantısıymış gibi duruyordu. Tepeden bugün tırmandığım yolun tamamını görür gibi oldum. Bu kadar tırmanmış, bu kadar yükselmiştim! Tırmanıştan önce görseniz cesaretiniz kırılırdı. Önümden aşağı uzanan yolun cazibeli çekimi, saatlerdir susadığım birazcık hıza sonunda kavuşturdu beni. Gidonun üstünde büzüştüm. Kulaklarımda rüzgarın sesi, gözümde yeni sarı gözlüğüm, füze gibi aşağı uçtum!

Demre-Finike-Kumluca-Tekirova: 91 km.
Toplam mesafe: 2027 km.
Bisiklet üstünde geçen zaman: 5 saat 47 dakika
Ortalama hız: 15,6 km/saat
Maksimum hız: 61 km/saat

Farkındayım, içimdeki iltihap, ya da onu kurutmak için kullandığım ilaçlar performansımı kötü etkiliyor. İştahım azaldı ve akşamları daha yorgun hisediyorum.

Demre'nin toptancı halinde sabah saat 7'de, Burdur'dan, Isparta'dan gelmiş sera işçi aileleriyle derme çatma çadırlarında çay içtik. Muzaffer Amca kızını bana vermek istedi. Evli olduğumu öğrenince karımı da gezdirmediğim için bana kızdı.

Dün domatesin kilosu 60,000 (altmış bin) liraymış. Yetiştiriciler bu sabah biraz daha umutlu bir bekleyiş içindeler.

Demre-Finike 30 kilometre. Yolun hem kendisi güzel, hem de manzarası. Döne döne kıvrılan yol, minik uçurumlu, girintili çıkıntılı haliyle sabah serinliğinde çok keyifli bir sürüş imkanı tanıyor. Hava kapalı gibi, rüzgarsız.

Dün gece kaldığım Otel Kekova'nın resepsiyonisti Yusuf, geçen ay otellerinde bir gece geçiren bisikletli bir 'turist'ten söz etti. Adam bisikletinin römorkunda köpeğini de taşıyormuş. Bisikletinde kocaman bir de bayrak asılıymış.

Finike-Kumluca arası dümdüz. Averaj bu yolda kendiliğinden yükseliyor. Kumluca üzerinden D-400'e devam edebilmek için biraz denizden uzaklaşıp içerlere girmek ve biraz da yükselmek gerekiyor. Kumluca'dan sonraki 9,5 kilometrelik tırmanışın yarısı çok tatlı rampa, diğer yarısı biraz daha dik. Yol yine çamlık, virajlı. Bazen hafif bir rüzgar esecekse üzerinize kompresörle sıcak hava üflüyorlar gibi oluyor. Öylesine sıcak.

Yol kenarında piknik yapan ana-baba-kız üçlüsünün radyoları TRT FM'e ayarlı. Spiker bir alıntı okuyor: 'Sistem sizi herkes gibi yapabilmek için çalışıp durur. Kendiniz gibi olabilmek için sistemden daha fazla çalışmanız gerekir.' İkram ettikleri 'çıtır' kavunu midemin nanemollalığına karşın reddetmek imkansız!

Tırmanış başlarken 17,1 olan averajım, bittiğinde 14,6'ya düştü. Buradan 'Şahin Tepesi'ndeki lokantadan Kumluca'yı, dün akşam Gürses'ten Demre'yi seyreder gibi seyrediyorum. Manzara aynı; denizle birleşmiş seralar. Bisikletim dışarıda ağaç gölgesinde dinleniyor, tişörtüm kuruyor. Ben buz gibi portakal suyumu içiyorum. İlaç zamanı...

Şimdi de 2366 metre yüksekliğindeki Olimpos Bey Dağlarının eteklerinden aşağıya, Tekirova'ya iniyorum. Geçen turda kaldığım, Olimpos'taki, duvarlarında bir de değil, dörder beşer tane at arabası tekerleği asılı 'hiper otantik' otelde kalmaya hiç niyetim yok!
Büyük boyut için tıkla!

Talha'nın arada kafası estikçe motoruna atlayıp gitmeyi çok sevdiği Tekirova'daki 'gizli' kampın da 'gizli' yerlerinde yine hayal kurdum. Işığı ve Tahtalı Dağı seyrettim.

Yola çıkarken lazım olur diye Talha'nın verdiği ses kayıt cihazına bugüne kadar değişik sesler kaydetmiştim. Bülbül sesi, anıran eşek sesi, mataramın ucunun rüzgarda çıkardığı ıslık sesi, dalga sesi, uzaktan yaklaşıp geçen araba sesi, arı sesi, horoz sesi, vb. Bu akşam da bu dev ağaçlarla kaplı, bu orman içi ve deniz kenarı kampta kurbağaların sesi...

Barda çalışan Tolga, Talha için, 'çok cool çocuktur,' diyor

'Uyandırma servisiniz var mı?' diye soruyorum. 'Merak etmeyin, sizin yattığınız odanın arkası horoz kümesi,' diyorlar.

 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 31249 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015