Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
11 . Ağustos . 2020  
Ölümün Kıyısından Bisiklet Yarışçılığına
Yeniden Doğmak

Ölümün Kıyısından Bisiklet Yarışçılığına

Derleyen: Emre Yıldırım
7.5.2004

Yedi yıl önce Dotsie Cowden ölüm için hazırdı. Bir model ve televizyon muhabiri olarak kariyeri sona ermişti. 12 yaşında başladığı sigaradan sonra, kokain müptelası olmuş, model olarak yaşadığı şaşalı hayatı devam ettirebilmek için yemek yeme düzeni bozulmuş (anoreksia) ve 20 seneden beri bulimia (kilo koruma ve stres nedeniyle fazla yemek yeme ve daha sonra kusarak mideyi boşaltma hastalığı) hastalığını yaşamaktaydı.
Büyük boyut için tıkla!

Ve bir gün "yeter artık" dedi. Kendisine yaşadığı rahatsızlıkların nedenlerini anlatmaktan çok bunlardan kurtulmasına yardım edecek bir tedavi programı buldu. "Bir bakıma antrenman programı özellikleri içeriyordu" diyerek katıldığı bu programı anlatıyordu Cowden. Bu sağlık programından başarıyla çıkan ve kokaini kendi isteğiyle bırakan Cowden için hala hayata tutunmak için nedenler gerekiyordu. Bir arkadaşının ısrarıyla, 1998 yılında AIDS ile savaş amacıyla düzenlenen 600 millik bir yardım bisiklet sürüşüne katıldı Cowden ve bu uzun sürüşten ve bisiklet üzerinde geçirdiği anlardan çok hoşlandı. Ve bunun üzerine bir sonraki sene bir yarışa katılmaya karar verdi.
Büyük boyut için tıkla!

Bu yarış bu köşemizdeki bir önceki yazıda tanıttığımız Amerika'nın en önemli yarışlarından Sea Otter Classic'ti. Yağışlı ve çok teknik bir parkurda geçen yarıştan sonra yarış deneyimini yaşayan pek çok insan gibi şartların çok zor olduğunu anladı ve bir daha yapmam böyle bir şey dedi kendi kendine.
Büyük boyut için tıkla!

Fakat hemen bir sonraki yarışı olan Porterville yarışında, kendisini ve hayatını derinden etkileyen ve yön veren insanlarla tanıştı Cowden: Katie ve Jim Safford çifti. Porterville'deki yarıştan sonra "Kendimi çok halsiz ve bitmiş hissediyordum. Annem de yanımdaydı ve ben durmadan ağlayarak bir daha böyle bir şeye asla katılmayacağım" diyordu Crowden. Fakat Safford'lar Crowden'da birşey görmüş olmalılar ki yanına gelerek onu teselli ederken kendisine de bir yardım eli uzatıyorlardı.
Büyük boyut için tıkla!

Crowden "Bu iyiliksever insanlar kurdukları ve amatör yarışçılardan oluşan "Team Earthlink" adındaki takımlarına katılmamı istediler ve beni bir anlamda yetiştirdiler" diyordu. Bir sene sonra yani 2001 yılında Kaliforniya eyaleti zamana karşı yarışında Crowden birinci oluyordu!

Aynı yıl Elite kategorisinde katıldığı ulusal eyaletler arası şampiyonada ise çok önemli bir başarı elde ederek 4. geliyordu. Daha sonra özellikle yaşadığı eyalet olan Kaliforniya'da yarış üzerine yarış kazanmaya başladı.
Büyük boyut için tıkla!

2003 senesinde ise tüm başarılarının ardından Team T-Mobile olarak da bilinen Amerika ulusal takımına katıldı Crowden. "Tam da psikoloji master'ı yapmak için derslere başladığım ve televizyon sektöründe yeniden çalışmaya başlamak için iyi bağlantılar kurduğum bir dönemde gelen böyle bir teklifi kaçırmak istemedim" diyen Crowden, artık tam bir profesyonel bisiklet sporcusu olmuştu.

Kendisiyle Bicycling Dergisi'nin yapmış olduğu bir röportajı aktarıyoruz:

Eğer bir otobiyografi yazmak isteseydiniz, ilk birkaç bölüm gerçekten çok ilgi çekici olurdu herhalde?

1.78 boyumla 48 kilonun altına düşmüştüm!Hemen hemen hiçbir şey yiyemiyordum. Saçlarım tutam tutam dökülüyor, dişlerim neredeyse siyahlaşıyordu. Yıllar boyu gelişen tüm uzuvlarım sanki ölüyordu. Dibe vurmuştum demiyorum. Sanki şeytanın yüzüne bakıp şöyle söylemiştim: "Yaşayabilirim ya da ölürüm" Ölüp ölmemek benim için hiçbir anlam içermiyordu ama bu ailem üzerinde çok yıkıcı bir etki yaratacaktı.
Büyük boyut için tıkla!

İki yıl içerisinde yeme düzensizlikleri ile boğuşan bir "hastadan" önce amatör bir yarışçıya, sonra da profesyonel bir yarışçıya dönüştüğünüzü gördük. Kimse size takıntılı bir insan olduğunuzu söylemiş miydi?

Yaşadığım bunca tecrübeden öğrendiğim birşey varsa o da sahip olduğunuz sizi siz yapan hiçbir özelliğinizi yok sayamayacağınızdır. Eğer bunu denerseniz bir şekilde geri planda saklanıp en kötü zamanınızda ortaya çıkıp sizi çok zor durumda bırakırlar. Takıntılı, saplantılı olmak aynı zamanda çok üst seviyede tutkulu ve odaklanma gücüne sahip olmak demektir ve bu iki özelliğe de sahip olmak, özellikle bisiklet sporu gibi çok fazla özveri isteyen ve acı içeren bir sporu yapıyorsunuz sizin için çok önemli bir yardımcı olmakta. Bazen bisikletçilerle konuşurken pek çoğunun acı çekmekten zevk aldıklarını duyarsınız. Ben bundan zevk alıp almadığımı bilmiyorum ancak şundan eminim ki vücudunuzun limitlerini arayıp zorlama yolunda yapılan tüm çalışmalardan büyük bir mutluluk duyuyorum.

Aşk hayatınızdan bahsedersek: Son derece seksi ve formda bir bayansınız. Bu özelliğiniz size gün içerisinde sıkça hatırlatılıyor mu?
Dotsie Cowden
Dotsie Cowden
Büyük boyut için tıkla!

Bu konuda beni geçelim. Bisiklete binmeyen kız arkadaşlarıma mutlaka bir bisiklet yarışına gelmelerini tavsiye ediyorum. Etrafta hiç bayan göremeyeceklerini ve bacakları oldukça güçlü ve traşlı pek çok erkeğin orada olacaklarını onlara garanti veriyorum. Aslında kendi güzelliğimi değerlendirme konusunda çok rahat olamıyorum ancak vücudumu çok rahatlıkla size anlatabilirim: Modellik yaptığım yıllarda şimdikinde 10-15 kilo daha zayıftım fakat şu anda sahip olduğum vücudumdaki yağ oranı yüzdesi geçmişime göre oldukça düşük bir seviyede. Artık daha fazla kasa sahibim. Belki "Vogue" dergisine kapak olacak gibi bir vücut değil benimkisi ama her genç kızın sahip olmayı düşlediği bir vücuda sahip olmamaktan oldukça mutluyum. Vücudum yüzünden yıllarca düştüğüm utanç ve aşağılanmalarla dolu yıllardan sonra, vücudumu artık bir makine olarak görüyorum. Ve "görmek isteyenler için" burada da fonksiyonel bir güzellik mevcut.

Biliyorum ki görüntülerimin sergilendiği www.dotsiecowden.net gibi bir siteye sahip olmam kimilerini şaşırtabilir ancak dünya üzerinde sadece bir kişi bile bu site aracılığıyla benim yaşadığıma benzer bir umutsuzluk noktasından dönülerek, iyileşilebileceğini ve profesyonel bir spor hayatında dahi kullanılabilecek bir vücuda sahip olunabileceğini görüp anlayabilse ben amacıma ulaşmış olacağım.

Röportaj: Bill Strickland
Kaynak: Bicycling Dergisi - Mayıs/2004- www.dotsiecowden.net

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 3778 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015