Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
05 . Temmuz . 2020  
Vites Sistemleri
Shimano ile SRAM

Vites Sistemleri

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
15.5.2004

Forumumuza en sık gelen soru tiplerinden biri de “Hangi vites sistemi?, LX mi yoksa XT mi?” şeklindeki sorular. Doğal olarak sportif dağ bisikletçiliği ile ilgilenenler, bu işe yeni başlayanlar, ve parça yenilemek isteyenler sık değiştirmedikleri (zincir hariç) ve kısmen oldukça da pahalı parçalardan oluşan çekiş sisteminde bir alışveriş yaparken kendilerine buna benzer soruları soruyorlar. Ayda bir vites attırıcı değiştirilmediği düşünülürse “Deore mi LX mi?” sorusu önem kazanıyor, alışverişten sonra uzunca bir süre, en az birkaç yıl memnun kalınıp kalınmayacağına karar veriyor. Bu yazımızda çekiş ve vites sistemini oluşturan parçalardan vites elcikleri, ön ve arka vites attırıcılar, zincirler ve kasetleri kısmen karşılaştıracak, kısmen de ürünlerin seviyeleri konusunda bilgi vereceğiz.
Büyük boyut için tıkla!

Shimano

XTR

Elcik: XTR hakkında söylenebilecek fazla bir şey yok. Çift kontrollü (Dual-Control), fren ve vites değişiminin aynı kol üzerinden yapıldığı elcikleri ufaktan yayılmaya başladılar. Öte yandan Shimano’nun XT Rapidfire vites elciklerini yenileyip üretimine devam edeceğini açıklaması da bu yeni sistemin o kadar tutmadığının bir işareti. XTR elcik 430g ağırlığında, 500 Euro’ya yaklaşan fiyatıyla el yakıyor, ama dağ bisikletçiliğinde zirve noktasındaki ürünlerden biri. Dolayısıyla çift kontrollü sistemlerin aynı anda fren ve vites değişimi esnasında yaşattıkları zorlukları bir nebze XTR ismi unutturuyor.
XTR Dual-Control elcik
XTR Dual-Control elcik
Büyük boyut için tıkla!

Arka vites attırıcı: 203g ağırlığındaki bu parça da XTR serisine uygun olarak hem hafif hem çok kesin vites geçiriyor, uzun ömürlü, işçiliği, yani vidaları, zımbaları bir harika. 2004 yılından beri ters yay sistemiyle kullanıldığı için biraz alışma gerektiriyor.
XTR Arka vites attırıcı
XTR Arka vites attırıcı
Büyük boyut için tıkla!

Ön vites attırıcı: Ön vites attırıcılar zaten nispeten basit parçalar. 134g ağırlığındaki bu parçada her tür hava koşulunda, her tür çamurda kolay vites geçimi sağlıyor.

Kaset: XTR’nin en iyi parçalarından biri. 11-32 dişli modelinde 241g ağırlığında, 21-32 arası dişler titanyumdan ve bu sayede kasetin dayanıklılığı olağanüstü. Alüminyumdan yapılan örümcek bacaklarına benzeyen taşıyıcı düzenek (Spider-Arm) yanal strese karşı dayanıklılık sağlıyor.
XTR Kaset
XTR Kaset
Büyük boyut için tıkla!

Zincir: 297g ağırlığında, yarış grubu Dura Ace’de de kullanılan, Fransa Turu’nda, Norba yarışlarında en iyi malzemeden teknolojinin son imkanları kullanılarak üretilmiş çok sağlam bir zincir.
XTR Zincir
XTR Zincir
Büyük boyut için tıkla!

XT

Elcik: 2004 yılıyla XT’de de çift kontrollü sisteme geçildi. XTR’deki kadar sık görünmese de 495g’lik bu parça işlevsellik açısından ondan aşağı kalır yani yok, ayni şekilde sistemin kendinden kaynaklanan problemlerine, yani zor durumlarda ayni anda fren ve vites değişimi esnasında karışıklığa yol açmaya ve fren dozajında güç ayara yol açıyor.
XT Dual-Control Elcik
XT Dual-Control Elcik
Büyük boyut için tıkla!

Arka vites attırıcı: XT arka vites attırıcı sağlam, iyi isçiliği, uzun ömrü ile tam bir ağır isçi.
XT Arka vites attırıcı
XT Arka vites attırıcı
Büyük boyut için tıkla!

Ön vites attırıcı: Yeni modelde sertliği arttırıldı, dolayısıyla vites geçişleri ayakta gitme gibi durumlarda daha kolay ve kesin gerçekleşiyor. 165g ağırlığında.
XT Ön vites attırıcı
XT Ön vites attırıcı
Büyük boyut için tıkla!

Kaset: Ayni şekilde örümcek bacağı taşıyıcı bunda da var, çok hafif, 264g ağırlığında, çok sağlam, uzun ömürlü bir kaset.

Zincir: HG93 herhalde en çok satılan zincirlerden biri. Denecek pek de bir şey yok, kaliteli, sağlam ve uzun ömürlü.

Saint:

Arka vites attırıcı: Shimano’nun tepe inişi ve serbest sürüş için ürettiği Saint’in 399g’lik arka attırıcısının en önemli özelliği tekerlek miline bağlanması. Kalite olarak XT seviyesinde.
SAINT Arka vites attırıcı
SAINT Arka vites attırıcı
Büyük boyut için tıkla!

Shimano diğer parçalarda XT’yi öneriyor.

LX

Elcikler: XT Rapidfire elciklerinin üretimine devam edileceği haberi gelmeden önce son kalan Rapidfire elciklerdendi. Yıllarca olgunlaşmış, çocukluk hastalıklarından kurtulmuş, sağlam, yerleşmiş, harikulade çalışan bir sistem. Fren ve vites işlevlerinin birbirlerinden ayrı yapılması kullanımda çok büyük kolaylık sağlıyor.
LX Rapidfire elcikler
LX Rapidfire elcikler
Büyük boyut için tıkla!

Arka vites attırıcı: Bu da ayni şekilde yılların parçası. Denecek bir şey yok, 288gram ağırlığında, son derece kaliteli bir parça. Herhalde gerçekten en hesaplı, fiyatına karşın getirisi en büyük ürünlerden biri.
LX Arka vites attırıcı
LX Arka vites attırıcı
Büyük boyut için tıkla!

Ön vites attırıcı: Her şeyden önce XT ve XTR modellerinden daha hafif, sadece 128g ağırlığında. Ama bu düşük ağırlık ayakta çıkışlarda vites değiştirmek gerektiği zaman kendini gösteriyor, bir nebze XT’ye göre daha zor geçiyor vitesler.

Kaset: Örümcek bacağı sisteminin olmadığı ilk parça. Birazcık da ağır (363g). Buna rağmen çok hesaplı, çok cefakeş, uzun ömürlü.

Zincir: HG73 kaplama açısından HG93’ten biraz eksikliği olsa da ve bu nedenle kötü kullanımda ömrü daha çabuk tükense de işleviaçısından son derece iyi çalışan, hiç sorun çıkarmayan zincirlerden biri.

Deore

Elcikler: Deore de Rapidfire kullanıyor. kullanımda şahane parçalar.
Deore Rapidfire elcik
Deore Rapidfire elcik
Büyük boyut için tıkla!

Arka vites attırıcı: Vites değişiminde biraz akıcılık kaybı var daha üst modellere göre, tabir caizse daha üst modellerdeki kaymak gibilik biraz eksik kalmış, bunun yanında işçilikte de eksikler var. 300g ağırlığında. Her şeye rağmen gerçekten çok kullanışlı, güvenilir teknikte ve işlevde bir ürün.
Deore Arka vites attırıcı
Deore Arka vites attırıcı
Büyük boyut için tıkla!

Ön vites attırıcı: Deore modelleri hem üstten hem alttan çekmeli çalışıyorlar. 128g ağırlığında, daha üst modellere olan farkını ancak çok zorlandığında gösteriyor, onun dışında bir farkı yok.

Kaset: LX’ten tek farkı ömrünün biraz daha kısa olması, işlevde hiç bir fark hissedilmiyor. 363g.

Zincir: HG73’e çok yakın, benzeyen bir zincir, ama son işlemlerde üretimde eksik kalan bazı noktalar var, isçiliği bir nebze daha düşük.

SRAM

Baştan belirtilmesi gereken noktalar: SRAM ön vites attırıcı üretmiyor, X.0 grubu için kaset de çıkmıyor.

X.0

Elcik: X.0 sadece Grip-Shift ile var, son derece kolay, kullanışlı, bir defada bütün vitesleri geçirme gibi çok büyük bir avantaja sahip, basit bir tasarım. 194g. Vites geçirirken viteslerin yerine oturduğu çok güzel hissediliyor, en iyi sistemlerden ve XTR’ye ciddi bir alternatif.
SRAM X.0 Twister elcik
SRAM X.0 Twister elcik
Büyük boyut için tıkla!

Arka vites attırıcı: En sağlam arka attırıcılardan biri. Her tür koşulda, ama gerçekten her tür koşulda sorun çıkarmadan çalışmasıyla meşhur. 210g ağırlığında, ama en pahalı arka attırıcı da bu herhalde. Fiyatı her yerde XTR’den bir %50 daha pahalı.
X.0 Arka vites attırıcı
X.0 Arka vites attırıcı
Büyük boyut için tıkla!

Zincir: PC99-Hollowpin, sadece 285g ağırlığı ile piyasadaki herhalde en hafif zincir. İşlevi harikulade, çok sağlam, uzun ömürlü.
SRAM PC99 Hollowpin zincir
SRAM PC99 Hollowpin zincir
Büyük boyut için tıkla!

X.9

Elcik: X.9’dan itibaren Grip-Shift, yani döner vites elciklerinin yanına yeni çıkan Trigger elcikler geliyor SRAM’da. X.9’un Grip Shift modeline söylenecek bir şey yok. çok kaliteli, çok iyi çalışan bir parça. Trigger Shimano’nun Rapidfire’dan tam vazgeçmemesinin nedenlerinden biri. Çünkü SRAM bu ürünle Rapidfire’a benzer bir sistem, ve Rapidfire’a gerçek bir alternatif sunuyor.
X.9 Trigger elcik
X.9 Trigger elcik
Büyük boyut için tıkla!

Arka vites attırıcı: çok iyi vites değiştiriyor, isçiliği çok kaliteli, uzun ömürlü, dert çıkarmayacak bir ürün. Çelikten olan iç eklem ve yay biraz ağırlığı yükseltiyorlar, 265g.
X.9 Arka vites attırıcı
X.9 Arka vites attırıcı
Büyük boyut için tıkla!

Kaset: Shimano’daki Spider-Arm’in karşılığı burada Composite-Spider. Temelde ayni şekilde dişlileri taşıyan bir düzenek. XT’ye ciddi bir alternatif.
X.9 Kaset
X.9 Kaset
Büyük boyut için tıkla!

Zincir: PC99 HG93’ten aşağı kalır yani olmayan bir zincir.

X.7

Elcik: Ayni şekilde burada da hem Grip Shift, hem de Trigger elcik var. Kullanım olarak X.9’daki ürünlere oranla cüzi bir fark gösteriyorlar. Onun dışında gerçekten güvenilir, en önemlisi çok hesaplı, uzun ömürlü ürünler.
X.7 Twister elcik
X.7 Twister elcik
Büyük boyut için tıkla!

Arka vites attırıcı: SRAM’in 34 dişliye kadar vites geçirebilen attırıcısı. 275g ağırlığında, yalnız yataklarının isçiliği X.9’a oranla bir nebze daha dikkat ve bakım istiyor.
X.7 Arka vites attırıcı
X.7 Arka vites attırıcı
Büyük boyut için tıkla!

Kaset: LX’e en iyi alternatif. Bir kere LX’den bayağı bir hafif, 330g ağırlığında, genelde çok daha ucuz, işlev açısından eksisi yok, yalnız X.9’un kaseti kadar sert ve sağlam değil.

Zincir: PC69 bir üst modeller kadar uzun ömürlü değil, ama yine ayni kolay montaj sağlayan Powerlink kilidine sahip, kullanışlı ve sağlam bir zincir.

5.0

Elcik: 5.0 elcikler daha üst modellere göre çalışma esnasında farkı fark ettiriyorlar. Vites geçişleri üst modeller kadar sağlam ve rahat olmasa da ayni şekilde kullanışlı, sorun çıkarmayan ürünler.
5.0 Twister elcik
5.0 Twister elcik
Büyük boyut için tıkla!

Arka vites attırıcı: 282g ile muadili Deore’den daha hafif, hemen hemen ayni kalitede vites değiştiriyor, fiyat-performans oranı gerçekten iyi bir ürün.
5.0 Arka vites attırıcı
5.0 Arka vites attırıcı
Büyük boyut için tıkla!

Kaset: Yenilenen PG-950 kaset 11-34’e kadar çıkabilen orana sahip. sağlam kullanışlı, yalnız Deore’de de olduğu gibi üst modellere oranla sertlik ve sağlamlık açısından eksiler var.

Rocket / Attack

SRAM’in Grip Shift ve Trigger vites elcikleri SRAM’in kullandığı 1:1 ölçüye göre çalışıyorlar. Bu şekilde çalışırken Shimano vites attırıcılarıyla kullanılmak istendiğinde ön vites attırıcıda sorun çıkmazken oranı 2:1 olan Shimano’nun arka vites attırıcılarında sorun çıkıyor. Bu nedenle SRAM elciklerde Grip Shift ya da Trigger, vites attırıcılarda Shimano kullanmak isteyenlere Rocket ve Attack elciklerini sunuyor. Rocket uygulamada X.9 karşıtı, Attack ise X.7’ye tekabül ediyor. Oranları dışında bu seviyedeki ürünlerle kalite, görünüm veya kullanım açısından bir farkları yok.
SRAM-Shimano uyum tablosu
SRAM-Shimano uyum tablosu
Büyük boyut için tıkla!

SRAM - Geçmişi, Bugünü ve Geleceği

Matematik, Ön ve Arka Vites

Ergonomi ve Vites Elcikleri

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   SRAM  
kurum   Shimano  

  Bu yayın 23199 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015