Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Mayıs . 2020  
Toprak Zeminde Viraj
Viraj 3

Toprak Zeminde Viraj

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
15.5.2004

Buraya kadar viraj tekniği hakkında bayağı bilgi verdik. Bu aşamada stabilize yollar veya toprak zeminde viraj alimi hakkında yazacağız. Böyle zeminlerde hızlı virajlar çok eğlenceli olmalarının yanında birden bire yol tutusunu kaybetmesi nedeniyle lastiklerinde tehlikeli durumlara da yol açabilirler.

Viraja giriş
Büyük boyut için tıkla!

İniş esnasında karşımıza çıkan virajlar doğru teknik kullanılmadığı takdirde ani frenlere yol acarlar. Bu durum da tabii ki hız kaybına. Hızla beraber müsabaka ortamında haliyle zaman da kaybedilir.

Viraja giriş esnasında dikkat edilecek nokta frenin virajın birinci çeyreği en geç ilk 1/3’lük bölümünde yapılması. Yani bu bölümde hızımızı virajı frensiz alacak kadar düşürmüş olmamız gerekli. Viraja gideceğimiz yere doğru bakarak gitmek özellikle ideal çizgiyi takip etmek açısından çok önemli. İdeal çizgi virajlarda en geniş çaplı çizgidir, yani viraja girişte mümkün olduğu kadar açıktan giren, köşeyi mümkün olduğunca içeriden alarak tekrar açılan çizgi.

Köşeyi dönerken
Büyük boyut için tıkla!

Viraja girdikten sonra, tabii ilk 1/3’lük bölümden çıktığımız anlamına geliyor bu, frenleri bırakmış olmamız şart. Selede otururken bu esnada virajın dışındaki pedalı aşağı indiriyoruz, yani viraj içindeki pedalın yere takılmasını önlemek için yukarı kaldırıyoruz.çok hızlı virajlarda viraj içindeki ayağı pedaldan çözmek emniyet açısından tavsiye edilebilir. Bu sayede bisiklet kıç atarsa yere ayak koyulması mümkün olur.

Dönüş esnasında vücut konumu emniyet ve hız açısından çok önemli. Ağırlığı fazla arkaya vermemek ön lastik üzerindeki baskıyı korumak ve bu lastiğin yola iyi tutunmasını sağlamak açısından çok önemli. Üst vücudu gidon boğazına yaklaştırmak, kollarla lastiğe ağırlığı vermek elzem. Ayrıca bu sayede ön lastiğin kayması durumunda hemen öndeki ağırlığı azaltmak da mümkün. İki tekerlek de kaymaya başlarsa bisiklet üzerinde doğrularak yakalayabilirsiniz. Yere baskıyı en fazla vermenin ve haliyle rayda gibi virajdan geçmenin çaresi bisikleti aşağı ittirmeden geçiyor.

Çıkış
Büyük boyut için tıkla!

Köşeden sonra yana yatık konumdan giderek doğrulunuyor. Bisikletin üzerine verdiğimiz ağırlığı kaldırıyoruz bu sayede, vücut bir nebze arkaya gidiyor. Pedallar tekrar yere paralel konuma geliyorlar. Hafif yana yatık konumdan çıkarken pedal çevirmeye başlanabilir. Köşeyi dönüş ve çıkış sırasında temiz bir şekilde ideal çizgiyi takip etmek hızlanmayı kolaylaştıracaktır. Bütün viraj esnasında unutulmaması gereken, bakışların daima gidilecek yere yönelmesi, bisikletin önüne değil.

Kaynak: Mountainbike Magazin ,

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 3438 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015