Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
14 . Ağustos . 2020  
Yepyeni LX 2005
Shimano Sonunda Yeniledi

Yepyeni LX 2005

Derleyen: Emre Yıldırım
28.5.2004

Sonunda Shimano orta sınıf sportif sürüş amaçlı grupseti Deore LX’i yeniledi. Son yıllarda hemen hiçbir yenilik yaşamayan Deore LX grubseti, tamamen yenilenen abileri XTR ve XT’nin yanında, unutulmuş geri plana itilmiş öksüz bir çocuk gibi karşımıza çıkmaktaydı. Pekçok bisiklet üreticisi bisikletlerine donanım seçerken tamamıyla Deore LX’ten oluşan bir set oluşturmak yerine, Deore, LX ve XT gruplarından parçaları birarada kullanmayı tercih ediyorlardı. Aslında pek de haksız sayılmazlardı zira LX grup kendini yıllardır kanıtlamış, güven ve istikrar unsurlarını bünyesinde barındırmakta ne kadar başarılı olmuş olsa da yenilenen diğer Shimano grupsetlerinin yanında, sahip olduğu fiyat performansı yüksek krank seti dışında artık pek de çekici özelliklere sahip parçalardan oluşmuyordu. Sıkı bir hafızaya sahip bisikletseverler, LX grup setinin 1993’te ilk üretilmeye başladığında, bu projenin ardında yatan felsefenin, en üst seviye Shimano grup seti olan XTR’ın özelliklerini mümkün olduğunca ucuz bir fiyata bisikletseverlere sunmak olduğunu anımsarlar sanırız.
2005 LX Grupseti
2005 LX Grupseti
Büyük boyut için tıkla!

Doğrusu bu felsefe 2005’te yeniden tekrarlanacak: 2003 XTR’da sunulan ve daha sonra 2004 XT’ye uyarlanan tüm özellikler 2 yıl aradan sonra nihayet 2005 LX grup setinde daha düşük bir fiyatla ve tamamıyla yeniden hayat buluyor. İsterseniz gelin 2005 LX grupseti ile birlikte neler elde edeceğiz hep beraber inceleyelim.
Yeni LX Aynakol
Yeni LX Aynakol
Büyük boyut için tıkla!

Öncelikle yeni LX’teki en çarpıcı parçanın günümüz üst sınıf Shimano grupsetlerin değişmez favori parçası olan Hollowtech II krank setleri olduğunu belirtmeliyiz. FC-M580 olarak adlandırılan Hollowtech II aynakol setinin LX versiyonu, daha üst modellerde görülen tüm özelliklere sahip olarak sunulmakta: Güç ve sertliği birarada sunmak amacıyla tasarlanan tek parça halindeki aynakol ve orta mil (BB) beraberlerinde gelen hafif krank kollarıyla mükemmel bir bütünlük sergiliyor. Bu aynakol setinde kullanılan dişliler 22/32/44 kombinasyonunda sunulurken, Shimano yeni LX grupsetinin “trekking” bisikletlerinde de kullanılmasını amaçladığından M581 adında ve 26/36/48 kombinasyonunda yeni bir LX dişli setini de ayrıca üretmeye başlayacak.

Yeni LX grupsetin renkleri zevkli bir gümüş/siyah kombinasyonunda karşımıza çıkarken, bu renkler ile grubun daha yüksek seviyedeki grupsetlerin profesyonel havasını kazanmış olduğu görülüyor. Seçilen renkler yeni LX’i eskiye göre çok daha çekici ve alımlı bir hale getirmiş.
2005 LX İkili Kontrol Kolu
2005 LX İkili Kontrol Kolu
Büyük boyut için tıkla!

Aynakol seti hakkında hiçbir olumsuz nokta göremiyoruz. Oysa vites değiştiriciler için aynı şeyleri söylemek pek de mümkün değil: Sonunda ikili kontrol (dual control) vites değiştirme sistemi XTR ve XT’den sonra LX grupsetinde de karşımıza çıkıyor. İlk çıkış tarihinden itibaren hızla artan kullanıcı sayısıyla “ikili kontrol” sistemi dağ bisikletçileri arasında popülerliğini artırmaya devam ediyor. Fakat biliyoruz ki günümüzde pek çok bisikletsever bu sisteme geçmeyi halen düşünmemekte. Ve rapidfire+ meraklılarının endişelenmesine gerek yok zira 2005’te Shimano, Deore, LX, XT ve XTR grupsetleri için hızlı değiştirici (rapidfire+) üretimine devam edecek. Ayrıca ikili kontrol vites değiştiricilerin yeni LX grupsetiyle sunulmasıyla birlikte artık daha ucuza İK (ikili kontrol) sistemlere geçiş mümkün olabilecek.

LX fren kolları hidrolik frenlere uygun modelinin yanısıra, V-fren ve mekanik disk frenlerin her ikisi ile de çalışabilen bir modeli ile birlikte “iki farklı” tipte üretilecek.

Yeni LX ön vites değiştiriciler için yeni birşeyler söylemek pek mümkün değil. Değişik kadro, tel çekim yönü ve aynakol dişlisi ölçülerine göre 5 farklıtipte üretilecek ön değiştiricilerin çalışma özellikleri ve performansı konusunda ise kaydadeğer bir ilerleme sağlanmadığı görülüyor.
2005 LX Arka Vites Yönlendirici
2005 LX Arka Vites Yönlendirici
Büyük boyut için tıkla!

Arka değiştiricide ise küçük viteslere daha rahat geçişi sağlayan ters yaylı sisteme (low normal) geçiş yapılıyor. Aslında yeni arka vites değiştirici ile birlikte hangi yöne basılırsa arka yönlendirici ne yönde hareket edecek sorunu ilk birkaç denemede atlatıldıktan sonra sürücü için hiçbir sorun kalmıyor. Ancak bu geçişin bazı sürücülerde o kadar da sorunsuz olmadığı görülüyor. Herşeyi bir yana bırakırsak umarız bisiklet üreticileri eski tip (high normal) arka vites yönlendiricilerini kullanmaya devam ederler ve Shimano büyük viteslere geçişte kolay hareket eden eski tip arka vites yönlendiricilerini de kullanmaya devam eder. Ancak bu durumda üreticilerin yeni LX grupsetini tam bir grupset halinde eksiksiz olarak bisiklet modellerinde sunma şansları da doğal olarak ortadan kalkacaktır.
2005 LX Disk Fren
2005 LX Disk Fren
Büyük boyut için tıkla!

Sizlere LX grupsetini tanıtırken bu noktada bir süre durmamızda yarar var: Neden mi? Çünkü size yeni LX grupsetinin yenilik olarak en güzel parçalarından biri olan LX disk frenlerden bahsedeceğiz:
Oldukça etkileyici bir görüntüye sahip yeni LX disk fren salıncakları XTR, XT ve Saint grupsetlerinde görülen kaliteli çizgiyi bünyesinde barındırıyor. (Hemen belirtelim disk frenlerin yanısıra yeni LX’te V-frenler de sunulmakta ancak emin olun yeni V-frenlerde eski modele göre herhangi bir değişiklik bulunmuyor: Bildiğiniz iki metal çubuk, tek tarafta oynar bir başlık, diğer taraftan gelen bir kablo-tel ve arada bir yerde fren pabuçları.) Bu disk fren seti iki piston ile çalışan bir mekanizmaya sahip olarak geliyor. Fren diskleri arazi sürüşü bisikletlerinde standartlaşmaya başlayan 160mm çapta geliyor ve Shimano’nun yeni “kanallı merkezikilit” (splined centerlock) sistemde uygulanıyor. Tabii disk frenlere uygun yeni tekerlek hazneleri de disk frenlerin zaruri kıldığı parçalardan (v-frenler için uygun hazneler de üretilecek) ancak LX fren diskleri istenirse XT ve XTR haznelerle de çok güzel çalışacak.

Üst düzey kalite ve işçilik ürünü Hollowtech II aynakollar ve kaliteli disk frenlerin çok parlak bir paket halinde ve hemen her bütçeden dağ bisikletçisinin ulaşabileceği fiyat seviyelerinde sunulması şüphesiz yeni LX grupseti hemen herkesin yeni gözdesi haline getirecektir.

Burada Shimano ve SRAM arasında süregelen amansız mücadeleden de bahsetmeden geçemeyeceğiz. Shimano tamamıyla birbirine uyumlu ve “yabancı parça kabul etmez” felsefesiyle tam bir uyumluluk içerisinde müşteri karşısına çıkarken SRAM tüm gücünü esnek bir grupseti yapısı üzerine odaklıyor.

Yeni kurulu bisikletleri bir yana bırakırsak, donanım yükseltim ve değişim pazarına bakıldığında, Shimano arazi sürüşü için 3 farklı fiyat kategorisinde (XTR, XT ve LX) ve arada iki farklı sürüş tarzına (Saint-“Tepe inişi, Sert Sürüş” ve Hone-“Serbest sürüş” amaçlı yeni grupsetler) yönelik ürünleriyle karşımıza ürün yelpazesini geliştirerek çıkarken bu grupsetlerinin birbirleriyle sıkı bir işbirliği içerisinde çalışmasını ana hedefi haline getirmiş durumda. SRAM ise büyük abisine nispet yaparcasına her biri kendi başına bir marka haline gelmiş vites çekiş sistemi, fren ve amortisör ürünleri ile Shimano ile birlikte “yeni bisiklet modelleri” üzerinde çok ilginç donanım birlikteliklerinin sergilenmesini sağlayabilecek bileşenleri bisikletseverlere sunmaya çalışıyor. Bu rekabet ve çeşitlilikten en kazançlı çıkacak tarafın ise biz dağ bisikletçileri olacağı şimdiden net bir şekilde görülebiliyor.

Kaynak:bikemagic.com

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 4932 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015