Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
Sapanca Maşukiye'den Kartepe'ye
23 Mayıs 2004 Kartepe Gezisi

Sapanca Maşukiye'den Kartepe'ye

Yazar: Emre Yıldırım
31.5.2004

İstanbul yakınlarında bir günlük mesafede gidip gelebileceğiniz bir dağ bisikleti gezisi mi planlıyorsunuz? Araç sorununuz var ve bu yerin ulaşımı ucuz kolay bir mevkide olmasını mı istiyorsunuz? Tırmanışı ve inişi olsun, dik yokuşlar sonrası sıkı teknik patikalardan inelim mi diyorsunuz? Öyle ise Sapanca – Kartepe tam istediğiniz yer.

23 Mayıs 2004 sabahı sabah 07.00’da uyandığımda akşamdan hazırladığım bisikletim ve gün boyu ihtiyaç duyacağım eşyalarım odanın bir köşesinde beni bekliyordu. Hızlı ve sağlam bir kahvaltıdan sonra hemen yola koyulup 07.30 civarı Bertan’lara giderek Doğu ve Bertan ile buluştuk. 3 kafadar Doğu’nun arabasıyla Bostancı tren istasyonuna ulaştığımızda trenin kalkmasına yaklaşık 10 dakika vardı. Burada Tolga ve Sinan da bizlere katıldı. Güzel ve güneşli bir pazar sabahında trenimiz hareket ettiğinde, bisikletlerimizi yük vagonuna yerleştirmiş kimimiz açık olan vagon kapılarından gelen tertemiz havanın eşliğinde koyu bir sohbete dalarken kimimiz de yolcu vagonuna geçerek yaklaşık 2 saat sürecek keyifli yolculuğumuzun tadını çıkarmaya başlamıştık bile...

İşin güzel tarafı 5 bisikletçi, kişi başı 3.5 milyon TL ve bisikletlerimiz için 1’er milyon ödeyerek, yaklaşık 130 km sürecek ve bisiklet sayısı nedeniyle iki araba gitmek zorunda kalacağımız bu yolculuğu ucuz yoldan halletmiş oluyorduk. 2 saat kadar sonra Sapanca - Maşukiye istasyonuna geldiğimizde, "Kartepe Dağ Bisikleti Grubu"ndan Ömer ve Ali Tarık bizleri karşıladılar. Onlar yöreyi çok iyi tanıyorlardı ve Kartepe’ye çıkışımızda bizlere eşlik etmek için kendileriyle önceden sözleşmiştik.
Ömer, Bertan, Ali Tarık, Sinan ve Doğu Maşukiyede
Ömer, Bertan, Ali Tarık, Sinan ve Doğu Maşukiyede
Büyük boyut için tıkla!

Maşukiye’de kısa bir market molası sonrası yola koyulduğumuzda, hava sıcaklığı 35 dereceleri gösteriyordu ve güneş henüz tam anlamıyla yükselmemişti. Oldukça sıcak geçecek sıkı bir tırmanış bizleri bekliyordu!

Kartepe’den biraz bahsetmek gerekirse ismine aldanıp da sakın ha bu doğa harikası dağı bir tepe ile karıştırmayın. 1.650 metre yüksekliği, eşsiz doğal güzelliği ve yeşiliyle Kartepe ile onu çevreleyen vadiler, dağ bisikleti ve doğa yürüyüşleri için eşsiz rotalar sunuyor. Özellikle çevresindeki su yolları, dere ve şelaleler her an gezginlere hoş sürprizler yaşatmayı bekler gibiler. Dağ bisikletçileri için ise yöre adeta bir keşfedilmemiş bir hazine ve büyük bir potansiyele sahip.

Oldukça fazla sayıda patika ve yol dağın dört bir yanını örümcek ağı gibi sararken, tırmanış sonrası çok farklı rotalarla İzmit’e, Maşukiye’ye ya da Maşukiye’den önceki diğer tren istasyonlarının bulunduğu kasabalara zevkli inişler yapmak mümkün.

Kartepe’nin dağ bisikleti yönünden bir diğer güzel yönü yapılacak tırmanışların Sapanca Gölü seviyesinden yani "0" metreden başlıyor ve 1650 metrelere hemen hiç durmaksızın ve dik bir eğimle çıkıyor olması. Tırmanışın ilk kilometrelerinde asfalt olarak başlayan yol irtifa kazanıldıkça yerini önce stabilize sonra da toprak bir zemine bırakıyor. Toplam 16 km süren tırmanış sonrası karşılaşılan eşsiz manzara ve Sapanca Gölü’nün muhteşem görüntüsü insanı tamamen farklı dünyalara götürecek cinsten. Dağın çıkışın başlama noktasına göre daha içerilerde kalması nedeniyle çıkış dönerek değil de doğrudan dağın zirvesine doğru yönelen byol aracılığıyla ve hiç bir dinlenme şansı bırakmadan devam ediyor.

Tırmanışın hemen ilk kilometrelerinden itibaren Ömer ve Ali Tarık bizlerden kopuyorlar. Onlar sürekli çıktıkları ve çok iyi tanıdıkları bu yolda nerede nasıl güçlü pedal basılması gerektiğini nerede kendilerini dinlendirebileceklerini gayet iyi bildiklerinden ve oldukça antrenmanlı olduklarında öne geçiyorlar. Daha sonra hepimiz kendi tempolarımıza riayet edip birbirimizden koparak yola dağılıyoruz.
Sinan Tırmanışın Sonlarında
Sinan Tırmanışın Sonlarında
Büyük boyut için tıkla!
Yaklaşık 1 buçuk saat geçtiğinde ise Kartepe zirvesine yaklaştığımız 1500’lü metrelerde büyük bir kar kütlesinin hala bozulmadan bizleri beklediğini görüyoruz.
Karlar 23 Mayıs
Karlar 23 Mayıs'ta Hala Erimemişti
Büyük boyut için tıkla!

Tarih 2004 yılının 23 Mayısı.. Yaz mevsimi geldi gelecek ve bu yüksekliklerde Kartepe, sanki ismini hak etmek istermişçesine son karlarını bizler için saklıyor. Bu noktada ısı 15 derecelere düşmüş durumda. Terliyiz ve artık zirvenin çok yakınındayız.
Sinan ve Bertan
Sinan ve Bertan'ın Tırmanış Mutluluğu
Büyük boyut için tıkla!

Zirveden önce çok güzel bir yayla bizleri karşılıyor. Ömer ve Ali Tarık bizden daha önce vardıklarından ve üstlerinde sadece bisiklet jersey’leri olduğundan oldukça "ürpermiş" durumdalar. Rüzgarlıklarımızı giymemize rağmen halen üşüyoruz.
Zirve Lokantası ve Metal Atlarımız
Zirve Lokantası ve Metal Atlarımız
Büyük boyut için tıkla!
Arkadaşları beklerken hastalanmamak için yaylanın hemen girişindeki Zirve Dağ Evi ve Lokantasında güzel bir mola vermenin yerinde olduğunu düşünerek içeri giriyoruz ve yemek siparişlerimizi verip köşede yanan şöminenin başına sırayla geçerek terlerimizi kurutmaya başlıyoruz. Yaklaşık 2 saat önce Maşukiye’de karşılaştığımız sıcağı düşününce bulunduğumuz bu güzel ortamve serin hava insana inanılmaz bir keyif veriyor.
Yemekleri Beklerken Terlerimizi Kurutuyoruz
Yemekleri Beklerken Terlerimizi Kurutuyoruz
Büyük boyut için tıkla!

Tüm arkadaşların da gelmesiyle birlikte şimdi yemek zamanı. Izgarada pişen leziz etlerle süslediğimiz mükellef yemeğimizi de bitirdikten sonra rehavet ve uzun çıkışın getirdiği yorgunluk kendisini iyiden iyiye hissettiriyor bazılarımızda.
Tolga Çıkışın Etkisinden Hala Kurtulamamış
Tolga Çıkışın Etkisinden Hala Kurtulamamış
Büyük boyut için tıkla!
Çıkıştan hemen önce zirveye doğru devam edip turumuzu en yüksek noktadan dağın arkalarına doğru inen teknik patikalar üzerinden bitirmeyi planlarken grubumuzun bu noktada ayrılmasının daha iyi olacağını düşünüyoruz. Ben Tolga, Ömer ve Ali Tarık ile dağın ötesindeki heyecanlı parkurdan dönmeyi arzulamama rağmen, Doğu’nun arabasıyla Bostancı’ya geldiğimizden Doğu’larla dönmem gerekiyor. Her şeyde bir hayır vardır diyerek arkadaşlarımızla vedalaşıp inişe geçiyoruz.

Ancak bu sefer aynı yoldan dönmek yerine yıllar önce inşaatına başlanmış ancak çeşitli nedenlerle inşası durmuş olan ve yakın zamanda yeniden inşaat faaliyetine başlandığını öğrendiğimiz Kartepe kayak tesislerinin bulunduğu mevkiden dönmeye karar veriyoruz. İnişe geçmemizden yaklaşık 1-2 km sonra yol sola dönüyor ve 1.400 metreler civarında dağa paralel olarak çok güzel bir manzara eşliğinde tesislere yaklaşıyoruz.
Kartepe Tesislerine Doğru Eşsiz Manzara
Kartepe Tesislerine Doğru Eşsiz Manzara
Büyük boyut için tıkla!

İnşaat alanına girdiğimizde söyledikleri gibi gerek otel gerekse apart binalardan oluşan tesisin inşaatının hızla sürdüğünü görüyoruz. Konuştuğumuz inşaat sorumlusu, tesis sahiplerinin tesisin 2004 yılı Kasım ayına mutlaka yetişmesini istediklerini söylüyor. Bulunduğumuz noktadan bakıldığında Kartepe zirvesi net bir şekilde görülmekte.
Kartepe Tesisleri Hızla İlerliyor
Kartepe Tesisleri Hızla İlerliyor
Büyük boyut için tıkla!

Yine inşaat sorumlusunun söylediğine göre tesiste toplam 8 adet pist olacakmış. 1.650 metredeki zirve civarına çıkan görüş alanımızdaki 4 pistin dışında dağın arka tarafına da inen 4 pist mevcutmuş. Bu pistler otelin hemen sağ altında bulunan bir merkeze toplanıp birleşerek oradan da “teleski”lerle birbirlerine bağlanacakmış. Pistler yıllar önce temizlenmiş ancak geçen zaman pistlerin yeniden ağaçlarla dolmasına neden olmuş. Bunun bir sorun oluşturmadığını söyleyen görevliler yaz döneminde bu işin de halledileceğini söylüyorlardı.
4 Pist Dağın Bu Yamacında Olacak
4 Pist Dağın Bu Yamacında Olacak
Büyük boyut için tıkla!

Bu noktadan pistlerin dik ancak çok da uzun olmadığı hissine kapıldık ancak net bir karar verebilmek için gerek arkadaki pistleri gerekse bahsedilen pistlerin son durumunu beklemekte fayda var. İstanbul’a 1 saat uzaklıktaki bu mevki birazdan ineceğimiz Derbent’ten yaklaşık 16-17 km, Maşukiye’den ise 18-19 km uzaklıkta. Tren ile de rahatlıkla ulaşılabilecek bu kayak merkezi özellikle öğrenciler ve araç sorunu yaşayan kış sporu severler için Kartalkaya ve Uludağ’a önemli bir alternatif oluşturacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz senelerde hedikler eşliğinde çıkarak bu dağdan iniş yapan ve yaylaya kadar çok uzun bir mesafe inişin sürdüğünü söyleyen arkadaşların anlattıkları da dikkate alınırsa bu statik pistlerin dışında "backcountry" kayış zevkini tatmin edecek (özellikle snowboard'çular için) uzun alternatiflerin de çıkacağı aşikar.
İnişin Keyfine Doyum Olmuyor
İnişin Keyfine Doyum Olmuyor
Büyük boyut için tıkla!

Bu müjdeli haberi de aldıktan sonra yeniden inişimize devam ediyoruz. Patikalar birbiri ardı sıra önümüzde uzarken iniş gittikçe hızlanıyor ve beraberindeki manzara tek kelimeyle harika. İniş sırasında sayısız alternatif yollar dağın çeşitli mevkilerden uzanıp kıvrılarak giderken görüyoruz.
Sayısız Patika Dağ Bisikletçilerini Bekliyor
Sayısız Patika Dağ Bisikletçilerini Bekliyor
Büyük boyut için tıkla!

İnişin oldukça hızlandığı bir anında, vites yükselterek Sinan'ı geçmeye çalışırken, yolun tam bir "u" dönüşü yapıp ters istikamete döndüğünü oldukça geç farkediyorum. Virajı kazasız dönmeye çalışmayı bir kenara bırakarak mümkün olduğunca yavaşlayıp kendimi en az zararla yere bırakmak en iyi çözüm gibi görünüyor. Yolun dışında taca çıkmama ramak kala kendimi çalılara atarak duruyorum. Çok derin olmayan sıyrıklarla olayı atlatıyoruz neyse ki. Dalların arasında derin bir nefes alıp oh çekerken dağ bisikletiyle tanıştığım güne şükrediyorum. Bu denli büyük bir zevki ve heyecanı, yüksek adrenalin eşliğinde hissetmek insana yaşadığını, hayatta olduğunu hatırlatmak için sanki Tanrı'nın bir lütfu gibi... Hemen toparlanıp uzun uzun ve dönerek inen yolda Derbent’e doğru devam ediyoruz.

Yol boyunca pek çok sapak bizleri bekliyor: Köylülere ve yaylalarda piknik yapan kişilere sora sora Derbent'e varıyoruz. Yaklaşık 1 saatimiz var bir sonraki trenin gelmesine. Temizlenip bir şeyler içtikten sonra trenimize atlayıp yine keyifli bir yolculukla İstanbul’a varıyoruz.

Katettiğimiz mesafe 51 km. Kazandığımız irtifa 1500-1600 metre civarı.

Şimdiden bir sonraki Kartepe gezimizi planlarken (ki Doğu, Sinan, Tolga ve Bertan 30 Mayıs haftası gidip Kartepe yaylada kamp yaptılar ve yeni keşiflerde bulundular) tüm dağ bisikletçilerine gidin ve Kartepe’yi siz de bizzat yaşayın diyoruz. Bir dahaki bisiklet gezimizde buluşmak üzere.

Bisikletle kalın.

 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 7168 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015