Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Nisan . 2020  
Parçalanan Bisikletler - Parçalanan Hayatlar
Hayalet Bisiklet Projesi

Parçalanan Bisikletler - Parçalanan Hayatlar

Yazar: Emre Yıldırım
21.6.2004

Bugünlerde Yesilbisiklet e-posta tartışma grubunda çok güzel bir konu üzerinde düşünce alışverişinde bulunuluyor: "şehir içinde ve trafikte bisiklet kullanımı". Konu hakkındaki tartışmaları ilgi ile izleyip konu üzerinde düşünürken, internette karşılaştığım ve Amerika'da Pittsburgh şehrinde gerçekleştirilen bir sivil girişim projesi, toplumumuzda bisiklet kültür ve bilincinin geliştirilmesi konusunda yapabileceklerimizin, şehir içinde daha fazla bisiklete binmekle sınırlı olmadığını göstermek ister gibiydi.

Habere göre Ghostbike (Hayalet Bisiklet) adındaki 10-15 kişiden oluşan gönüllü bisikletseverler grubu, dikkatleri trafikte yaşanan bisiklet kazalarına çekerken, bisikletin toplumda daha geniş kitlelerce bir ulaşım aracı olarak kullanılıp tanınmasını hedefleyen yeni bir hareketi başlatmaktaydı.

Yine Pittsburgh kökenli ünlü "Dirt Rag" Bisiklet Kültürü dergisinin editörlerinin de aralarında bulunduğu grubun öncülüğünü yaptığı bu hareket, aslında sorumluluk sahibi, şehirli olma bilincine sahip, bisiklete karşı sevgi besleyen hemen her insanın içerisinde yer alabileceği bir çalışmanın, gönüllü, duyarlı ve girişimci bir grup bisikletsever tarafından başlatılmasından ibaretti.

Pittsburgh kenti merkezli başlatılan bu çalışma, özellikle ülkemiz gibi trafik sorunları ile boğuşan yılda binlerce can veren, bisiklete karşı ilgisiz toplumlara sahip ülkeler için de örnek teşkil edebilecek bir proje.
Çocuklar da Trafik Teröründen Payını Alıyor
Çocuklar da Trafik Teröründen Payını Alıyor
Büyük boyut için tıkla!

Herhangi bir lidere gerek duymayan ve kendilerini "Hayalet Bisiklet" grubu olarak isimlendiren bu insanların yaptığı işin ana amacı, Pittsburgh halkının bisiklet konusundaki farkındalıklarının artırılmasını sağlamak ve bu sayede bisiklet ve bisiklet sürücülerine daha ılımlı yaklaşan bir kitle haline gelmelerinde yardımcı olarak uyarıcı görev üstlenmek.

Proje iş akışı şu şekilde gerçekleştirilmiş: Öncelikle Pittsburgh şehrinde polis kayıtlarına geçmiş ve yakın zamanda cereyan eden 14-15 bisiklet kaza kaydı bulunmuş. Daha sonra bisiklet sürücü ve aileleri ile temas kurularak, kazaların detayları öğrenilmiş; sözkonusu kazalar sonucu kullanılamaz hale gelen bisikletler ya da ortada artık bisiklet kalmamışsa, kazayı hatırlatmak amacıyla, hurdacılardan, bisiklet dükkanlarından toplanılan "temsili" bisikletler (gerekiyorsa biraz daha eğilip bükülerek) kaza geçirmiş hale getirilmiş.
Boyanan Bisikletler Yerleştirilmeye Hazır
Boyanan Bisikletler Yerleştirilmeye Hazır
Büyük boyut için tıkla!

Her türlü hava şartına dayanıklı olabilmesi için de bu bisikletler, bildiğimiz suya dayanıklı beyaz duvar boyasıyla boyanmış. Sonunda özellikle akşam saatlerinde (akşam 9.30 sonrası) bu bisikletler gönüllüler tarafından kazaların geçtiği noktalarda, yolun kenarına rahatça görünebilecek şekilde zincirlerle sabitlenerek, tüm yaya ve sürücülerin bisikletleri ve üzerlerindeki uyarıcı mesajları rahatça görebilmelerine imkan tanınmış.

Bisikletin ciddi bir ulaşım aracı olarak kullanıldığı Amerika'da, ulusal karayolları güvenlik teşkilatının istatistiklerine göre 2000, 2001 ve 2002 yıllarında sırasıyla, 690, 728 ve 662 kişi bisiklet kazalarında hayatını kaybetmiş. Yaralananların ise toplu kayıtları bulunmuyormuş.

Bu proje sayesinde, bisiklet sürücülerinin şehir içi trafik içerisinde karşılaşabilecekleri tehlikeler toplumahatırlatılırken, gerek yaya gerekse sürücüler tarafından bisikletin bir vasıta olarak algılanması amaçlanmış.

Okuduğum haberde pek çok eyalette de benzer girişimlerin olduğu belirtilirken, bu girişimlerde yerleştirilen bisikletlerin belediyeler ve yetkili merciler tarafından çok kısa bir zaman içerisinde toplandığı görülmüş. Pittsburgh'ta ise şu anda 14 hayalet bisiklet hatırlatıcı görevlerini başarıyla devam ettiriyormuş.
Büyük boyut için tıkla!

Yetkililer tarafından toplanan ya da bir şekilde hurdacıların söküp aldığı "yaralı hayalet bisikletler"in yerine ise kısa zamanda şehirde gerçekleşen başka kaza noktalarına yenileri koyuluyormuş. Zaman içinde bu bisikletler toplansa da hareketin gönüllüleri, yeni olaylarla ilgili yeni bisikletleri yerleştirmeye devam edeceklerini belirtiyorlar. Aslında ilk başta bazılarımıza beyhude bir çalışma gibi gelebilir ancak konu özellikle eyalet medyasında geniş yer bulmuş.

- Sanat ve bisiklet aracılığıyla uyarı.
- Gönüllü bisikletçiler ve hayalet bisiklet - ghostbike.org

benzeri başlıklarla konu detaylı şekilde gazete okuyucularına da aktarılmış. Ayrıca medya kaza geçiren bisikletçiler ve aileleri ile röportajlar yaparak konunun sosyo-psikolojik yönüne de dikkat çekmiş. Özellikle bisikletini sürerken bir kamyonetin çarpması sonucu ölen bir çocuğun annesinin topluma verdiği mesaj oldukça etkili:

-"Eğer çocuğunu böyle bir kazada kaybeden talihsiz bir anne olmasaydım, eminim ki bu gönüllü hareketin içerisinde de bulunmayacaktım. Ancak durum çok ciddi ve gerek araç sürücüleri gerekse bisiklete binenler bu konunun ne kadar önemli olduğunun farkında değiller".

Kaza geçiren bisikletlerin üzerine yerleştirilen tabelalarda geçen uyarıcı mesajlara bir kaç örnek verildiğinde ise projenin ne kadar etkili olabileceği bir kez daha ortaya çıkıyor:

- Yolu Paylaşın. Kanun Bunu Gerektiriyor!
- Aynı Yollar, Aynı Haklar, Aynı Kurallar
- Bisikletin Sürücüsüne Bu Noktada Çarpıldı! ghosbike.org

Ve belki de mesajların içerisinde en çarpıcısı:
- Parçalanan Bisikletler, Parçalanan Hayatlar!

Yeşilbisiklet e-posta grubundaki tartışmalara geri dönersek, ulaşımda daha fazla bisiklet kullanılması hepimizin ortak amacı olmalı ancak trafik bisiklet sürerken her türlü tehlikeye karşı uyanık, donanımlı ve hazırlıklı olmak içinde elimizden geleni yapmalıyız. Unutulmamalıdır ki trafikte yolu paylaştığımız "diğer tüm unsurlardan" saygı ve anlayış bekleyebilmemiz için öncelikle bir taşıt aracı kullandığımızın bilincinde olmalı, kendimize düşen görevleri harfiyen yerine getirmeliyiz.

Bisikleti başta kendimiz bir araç olarak görmez, kask takmaz, iki tekerimizin bakımını eksiksiz yerine getirip farkedilmek için gerekli tüm tedbirleri almazsak, tatsız kazalarla karşılaşma olasılığımız da doğal olarak aynı derecede artacaktır.

Her konuda olduğu gibi bisiklet konusunda da gerekli bilinç ve farkındılıklara sahip olma yolunda harcayacağımız her çaba, başta trafik içerisinde olmak üzere, biz bisiklet sürücülerinin toplum tarafından da farkedilme katsayımızı artıracaktır.

Kaynak: ghostbike.org ,

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 4899 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015