Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
12 . Temmuz . 2020  
Klein Palomino XV
Bütün Gün Üzerinde Kalabileceğiniz Bisiklet

Klein Palomino XV

Çeviren: Emre Yıldırım
5.7.2004

Günümüz Türkiye’sinde üst seviye bir bisiklet almak istediğinizde satın alabileceğiniz dağ bisikleti marka ve modelleri bir elin parmaklarını geçmese de dünyada durum hiç de böyle değil. Yeni bir dağ bisikleti almayı düşünmeye başladığınız andan itibaren yüzlerce seçenek arasında bulursunuz kendinizi. Zorlu rekabet üreticileri daha uygun ödeme koşullarıyla daha çekici ürünler tasarlamaya iter. Pazar o kadar büyüktür ki diğer markalar arasından sıyrılıp ön plana çıkabilmek için kozmetik değişiklikler, donanım geliştirme ve uygun fiyatla sunmanın ötesinde tasarım yönünden diğerlerinden ayrılabilmek, yenilikler ortaya çıkarabilmek dağ bisikleti bilgi ve bilinci yüksek bisikletseverlerin ilgisini çekmenin belki de yegane yolu haline gelir.

Ülkemizde bizler her ne kadar bisikletler ile dolu bu zengin dünyadan yeterince yararlanamıyor olsak da, bu durum, dağ bisikleti dünyasında nelerin olup bittiğini, hangi modellere rağbet gösterildiğini, en son dağ bisikleti akımlarının neler olduğu konularında bilgi sahibi olmamızı tabii ki engellemiyor.

Dünyanın neresinde olursa olsun, büyük bir dağ bisikleti mağazasına girdiğinizde, size sunulan seçeneklerin zenginliği karşısında bir anda kafanızın karmakarışık olması işten bile değildir: Tepe inişi bisikletleri, serbest sürüş canavarları, iddialı arazi sürüşü modelleri ve diğerleri.

Peki ya gün boyunca hemen her ortamda bisiklet sürmeyi hem de saatlerce - hatta günlerce – bisiklet sürmekten hoşlanan insanlardansanız? Yani siz de pek çok insan gibi bisikletinizle daha fazla zaman geçirmekten hoşlanıyorsanız?

İşte görevleri, farklı sürüş tarzları yaratmak, bunlara tarzlara uygun "farklı" bisiklet tasarımları geliştirilmesine ön ayak olmak ve biz bisikletseverlere birden fazla bisiklet sunmanın (satmanın) yollarını aramak olan bisiklet üreticilerinin pazarlamadan sorumlu personelinin unuttuğu önemli noktalardan birisi...

Peki ya hemen her tür sürüş zevkine hitap edebilecek bir bisikletin varolduğunu sizlere söylesek? Mümkün değil mi diyorsunuz? Aşağıdaki satırları okuduktan sonra bir kez daha bu soruyu kendinize sormanızı isteyeceğiz. Hazır mısınız? Başlayalım o zaman.

Öncelikle bisikletin üreticisi firmadan biraz bahsetmekte yarar var:

Ünlü ve köklü dağ bisikleti üreticilerinden biri olan Klein ürettiği kendine özgü dağ bisikleti ve amortisör tasarımları, seçkin işçilik ve ürün kalitesiyle yıllardır, dağ bisikleti dünyasının en itibar gören bisiklet üreticilerinden biri olmaya devam etmekte. Firmanın bundan 25 yıl önce başlayan serüveninde işe kişiye özel bisikletler üreterek başlamasının da bunda büyük payı var tabii.
Klein Palomino VX Önden Görünüş
Klein Palomino VX Önden Görünüş
Büyük boyut için tıkla!

Klein’ın 2003 yılında piyasaya sürdüğü tam amortisörlü dağ bisikleti modeli Palomino, gerek sahip olduğu amortisör teknolojileri gerekse temel kadro tasarımıyla adından söz ettirmeyi fazlasıyla hakeden çok başarılı ve özel bir bisiklet.

Klein Palomino serisinde aynı kadro tasarımı ve malzemesini kullanan farklı donanım özelliklerinde 4 değişik model bulunuyor: Palomino V – X – VX ve XX.

Biz bu yazımızda gün boyu farklı arazi koşullarında bisiklet üzerinde zaman geçirmekten hoşlanan bisikletseverlere hitap eden temelde Shimano XT sistem üzerine kurulu Palomino XV’yi tanıtmaya çalışacağız.

Klein Palomino XV gidip dışarıda gün boyu sürülmek üzere yaratılmış bir bisiklet. Klein bisikletlerinin tam amortisörlü modelleri arasında üstten ikinci sırada olan bu model, Maverick American şirketinden Paul Turner’ın yarattığı TekNoktadan hareketli bir kadro tasarımına sahip.

Turner RockShox’u kuran kişi aynı zamanda ve dünyada birileri amortisörden anlıyorum diye ortalarda dolaşacaksa, Turner şüphesiz o kişilerin başında geliyor. TekNokta bağlantısı tasarımı aynı zamanda Turner’ın dağ bisikleti kullanırken kendisi için de seçtiği tasarım.

Palomino XV’nin kadrosunda kullanılan X9000 alüminyum borular, Maverick arka amortisör ve alüminyum amortisör bağlantısı ile birlikte sunulmuştur. (Eğer Maverick American firmasının aynı TekNokta bağlantılı ML7 kadrosundan almak isterseniz, magnezyum bir amortisör bağlantısının yanısıra, cebinizde büyükçe de bir deliğin açılması kaçınılmazdır).
Maverick ML-7
Maverick ML-7
Büyük boyut için tıkla!

Modelin tüm donanımı, Shimano Deore XT ve Klein’ın kardeş şirketi Bontrager'den gelmekte. Bontrager, Shimano’nun ürettiği hemen herşeyi üretmekle kalmıyor, Palomino'nun tekerlek seti de yine Bontrager’dan geliyor:
Race Lite Disk Tubeless tekerlekler.
Bontrager Revolt Tüpsüz Lastik
Bontrager Revolt Tüpsüz Lastik
Büyük boyut için tıkla!

Kadro ve Amortisör
Palomino’nun TekliEklem (MonoLink) kadro tasarımı, tam amortisörlü kadro tasarımları arasında hakettiği ilgiden en fazla mahrum kalan tasarımların başında geliyor. Nasıl olmasın ki? Palomino’nun rekabet içerisinde olduğu pek çok arka amortisör tasarımı, karmaşık boruları, bağlantı burçları ve binbir çeşit süspansiyon yaklaşımlarıyla, bisikletseverleri “bu meret nasıl hareket eder ki” dedirtecek noktalara getiriyor. Turner’ın tasarım yaklaşımı ise bunun tam tersine, arka düzenek için “nasıl yaparım da daha basit hale getirebilirim” der gibi... Maverick American ML7’den Palomino’ya taşınan düşünce de tam olarak bu.
Palomino Arka Düzenek
Palomino Arka Düzenek
Büyük boyut için tıkla!

Süspansiyon sistemi insanı hayal kırıklığına uğratacak derecede basit bir mantıkla çalışıyor. Orta mil (BB) yatağı, bir çift hareketli bağlantı noktasının tam ortasına yerleştirilmiş. Arka tekerlekten gelen tepkime, kadronun arka alt parçasını yukarı ve geriye doğru itecek şekilde amortisör üzerine baskı yapıyor: Arka amortisör ise bisikletin kadrosunun temel bir parçası şeklinde sele borusunun hemen arkasına yerleştirilmiş. Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz bültenlerimizde çift süspansiyonlu tasarımlar yazımızda Palomino da dahil olmak üzere temel amortisör tasarımlarını detaylı olark incelemiştik. Konuya ilgi duyanların bu yazıyı tekrar okuması yararlı olacaktır.

Maverick American arka amortisörü, havalı, yağ banyolu ve tepme kontrolüne sahip. Birkaç yıl önce kısa ömürlü bir tekleştirilmiş arka üçgen bisikletler furyası alıp başını gitmişti. Bu tasarımda, arka üçgen orta mili de kapsayacak şekilde arka alt kadroyu oluşturuyordu. Bu tasarımların ortak sorunu ayağa kalkılıp pedal çevrilmeye başlandığında kötü bir performans sergiliyor olmalarıydı zira süspansiyonlu sele üzerinden kalkılıp ağırlık esneme şansı olmayan pedalların üzerine yükleniyordu. Avantajı ise zincir çekme etkisinin hiçbir şekilde oluşmamasıydı.

Genel olarak bakıldığında, Palomino bu noktada geleneksel süspansiyon sistemleri ile “tekleştirilmiş” (unified) arka üçgen tasarımının tam arasında bir konumda bulunuyor: Ancak orta milin (BB) her iki tarafında bulunan eklem noktaları, ayağa kalkıldığında da amortisörün çalışmaya devam etmesini sağlıyor. Bizim görüşümüze göre otururken sistem daha iyi çalışıyor ancak eski tekleştirilmiş sistemlerde olduğu gibi de seleden kalkmaktan korkmanıza gerek kalmıyor.

Önde, havalı Fox Forx F100RLT, amortisör tepme için kontrol imkanı sunarken, bir ayarlayıcı müşür (threshold) sayesinde zeminden gelen tepkiler ayırtedilerek, kilitlenme sağlanıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse, kilonuza uygun ayarlamayı yaptığınız taktirde, amortisör gayet iyi çalışıyor. Sürüşler esnasında birkaç kez çok derin çukurlara girmemize rağmen F100RLT çok iyi bir kontrol sağladı. Yanal tepkilere karşı iyi bir direnç gösteren amortisör, zemini çok iyi takip ederek, yumuşak ve mükemmel bir darbe emişi sağlıyor.
Klein
Klein'ın Eşsiz İşçilik Kalitesi
Büyük boyut için tıkla!

Klein kadroları her zaman boya ve yapım işçilik kaliteleriyle haklı bir ün kazanmıştır. Palomino modelinde de durum pek farklı değil. Birbirine eşit büyüklükte özenli kaynak noktalarının yanı sıra koyu ve inci parlaklığında uygulanan yeşil renk, Klein’ın 90’larda görmeye alıştığımız o parlak cafcaflı renk seçimlerinden oldukça uzak ve bir o kadar da kaliteli - iddiasız bir hava kazandırmış Palomino’ya.
Kadro İçi Kablo Yolları
Kadro İçi Kablo Yolları
Büyük boyut için tıkla!
Kadro üzerinde iki su kafesi, kadro içi kablo yolları, arka fren ve sele borusu fren kablosu bağlantı noktaları için korumalar bulunuyor.

Tekerlekler

4 ay boyunca yaptığımız sürüşler süresince gerek Bontrager Race Lite tekerlekler gerekse Revolt Super X tüpsüz (tubeless) lastikler şaşırtıcı derecede iyi performans gösterdi. Tüpsüz lastiklere karşı her zaman “lastikte ya çok büyük bir delik oluşursa” endişesi içimizde hep varolsa da 4 aylık süreçte hiç bir patlama ile karşılaşmadık. Bu dönemde en azından bir kaç yılan ısırığı “snake bite” lastik patlaması beklerdik doğrusu. Ayrıca Revolt X lastiklerinin hemen her zeminde gösterdiği başarılı performansını da çok beğendik.
Fox-F100RLT Amortisör ve Bontrager Tekerlek Seti
Fox-F100RLT Amortisör ve Bontrager Tekerlek Seti
Büyük boyut için tıkla!

Oturuş ve Kontroller

Deneme bisikletimiz orta boy (m) bir Palomino idi ve üzerinde 120 mm’lik 0 derece açılı Bontrager Race gidon boğazı ve düz gidonu ile birlikte gelmişti. Sele borusu olarak Bontrager Race kullanılırken selede Bontrager FS 2000 modeli tercih edilmişti. Her biri çok sorunsuz çalışan iyiparçalar. Sele çok kişisel bir tercihtir dağ bisikletinde. Birinin beğendiğini diğeri beğenmeyebilir ancak biz bu seleyi beğendik.
Bontrager Gidon ve Gidon Boğazı
Bontrager Gidon ve Gidon Boğazı
Büyük boyut için tıkla!
Ayrıca fazladan sunduğu genişliği ile gidonu da beğendiğimizi söylemeliyiz. (çoğu düz gidona göre 58 yerine 60cm olarak sunulmuş) Arazi sürüşleri için boynuz (bar end) ekleseniz de yine çok geniş bir kullanım alanı kalıyor size. Sürüş pozisyonu ise tam bir arazi sürüşü (XC) bisiklete yakışır nitelikte.
XT Vites Sistemi Uygulaması
XT Vites Sistemi Uygulaması
Büyük boyut için tıkla!

Donanım
Palomino hemen hemen tamamıyla 2004 XT vites grubu ile donatılmış dolayısıyla burada söylenecek çok şey var:
Shimano 2004 yılı için XT grubunu baştan aşağı yenilerken gerçekten her parça üzerinde çalışmış neredeyse ve böylece XTR grubunu beğenen ancak o kadar fazla para verme konusunda soru işaretleri olan ya da “neden XTR alayım XT varken” diyen kullanıcılar için çok iyi bir iş çıkarmış.
XT İkili Kontrol Kollar
XT İkili Kontrol Kollar
Büyük boyut için tıkla!

XTR gruptan gelen ikili kontrol sistemi, fren kolunun aşağı yukarı oynatılmasıyla fren kontrolünün yanısıra vites değişimini de gerçekleştirirken, Hollowtech (içi işlenip boşaltılmış hafifletilmiş) aynakol ve orta mil tek parça haline getirilip büyütülmüş. Düşük Normal (Low Normal) arka değiştirici ile arkada büyük dişlilere (küçük viteslere) geçiş kolaylaştırılmış ve son olarak yekpare disk fren gövdesi tek parça haline getirilerek, sertlik, performans ve hafiflik sağlanmış.

XT’de sunulan perdeli merkezi kilit sistemi uyumlu rotor Palomino’da kullanılmamış zira Race X Lite tekerlekleri vidalı rotorlara uyumlu olarak sunuluyor.

Vites Değişimi
Shimano’dan beklendiği gibi Palomino’nun vites değişimi tek kelimeyle dört dörtlük. Geçen yılın klasik XT kolları ve yüksek normal (high normal) arka değiştiricisi ile 2004 yılı ikili kontrol düşük normal (low normal) vites sistemleri mekanizma ve performans olarak birbirlerine oldukça fazla benziyor. Shimano önemli bir avantaj sunmasa bile XTR’dan sonra XT ve 2005 yılında LX’te de ikili kontrole geçtiğine göre artık üretimi yavaş yavaş bu yöne kaydırılacağı sinyali verilmiş durumda.
XT Düşük Normal Vites Değiştirici
XT Düşük Normal Vites Değiştirici
Büyük boyut için tıkla!

Peki nedir bu düşük normal - yüksek normal vites değişimi olayı? Normalde klasik hepimizin alıştığı yüksek normal sistemde, vites kolu tetikleyicisini iterek (dolayısıyla vites telini çekerek) arkada küçük dişlilerden büyüklere geçişi sağlayan ve direkt insan gücünü kullanan sistem artık “düşük normal” sistemde tetikleyiciye sürücünün dokunması ve bir yayın yardımcı itme gücü sayesinde küçükten büyük dişliye geçişe izin veriyor; tabii dişlilere verilen yeni şeklin ve bu sisteme uyumlu zincirin de önemli yardımıyla bu işlem başarı ile gerçekleşebiliyor.
Böylece ne fazladan enerji kaybı söz konusu oluyor ne de vites düşürürken problem ya da zorlamalar oluşuyor. Shimano vites küçültme konusunda bir sorun yaşandığını ve güç kaybedildiğini sezerek bu değişikliğe gitmiş olmalı. 1998 yılında ilk kez “Rapid-Rise” adıyla sunulan bu sistem başlarda popülerlik kazanamadı. Bunda yılların vites değişikliği alışkanlıklarını değiştirmenin de zorluklarını gözönüne almak gerekiyor. Bu tepkiyi çok iyi anlayabiliyoruz zira, İkili Kontrol – Düşük Normal sisteme tam olarak alışabilmemiz tam iki ayımızı almıştı. 20 yılı aşkındır kazanıdığımız vites değiştirme reflekslerini kısa sürede sona erdirmek hemen mümkün olamayabiliyor

Vitesi büyütmek isterken defalarca tam tersine vites küçülttüğümüzü çok iyi anımsıyoruz. Sorun kesinlikle ikili kontrol sisteminde fren kolundan vites değiştirme konusuna alışmak değildi. Hangi bisikleti kullanıyor olursak olalım iterek güç sarfederek vites değiştirmek eşittir vites küçültmekti (büyük dişlilere geçmek) bizim için. Bu hissi bastırarak yeni bir alışkanlık edinmek bize biraz zor gelmişti.

Ancak sonunda düşük normal sistemin etkin, sorunsuz ve mükemmel vites değişimine teslim olduk. Öyle ki ayakta bile zor durabildiğimiz 8 saatlik bir yarışta vites değişimleri sorun çıkartmadan gerçekleşiyordu. Dokunuyorsunuz ve dişliler ile değiştirici işinizi hallediyor. Ara sıra kötü hava koşullarında bu sistemin sorun çıkardığı hakkında raporlar görüyoruz. Çok zor koşullarda sistemi test ettik defalarca ve her defasında sistem dört dörtlük çalıştı.

Peki neden “Normal düşük” sistemin ciddi bir çıkış olduğunu düşünmüyoruz zira benim gibi yoğun şekilde bisiklete binenlerin normalde birden fazla bisikletleri oluyor ve bisikletlerde sistemler arasında uyumu yakalamak bizim için kazanılan sistem kullanım kolaylığına değmeyecek kadar sorunlu olabiliyor. İşte esas gerçek bu.

Son olarak bir kez alışıldığında sistemin dört dörtlük olduğunu belirtmek isteriz ve önemli bir nokta olarak bir donanım üreticisinin 11-34 dişli aralığında bir kaset dişli sunmuş olması da takdire değer bir özellik. Böylece inanılmaz geniş bir vites yelpazesi elde ediyorsunuz. Ne kadar 34 dişliye çok fazla ihtiyacınız olmayacağını düşünseniz de bir kez gerektiğinde iyi ki varmış diyorsunuz.
XT Disk Fren
XT Disk Fren
Büyük boyut için tıkla!

Frenleme
Palomino, XT yekpare gövde disk freni ile sunulan sahip olduğu tüm avantajları kelimenin tam anlamıyla sürücüsüne yaşatan bir yapıya sahip. Bir frenden beklentilerimizin hemen hepsini XT karşıladı. Frenleme ve kontrol gücü zaten iyi olan frenler, frenleme gücü üzerinde tam bir kontrol sağlarken, kilitlenme, ses çıkarma gibi problemler de yaşatmadı. Ancak bizim kullanımımızda 4 ay gibi bir sürede fren pabuçlarının bitmesi bize biraz kısa geldi ama arkadaşlar Shimano pabuçlarda bunun sıkça görüldüğünü söylediler. (Shimano 2005 yılında 3 farklı dayanıklılıkta disk fren pabucunu kullanıcılarının beğenisine sunacak)
XT Hollowtech II Aynakol
XT Hollowtech II Aynakol
Büyük boyut için tıkla!

Diğer Parçalar
Özellikle geçtiğimiz sene XTR ile sunulan, sağ krank koluna bütünleştirilmiş ve çapı büyütülmüş orta mil, tam bir tasarım harikası ve XTR’da olduğu gibi astronomik fiyatlar ödemeden bu parçayı elde edebilmek bizi çok sevindirdi. Palomino’da üst seviye Shimano SPD pedallar yerine M520s model yeni bir orta sınıf SPD pedal kullanılmış. Kullanımında gayet iyi performans sergileyen bu pedallarda yaşadığımız tek sorun, yeni SPD’ye alışan bir arkadaşın kullanımından sonra bisikleti kullanışımızda pedalı bir kayaya çarptık ve zaten vidası sonuna kadar gevşetilmiş sertlik ayarı vidası kendisini iyice boşladı. Pedalı yeniden toplayabilmek için biraz zorlandığımızı söylememiz gerekiyor.

Patikada Sürüş
Palomino’nun sahip olduğu Fox Forx amortisör, Bontrager tekerlekler ve güvenilir Maverick arka amortisör sayesinde patikalarda sürprizlerle karşılaşmanız neredeyse imkansız. Ön ve arkada sunulan 10’ar cm’lik esneme payları sizi daha teknik sürüşlere cesaretlendirse de Palomino kesinlikle her koşulda bizim sürüş stilimiz için kontrolü fazlasıyla sağladı. Palomino’nun çok iyi bir yokuş tırmanıcısı olduğunu belirtmek isteriz. İnişlerde de gayet iyi bir performans sergileyen bu bisiklet sayesinde bizden çok daha iyi bir inişçi olan arkadaşlarımızı görüş mesafemizde tutabildiğimizi gördük.

Palomino ile yaşadığımız en güzel anlar, uzun yıllardır ilk kez katıldığımız bir yarıştan sonra yaşadıklarımız oldu. Karışık çiftlerde eşim Lesleigh ile birlikte katıldığımız 8 saatlik dayanıklılık yarışında, Palomino’nun katettiğimiz 70 km boyunca bize gösterdiği arkadaşlık, lastik patlaması ve vites değişim hatalarından uzak, sunduğu akıcı sürüş, yarış sonunda her tarafımızın dökülmesine rağmen en büyük desteğimiz oldu.

Belki şimdi bu satırları okuduğunuzda bir bisikletin bu kadar iyi bir performans göstermesine şüphe ile bakıyorsunuzdur... Ancak şunu söylemeliyiz ki eğer genelde doğada bisiklet sürüyorsanız, uzun turlardan hoşlanıyorsanız, bisikletinizin sürüşte sizden talepkar değil size destek olucu bir karakterde olmasını tercih ediyorsanız, Palomino sizin için mükemmel bir bisiklet olacaktır.

Bisiklet hakkında hiç mi olumsuz bir şey yok derseniz bize kalırsa şunu da akıldan çıkartmamakta fayda olabilir: Bu denli farklı bir tasarıma sahip ve özel bir arka amortisörü bulunan bisiklete sahip olduğunuzda, tasarım sahiplerinin bu modeli bir süre sonra üretmekten vazgeçmeleri ya da Maverick ile Klein’ın bu tasarımdaki işbirliklerini sonlandırmaları, ileride parça bulmada size zorluklar yaşatabilir ancak normalde bakıldığında Maverick’in bu işbirliği konusunda oldukça ısrarcı olduğunu ve tasarımlarını el üstünde tuttuklarını söyleyebiliriz.

Palomino serisinde 4 farklı model olduğunu söylemiştik. Serinin $2210'lık en alt modeli Palomino V'de LX/XT karışımı vites sistemi ve Fox Float R, 100mm ön amortisör kullanılmış. Bir üstte bulunan Palomino X'te bu sefer Shimano XT ve SRAM X9 değiştiriciler ve X0 arka değiştirici kullanılmış. Ön amortisör olarak ise Fox Float RL, 100mm kullanılmış. Fiyatı $2610. En üst model Palomino XX'te tamamen XTR set ve Fox F100 Xterra Logic 100mm ön amortisör kullanılmış ve fiyat $4120.
Klein Palomino VX
Klein Palomino VX
Büyük boyut için tıkla!

Bisikletin özellikleri:
Büyük boyut için tıkla!

Kaynak:
cyclingnews.com
kleinbikes.com

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Klein  
kurum   maverick american  
kurum   Shimano  

  Bu yayın 10332 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015