Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ocak . 2021  
Kask Farı
Atölyeden

Kask Farı

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
7.7.2004

Şimdiye kadar yaptığımız farlarla ilglili söylenecek birşey yok. Araba farlarıyla karşılaştırılacak derecede iyi ışık veren farlar varken peki bir kask farına niye ihtiyaç duyuluyor? Bu sorunun cevabı önemli. Gidona takılmış farların bir dezavantajı var. Daima gidonun yöneldiği yeri aydınlatıyorlar. Elbette bizim yaptığımız tür farlarda bu aydınlatma fazlasıyla yeterli. Ama ormanda gece binişlerinde son bir adım olarak kask farını açıklamakta fayda var.

Kask farının en büyük avantajı bisikletin gittiği yeri değil, bizim baktığımız yeri aydınlatması. Yani kafamızı nereye çevirirsek oraya ışık gitmesi. Bu olay özellikle orman sürüşlerinde ilerideki virajların gidişatını görme, sadece gidilen yolun değil gidilecek yolun da gözükmesi açısından önemli. Bu nedenle bisiklet aydınlatmasında tamamlayıcı bir unsur olarak kask farından faydalanmakta yarar var.

Gelelim farın kendisine. Bu aşamada farın nasıl yapılacağı konusunda ayrıca bilgi vermeye lüzum yok, bu konuyu iki yazıda yeterince işledik. Bu durumda iki tane sorun kalıyor:


1) Far sistemi kaska nasıl yerleştirilecek?
2) Akü taşımada nasıl bir yöntem kullanılacak?

Birinci sorunun cevabıyla başlayalım. Montaj işlerinde daha önce de defalarca imdadımıza koşan kablo kelepçeleri burada da en büyük yardımcımız. Farın metal kelepçesinin alt kısmını bir kenara bırakıp sadece üst kısmını kaskın gövdesine plastik kelepçe ile tutturuyoruz. İki kelepçe ile hem önden hem arkadan olacak şekilde tutturulduğunda son derece sağlam duruyor. Kaskın gövdesini zedelememek için gidonda olduğu gibi burada da araya plastik şerit koymakta fayda var.
Farı içeriden tutturuyoruz
Farı içeriden tutturuyoruz
Büyük boyut için tıkla!

Akabinde kaskın iç tarafında varsa yastık tekrar üstüne kapanıyor kelepçelerin. Dikkat edilmesi gereken bir husus kelepçelerinbirleşme yerlerinin kafaya baskı yapmayacak şekilde kaskın hava aralıklarına doğru itilmesi.
Tekrar yastığı koyuyoruz
Tekrar yastığı koyuyoruz
Büyük boyut için tıkla!

Bu aşamada araya konulacak ek plastik şeritler veya farı kask üzerinde ileri geri iterek ışık hüzmesinin açısını ayarlamak da mümkün.

Geriye şalterin kaska takımı kalıyor. Bunu da yine uzun boy kelepçeler ile kaskın arkasında gerçekleştiriyoruz. Gidonun aksine burada genelde far gövdesi ile şalter arasındaki mesafe biraz daha uzadığı için şalter ile gövde arasındaki kabloyu uzatmak gerekebilir.
Şalter arkaya takılıyor
Şalter arkaya takılıyor
Büyük boyut için tıkla!

Bu şekilde tutturulduğu takdirde ne farın kendisinde ne de şalterde bir oynama olmayacaktır.

Gelelim ikinci soruya, yani akünün taşınmasına. Aradaki kablo mesafesini kısa tutmak ve zaten gidon farının gövdesini taşıyan bisiklete daha da fazla yük bindirmemek için en iyi çözüm aküyü sırt çantasına almak olacaktır. 3,4 A/s'lik aküler izole kılıf ile birlikte rahatlıkla içinde suluk bulunan bir çantanın ön gözüne sığabiliyorlar. Burada bir değişimin yine aküden çıkan kablo boyunda yapılması gerekebilir, çünkü çanta ile kask arasındaki mesafe birincisi şişelik ile gidon arasındaki mesafeden daha fazla, ikincisi kafayı sağa sola oynattığımızda kabloda çekme yaşanmayacak uzunluk kullanmak gerekiyor.
Akü kılıfla beraber çantaya
Akü kılıfla beraber çantaya
Büyük boyut için tıkla!

Sonuç itibariyle kask farı setimiz de hazır.
İşte bütün set
İşte bütün set
Büyük boyut için tıkla!
Far böyle gözüküyor
Far böyle gözüküyor
Büyük boyut için tıkla!

Gidon farlarında tek kullanılacaksa en iyi seçimin arazi ortamında 20W 38 derece normal veyahut 20W 24 derecelik IRC modelleri olduğunu belirtmiştik. Bu farlarla en iyi uyum sağlayan kask farkı lambası olarak 20W 10 derecelik ince uzun bir ışık veren lambayı tavsiye ediyoruz. Bu şekilde kask farı sayesinde gidilecek uzaktaki noktalar rahatlıkla görülebildiği gibi geniş bir ışık veren gidon farlarıyla önümüz de fazlasıyla iyi görülüyor.

İyi binişler!

 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Farda Değişik Seçenekler  
yayin   Farda Değişik Seçenekler  
yayin   Far Yapıyoruz  
haber   Cratoni Titan Pro Sports Electronic Interface  

  Bu yayın 6797 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015