Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
08 . Mart . 2021  
Pelotonda Ne Muhabbetler Dönüyor?
Fransa Turu Hakkında Bilgiler

Pelotonda Ne Muhabbetler Dönüyor?

Çeviren: Cüneyt Kazokoğlu
13.7.2004

Fransa Turu'nun yarısı geride kaldı, bisiklet sporuyla ilgilenenler etap etap takip ediyorlar. Kurallar, bu sene olan değişiklikler üç aşağı beş yukarı biliniyor, peki perde arkasında, yazılı kurallarda, yönetmeliklerde olmayan soruların cevapları neler? Eski profesyonel bisikletçi (zamanında özellikle Vuelta'da çok başarılıydı, Giro'da da bayağı etap birinciliği var yanlış hatırlamıyorsam, Fransa Turu'nda da bir iki etap kazandı) Marcel Wüst internette tur hakkında yorum yapıyor düzenli olarak. Geçtiğimiz boş günde de okuyuculardan gelen soruları cevaplamış, ortaya Fransa Turu hakkında ilgi çekici bir yazı çıkmış:

Soru: Prolog'da neden bu kadar çok düşüş oluyor?

Cevap: Bisikletçilerin özellikle Fransa Turu sırasında fazla risk alma eğiliminde olmaları çok düşüş yaşanmasının en önemli nedeni.

Soru: Sprinterler etap sonlarında en büyük vitese ne zaman geçiyorlar?

Cevap: Uzun bitiş düzlüklerinde sprinterler genelde bitiş çizgisine 1-2km kala zaten en yüksek vitese geçmiş olurlar, genelde 53/11 veya 54/11. Bunlar bütün bisikletçiler tarafından kullanılan oranlar.
Etap sonu atak
Etap sonu atak
Büyük boyut için tıkla!

Soru: Rakibin kötü bir günde olduğunu nereden anlayabilirim? Ve US-Postal ile T-Mobile takımlarını dağ etaplarında nasıl bekliyorsunuz?

Cevap: Rakibin bu durumunu ancak kişi kendi atağa kalkıp da rakip takip edemeyince anlayabilir. Takım olarak US-Postal'ı dağlarda daha teşekküllü ve T-Mobile'dan biraz daha güçlü görüyorum.

Soru: Etaplarda zaman farkları nasıl ölçülüyor?

Cevap: Bisikletlerde GPS vericileri var (bu galiba bu yarışta ilk olarak kulanılıyor. Farkettiyseniz bisikletlerde sağ çeki borularında sarı bir kutucuk var, bu işte o GPS vericisi, Cüneyt). Bu verici bilgisayar üzerinden anında bisikletçiler arasındaki mesafe farkını ölçüp basmayı sağlıyor.

Soru: Zaman etaplarında kullanılan bu yeni yöntem (geçen haftaki maillerde geçmişti, Cüneyt) ne zaman tekrar kalkacak?

Cevap: Bu kuralı ne kadar saçma da bulsam bildiğim kadarıyla tekrar kaldırmak için hiçbir çaba yok. Bu aynı zamanda dağlardaki yeni puan verme sistemi için de geçerli.
US Postal zaman etabında
US Postal zaman etabında
Büyük boyut için tıkla!

Soru: Hangi hızdan itibaren birinin arkasında rüzgârdan siperde gitmenin etkisi hissediliyor?

Cevap: Rüzgârdan siperde olmak yaklaşık 25km/s'ten itibaren hissediliyor. Ama ancak 40km/s'ten itibaren rüzgâr yönüne göre önemli bir fark görülüyor.

Soru: Etap yavaş giderken bisikletçiler aralarında ne konuşuyorlar?

Cevap: Yarışın sakin kısımlarında bisikletçiler arasındaki durum çamaşır yıkayan kadınlara benzer. Her yerde birşeyler anlatılıp gülünür. Arkadaşlarıyla konuşanlar en çok özel hayattan bahsederler (Eşler, çocuklar, tatile gidilen yerler veya yeni araba). Konular bir gün önceki düşüş, yemeklerin kötü olduğu iyi otel veya resepsiyondaki bayanın şahane gözleri de olabilir.
Vıdıvıdıvıdı
Vıdıvıdıvıdı
Büyük boyut için tıkla!

Soru: Biniciler popolarını nasıl koruyorlar?

Cevap: Özellikle bisiklet taytlarında bayağı gelişme sağlandı. Bugün istendiği gibi yıkanıp kurutulabilen sentetik malzemeden üretiliyorlar. Bakımı da 20 yıl önce pantolonun içinde bulunan deriye oranla çok daha kolay. Bazı biniciler herşeye rağmen taytın içindeki pedi ve popoyu yumuşatan bir krem kullanıyorlar, sıradan bir nemlendirici krem de işe yarıyor ama.

Soru: Tur neden Korsika'da durmadı?

Cevap: Ben de bilmiyorum. Belki saldırılardan korkuldu, lojistik açıdan Tur daha başkazorlukları aştı, örneğin Berlin veya Dublin'den başlamalar gibi.

Soru: Biniciler ne kadar uyuyorlar?

Cevap: Tur'da biniciler gecede 8-10 saat kadar uyuyorlar, kişisel ihtiyaca göre bu daha da fazla olabiliyor.

Soru: Doping testinde kafein için olumlu sonuç elde edebilmek ne kadar kahve içerek mümkün?

Cevap: Bunu ben de tam olarak bilmiyorum ama kesinlikle mideye zarar verecek kadar bir miktar olmalı. Tahmin ediyorum 6-8 çift espresso kadar birşeydir, ama kesin bir araştırma yapmadım.

Soru: Amatör bir binici kondisyonunu nasıl iyileştirebilir?

Cevap: Ayağa kalkıp 300m süremeyen veya 70km sonra kabaetleri işi bıraktıracak kadar acıyan biri son derece basit bir şekilde hergün 50km binmeli, haftasonları da bunun iki katı kadar. Sonrası kendiliğinden gelir zaten.

Soru: Tur sırasında seks izni var mı?

Cevap: Bugün boş gün ve pekçok binici ailesi tarafından ziyaret ediliyor. Eş, sevgili veya çocuklar elbette insana iyi geliyorlar. Seks yasak değil, çünkü performansı kesinlikle düşürmüyor.

Soru: Zaman etaplarından önce devamlı olarak profesyonellerin bisikletin arkasına takılan alet ile ısındıklarını görüyoruz, normal etaplarda bu yok, neden?

Cevap: Normal etaplarda ısınmaya yetecek bir ara bölüm olduğundan ve tam gaz sürmek baştan itibaren gerekmediğinden etap öncesi ısınma da gerekmiyor.

Soru: Jan Ullrich dağlarda Armstrong'a karşı nasıl bir yol izlemeli?

Cevap: Ullrich'in taktiği her şeyden önce Armstrong ile olan farkını azaltma yolunda olmalı, bunun için de atağa kalkmalı. Eğer Lance karşılık verir ve onu geride bırakırsa atağı denemiş olmak da yine de mutlaka devamlı Armstrong'un arkasında kalıp sonunda yine ikinci olmaktan iyidir.

Soru: Zor bir dağ etabında çekilenleri tasvir edebilir misiniz?

Cevap: Bir dağ etabının acıları tahmin de tasvir de edilemez. En iyisi mümkün olan son hızda bir dağı kendiniz tırmanın. Canınız yanmaya başladığında durmak yok, tam aksine daha da hızlanın, 5 dakika yeterli olacaktır.

Soru: Düşüşlerde yaralar nasıl tedavi ediliyor?

Cevap: Düşüş hallerinde yaralar etap sonlarında temizleniyor ve takım doktoru tarafından bakılıyor. Enfeksiyon genelde nadir bir durum ama olabiliyor. Bu durum sadece can yakmıyor, aynı zamanda güçten de düşürüyor.

Soru: Etap başında kopma denemeleri önceden planlanıyor mu?

Cevap: Kopan gruplar kişiler açısından gene de tesadüfen buluyorlar birbirlerini. Bir grup tam olarak kopmayı başarmadan önce yaklaşık bir saat süreyle var güçleriyle atakta sürüyorlar. 15-20 saniye fark açmış pekçok grup birkaç kilometre sonra yakalanıyor. Biraz da şans işi tabii.

Soru: Profesyoneller hangi hava basıncıyla biniyorlar ve hangi frenler kullanılıyor?

Cevap: Normal etaplarda 7,5-8,5 bar, zaman etaplarında ise 10 bar basınç kullanılıyor. Jant frenleri kullanılmasının en önemli nedeni işlev ve ağırlık arasındaki en uygun oranı sunmaları.

Soru: Etap sonrasında bir teknisyenin görevleri neler?

Cevap: Önce bisiklet son derece titiz bir şekilde temizlenir, lastiklerde çizik, yırtık var mı kontrol edilir ve gerekirse değiştirilir. Tekerlekler gerekiyorsa düzeltilir ve bütün vidalar gevşemiş mi diye kontrol edilir. Her birkaç günde yeni gidon bandı takılır, ne de olsa estetik de önemli bir nokta.

Kaynak: Spiegel-Online, der Etappenhase,

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 4327 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015