Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
03 . Nisan . 2020  
Scott 2005
1 Kg Altındaki İlk Dağ Bisikleti Kadrosu

Scott 2005

Çeviren: Emre Yıldırım
18.7.2004

Scott'un karbon fiber bisiklet kadroları üretmesi uzun bir geçmişe dayanır - Jurgen Sprich, 1993 senesinde Scot karbon fiber bir tepe inişi (DH) bisikleti üzerinde Avrupa Tepe İnişi Şampiyonu olmuştu. Yıllar geçtikçe, Scott mühendisleri, üretim yöntemleri, tasarım geliştirme konularında iyileştirme ve geliştirmelere giderek Endorphin ve Strike gibi çok popüler bisikletler ürettiler.

Geçtiğimiz sene 895 gr.'lık CR1 karbon fiber yol bisikleti kadrosu ve tam amortisörlü Genius serisinin gelişiyle birlikte, bu iki tasarımın bir potada birleştirilmesi sadece bir zamanlama meselesi haline gelmişti: Sonunda 2005 yılında Scott, bisikletseverlere tüm bir seri halinde CR1 Genius bisikletleri ve takımın ünlü sporcusu Thomas Frischnechkt'in Atina Olimpiyatlarında olası başarısı düşünülerek hazırlanmış tamamen yeni ve olağanüstü hafif ön amortisörlü (hardtail) kadrosunu sunuyor.

CR1 ismi Yarış için Karbon'dan (Carbon for Racing) türetilmiş olup, Scott karbon fiber teknolojisi için bir şemsiye isim olarak sunuluyor.

Peki fark nerede?
Ön bilgi olarak karbon fiber'in stres-gergi gücünün, kro-moli çelikten 28 kez daha fazla ve %30-50 arasında uzamaya daha az tepki gösterdiğini belirtmek isteriz. Burada yakalanılan başarıdaki asıl noktanın, karbon fiberin kadro üretimi esnasında kullanım yöntemi olduğu anlaşılıyor.

Genelde karbon fiber kadroların, bir kalıp eşliğinde ve tek parça halinde ya da karbon boruların birbirine yapıştırılması yöntemiyle oluşturulduğunu biliyoruz. Kalıp yöntemi, akıcı ve mükemmel görünümlü, doğal çizgilere sahip bir kadro yaratmakta oldukça başarılı olurken, farklı ölçülerdeki kadrolar için pahalı ve farklı kalıpların kullanılma zorunluluğu ve karbon teknolojisinin bazı çok önemli özelliklerinin bu yöntemle kullanılamıyor olması kalıp metodunun olumsuz yönleri olarak karşımıza çıkıyor: Kalıp karbon uygulamasında, kadronun muhtelif bölgelerine, başta hafiflik olmak üzere farklı özellikler kazandırabilen değişik karbon işleme yöntemlerinin uygulanmasının mümkün olamaması, bu yöntemin en önemli dezavantajı olarak karşımıza çıkıyor.
Disk Fren ve Bağlantılar
Disk Fren ve Bağlantılar
Büyük boyut için tıkla!

Tüp bağlantı-yapıştırma yöntemi ise karbon üzerinde farklı teknoloji uygulamalarının kullanılabilmesi açısından çok daha iyi bir yöntem olmasına karşın bu kez de bağlantı noktalarında yapıştırmanın yapılabilmesi için gerekli olan ilave parçaların üretime ilave ağırlık getiriyor olması, bu sistemin sevilmeyen yönü olarak görülüyor.

Buna karşın CR1, kaynak metal kadrolarda gördüğümüz yöntemlere benzer şekilde bir araya getiriliyor. Her boru farklı tipte işlenmiş karbon fiberlerle ayrı ayrı üretilirken, karbon, farklı dalgalar, kalınlıklar ve yönlerde uygulanarak, gerekli olan en iyi sertlik ve güç özellikleri en az ağırlıkla elde edilmeye çalışılıyor.
Farklı Yönlender Kullanılan Karbon Dalgalar
Farklı Yönlender Kullanılan Karbon Dalgalar
Büyük boyut için tıkla!

Bir kadroda 5 farklı karbon cinsi kullanılırken, karbon fiberler tüpler içerisinde önceden gerilerek ilave sertlik elde edilmiş. Klasik karbon ya da diğer alaşımlı kadrolar ile Scott'ın yeni kadrosu karşılaştırıldığında, olay gergin örülmüş bir tekerlek ile bol jant telli bir tekerleğin karşılaştırılmasına benziyor. Scott, tüpler içerisinde akıllıca oynamalar yaparken, tüpleri bazı noktalarda yuvarlaklaştırarak, esnekliği kaybetmeden bükülmelere karşı ilave güç sağlamış.
Kaynak Yapıştırma ile Bağlantı Görünümü Muhteşem
Kaynak Yapıştırma ile Bağlantı Görünümü Muhteşem
Büyük boyut için tıkla!

Scott mühendisleri, boruların uçlarını tıpkı metal alaşımlı borularda olduğu gibi, birbirlerine rahatça geçebilmeleri için özel olarak şekillendirilmiş. Sonra da bazı yapıştırma-birleştirme incelikleri gösterilmiş. Tüpler birbirlerine geçirildikten sonra özel bir uygulama olan kaynak-yapıştırma yöntemi ile birleştirerek yine karbon bir kelepçe bu bağlantı noktasını güçlendirmek için kullanılmış.

Tüm bu özel işlemlerin oldukça fazla zaman aldığını da belirmek isteriz. Örneğin özellikle hafiflikleri ile ünlü Scandium bir kadro yaklaşık 3 saatte üretilebilirken, CR1 bir kadro üretimi için tam 26 saat gerekiyor.

Scott'un bildirdiğine göre, boruların birleştirilmesinde kullanılan, yüksek teknoloji yapıştırıcı kelepçeler, boru sonlarında doğal ve akıcı bir görünüm sağlarken, "kalıp karbon" yöntemine göre çok daha güçlü bir yapı oluşturuyor. Eğer C1 söyledikleri kadar başarılı bir uygulamaise Scott'un bu konuda detay vermekten kaçınmasına da hak vermek gerekiyor.

Scott bu teknolojinin günümüzde hiç bir bisiklet üreticisi tarafından kullanılmadığını ve harcanan zamanın oldukça fazla olduğu gözönüne alındığında, bu üretimin dünyada sadece Scott tarafından yapılabileceğini iddia etmekte.
Scott - Scale CR1 Hardtail
Scott - Scale CR1 Hardtail
Büyük boyut için tıkla!

Yepyeni CR1 Scale ön amortisörlü (hardtail) kadro Scott'un bu yeni teknolojisinin belki de en başarılı örneği. Thomas Frischknechkt'in Atina Olimpiyatlarında kullanabilmesi amacıyla geliştirilen kadro, konforlu olmasının yanısıra, mümkün olan en iyi güç transferi için gerekli sertliği sağlıyor. Sundukları bu özellikten oldukça emin olan mühendisler, kadronun ön bölümünde sertliği arttırabilmek için geniş çaplı (oversized) 31.6 mm'lik bir sele borusu kullanmışlar. Bu boru üzerinde esneme en düşük seviyede kalacağı için bu özellik tüm kadro üzerine yansıyan bir özellik haline geliyor.

Scale hakkında en hayret verici şey ağırlığı; Scale ismi de zaten "Scale the mountain" - Dağı Tart - tabirinden gelmekte. Çıplak bir "Scale" kadroyu elinize aldığınızda hissettiğiniz hafiflik duygusu tamamen zıtlık içerisinde olduğu büyük, şişman boruların etkisi ile birleştiğinde insanda iyiden iyiye bir ağırlıktan yoksunluk hissi veriyor.

Kadronun tabii ki bir ağırlığı var ancak bu ağırlığın ancak 970g. (2.1lb) olması , Scale'in 1 kg altındaki ilk dağ bisikleti kadrosu olmasına yetiyor.

Evet doğru okudunuz tam 970g! Yani çoğu insanın hafif diye adlandırdığı pek çok "iyi" kadronun neredeyse üçte ikisi ağırlığında.

Sınırlı sayıda üretimle, SID ön amortisör, XTR çekiş sistemi, FSA karbon aynakol seti, DT Swiss tekerlekler, Avid frenler ve Ti Eggbeaters pedallar ile bir paket olarak 7.7 kg (16.9lb) ağırlığa (hafifliğe mi demeli acaba?) ulaşılmış ve bu ağırlık, bırakın bir dağ bisikletini, saygı duyulacak kalitedeki pek çok yol bisiklet için bile çok iyi bir seviye.

Benzer ağırlık azaltım uygulamaları geçtiğimiz sene sitemizde tanıttığımız çok başarılı arka amortisör düzeneğine sahip Genius tam amortisörlü bisikletlerinde de başarıyla uygulanmış. Genius MC CR1 olarak adlandırılan modelde 125 mm esneme paylı arka amortisörü ile birlikte Genius kadro 2.25 kg'a (4.9lb) kadar düşürülmüş.
Scot - Genius MC CR1 Tam Amortisörlü
Scot - Genius MC CR1 Tam Amortisörlü
Büyük boyut için tıkla!

Yine sınırlı sayıda üretilen Fox TALAS ön amortisör, XTR, Mavic Crossmax tekerlekler ile birlikte Genius 11.4 kg (25.1lb) çekiyor. Daha kısa esneme payına sahip arka amortisörlü kadronun ağırlığı ise 2.1 kg.'a (4.7lb) düşerken, komple bisiklet olarak ise 10.4 kg (22.9lb) seviyesine ulaşılıyor.

Her iki bisiklet de farklı kalitedeki donanım ile yine farklı fiyatlarda bisikletseverlere sunulacak. Fiyat mı? İngiltere için 4000 pound civarlarından bahsediliyor. Yani Amerika'da da 4000 dolar seviyelerinde olacaktır.

Genius MC CR1'in ünlü ve son derece başarılı arka amortisör düzeneği, geometri olarak mevcut Genius'lardan farklılık göstermezken, 3 kademeli çekmeli ayarlanabilirlik özelliği bir yenilik olarak sunuluyor. Bu ayar özelliği sayesinde, arka düzenek "tam açık", biraz daha sert hisli "zemin tutuş" konumu ile "kitli" konumlarından herhangi birisi ile sürüşe izin veriyor.
2005'te tam açık ile zemin tutuş konumları arasındaki ayrım iyiden iyiye hissedilir hale getirilmiş.

İsviçre Alplerinde yapılan sürüşler sonucunda MC CR1'in oldukça çekici bir makina olduğu görülmüş. Alüminyum modeller ile aynı geometriyi paylaşan MC CR1, Scott'a özgü kısa, dik ve ileriye uzanmayı gerektiren çizgi ve özelliklerini korurken, her küçük yükselti sahip olduğu düşük ağırlık sayesinde tam bir zıplama rampası haline geliyor. Tabii siz zıplamayı istediğiniz sürece! Yükselmek ya da yol üzerinde ani yön değiştirmelerinde bulunmak için bileğinizin küçük bir kıvrılışı ve ayak bileklerinizin ileri devinimi yeterli oluyor.

Daha fazla birşeyler duyabilmek için ürünün seri üretimine başlanması ve daha çok insan tarafından kullanılması gerekiyor ancak şunu unutmamakta büyük fayda var:
Scott karbon fiber teknolojisi, dağ bisikletlerindeki ağırlık anlayışını kökten değiştirecek gibi gözüküyor.

Bekleyelim ve görelim.

Kaynak:
bikemagic.com
velonews.com

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Scott  
yayin   Scott Scale 20 Test Yazısı  

  Bu yayın 9892 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015