Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Ekim . 2020  
Bisiklete Başlıyoruz - I
Sürüş İçin Gerekenler Bisiklet ve Diğerleri

Bisiklete Başlıyoruz - I

Derleyen: Emre Yıldırım
4.8.2004

Günümüzde nasıl farklı amaçlara, farklı hayat tarzlarına yönelik değişik türde motorlu araçlar üretiliyorsa aynı durum bisikletler için de geçerlidir. Bisiklete başlamaya karar verip bisiklet dükkanları dolaşılmaya başlanıldığında, karşılaşılan bisiklet modeli çeşitliliği insanı hemen büyük bir kararsızlığa iter. Bisiklet türlerinden hangisinin kullanıcıya uygun olacağına karar verebilmek ise işin ayrı bir boyutunu oluşturur. Bizler mtbtr de bu yazımızla birlikte kafalarda oluşabilecek bu tür soru işaretlerini ve daha fazlasını cevaplayabilmek amacıyla birkaç yazı hazırlamaya karar verdik. Bisikleti hayatına sokmaya karar vermiş bisikletseverler için bu yazıların iyi bir rehber olacağını umuyoruz.

Öncelikle gelin birlikte bisiklet modellerini genel olarak tanımaya çalışalım:

YOL BİSİKLETLERİ
Hız yapmak için üretilmişlerdir. Yüksek basınçlı, ince tekerleklere sahip yol bisikletleri aşağı doğru kıvrımlı gidonları ve ince seleleriyle tamamen hızlı bir sürüş için tasarlanmışlardır.
Yol Bisikleti Estetik ve Hızlı
Yol Bisikleti Estetik ve Hızlı
Büyük boyut için tıkla!

Olumlu yanları:
Genelde 16-20 vitese sahiplerdir böylece gerek yokuşlarda gerekse düz yolda yeterli vites aralıklarını sürücülerine sunarlar.
Olumsuz yanları:
Özellikle yarış ile ilgili olmayan sürücüler için fazlasıyla öne eğilme gerektiren oturuş konumları rahatsızlık nedeni haline gelebilir. Yeterli konforun sağlanabilmesi için gidon yükseltilerek daha dik bir oturuş sağlanmaya çalışılır. Ülkemizde günümüz olumsuz yol şartlarının etkisiyle yol bisikletlerinin cazibesi azalmaktayken, kullanım esnasında bisiklete verilebilecek zarar ve sürüşten beklenen zevkin alınamaması nedenleriyle yol bisikletlerinin yaygınlaşması sağlanamamaktadır.

DAĞ BİSİKLETİ
Zorlu doğa koşullarında ve toprak zeminde kullanım için tasarlanan dağ bisikletleri, düşük basınçlı, şişman bol tırnaklı lastikleri sayesinde kuru toprak zeminlerden çamurlu yollara hemen her zeminde güzel yol tutuşu sağlarken, sürüşe izin vermektedir. Pek çok dağ bisikleti zorlu zeminlerde kontrolü ve konforu arttırabilmek için amortisöre sahiptir. Ülkemizde bisiklet satışlarının önemli bir bölümü dağ bisikleti ve türevleri üzerinde yoğunlaşmıştır zira küçük birkaç ayar ve parça ilavesiyle bu bisikletler diğer bisiklet türlerine kolaylıkla dönüştürülebilmektedir. Ayrıca fiyat performans olarak düşük fiyatlara oldukça tatminkar sürüş zevklerinin elde edilebileceği modellere sahip olmak mümkün olabilmektedir.
Olumlu yanları:
Oldukça dengeli ve konforlulardır.
Olumsuz yanları:
Geniş lastikleri dağ bisikletlerinin yavaşlamasına sebep olabilirken asfalt ve sert pürüzsüz zeminde çok kullanışlı değildirler. Dağ bisikletlerini şehir içi kullanımına uygun hale getirebilmek için daha dar ve pürüzsüz yüzeye sahip lastikler kullanılabilir.
Tarz Bisikletleri - Life Style
Tarz Bisikletleri - Life Style
Büyük boyut için tıkla!

TARZ BİSİKLETLERİ (Lifestyle)
Amaç konfor olduğunda, akla hemen tarz bisikletleri gelir. Yüksek gidonları, geniş tekerlekleri, sahip oldukları bol vites sayısı ve geniş konforlu seleleri sürücüye olabilecek en yüksek konfor düzeyini sağlamak için düşünülmüştür.
Görünüm Tarz Bisikletlerinde Önemli
Görünüm Tarz Bisikletlerinde Önemli
Büyük boyut için tıkla!

Olumlu yanları:
Macera sizi nereye çağırıyorsa maksimum konforla birlikte tarz bisikletinizle orada olabilirsiniz. Görünüm olarak da hayat tarzınıza uygun pek çok model bulabilmeniz mümkündür.
Olumsuz yanları:
Ağırlardır ve bir yol bisikleti kadar hızlı değillerdir. Tarz bisikletleri "konfor" ve "hayat tarzını" hızın önünde tutan kişiler için uygundur.

ŞEHİR BİSİKLETLERİ
Şehir içinde bisiklete bineceklerin öncelikle incelemeleri gereken bisiklet türüdür. Şehir bisikletleri, bisiklet dünyasının çalışkan beygirlerine benzetilebilir. Öncelikle Avrupa ve Asya kıtalarında popülerliğini arttıran şehir bisikletleri günümüzde tüm dünyada sıkça kullanılır hale gelmişlerdir. Oturuş pozisyonları dik, dengeli ve konforludur.
Şehir Bisikletine Örnek - Trek-City Navigator
Şehir Bisikletine Örnek - Trek-City Navigator
Büyük boyut için tıkla!

Olumlu yanları:
Ön ve arka tekerleklerine çamurluk takılabilir, her türlü hava koşulunda sorunsuzca yolculuk yapmanızı sağlarlar. Gerek ön gerekse arka taraflarına yük taşıyıcı bagaj yerleştirilebilir. Günlük kullanımınızda gerekli olabilecek hemen herşeyi rahatlıkla taşımanıza olanak sağlarlar. Ayrıca zincir koruyucusu takılması için uygun olduklarından, pantalonlarınızın zincir yüzünden yağlanmasını önlerler.
Tabii diğer tüm bisiklet türlerinde kullanılabilecek ışık sistemleri, reflektörler ve zil gibi farklı parçaların takılmasına da olanak sağlarlar.
Şehir - Yol Bisikleti Karışımı Trek 7700fx
Şehir - Yol Bisikleti Karışımı Trek 7700fx
Büyük boyut için tıkla!

Peki diyelim ki kullanış amacınıza uygun bisiklet modelinin hangisi olduğuna karar verdiniz ve şehir içerisinde kullanmak üzere bir bisiklet seçmeyi düşünüyorsunuz. Yaşadığınız şehir de İstanbul olsun! Bu durumda yapacağınız seçim içerisinde yol bisikleti seçeneği ne yazık ki geri plana düşmelidir zira ülkemiz yollarının, İstanbul da dahil olmak üzere yol bisikleti kullanımı için çok da uygun olduğu söylenemez. Bu durumda geriye, dağ bisikletleri, tarz bisikletleri ve şehir bisikletleri kalıyor. Bu bisiklet türlerinden hangisini seçerseniz seçin bisikletiniz ile gelecek vites sisteminin de çok önemli olduğunu ve bu konuda da bir seçim yapılması gerektiğini bilmelisiniz.

Günümüzde özellikle ülkemizde, bisiklet alımında bütçelerin kısıtlı, pazarın dar ve genelde çok da bilinçli olmaması nedeniyle, bisikletler üzerinde kullanılan vites sistemleri üreticiler tarafından genelde başlangıç ve düşük seviyelerde tutulmaktadır.

Bu durum bisikletin sağlıklı çalışmayacağı ya da istenildiği gibi sürülemeyeceği anlamına gelmez! Ancak malzeme kalitesi azaldıkça ve alt vites gruplarına inildikçe, sürüş akıcılığı azalırken orta vadede olası yaşanılacak sorunların arttığı görülecektir. Nedir bu sorunlar derseniz;
- Vites ve fren ayarlarının çabuk bozulması.
- Zorlu hava şartlarında akıcı vites geçişi elde edilememesi
- Kısa ömürlülük
- Sürüşten alınacak zevkin gereksiz detaylar ile törpülenmesi

karşılaşılacak başlıca sorunlar olarak karşımıza çıkacaktır. Başta Shimano olmak üzere bisiklet donanınımı üreticileri son yıllarda, özellikle şehir içinde bisiklet kullanımına yönelik vites sistemleri için yepyeni teknolojiler geliştirmeye çalışıyorlar. Amaç daha fazla insanın bisiklete binebilmesi ve sürücünün sürüş esnasında olabilecek en az sorunla karşılaşması.
Bisikletler konusunda hemen hiç bilgi sahibi olmayan bir insanın bile en kısa sürede bisikletin selesine geçebilmesi ve bisiklet kullanmaya başlaması.

Bu vites sistemlerini sizlere biraz tanıtmak istiyoruz:

YENİ VİTES TEKNOLOJİLERİ
Yeni tür şehir bisikletleri için başta Shimano ve Rohloff olmak üzere donanım üreticileri farklı vites sistemleri geliştirmişlerdir. “İçten vitesli hazne” denilen bu vites sistemi türünde, standart bisikletlerde kullanılan, dışarıdan görülebilen ve zincirin arkada vites dişlileri arasında geçişine imkan veren “arka vites değiştiricinin” yerini Shimano'nun "premium comfort" serisinin amiral gemisi Nexus serisi modellerinde görüldüğü gibi “içten dişli sisteme” sahip arka hazneler almıştır.

Arka vites değiştiricilerin, zorlu doğa şartlarının etkisi altında bakıma ve ayara en fazla ihtiyacı olan bisiklet parçaları olduğunu bilen üreticiler, içten dişli sisteme sahip haznelerin şehir bisikletleri için en iyi çözüm olduğuna karar vermiş bulunuyorlar.
Nexus İçte Vitesli Arka Hazne ve Vites Kolları
Nexus İçte Vitesli Arka Hazne ve Vites Kolları
Büyük boyut için tıkla!

Bu “vitesli” hazneler çok uzun ömürlü, sorunsuz, çok az bakım gerektiren ve kullanımı oldukça kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Örneğin Shimano - Nexus'ler 3-7 ve 8 vitesli modelleri ile bisikletseverlerin kullanımına sunulmaktalar. Ayrıca 2005 yılında sunulacak en üst seviye Nexus AutoD sistemlerde, kullanılan hazneden dinamolar sayesinde bisiklet üzerinde sistemle birlikte gelen lambalar için enerji üretilmekle yetinilmemekte, gidon üzerinde bulunan her türlü hava koşuluna dayanıklı sızdırmaz vites tuşlarına basılarak, pedal gücü ve dinamo ile üretilen enerjinin de yardımıyla vites değişimleri küçük bir işlemci kontrolünde otomatik olarak olarak yapılabilmekte. Arka hazne içerisine yerleştirilmişvites sistemi, öyle uygun vites aralıklarına sahip hale getirilmiş ki bisiklet üzerine kurulan bu sistem, zeminin eğimine uygun vitesi kendiliğinden bularak mikro işlemcisi sayesinde en uygun vitese geçebilmekte. Bununla da yetinmeyen Shimano gerek ön gerekse arka amortisörlerde de otomatikleşmeye gitmiş durumda. Zemin kötüleştikçe, vites sistemlerinin de yumuşaklık ve sertlikleri sistem tarafından kendiliğinden ayarlanabiliyor.

Hava kararmaya başladığında ise bisikletin ön ve arka lambaları bir sensör yardımıyla kendiliğinden yanıyor ya da sönüyor! Bisikletin bu işlemleri gerçekleştirebilmesi için ihtiyaç duyacağı tüm enerji ise tamamen pedal çevirişi sayesinde çalışmaya başlayan hazneden dinamolar yardımıyla gerçekleştiriliyor. Yani zaten doğa dostu olan bisikletin işlevselliği ve doğal yaşama uyumu iyiden iyiye perçinleniyor.
Konfor Sistemlerinde Zirve: Nexus AutoD
Konfor Sistemlerinde Zirve: Nexus AutoD
Büyük boyut için tıkla!

Bu sistemlerde vites değişim aralıkları çok dikkatli bir şekilde titizlikle hesaplanmış ve 8 vitesli içten vitesli bir hazne, günümüzün 21 vitesli sistemlerine eşit vites aralığında ve kullanılırlıkta, şehir içinde karşılaşılabilecek hemen her türlü şehir içi yol koşuluna elverişli hale getirilmiştir.

Sistemi daha detaylı inceleyeceğimiz yazılarımızda bu konuya geri dönmek üzere sorunsuz vites sistemlerinin artık günümüzde yeterince geliştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Size düşen görev ise sele üzerinde dengenizi kurup pedallara basmanız!

BİSİKLETÇİ OLMAK İÇİN GEREKENLER
Hangi tür bisikleti seçmiş olursanız olun, size en yakın bisiklet mağazasına uğrayarak, bisikletinizin ayarlarını yaptırmalı gerekli alet edevatı satın alırken aklınızdaki soruları, sadece bisiklete özel hizmet veren bu bisiklet dükkanının çalışanlarına yöneltmelisiniz.
Şehir Bisikletine Tipik Bir Örnek
Şehir Bisikletine Tipik Bir Örnek
Büyük boyut için tıkla!

Duyarlı ve bilgili bir bisikletçi ile ilk temasınızı kurduğunuzda, bu mekanın ileride yeni parçaların tedarik edilmesi, bisiklet kullanmaya başladıktan sonra aklınızda belirecek muhtemel sorunların cevaplanabilmesi için sık sık ve büyük bir zevkle ziyaret edeceğiniz bir yer olacağını hemen anlayacaksınız.

Ülkemizde bu konuda yeterli bilgi ve teknik imkana sahip mağazalarımız ne kadar az olsalar da, mtbtr-linkler bölümünde bulunan mağazalarla temas kurarak bisiklete başlama ve malzeme seçimi konusunda gönül rahatlığıyla temas kurabileceğinizi söyleyebiliriz. Ayrıca çevrenizde sık sık bisiklet kullanan kişilerden de bu mağazaların yerlerini öğrenebilirsiniz.

Amacınıza uygun bisikleti satın aldığınızda yıllarca sürecek bisikletli hayatınıza sağlıklı ve güvenli bir şekilde devam edebilmeniz için bir kaç temel aksesuara ihtiyacınız olacaktır:
Büyük boyut için tıkla!

KASK
Eminiz çocukluğunuzda hiç kask takmamışsınızdır! Ancak yıllar geçti yaşınız ilerledi ve eskisine göre artık çok daha bilinçli ve akıllısınız öyle değil mi? Beyninizi koruma zamanının gelmiş olduğunun da herhalde farkındasınızdır?

Umarız kaskınıza hayat boyu hiç ihtiyaç duymazsınız. Ancak ne kadar arzu etmesek de bu tür durumlar ile karşılaştığımızda, insan kaskı başına taktığı ilk güne şükrediyor! Hiç kimse bisiklet ya da motorsiklet gibi iki tekerli ve direkt dış dünya ile temas halindeki araçları kullanırken kaza geçirip düşeceğini düşünmez. Ancak o an geldiğinde en değerli varlığımız beynimizi koruyabilmek için yeryüzündeki en kaliteli ve gelişmiş kaskın başımızda olmasını isteriz.
Giro Atmos Kask Teknolojisindeki Son Noktalardan
Giro Atmos Kask Teknolojisindeki Son Noktalardan
Büyük boyut için tıkla!

Beynin ne denli hassas bir yapıya sahip olduğunu bilmiyoruz burada tekrar anlatmaya gerek var mı? Ülkemizde Tübitak yayınlarından çıkmış çok güzel bir kitap bu konuya ilgi duyanları oldukça tatmin edecek nitelikte.
Kitabın adı-Beynine bir kez hava değmeye görsün-
Adından da anlaşılacağı üzere beynimizin ne kadar değerli ve nazik bir yapıya sahip olduğunu, tıp öğrenimini yeni tamamlamış bir beyin cerrahı adayının, çalıştığı hastanedeki ilk acemilik yıllarında karşılaştığı çeşitli vakalarla yaşadığı deneyimler aracılığıyla anlatan bir içeriğe sahip. Meraklılarına okumalarını şiddetle tavsiye ederiz. Kitabı bitirdiğinizde hayata ve sahip olduklarınıza çok daha farklı bir açıdan bakacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Ve tabii kask takmakta bir an bile tereddüt etmeyeceğinizi!

Günümüz kaskları oldukça hafif, sağlıklı bir hava dolaşımına sahiptir ve konforludur. Her şeyden önemlisi kasklar kafa sakatlanmalarından doğacak riskleri %85 oranında azalmaktadır. (fiyat - 30-150 dolar)

BİSİKLET KIYAFETLERİ
Yumuşak bir ped yapısıyla, içten kendinden korumalı olarak üretilen bisiklet şort ve taytları, seleden ötürü oluşacak ağrı ve rahatsızlıkları en aza indirgerken, sağlıklı ve pişikten uzak bir ortam oluşturmakta çok yararlıdır. İşin en güzel tarafı günümüz bisiklet şortlarının bildiğimiz bermuda tipinde (baggy short) üretiliyor olmaları sayesinde eğer istemiyorsanız tene yapışan lycra taytlarını giymek zorunda olmamanızdır. Teri hızla vücuttan alıp kuruyan bisiklet üstleri günümüzde pek çok markanın farklı ürünleri olarak karşımıza çıkmakta ve çeşitli spor mağazalarında her zevke uygun üstleri bulmak günümüz Türkiye'sinde artık rahatlıkla mümkün. Aynı zamanda bu ürünler terleme ve sonrasında gereksiz üşümeleri de rahatlıkla önledikleri için konforlu bir sürüş imkanı sağlarlar. (fiyat - 30-100 dolar)

POMPA
Lastikleriniz hava ister. Bu yüzden eğer mümkünse biri evinizde biri de sürüş esnasında yanınızda taşınmak üzere iki pompa almanızı salık veririz. Evinize alacağınız pompa çok daha büyük hacimli ve basınç ölçer özelliğe sahip olursa, tekerleklerinizin her sürüşten önce kontrol edilmesi, gerekiyorsa uygun havanın kolaylıkla basılması sağlanmış olacaktır. (fiyat - 20-60 dolar arası)

ALET TAKIMI
Yama takımı (5 dolar), en az bir yedek iç lastik (2-5 dolar) ve küçük çok amaçlı anahtar takımı (alen anahtarlar, zincir alet, vs.) (30 dolar) hemen her türlü acil ihtiyacınızı karşılamak için yeterli olacaktır. Bu alet edevatı bisiklet üstünüzün arka ceplerinde taşıyabileceğiniz gibi, uygun ergonomik bir sırt çantası ya da bir sele çantasında da rahatlıkla taşıyabilirsiniz.
Gerekli Temel Bisiklet Malzemeleri
Gerekli Temel Bisiklet Malzemeleri
Büyük boyut için tıkla!

SULUK VE SULUK KAFESİ
Sürüş esnasında harareti gidermek için su içmek çok önemlidir. Mümkünse bisikletinizde bir ya da iki tane suluk ve bunları taşıyacak suluk kafeslerini bisikletçinizden edininiz. (15 dolar) Ayrıca sırtınızda plastik su torbaları içerisinde içeceğiniz sıvıyı taşımanıza imkan tanıyan “camelbak” tarzı su sistemlerinden de yararlanmanız mümkün. (fiyat – 30-150 dolar)

ELDİVENLER
Bisiklet eldivenleri avuç içleriniz koruma amacıyla destekli ve yumuşak şekilde üretilirken, beklenmedik düşüşler esnasında elinizi ve avuç içlerinizi yaralanmalara karşı koruyacaktır. (fiyat - 10-40 dolar)

Bu temel gereksinmeleriniz dışında, gün içinde sürüş saatlerinize ve koşullarınıza bağlı olarak bir bisiklet kilidi (kesinlikle kısa süreli park durumlarında önleyici vazife görürler, bisikletinizi günaşırı bırakacaksınız bu kilitlere güvenmeyip emniyetli ve kapalı mekanlar seçmenizi tavsiye ederiz!), ışık - lambalar ve sürüş esnasında ihtiyaç duyacağınız tüm bu edevatı beraberinizde taşıyabilmeniz için bir bisiklet çantası edinmeniz de yararınıza olacaktır.

Eğer yukarıda bahsettiğimiz tüm bu aksesuarları nasıl kullanacağınız konusunda bir fikriniz bulunmuyorsa, görev yine bisiklet mağazanızdaki ilgililere düşüyor! Kendilerinden aklınızda oluşan soruların cevaplarını hızla öğrenebilirsiniz. Ayrıca sürüş esnasında karşılaşacağınız çok karşılaşılan olası sorunların çözümlerini ve basit tamiratların nasıl yapılması gerektiğini de öğrenmenizde yarar var. Aksi taktirde sözkonusu durum başınıza geldiğinde zor durumda kalabilirsiniz.

Nedir mi bu tamiratlar?
- Lastik tamiri ve yaması
- Zincir onarımı
- Bollaşan vidaların sıkılması ve değiştirilmesi.
- Fren ayarı
- Bisikletin genel yağlanması ve zincir bakımı.
- Vites ayarı

Öğrenmeniz gerekenlerin başlıcaları olarak sayılabilir.

Gelecek yazımızda bisikletle yola çıkacağız ve trafikte nelere dikkat etmemiz gerektiğini inceleyeceğiz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 37004 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015