Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Kasım . 2020  
Bisiklete Başlıyoruz - II
Yola Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bisiklete Başlıyoruz - II

Derleyen: Emre Yıldırım
14.8.2004

Bisikletimizi aldık, temel aksesuarlarımızı da edindik. Artık yola çıkmak için hazırız. Eğer şehir içerisinde ilk kez bisiklet kullanacaksanız öncelikle sürüş güzergahınızı belirlemeli ve yanınızda taşıyacaklarınızı ve bunları nasıl taşıyacağınıza yola çıkmadan karar vermelisiniz. İşte yararlanacağınızı düşündüğümüz birkaç temel tavsiye:

Güzergahı Belirleyin
Şehir içi yolculuk hedefinizin işe gidip gelmek olduğunu düşünelim. Bu durumda iki seçeneğiniz var:
Ya her zaman aracınız ya da kullandığınız toplu taşıma aracı ile takip ettiğiniz yolların aynılarını kullanacaksınız ya da eğer bu güzergah riskli olabilecek yoğun trafik içeren yollar içermekteyse, bu yolları eleyerek yerlerine daha bisiklet dostu yolların ekleyeceksiniz.

Burada yine iyiden iyiye arkadaşınız olmaya başlayan bisiklet dükkanınıza konuyu danışarak birlikte doğru güzergahları belirleyebilirsiniz. Ne de olsa onlar (büyük ihtimalle) kendi ulaşımlarının en azından bir kısmını bisiklet ile gerçekleştiriyorlardır!
Ayrıca şehir rehberlerinde bulunan detaylı şehir içi hariitalarından (büyükşehir belediyelerinden ya da şehir rehber kitaplarında bulunabilir) yararlanarak kendi güzergahınızı çıkarabilirsiniz. Bu haritalarda şehir için bisiklet yollarının gösteriliyor olması da (ülkemizde bu yollar ne kadar az olsa da) bir olasılıktır.

Bilmeniz gereken şey genelgeçer bir kural olarak bisiklet ile ulaşımın, aracınız ile yapacağınız ulaşım süresinin yaklaşık iki katı kadar zaman alacağıdır. Amerika'da ünlü Newyork kentinde "Newyork şehri ulaşım birimi"nin yaptığı bir araştırmaya göre, 5 kilometrenin altındaki mesafelerde bisiklet ile ulaşım, arabanıza göre daha az zaman alırken, 5-10 km arası uzaklıklarda bu süre eşit hale gelmektedir. Ulaşımınızın 20 dakika ya da yarım saat kadar uzaması halinde bile bu sürenin kapalı bir spor salonunda harcayacağınız yarım saatten çok daha iyi bir egzersizi size sağlayacağından emin olabilirsiniz. Unutmayın spor salonunda istediğiniz anda spor yapmayı bırakabilirsiniz. Bisiklet ile iseniz, böyle bir şansınız hemen hiç yoktur:
Bisikletle evden çıktınız; onu eve geri götürecek yine siz olacaksınız! Bu durum genel anlamda iradenizi ve mücadele özelliklerinizi kuvvetlendirirken, vücudunuzun direncini ve gücünüzü hızla arttıran bir faktör halini alacaktır.

Eğer bir bisiklet sporcusuysanız çok daha iyi. Bu ulaşım şekli belki de günlük yapmanız gereken antrenmanınızın bir kısmını karşılama imkanı verecektir.

İşinize gidip gelirken katetmeniz gereken mesafe şu andaki fiziksel durumunuzla mümkün gözükmüyor mu? Öyleyse bu mesafeyi ikiye bölün. Nasıl mı? İlk gün aracınıza bisikletinizi yükleyin ve işinize bisikletinizi de taşıyarak götürün. Akşam eve dönüşte aracınızı işyerinde bırakın ve bisikletinizle eve dönün. Ertesi gün işe giderken yine bisikletinizle gidin. Ancak dönüşte bu kez arabanızla dönerken bisikletinizi işyerinde bırakın. Ayrıca eğer örneğin metro kullanıyorsanız. Bisikletiniz ile metro istasyonuna giderek bisikletinizi de beraberinizde metroya alabilirsiniz. İndiğinizde de kalan yolunuzu yine bisiklet ile katedebilirsiniz.

Yolda Sürüş Kuralları
Bisiklet sürücülerinin trafik içerisinde araç sürücüleri ile aynı kurallara tabi olduklarını hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Bu en başta sizin güvenliğiniz için çok önemli bir konudur. Çoğu bisiklet sürücüsünün hele Türkiye'deki trafiğin durumu gözönüne alındığında en önemli çekincesi trafikte karşılacaşacakları zorluklar ve tehlikelerdir. Gerçek ise sorunların önemli bir kısmının bisiklet sürücülerinin uyacakları temel kurallarla kolayca halledilebileceğidir.
Trafikte Kurallara Kesinlikle Uyalım
Trafikte Kurallara Kesinlikle Uyalım
Büyük boyut için tıkla!

Öncelikle şunu belirtelim: Ciddi bisiklet kazalarının %85'i aslında trafik içerisindeki araçlarla alakalı bile değildir. Geri kalan kazalar içerisinde ise pek çoğu kolaylıkla önlenebilecek cinstendir. Trafikte uygulanması gereken kuralları öğrenen ve uygulayan bisikletçilerin kaza yapma şanslarının %80 oranında azaldığı görülmüştür.
işte size temel birkaç güvenli sürüş tavsiyesi:

-Bisikletinizi her zaman yolun sağından sürün. Ülkemizde pek çok 'bilgili ebeveynin' çocuklarına sürüş yönünün tersinde bisikletlerini sürmeyi öğrettiklerini devalarca üzülerek görmüşüzdür. Bisiklette yaşanan kazaların çok büyük bir bölümü bu şekilde süren bisikletçilerin başına gelmektedir!

-Öngörülü olun ani kararlar vermeyin verseniz bile bu hareketin uygulanmasında temkinli ve kontrollü davranın.

-Her zaman kendinizi görünür kılın. Parlak, yansıtıcı özelliklere sahip kıyafetler seçin. Düşük günışığı şartlarında ışık kullanın, reflektörlerinizi takın. Unutmayın gerek araçlarda gerekse ve en önemlisi iki tekerli bisiklet ve motorsikletlerde gün ışığında lamba kullanımının en önemli amacı görünülürlüğü arttırmaktır. Motorsikletlerde motor çalıştırıldığında ışıkların otomatik olarak yanmasının en önemli sebebi budur. Çok yakın bir gelecekte otomobil üreticileri de marşa basıldığı anda aracın ışıkların yanmasını ve söndürülememsini sağlayacak gerekli değişiklikleri dünyanın farklı bölgelerinde çok yakın bir gelecekte uygulamaya başlayacaktır. Herşey görünülürlüğü arttırabilmek ve dikkat çekebilmek içindir.

-Trafik işaretlerine yol üzerindeki yönlendirici ibareleri takip edin ve uyun.

- Dönecekseniz ya da duracaksınız sinyal verin. Sol omuzunuzun üzerinden arkanızıdaki trafiği kontrol ederek hareketinizi gerçekleştirin. Bu davranışınız aynı zamanda tafikteki diğer araç sürücüleri için de bir uyarıcı olacaktır.

- Sürüş esnasında yol ve zeminin sizin için hazırladığı sürprizlere hazırlıklı olun. Açık bırakılan mazgallar, kırık cam parçaları en çok görülen tehlikelerdir.

-Konumunuzu iyi ayarlayın. Geniş yollar üzerinde araçlara 1.5 - 2 metreden fazla yaklaşmayın. Dar yollarda ise direkt şerit içerisinde sürüş yapın. Sizi geçmek isteyen araçlar gidip geliş yolunu ayıran çizigilerin üzerine gelerek sizi geçecek şekilde sürüşünüze devam edin. Bu şekilde sürdüğünüzde araçların sizi sıkıştırma arzularını da baştan önlemiş olursunuz. Asla tahriklere, kornalara cevap vermek için yolunuzdan sapmayın. Karar verdiğiniz çizgi üzerinde ylunuza devam edin. Aksi taktirde kendinizi güç durumlara sokabilirsiniz.

- Dönüşlerden önce yaklaşın 50-100 metre önce uygun şeride geçin. Eğer bu şansı kaçırmışsanız, sapma noktasına kadar ilerleyip durun ve trafik izin verdikten sonra sapışınızı gerçekleştirin. Acele ederseniz kendinizi tehlikeye atmış olursunuz ve araç sürücülerinin haklı tepkilerini çekersiniz.!

- Park eden araçları geçerken mutlaka bir kapının açılabileceği uzaklığı hesaplayarak yolda ilerleyin. Ve en önemlisi belki de en zor olanı (insanın adrenalin yüklenmesini sağlayan en güzel anlar bu tür bir sürüştür çünkü) asla ve asla yavaş giden bir trafikte park eden araçlar ile trafiktekiler arasından sıyrılarak hızla geçmeye çalışmayın!

-Her zaman kendinizi sakınacak şekilde ve trafiği paylaştığınız insanlara saygılı olarak bisikletinizi sürün. Başkalarının sizi görmemiş olabileceğini düşünerek elinizden geldiğince dikkatli ve duyarlı şekilde bisikletinizi kullanın.

Yanınızda Taşıyacaklarınızın Seçimi
Normalde el çantanızda ya da beraberinizde işinize taşıdığınız şeyleri bisiklet üzerinde taşımak için pek çok yol bulunmaktadır.
En basit yolların başında sırt çantaları gelir. 15-20 litreye kadar hacimlere sahip sırt çantaları sizleri çok yormadan pekçok ihtiyacınızı rahatça taşıyabilmeniz için yeterli mekanı sağlarlar. Ayrıca özellikle bisikletli kuryelerin kullandıkları çantaları da kullanmanız mümkündür.
Portbagajınız İle Hemen Herşeyi Taşıyabilirsiniz
Portbagajınız İle Hemen Herşeyi Taşıyabilirsiniz
Büyük boyut için tıkla!

Eğer bisikletinizin arkasında bir port bagaj bulunuyorsa, herhangi bir çantayı bu bagajın üzerine lastik iplerle sabitlemek de mümkündür. Bisiklet dükkanındaki arkadaşlar bu konuda da size sayısız çözümler sunabilir.
Temel gereksinmeleriniz olan temiz ve kuru yedek kıyafetler, gerekli temel aksesuarlar ve kişisel temizlik ürünlerinin dışında cep telefonunuzu ve yedek bir miktar parayı da yanınızda taşımak isteyeceksinizdir.
Eğer taşıyacak çok fazla şeyiniz varsa, işinize haftada birkaç kez arabanızla gidebilir ve sizin için gerekli olan yedek eşyaları bu sürüşlerinizde taşıyabilirsiniz. Geri kalan günlerde de bisikletinizle keyifli sürüşler yapabilrisiniz.

Bisikletin Hızlı Kontrolü
Eğer bisikletinizi bakımlı tutarsanız, mekanik küçük problemler ve sıradan lastik patlamaları dışında herhangi önemli bir sorun yaşama ihtimalinizi oldukça azaltırsınız. Fakat burada bahsedeceğimiz ve Amerikan Bisikletçileri Ligi'nin (bikeleague.org) tavsiye ettiği ABC Hızlı Kontrol kurallarını uygulamakta her zaman yarar bulunmaktadır.

Hava: Lastikler, lastik kenarlarında not edilen basınçlara uyacak şekilde şişirilmelidir. (pound per squar inch - PSI)

Frenler: Fren pabuçlarını ve fren kablolarını eskimelere karşı kontrol edin. (frenlerin sağlıklı çalışabilmesi için gerekli ayarları ve dikkat edilecek noktaları bisiklet dükkanınıza sorunuz) Fren pabuçlarının aynı hizada olmaları önemlidir. Pabuçların lastiklere dönmemesine özellikle dikkat edin! Sürüşten öne frenlerinizin çalıştığından emin olun. Eğer fren kollarını sıktığınızda fren kolları ile gidon arasındaki mesafe 2.5 cm'ye geldiğinde ancak frenler devreye girebiliyorsa bu durum frenlerinizin çok bol ayarlanmış olduğunu gösterir.

Aynakol: Krank kolları pedalları bisiklete bağlayan kollardır.Her iki koldu da tutarak yanlara doğru hareket ettirmeye çalışın. Eğer bir salınım ya da boşluk hissederseniz bisikkletinizi bisiklet dükkanınızdaki teknisyene göstermenizde fayda vardır.

Hızlı Sabitliyiciler (quick releases): Hızlı sabitleyiciler tekerleklerinizi ve kimi bisikletlerde sele borusunu bisiklete sabitleyen mandallardır. Sürüşlerinizden önce bu sabitleyicilerin sıkıca kapalı olduklarına dikkat edin.

Bisikleti Park Etmek
İşinize vardığınızda bisikletinizi emniyetli bir şekilde park etmenin yollarını öğrenmelisiniz. İşyerinizde kullanılmayan ve kilitlenebilir bir oda ya da boş alan olup olmadığını araştırın.Eğer böyle bir yer yoksa ya da izin alamıyorsanız bisikletinizi girişte emniyetli ve kontrol edilebilir bir yere güçlü ve kaliteli bir kilit ile kilitleyin.
Çok Çeşitli Kilitlerden Amacınıza Göre Seçin
Çok Çeşitli Kilitlerden Amacınıza Göre Seçin
Büyük boyut için tıkla!
Örneğin www.kryptonite.com sitesinden ulaşabileceğiniz ürünler bu konuda size önemli ipuçları verebilir.

Yolunuzu ve Kendinizi Aydınlatın
Kendinizi ve yolunuzu görünür kılmanın en pratik ve etkin yolu bisiklet ışıkları kullanmaktır. Bu durum özellikle kısa olan sonbahar - kış aylarında kendisini daha da belirgin olarak gösterir. Kısa turlarınız için kolaylıkla takıp çıkarılabilen örneğin
Cateye HL-EL120 Ön Far
Cateye HL-EL120 Ön Far
Büyük boyut için tıkla!
Cateye EL120 ön lamba (25-30 dolar arası) ve LD260 arka çakar lamba (10-15 dolar arası) modeller kullanabilirsiniz.
Cateye TL-LD260 Arka Çakar Lamba
Cateye TL-LD260 Arka Çakar Lamba
Büyük boyut için tıkla!
Bu ürünler gayet küçük, hafif, su geçirmez özelliklerine sahipken bir AA ya da lityum pil yardımıyla 50 ila 100 saat arasında ışıma sağlayacaklardır. Uzun ve daha sportif kullanımlariçin ise sitemizde tanıttığımız ekonomik ve etkin ışık sistemini kullanabileceğiniz gibi Niterider Digital Pro I2-LCD benzeri ön (400 dolar civarı) ve arka (60 dolar civarı) ışık sistemlerini kullanmanız da pekala mümkün .(www.niterider.com)

VÜCUT BAKIMI
Yeni bisiklet kullanıcıları genelde hemen tüm enerjilerini bisiklet ve donanım seçimi ile bu ürünlerin bakımı konusuna ayırırken en az bu donanım kadar önemli olan bir başka “donanımı” yani -kendi vücutlarını- unuturlar. Nasıl aracınızı bir motor hareket ettiriyorsa, bisikletinizin de yegane güç kaynağı sizsinizdir. İyi bir performans göstermek ve zevkli sürüşler yaşamak istiyorsanız öncelikle vücudunuzun ince ayarlarını yapmalı iyi beslenmeli ve her türlü zararlı etkenlerden kendinizi sakınmalısınız! Performanstan bahsetmişken, eğer bisikletinizle işinize gidiyorsanız bu durumda bisikletinizden indiğinizde gün boyu iyi bir “performans” göstermeniz gerektiğini de unutmamanızda büyük yarar var öyle değil mi? İşte bu konuda verebileceğimiz birkaç tavsiye:

FORMA GİRİN
Bisikletle hedeflediğiniz mesafeyi katedemeyeceğinizi mi düşünüyorsunuz? İşte size temel egzersiz kurallarından birisi:
"Eğer 3 km yürüyobiliyorsanız rahatlıkla 15 km bisiklet sürebilirsiniz demektir ve pekçok insan, hiç formda olmadıkları halde rahatlıkla 8-9 km yürüyebilir! Yani bu 15 ila 45 km arası bir mesafeyi bisikletinizle rahatlıkla pedallayabileceğinizi göstermektedir! Unutmayın bu bir yarış değil! Sizden sadece keyifli bir şekilde ve kendi belirlediğiniz tempoda pedal çevirmeniz bekleniyor hepsi bu!

Şu anda formda olmasanız bile bisiklet ile ulaşımınızı sağlamaya başlamınızla birlikte göreceli olarak hızlı bir şekilde forma gireceğinizi göreceksiniz. Mevcut fiziksel durumunuzdan bağımsız olarak kendinizi formda ve hızlı hissedebilmeniz için işte birkaç püf noktası:

Akıcı Pedal Çevirme
Çoğu yeni başlayan bisikletçinin yaptığı en önemli hataların başında çok büyük viteslerde yavaş pedal çevirme alışkanlığı gelmektedir. Bu durum bacaklarınız çok hızlı bir şekilde yorulmasına neden olurken, dizleriniz üzerinde de önemli bir baskı unsuru haline gelir. Tek yapmanız gereken dakika 75 ila 95 arasında pedal çevirim hızını konforlu bir şekilde yakalayabileceğiniz kolay viteslerde seyiretmekten ibarettir.
Elektronik Göstergelerde Pek Çok Bilgi Mevcut
Elektronik Göstergelerde Pek Çok Bilgi Mevcut
Büyük boyut için tıkla!

Bu çevirim hızını ölçmek için bu özelliğe sahip bisiklet hız ölçerleri kullanabileceğiniz gibi bu ölçümü şu pratik yolla da bulabilirsiniz: 15 saniye boyunca sağ dizinizin yukarı gelişlerini sayın ve bu sayıyı 4 ile çarpın: İşte size bir dakikada pedal çevirme sayınız.

Sık Vites Değiştirin
Değişen zemin şartları ve eğime bağlı olarak vites değiştirmeniz harcayacağınız enerjinin kolayca azalmasına yardımcı olacaktır. Vites değişiminde ilave güç harcamamak, vites sisteminize zorlayıp zarar vermekten sakınmak için, vites değişimini, önünüzde beliren zorlu nokta gelmeden önce gerçekleştirin. Böylece akıcı pedal çevirimi sağlamış olurken donanım ömrünü arttırır, vites değiştirme ve doğru vitesi bulma stresinden kendinizi sakınmış olursunuz.

Tempo Tutturun
Kendinizi çok enerjik hissedebilir ve çok hızlı gidebileceğinizi görebilirsiniz. Ancak bir roket edasıyla hareket etmeyin özellikle uzun bir sürüş mesafesi sizi bekliyorsa! Unutmayın başladığınızda kendinizi ne kadar taze ve enerji dolu hissediyorsanız, sürüş sonunda da aynı durumda olmaya özen gösterinz. Bir de bu yolun geri dönüşü var bunu sakın aklınızdan çıkartmayın!

Akıllıca Beslenin
Çok kısa bir sürüş yapmanın dışında nasıl ki benzin deponuz boşken yola çıkmak çok akıllıca bir hareket değildir, bisiklet turunuzdan önce midenizin dolu olduğundan emin olun. Sürüş öncesinde tüketeceğiniz besinin hafif ve kolay öğütülebilir olması büyük önem taşımaktadır zira sürüş esnasında midenize birikmiş olan kan, pedal çevirmek için güç isteyen bacak kaslarınıza doğru hızlı bir yolculuğa çıkacaktır!

Tost ve tahıl gevrekleri gibi karbonhidrat ağırlıklı sabah kahvaltıları çok iyi birer bisiklet öncesi besin örneğidir. Eğer katedeceğiniz mesafe uzunsa ofisinizde birkaç enerji barı ya da benzeri bar bulundurmak akıllıca olabilir. Sürüş sonrası protein alımı için çok uygundur. Fındık, kurutulmuş meyveler ve protein barları sürüş sonrası için tavsiye edeceğimiz besinler arasındadır.

Her zaman yeterince sıvı tükettiğinizden emin olun. Nefes alıp verirken ve terleme esnasında vücudumuz yoğun miktarda sıvı kaybetmektedir ancak genelde seyir halinde bulunduğumuzdan kendimizi çoğu kez çok terli hissetmeyebiliriz. Susuzluk, göstereceğiniz performansı önemli oranda azaltırken, hızlı karar vermenizde problemler yaşayacağınız durumların oluşmasına neden olabilir. Sürüş esnasında (ve güncel hayatınızda) her 10-15 dakikada bir en azından bir kaç büyük yudum su içmeyi bir temel alışkanlık haline getirmelisiniz. Örneğin şehir içerisindeki yolculuğunuzda "dur işaretleri" ve "kırmız ışıklar" sizin için sıvı tüketimi için birer işaret haline gelmeli. Sürüş sırasında su şişenize ulaşmakta rahatsızlık duyuyorsanız, artık genel geçer bir marka haline gelen “camelbak” ve benzeri su sistemlerinden edinmenizde fayda olacaktır.
Camelbak HAWG - 20 Litre Kapasite - 3lt Su Taşır
Camelbak HAWG - 20 Litre Kapasite - 3lt Su Taşır
Büyük boyut için tıkla!
Sırtınızda kendi özel çantası (ya da sizin sırt çantanız) içerisine yerleştirilen plastik bir sıvı kesesi olan bu sistem bir boru yardımıyla, vücudunuzun ön kısmına çantanızın askılarının göğüs hizasında sabitlenir bir sisteme sahiptir.
Camelbak Su Kesesi
Camelbak Su Kesesi
Büyük boyut için tıkla!
Borunun ucunda çok ince bir çizgi halinde bulunan kesik dudaklarınızla yapacağınız küçük bir baskı yardımıyla borudaki suyun ağzınıza akmasına yardım eder.
Camelbak Ağızlık
Camelbak Ağızlık
Büyük boyut için tıkla!
Bu sayede ellerinizi gidondan kaldırmadan hızla sürüşünüze devam ederken susuzluğunuzu gidermeniz oldukça kolay hale gelir. www.camelbak.com adresinden detaylı ürün ve teknoloji bilgisine ulaşabilirsiniz. (30-150 dolar arası)

Başarı İçin Uygun Giyinin
Serin güzel havalarda sıcak ve kuru kalabilmek çok kolaydır. Sorun havaların çok ısındığı ya da iyiden iyiye soğuduğu zamanlarda başgöstermeye başlar. Genel kural olarak sürüşe başladığınızda giyiminizin vücudunuzu oldukça serin havadar tutmasına dikkat edilmesi gerekir. Eğer bundan başarılı olunamazsa sürüş ilerleyen anlarında terlemek ve rahatsızlık kaçınılmaz hale gelecektir. Bu yolda uygulanabilecek en akıllıca yöntem çok katmanlı giyinmektir. Öncelikle giydiniğiniz temel katmanın teri vücudunuzdan hızla alıp götürecek özelliğe sahip bir malzemeden yapılmış olması gerekir. Bu konuda genel olarak yapılan hata vücuda temas eden temel katman olarak “pamuklu” t-shirt ve benzeri ürünlerin giyilmesi olmaktadır. Bu durumda pamuklu kumaş tarafından emilen ancak üst katmanlara geçirilemeyen bu nem ve terleme, vücudunuzdan uzaklaştırılamamakla kalmayıp, bu katmanda hapsolacak ve kısa zamanda üzerinizde ıslak bir soğukluk oluşturarak rahatsızlık ve hastalığa kapı açacaktır. İç katman olarak ter sökücü ve geçirgen ürünün üzerine mutlaka üst katmanların “nefes alabilir” özellikte olmasına dikkat edilmelidir.
Bisiklete Özel Rüzgarlık ve Yağmurluk Kullanın
Bisiklete Özel Rüzgarlık ve Yağmurluk Kullanın
Büyük boyut için tıkla!
Ne yazık ki düşük kaliteli ürünlerin nefes alabilirlik özelliğine sahip olabilmesi çok zordur. Bu yüzden eğer mümkünse kaliteli nefes alabilir yağmurluk ve rüzgarlıklara yatırım yapılması çok akıllıca bir seçimdir.
Ayakkabı konusuna gelindiğinde bisiklet ayakkabılarının temelde ayırt edilebilir bazı özellikleri olduğunu belirtmemiz gerekiyor.
Şehir İçi Kullanıma Uygun SPD Uyumlu Ayakkabı
Şehir İçi Kullanıma Uygun SPD Uyumlu Ayakkabı
Büyük boyut için tıkla!
Öncelikle tabanın güç kaybını azaltmak amacıyla sert bir tabana sahip olmasında fayda bulunmaktadır. Böylece sürüş çok daha kolay ve etkin olabildiği gibi ayaklarınızın pedallardan rahatsızlık duymasını da önlemiş olursunuz. Ayrıca SPD sistem (Shimano Pedalling Dynamics) pedal-ayakkabı takımlarını da incelemenizde yarar var.
Bir Tarafı Normal Diğer Tarafı SPD Pedal
Bir Tarafı Normal Diğer Tarafı SPD Pedal
Büyük boyut için tıkla!
Bu konuda geniş bilgiyi www.shimano.com adresinden rahatlıkla elde edebilirsiniz.

Tüm bu bahsettiğimiz giyim ürünleri size çok yabancı kavramlar olarak geliyorsa, lütfen en yakın dostunuz haline gelmeye başlayacak “bisiklet dükkanınız”daki ilgililer temasa geçin. Onlar sizi doğru şekilde bilgilendirip yönlendireceklerdir.

Temizlik ve Giyim
İşyerinize bisikletinizle geldiniz ve temiz yeni kıyafetlerinizi giymeniz gerekiyor. Eğer ütülerinin bozulmasını istemiyorsanız, çantanız içerisinde katlayarak değil rulo yaparak taşımanızı tavsiye ediyoruz. Eğer gömlek, ceket ve özel kıyafetler giyilen şirketlerden birinde çalışıyorsanız, işe biraz erken vararak, yine bu tür şirketlerde sıkça görülen teşekküllü banyolardan yararlanarak duşunuzu alabilir ve önceden bıraktığınız kıyafetlerinizi rahatlıkla giyinebilirsiniz. Bunu nasıl mı yapacaksınız? Cuma günleri işe giderken bu kıyafetlerinizi gelecek hafta için işyerinize bırakmaya ne dersiniz? Ayrıca hızlı şekilde temizliğinizi ve yenilenmenizi sağlayacak pekçok hijyen ürünü de kullanmanız mümkün. Örneğin bebek temizlik mendilleri, kolonyalı antiseptik bezler, deodorantlar vs...

Yazımızın sonlarına geldiğimiz bu noktada sizleri biraz daha motive etmek için şu anekdotu iletmek istiyoruz:
- Şehir içerisinde bisiklet ile ulaşımın en büyük avantajı bu aktivite sırasında yakacağınız kalorilerdir. 70 kg’lık ortalama ağırlığa sahip bir insan, bisikletini çok rahat bir tempoda işine doğru sürerken, 30 dakika gidiş 30 dakika da dönüş olacak bir mesafede toplam 500 kalori yakacaktır. Aynı tempo ve mesafe 2-3 ay boyunca düzenli olarak tekrarlandığında, 3 ila 5 kg arasında kilo kaybetmeniz mümkündür. Bunun yanısıra düzenli olarak aktiviteye alışacak olan metabolizmanızın hızlanması sayesinde gelişecek olan kalori yakış artışından bahsetmemize bilmiyoruz gerek var mı? –

Sağlıklı ve bisikletle dolu bir yaşam dileriz.

Kaynak: Bike-to-Work etkinlikleri amacıyla hazırlanan Şehir İçinde Bisiklet Binimi ile ilgili genel bilgilerden derlenmiştir.

Bisiklete Başlamada Kullanılabilecek Kaynakça

www.bike-to-work.com : En büyük bisiklet donanım üreticisi Shimano sponsorluğunda hazırlanan genel bilgiler ve tavsiyeler içeren site.
www.bikesbelong.org : Daha fazla insanı bisiklet üzerine çıkarabilmek amacıyla bisiklet sektörü liderlerinin birleşerek hazırladıkları bir organizasyonun sitesi.
www.bikeleague.org : Amerikan bisiklet liginin ulaşım, eğlence ve spor amacıyla bisikleti teşvik amacıyla ve daha fazla bisikletsever Amerikalı yaratabilmek için oluşturduğu bir site. Özellikle Bisiklet Güvenliği ve Eğitim (Bicycle Safety and Education) sekmesindeki şehir için güvenli bisiklet sürüşü ile ilgili kaynakları incelemenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca geçtiğimiz bültenimizde yayımladığımız Bisiklete Başlıyoruz - I - Sürüş İçin Gerekenler Bisiklet ve Diğerleri yazımıza da okumayanların bir göz atmalarında fayda görüyoruz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 20870 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015