Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
11 . Temmuz . 2020  
Doping’in yeni adı: EPO 3
Çok Geç Olmadan...

Doping’in yeni adı: EPO 3

Yazar: Feyzi Açıkalın
15.8.2004

1966 yılında kolej sınavına gireceğim günün öncesinde, doktor olan dayımın “zihnimin açılması” için bana Fosfostimol diye bir ilaç verdiğini hatırlıyorum. Ne olduğunu sorduğumda, gülerek, “doping” diye yanıtlamasını hiç unutamam.

Spor yaşantımdaki doping tanıklığım ise 1970’li yılların sonuna rastlar. Bulgaristan’dan kaçan bir bisiklet sporcusunun Anamur- Alanya etabındaki başarısını lokumların içine gizlediği “ilaçlara” bağlı olduğunu söylemişlerdi. Bu yakıştırma belki kıskançlık, belki de başarının küçümsenmesi anlamına gelse de, artık o sporcu benim için lekelenmişti.

Daha sonraki yıllarda ise adı amatör olan, ama profesyonelce yapılan tüm sporlarda sayısız doping örnekleriyle karşılaştım. Son aylarda ise, doping kullanımının artık ortaokullara kadar girdiği duyumlarını almaktan her yerimi ateş basıyor.

Uzmanlar ve profesyonel sporcular, performans artırıcı ilaç ve uygulamaların neredeyse hemen her sporcu tarafından alındığını iyi biliyor. Dopingi, akıllı ve sistematik uygulayan sporcuların özellikle yarışma öncesinde uygulamayı kestikleri ya da dereceye girmeyerek kontrolden kaçtıkları söyleniyor.
EPO Kandaki Alyuvarları Arttırıyor
EPO Kandaki Alyuvarları Arttırıyor
Büyük boyut için tıkla!

Dünyadaki en yaygın kullanılan ilaç EPO (Erythopoitein) isimli bir hormon. EPO, vücuttaki kanın oksijen taşıma kapasitesini artırmak için kemik iliğini daha fazla kırmızı kan hücresi üretmeye zorluyor. Artık EPO 1 ve 2’ler kontrolde yakalandığı için şimdilerde EPO 3’ün çok “moda” olduğu söyleniyor. Başka bir yeni uygulama ise, yüksek rakımdaki çalışmaları simule eden oksijen çadırları. Giriyorsun çadıra, sana saatte 5000 litrelik “temiz hava” yüklüyorlar, istersen onun 1,5 litresini “daha sonra kullanmak üzere” aldırıyorsun ve bütün bu işlemler için sadece 60 Euro ödüyorsun…( Biraz reklam gibi oldu…)

Türkiye’deki doping uygulama yöntemlerinde ise “rivayet muhtelif…”Ama kesin olan bir şey var ki, Dünya Dopingle Mücadele Kurumu’ndan (WADA) akredite olan Türkiye Doping Kontrol Merkezi Türk sporcusunu koruma ve uyarma adına elinden geleni yapıyor. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile eşgüdümlü olarak çalışan kurum, özellikle eğitim çalışmalarına önem veriyor. Ama “cahilce” yapılan ve artık lise ve dengi okul düzeyinde kullanıma giren doping kullanımını önleyememekten çok yakınıyorlar.

Bilindiği gibi doping kontrolleri artık sadece yarışma sırasında değil, WADA’nın isteği doğrultusunda, herhangi bir zaman diliminde sporcuya uygulanabiliyor. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı spor yarışmalarında ise, adı geçen spor dalının federasyonunun isteği üzerine doping kontrolü yapılıyor. Sporcu başına yaklaşık 300 milyon lira maliyeti olan testi istemeyen federasyon, yani Türkiye’deki binlerce sporcu, doping kontrolünden ne yazık ki geçmiyor.
En Son Hayal Kırıklığımız - Filip Meirhaeghe
En Son Hayal Kırıklığımız - Filip Meirhaeghe
Büyük boyut için tıkla!

Dünyadaki herhangi bir yıldız sporcunun doping yapıyor olması beni çok ilgilendirmiyor. Sadece spora olan saygımı azaltıyor. Ama Türkiye’de durum farklı… Lisanslı spor yapmış ve hala içinde olan birisi olarak söylüyorum: Bisiklet ve dağ bisikleti sporu yapan, evleri ecza deposuna dönmüş ve daha da fenası bu işin ticaretini yapan; Türkiye’de bulunmadığı için, Amerikalılara ait PX mağazalarından aldırttığı ilaçlarla spor ortamına “paraşütle atlayıp”, hiç kürsüden inmeyen; bazen de“hastanede finiş yapan” sporcular tanıyorum…

İnanının, bu gençler hiç de iyi örnek olmuyorlar…Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün en önemli görevinin “Türk sporcusunun sağlığını korumak” olması gerektiğini düşünüyorum..

Feyzi Açıkalın – Cumhuriyet Gazetesi

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Doping Hakkında Her Şey  
yayin   Fransa Turu ve Doping Üzerine  

  Bu yayın 19569 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015