Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Şubat . 2020  
Dağ Bisikletçisine Özel Cep Telefonu - M65
Siemens M65

Dağ Bisikletçisine Özel Cep Telefonu - M65

Yazar: Emre Yıldırım
19.8.2004

Dağ bisikletiniz ile doğaya çıktığınızda yanınıza asgaride almanız gerekenler temelde bellidir. Yama takımı, su şişesi, pompa, yedek lastik bir çırpıda sayıvereceklerimizden. Ancak hiç kuşkusuz, geçtiğimiz 10 yıl içerisinde bu listeye yeni ve vazgeçilmez bir ürün daha eklendi: Cep telefonları.

Zorda kaldığınızda yardım çağırabileceğiniz, dünya ile bağlantınızın kopmasını engelleyecek bu alet, bisiklet kullanımında bazen hayat kurtarabilecek öneme sahip olabiliyor.

Ancak her teknolojik alette olduğu gibi "su, toprak ve havaya" karşı giriştikleri mücadelede cep telefonların da önemli bir kırılganlığı olduğu aşikar. Hele dağ bisikleti gibi tamamen doğa içerisinde gerçekleştirilen ve çok zorlu şartlarla karşılaşabileceğiniz sporlarla uğraşıyorsanız, cep telefonu edinirken "iki kez" düşünmenizde fayda var.

Halen kullanmakta olduğum ve kolay kolay vazgeçmeyi düşünmediğim emektar Ericsson R310s'imi bir kenara bırakırsak, cep telefonlarında "her türlü hava şartına karşı dayanıklı olma" özelliğinin başarıyla hayata geçirilebildiğini söyleyebilmek günümüzde hala pek de mümkün değil!

Eski cep telefonlarımızın temel niteliği olan "dayanıklı" olma özelliği, zaman içerisinde öne plana çıkarılan "görüntü-stil" ve "teknoloji" özelliklerinin arasından çekip çıkarıldı adeta telefon üreticileri tarafından: Hiç şüphesiz bu noktada amaç fazla uzun kullanılamayan, hızla değiştirilen ve ciro yaratan cep telefonu nesilleri üretmekti. Bunda da başarılı olunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz herhalde...

Siemens-Mobile ismini duyduğunuzda size ne çağrıştırıyor bilemiyorum ancak "algıda seçicilikten" olsa gerek benim için Siemens-Mobile, Cannondale firması ile birlikte oluşturduğu Siemens-Mobile Cannondale dağ bisikleti takımıyla bütünleşen bir isimdir oldu her zaman için. Nasıl olmasın ki?

UCI'ın markalar sıralamasında 3925 puana sahip Team-T Mobile'ın hemen arkasından (telefon şirketleri dağ bisikletini iyi ki keşfetmişler!) 3358 puanla ikinci sırada bulunuyor bu özel takım. XC Arazi sürüşünde takımın Belçikalı yıldızı Roel Paulissen, 1764 puanlı Hollandalı Bart Brentjens'in hemen arkasından 1603 puanla UCI XC sıralamasında ikinci sırada bulunuyor ve aynı performansı sürdürmeye devam ederse birinci olmasını da kimseler engelleyemeyecek gibi görünüyor.
Roel Paulissen Olimpiyatlarda da İddialı
Roel Paulissen Olimpiyatlarda da İddialı
Büyük boyut için tıkla!
Takımın yine aynı kategorideki bir diğer yıldızı olan İsviçreli Christoph Sauser ise UCI sıralamasında 7. sırada. Tinker Juarez'den bahsetmezsek olmaz tabii. 1961 doğumlu bu efsane bisikletçi, 43 yaşında olmasına rağmen hala dayanıklılık ve uzun mesafe maraton yarışlarında ilk üçe oynayan müstesna dağ bisikletçilerinden ve sezon boyunca tüm büyük 24 saat yarışlarında ve maratonlarda koşmaya devam ediyor. Kendine has sürüş tekniği ve Cannondale bisikletleriyle adeta bütünleşen bu büyük usta da takıma ayrı bir hava katıyor doğrusu.
Siemens-Mobile Cannondale, genç yeteneklere de büyük önem veriyor ve takımda yarışan 2003 yılı dünya gençler XC şampiyonu 85 doğumlu Çek Jaroslav Kulhavy gelecek için büyük ümit vadetmekte.
Siemens-Mobile Cannondale MTB Takımı
Siemens-Mobile Cannondale MTB Takımı
Büyük boyut için tıkla!

DH Tepe İnişinde ise Fransız Cedric Gracia üstün stili ile her zaman göz dolduran bir yarışçıdır. Şu anda UCI tepe inişi sıralamasında Cedric 4. sırada bulunuyor.

Bu kadar başarılı bir takıma sponsorluk yapan Siemens-Mobile'ın bugüne kadar dağ bisikletine ve doğa sporlarına uygun "başarılı" bir telefon modeli üretmemiş olması ise büyük bir soru işaretiydi gerçekten. Geçmiş zaman kullanıyoruz zira artık doğaseverlere ve özellikle dağ bisikletçilerine özel yeni bir ürünü bulunuyor Siemens-Mobile'ın...
Büyük boyut için tıkla!

Siemens M65 Outdoor modeli, adı üzerinde tabiat ile çok fazla haşır neşir olan insanlar için özel olarak üretilmiş. Metal gövdesi, su karşı dayanıklılık özelliği sağlayabilmek için kullanılan kauçuk sızdırmazlar ve yenilikçi Bike-o-meter (bisiklet ölçer) özellikleri ile ürün tam da dağ bisikletçileri için üretilmiş.
M65 Doğa Şartlarına Dayanıklı
M65 Doğa Şartlarına Dayanıklı
Büyük boyut için tıkla!

104g ağırlığındaki bu telefon, 300 saat bekleme ve 5.5 saatlik konuşma süresiyle son günlerin tüm gelişmiş teknolojik özelliklerini üzerinde barındırıyor.
M65 Renkli ve Geniş Bir Ekrana Sahip
M65 Renkli ve Geniş Bir Ekrana Sahip
Büyük boyut için tıkla!
9 satır ve 65,536 renk, 132x176 pixel'lik ekranı oldukça güzel ve yeterli kalitede bir görüntü sağlıyor. Tabii son zamanlarda hemen tüm cep telefonlarında gördüğümüz VGA video ve resim çekme özellikleri de M65'te mevcut.

M65'e sahip arkadaşlarımızın çekmiş olduğu, çözünürlüğü 640x480'e kadar yükseltilebilen resimlerin kalitesi oldukça iyiydi ve M65'in büyükçe ekranında güzel görünüyorlardı. Ancak telefonun daha fazla ilgimizi çeken özelliği, video çekme özelliği oldu.
M65 Kamera Merceği
M65 Kamera Merceği
Büyük boyut için tıkla!

Telefonun hemen arkasında bulunan mercek, fotoğraf ve videoların çekimi dışında plastik bir kapak ile su ve topraktan korunur şekilde tasarlanmış.
M65 Ekran Kapağı
M65 Ekran Kapağı
Büyük boyut için tıkla!
Dağ bisikleti sürerken en büyük sorun dijital makinesinin çıkarılması, resmin ya da videosu çekilecek anın "hazırlanması" ve makinenin tekrar güvenli olarak yerine konulmasıdır. Yazılarımızı hazırlarken, gezilerimizi fotoğraflamak birincil amaçlarımızdandır. Ancak dijital makineleri kullanma anı geldiğinde zorlu ortamlarda çekim çoğu zaman bizleri çok fazla zorlayabiliyor. Makineyi korumaya çalışırken, anı kaçırmak ise en büyük problemlerden. M65 bu konuda pratik bir çözüm olarak karşımıza çıkmakta.

Hızlı bir patikada önden giderken arkadan gelen dağ bisikletçisi arkadaşlarınızınvideosunu çekmek ve heyecanını yaşayabilmek M65 ile çok kolay bir hale geliyor. 11 saniye kadar video çekebilen makine bu konuda gayet yeterli.
640x480 kalitesinde çekilebilen resimler de bilgisayar ortamı için oldukça yeterli bir çözünürlükte. Örnek olarak çekilen birkaç dağ bisikleti video'sunu izlediğimizde, sonucun oldukça başarılı olduğunu gördük ve etkilendik.
M65 Doğa Şartlarına Dayanıklı
M65 Doğa Şartlarına Dayanıklı
Büyük boyut için tıkla!

Hele sele üzerinde sürüş esnasında hiç durmadan çekilen bazı anlar vardı ki bunu değerli ve teferruatlı bir dijital makine ile yapmak oldukça zor: Çıkarın cebinizden makineyi çekin o anı ve telefonunuzu tekrar güvenli yerine koyun işte herşey bu kadar kolay hale gelmiş. Ne bisikletinizden inmenize gerek var ne de o anı kaçırmak gibi bir kaygınız.

Siemens-Mobile'ın M65'i ile gerçekten mobiliteyi yakalıyorsunuz! Hem de onu korumak için itina göstermenize çok da gerek kalmadan!

İstenildiği taktirde M65'e dışarıdan flaş da takılabiliyor.
M65-Flash Seçimli
M65-Flash Seçimli
Büyük boyut için tıkla!

Gelelim ürünün en ilginç yönü olan ve tamamen bisiklete özel Bike-o-Meter özelliğine. Ürünün bu özelliğini kullanabilmek için öncelikle bir aksesuar özellik olan bike-o-meter gidon cihazı ve algılayıcı bağlantısını almak gerekiyor. Bike-Meter'ın en temel özelliği olan hız göstergesi, bildiğimiz bisiklet bilgisayarlarında kullanılan mantık ile çalışmakta.
Biko-o-Meter Düzenek
Biko-o-Meter Düzenek
Büyük boyut için tıkla!
Tekerleğe takılan mıknatıs parça algılayıcı (sensor) sayesinde tekerlek dönüş sinyali gidona monte edilen cep telefonuna iletiliyor. Böylece:
- Hız
- Ortalama Hız
- En Yüksek Hız
- Katedilen Mesafe
- Tur Zamanı
bilgileri, telefonun oldukça büyük ekranından rahatça okunabiliyor.

MMS mesajı olarak tur bilgilerinizi telefon aracılığı ile gönderebilirken hazırlanmış tur bilgilerini indirip yüklemeniz de mümkün. Nedir bu "tur bilgisi" diyorsunuz değil mi?

Bike-o-Meter'ın bir diğer temel özelliği, telefonunuzu bir nevi tur rehberi şekline sokabilmesi. Nasıl mı? Bike-o-Meter'ın "Tur Yönetim Programı" (Tour Management Program) sayesinde planladığınız ya da gerçekleştirdiğiniz turlar üzerinde çalışmanız mümkün.
M65 Bike-o-Meter İle Gidonda
M65 Bike-o-Meter İle Gidonda
Büyük boyut için tıkla!

Katettiğiniz yol ve patikaların özelliklerini sürüş esnasında telefonunuza kayıt edebileceğiniz gibi tura çıkmadan önce evinizdeki bilgisayarda, bir harita aracılığıyla, hangi kilometre'de nerede sapak olduğunu, yükseltinin hangi eğimde artıp azaldığını ve çeşitli yol noktası (waypoint) bilgi ve notlarını "bisiklet tur" bilgilerinize eklemeniz mümkün. Yani örneğin belirli köy, kasaba yerlerini önceden, bulundukları km olarak bilgisayarınızdan telefonunuza yükleyebiliyor, sapakları önceden belirleyebiliyorsunuz. Sizin için önemli olan her şey bir yol noktası haline getirilebiliyor ve yolculuk esnasında o noktaya geldiğinizde yazmış olduğunuz not ve bilgiler ekranınızda beliriyor.

Bike-o-Meter 4 farklı modda çalışıyor. Telefonu gidondaki aparata taktığınız anda Kokpit moduna giren telefon, bu modda, temel yol bilgisini yani hız, mesafe ve zaman bilgilerini gösteriyor.
Tur Planlama (plan tour) modunda evinizde önceden yol bilgisi hazırlayıp yükleyebiliyorsunuz.
Bike-o-Meter Mesafe-Hız-Yükseklik Bilgileri
Bike-o-Meter Mesafe-Hız-Yükseklik Bilgileri
Büyük boyut için tıkla!

Sürüş (ride) modunda sürüş esnasında yol bilgisini kayıt etme şansı bulunuyorsunuz. Yol boyunca farklı telefon tuşlarına basarak, yol noktalarının yükseklik bilgisini girebilir, yolun düz, patika ya da dar-geniş olma özelliklerini girebilir, belirli yol noktaları (way point) için açıklayıcı bilgiler girebilirsiniz.
Bike-o-Meter İle Yön-Sapak Bilgisi Girilebilir
Bike-o-Meter İle Yön-Sapak Bilgisi Girilebilir
Büyük boyut için tıkla!

Tur Takibi (Follow Tour) modunda ise önceden girdiğiniz yol bilgisini okuyarak turunuzu gerçekleştirme şansı buluyorsunuz. Girilen bu bilgiler ışığı altında hangi noktada ne yöne sapılması gerektiği ve yol üzerindeki önemli notlar hakkında bilgi edinilebiliyor.

Son olarak Siemens-Mobile'ın, sitesinde dağ bisikletine özel bir bölüm oluşturduğunu da belirtmek isteriz. Bu bölümde, dağ bisikleti sezonundaki önemli yarışların bir listesinden tutun da, Siemens-Mobile Cannondale Takımı sporcularının güncel yarış sonuçları, kendileri ile yapılan röportajlar ile dağ bisikleti dünyasından çok çeşitli haberler bulmak mümkün. Ayrıca M65 telefonlar için tur bilgisi indirilip yüklenebilecek bir bölümün (şu anda Türkiye için bilgi yok) yanısıra, M65'e yönelik dağ bisikleti temalı ekran resimleri ile çeşitli programlar ve oyunlar bulmak da mümkün.

Siemens-Mobile, dağ bisikletine verdiği destek bir yana, M65 ile iyi bir iş çıkarmışa benziyor.

Son olarak geçtiğimiz 7-15 Ağustos 2004 haftası içerisinde Yeşilbisiklet'ten Gürsel Akay ve arkadaşlarının Kaçkar'larda bir hafta boyunca M65'ler ile zorlu ve çok zevkli bir yolculuk yaptıklarını da belirtelim. Siemens Türkiye'nin test amaçlı sunduğu M65'ler ile çıkılan bu zevkli gezide, Kaçkar'ların o yüksek, nemli ve ıslak ortamında telefonların başarılı bir performans gösterdiğini öğrendik. Hatta suya giren bir telefonun kısa bir silkeliyişten sonra sağlıklı bir şekilde çalıştığı da aldığımız notlar arasında.

M65'nin yeni bir telefon almayı düşünen dağ bisikletçileri için iyi bir seçenek olduğunu düşünüyoruz...

Not:Yazıyı hazırladıktan sonra Almanya'da M65'lerin geri çağrılmaya başlandığını öğrendik. Sorun ürünün yazılımlarındaki problemmiş. Telefonun kapanışı esnasında çok yüksek bir şekilde ses çıkardığı ve pili bittiği anda da aynı durumun olduğu görülmüş. Bizden söylemesi...

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 15385 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015