Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
15 . Ağustos . 2020  
Olimpiyatlarda Dağ Bisikleti
Atina 2004

Olimpiyatlarda Dağ Bisikleti

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
30.8.2004

Atina Olimpiyatlarının merakla beklenen dağ bisikleti bölümleri de geçtiğimiz hafta sonu tamamlandı. Bu yazımızda daha önce sonuçlarını verdiğimiz Cuma günü koşulan kadınlar ve Cumartesi düzenlenen erkekler yarışlarına yakından bakıp yarışların analizini yapacak ve madalya alan sporcuların görüşlerine yer vereceğiz.

Kadınlar Yarışı

Kadınlar yarışının yapıldığı 27 Ağustos Cuma günü hava pırıl pırıldı. Bu nedenle de olacak yarışın başlamasına 20 dakika kala yarışın başlayacağı bölge kalkışta ortalığın toz duman olmaması için sulandı. Genel olarak hava, bitki örtüsü vs. Adana yarışlarından aşina olduğumuz Akdeniz ikliminin yazını yansıtıyordu. Yarışa yaklaşık 15 dakika kala sporcular ısınmak için oldukları yerde pedal çevirme çalışmasına başladılar.

Yarışın başlamasına 10 dakika kala çıkış sahasında sporcular yerleşmeye başladı, önde Gunn Rita-Dahle, yanında Ivonne Kraft, sağında Amerikalı Mary McConneloug. İlk sırada 12 bisikletçi var ve bu nedenle sadece 3 sıradan oluşuyor bütün grup.

Kadınlar yarışı erkekler yarışından iki tur daha kısa, buna göre çıkıştan sonra bir defa ana halka turlanacak, ondan sonra parkurda 5 tur atılacak.
Kadınlar çıkış
Kadınlar çıkış
Büyük boyut için tıkla!

Çıkışla birlikte gözler ilk viraja dikildi ama burada düşme vs. olmadı, Alison Sydor başa geçti. Hemen peşinden Premont geliyordu, onun arkasında Dahle ve Spitz kopmamaya çalışıyorlardı. 10. dakikadan itibaren Dahle öne geçerek atağa kalktı, ama Premont kopmadı, onun arkasında Sydor yalnız oldukça geride kaldı. Onun birkaç saniye gerisinden de Spitz geliyordu. Gunn Rita-Dahle farkı giderek açmaya başladı. Yarışın başından beri tek bir hedefe odaklanmış olduğu belliydi.

İkinci turda Spitz 4. sıradayken 3. sıradaki Sydor’un 40 saniye arkasındaydı daha. Bu tur biterken Dahle’nin farkı da açmaya devam ettiği görüldü. Yarıştan önce bir mülakatta Spitz “Burada 15-20 saniyelik bir fark bir şey değil ama dar patikalardan oluşan parkurda öndeki görüş sahasından çıktığı anda farkı kapamak çok zor.” demişti, Dahle görüş sahasını terkedeli bayağı oluyordu ikinci turda. O kadar ki üçüncü turdan itibaren aynı yol yarışlarından olduğu gibi Dahle’nin arkasında rahatlıkla kameralı bir arazi motosikleti gidiyor ve Dahle’yi parkur boyunca ekranlara taşıyordu (daha doğrusu taşımaya çalışıyordu, çünkü dar bölümlerde Dahle motosikletten bile hızlıydı). Dahle bu yarışta Merida’nın yeni çıkardığı karbon yarış modeli yerine alıştığı alüminyum sabit kadrolu modeli kullandı. Bunun birinci nedeni çok pimpirikli olması ve alışık olduğu bisikletle yarışmak istemesi, ikincisi ise karbon kadronun üst borusunun Dahle’ye o kadar da uygun olmamasıydı.
Gunn-Rita Dahle
Gunn-Rita Dahle
Büyük boyut için tıkla!

Üçüncü tura girildiğinde sıralamada bir değişme yoktu, Dahle önde, Premont, Sydor, Spitz şeklinde takip grubu var. Yalnız bu turda yarışın yarısı geçildikten sonra Spitz atağa kalktı, Sydor’la arasındaki farkı sadece 10 saniyeye indirdi.

Bu sırada Dahle’nin başı derde girdi, görüntülerden arka attırıcı ile ilgili bir sorun yaşadığı belli oluyordu, zincir atıyor gibiydi, sık sık bisikletten inip arka attırıcıyı eğip bükmeye çalıştı, sonra düzelir gibi oldu herşey.
Marie Helene Premont
Marie Helene Premont
Büyük boyut için tıkla!

Dördüncü turla birlikte Spitz Sydor’ı geçti ve üçüncülüğe yükseldi. Arada düşmüş ve tekrar kalkmış olan Premont’u ise yakalaması biraz, biraz değil bayağı zor. Sydor geçiş sırasında zorluk çıkarmadı, 4. turda bu geçiş aslında Spitz’in gücünü nasıl ayarlayıp yarışın ikinci yarısında bile böyle ataklara kalkabildiğinin göstergesi. Bu arada Dahle’de sorunlar yine baş gösterdi, Dahle indi, bir şeyler yaptı, tekrar bindi. Bu sıralarda yarıştan önce Dahle’nin arkasından ikinci olacağından dem vuran Pezzo da pistte görülmüyordu, herhalde yarışı bıraktı.
Sabine Spitz
Sabine Spitz
Büyük boyut için tıkla!

Son turun başında 4. turdaki aksaklıklar nedeniyle Dahle ile Premont arasındaki fark 20 saniye düştü ama Dahle hâlâ inanılmaz gibi gelen 1 dakikalık bir farkı koruyordu. Premont’un 55 saniye arkasından Spitz, onun yaklaşık 15 saniye gerisinden de Sydor takip ediyorlardı.

Yarış da saat 12 gibi bu sıralama ile sona erdi. Dahle aradaki farkı yarışın sonuna kadar korumayı bildi ve Norveç bayrağını dalgalandırarak bitiş çizgisinden geçti. Bir dakika arkasından Premont geçti, Spitz bitiş çizgisinde durdu ve Fusion marka bisikletini havaya kaldırarak seyircilere gösterdi. Sydor ile arasında zaman zaman 50 saniyeye çıkan farkı kapaması gerçekten yarışın kayda değer olaylarından biriydi. Öte yandan Dahle’nin zincir ve vitesle ilgili onca sorun yaşayıp sonra bu kadar farkla birinci olması da olağanüstü bir başarı kesinlikle. Dikkati çeken bir başka nokta da ilk 4’ün, yani Dahle, Premont, Spitz ve Sydor’ın sabit kadrolu bisikletlerde yarışmalarıydı.
İlk üç: Dahle-Premont-Spitz
İlk üç: Dahle-Premont-Spitz
Büyük boyut için tıkla!

Yarıştan sonra yorumlar:

Gunn Rita Dahle: “İnanılmaz bir şey. Hiçbir zaman kendime “dünyanın en iyi dağ bisikletçisiyim” demedim. Ama şimdi olimpiyat zaferinden sonra “dünyanın en iyisiyim” diyebiliyorum. Yarış çok zordu, bitişe bir tur kala karşı tepeyi gördim ve “oraya nasıl çıkacağım?” diye sordum, bunu başardım ama bacaklarım çok ağrıyordu. Ufak bir düşüşten sonra düşük viteslerimi kullanamadım, bir an için paniğe kapıldım ama yarışa devam ettim.”

Marie-Helene Premont: “Kendime çok güveniyordum. İyi formda olduğumu biliyordum, bacaklarım iyiydi. Yarış öncesinde veya esnasında tedirgin değildim. Yarış o kadar zor değildi ve bu benim kendime olan güvenimi arttırdı. Seyirciler inanılmazdılar. Beni çok desteklediler. Bana çok yardımcı olan bu desteği hiç unutmayacağım.”

Sabine Spitz: “Hava koşulları benim çabalarımı boşa çıkardı. Çok sıcaktı ve bu benim için bir sorun teşkil etti. Her halükarda ilk olimpiyat madalyamı kazandığım için çok mutluyum. Sydney’de bunu başaramamıştım, şimdi başardığım için memnunum.”

Paola Pezzo: “Gunn-Rita Dahle’nin formu inanılmazdı. Birinciliği o kazanmalıydı. Çok iyi bir bisikletçi ve bu başarısını 2008 olimpiyatlarında da tekrar edebileceğini düşünüyorum. Kendi açımdan biraz hayal kırıklığına uğradım ama hayat hiç durmuyor. Ben de devam edip bir sonraki yarışa hazırlanacağım, dünya şampiyonası yarışlarına yoğunlaşacağım.”

Sonuçlar:
1. Gunn-Rita Dahle (NOR) 1:56:51
2. Marie Helene Premont (CAN) +0.59
3. Sabine Spitz (GER) + 2.30
4. Alison Sydor (CAN) +2.56
5. Elsbeth van Rooy-Vink (NED) +4.50
6. Maja Wlosczcowska (POL) +5.17
7. Ivonne Kraft (GER) +8.27
8. Laurence Leboucher (FRA) +8.43
9. Mary McConneloug (USA) +9.21
10. Lisa Mathison (AUS) +10.10
11. Anna Szafraniec (POL) +10.53
12. Jimena Florit (ARG) +11.51
13. Irinia Kalentieva (RUS) +12.06
14. Bärbel Jungmeier (AUT) +12.31
15. Kiara Bisaro (CAN) +12.59
16. Robyn Wong (NZL) +14.08
17. Ma Yanping (ROC) +16.27
18. Jaqueline Mourao (BRA) +17.01
19. Katrin Leumann (SUI)+19.16
20. Maria Ostergren (SWE) +19.25
21. Jenny McCauley (IRL) - 1 tur.
22. Yukari Nakagome (JAP) – 1 tur.
23. Karen Matamaros (COR) - 1 tur.
24. Elena Sophocleus (CYP) -2 tur.
DNF: Paola Pezzo (ITA)
DNF: Barbara Blatter (SUI)
DNF: Marga Fullana (ESP)
DNF: Magdalena Sadlecka (POL)
DNF: Mette Andersen (DEN)
DNF: Janka Stevkova (SLK)

Erkekler Yarışı

Cumartesi koşulan erkekler yarışından önce sabah havada bir nebze rüzgârın etkisiyle hafif bir serinlik vardı. Yarıştan yaklaşık 20 dakika önce burada da biniciler ısınmaya başladılar. Erkekler kadınlardan iki tur daha fazla bineceklerdi, yani çıkış halkasını döndükten sonra 7 tur.
Erkekler çıkış
Erkekler çıkış
Büyük boyut için tıkla!

Çıkışla birlikte Alman Lado Fumic öne fırladı ve atağı ilk halka boyunca sürdürdü. Halka bitip de birinci tura girildiği sırada önde Fumic, arkasında Ralph Näf ve onun arkasından bir Fransız geliyordu. Daha ilk turda Brentjens’ina tağını gördük ama Fumic birinciliği bırakmadı. Sıralama Fumic, Marco Bui, Brentjens, Näf ve Paulissen şeklinde. Turun daha yarısı gelmeden Fumic daha fazla dayanamadı ve Brentjens birinciliği aldı. Onunla beraber Bui de Fumic’i geçti. Fumic böylece üçüncülüğe düştü, arkasından Absalon takip ediyordu. Brentjens’in bu atağı dağ bisikletinin ilk defa olimpik spor olarak kabul edildiği 1996 Atlanta olimpiyatlarında yarışı başından sonuna kadar önde götürüp birinci olmasını hatırlattı. Birinci turun ikinci yarısına Brentjens önde, arkasından Bui, Fumic, Absalon ve Hermida şeklindegirildi, hemen ikinci yarıda Absalon Fumic’i geçerek üçüncülüğe tırmandı. Bui de Brentjens’i geçti, Absalon Brentjens’i geçmeye çalışıyor Bui’den kopmamak için, Hermida Fumic’i geçti, tur bitmeden Absalon harika bir atak yaparak birinciliğe kadar çıkardı kendini. Bu şekilde Absalon’u bırakmak istemeyen Bui ve Brentjens ile birlikte bu üçlü grubun geri kalanından kopmaya başladılar.

İlk tur bittiğinde Absalon ve Brentjens peşpeşe öndeydiler, Bui biraz geri kalmıştı bu tempoya dayanamayarak. İkinci turda Brentjens tekrar birinciliğe çıktı, bu çekişme gerçekten izlemeye değerdi. Bui Absalon’u yakaladı, peşinden Hermida geliyor, 5. sırada Jean-Christophe Peraud, onun arkasından Sauser ve Paulissen takip ediyorlar. Çıkıştaki hızını devam ettiremeyen Lado Fumic onların da arkasında kaldı.

Parkurun geniş bir kısmında Hermida’nın atağını gördük, bu atakla Hermida birinciliğe tırmandı. Patika bölümlerinde çok hızlı gidiyor ama Brentjens ve Absalon bırakmıyorlardı. 6. Sauser, 7. Näf, 8. Paulissen, 9. Martinez, 10. Kessiakoff. İkinci turun sonunda İtalyan Marco Bui Brentjens’i geçerek Hermida ve Absalon’un ardından üçüncülüğe çıktı. Bu dörtlü önde kopma çabaları içerisindeydi. Turun sonlarına doğru arkalarından gelen Peraud farkı indirmeyi başardı, Martinez hâlâ birkaç saniye gerideydi, onun da bu farkı kapamasıyla birlikte önde giden 6’lı bir grup oluştu. Onların arkasında Paulissen, Sauser ve Näf gelirken önde Bui tekrar liderliği kaptı. Buna anında Brentjens karşılık verdi. Brentjens bu yarışta gerçekten yaşından beklenmeyecek kadar güçlü görünüyordu Madalya için bile adı geçen Ryder Hesjedal yarışı bırakırken Martinez tekrar geriye düştü, önde de Bui Brentjens’i geçerek yine birinciliğe oturdu.

Üçüncü turun ortalarında karbon selesi kırılan Lado Fumic yarışı bıraktı, bisikletini iterek parkurdan çıkarken gördük, önde Jose Hermida birinciliğe geçti, Absalon arka tekerleğine yapışmış halde. Üçüncü tur biterken Brentjens’in arkasından Bui geri kalmaya başladı, Peraud da parkurdaki tek çift süspansiyonlu bisiklet kullanıcısı olarak Martinez’e geçildi. Önde Absalon ve Hermida dördüncü turla birlikte farkı açmaya başladılar ve bu şekilde Brentjens’den koptular. Brentjens’in arkasında Bui, Paulissen, Martinez, Peraud, Näf ve Kessiakoff geliyordu. Christoph Sauser de bu turda kopan zinciri nedeniyle yarışı bıraktı.

Bitime üç tur kala Absalon önde, Hermide pesinde ve Brentjens de aradaki farkı koparmamaya çalışıyordu. Absalon önde 30 metrelik bir fark açmayı başardı, ilk üçün arkasında da devamlı olarak sıralama değişiyordu bu sırada. Paulissen dördüncülüğe çıktı, Bui arkasında, sonra Peraud ve Martinez. Kessiakoff’un arkasında Lado Fumic’in ufak kardeşi Manuel Fumic gözükmeye başladı bu sırada.

Beşinci turla beraber Absalon’un atakları başladı. Gerçekten bu kadar hızlı gelişen ve sıralamanın devamlı değiştiği yarışta son üç turda böylesine atağa kalkmak her babayiğidin harcı olmasa gerek. Yeni karbon sabit kadrolu bisikletindeki Hermida ile arasındaki fark gittikçe açıldı ve 25 saniyeye çıktı. Paulissen de yarışın bu ksısımlarında atağa kalkarak Brentjens’i yakalamaya çalışıyordu. Beşinci turu Absalon önde tamamladı, Brentjens Hermida’nın düşüşüyle onu geçmeyi başardı ve ikinciliğe çıktı tekrar.

Altıncı turun başında çıkış düzlüğünde Miguel Martinez bisikletinden inerek yarışı bıraktı. Ralph Näf Bui’yi geçerek beşinciliğe tırmandı, yedinci sırada Peraud var. Bu turda Absalon’un diğer bisikletçilerin inip bisikleti ittiği yerlerde bile bisikletten inmediğini izledik. Absalon 2003’te dünya kupasını kazandıktan sonra 2004’te dünya kupası yarışlarından pek çoğuna katılmadı bu yıl ve Atina’ya hazırladı kendini. Brentjens hâlâ ikinciliği koruyabiliyor ama Hermida gittikçe yaklaşıyor.

Son tura girilirken Absalon farkı açmış bir şekilde öndeydi, Hermida ise son bir çaba ile Brentjens’i geçerek ikinciliğe çıktı. Hermida ve Absalon arasındaki fark 1 dakika 10 saniye. Çok çekişmeli geçen yarışta son turda bile Brentjens’in ikinci olma, Paulissen’in ise üçüncülüğe tırmanma ihtimali vardı. Absalon’un ortalama hızı verildi bu arada: 19,25km/s.
Julien Absalon
Julien Absalon
Büyük boyut için tıkla!

Arkalarda Manuel Fumic Thomas Frischknecht’i yakalamaya çalışıyordu. Önde ise madalya durumları belirginleşmeye başladı. Absalon’un altın alacağı kesin gibi, Hermida’nın farkı kapaması çok zor, Paulissen de herhalde Brentjens’i geçip dördüncü olamaz bu saatten sonra. 41km’lik yarışın son üç km’sinde Absalon şişesinden son atak için bir yudum alıp şişeyi atıyor, Hermida’nın 30 saniye önünde.
Jose Antonio Hermida
Jose Antonio Hermida
Büyük boyut için tıkla!

Beklendiği üzere Absalon yarışı rahatlıkla kazandı. Son tur biterken bile atak halindeydi. İkinci olarak Hermida çizgiyi geçti, peşinden Brentjens geldi, sonra Paulissen, son turda inanılmaz bir atak yapan Killeen, Näf, yedinci Frischknecht, sekizinci M. Fumic oldu.

Yarıştan Sonra Yorumlar

Julien Absalon: “Rüya gibi, bütün bir yıl bunu hayal ettim, hâlâ inanamıyorum. Çok büyük bir başarı, yılların çalışması ve çok formdayım. Bu ilk olimpiyatım ve kazandım. Fransa takımı en güçlü takımdı, iyi başladık, birkaç defa atağa kalktık ve kazandık. Zaferimi önce destekleyenlere, sonra antrenörüme ve son birkaç aydır benden desteğini esirgemeyen karıma ithaf ediyorum. Benim bölgemden de taraftarlar geldiler, 15 karavanla birlikte 70 kişi.”

Jose Antonio Hermida: “Beşinci turda düştüğümde kendime devam etmem gerektiğini, bu fırsatı kaçırmamam gerektiğini söyledim.”
Bart Brentjens
Bart Brentjens
Büyük boyut için tıkla!

Bart Brentjens: “Kulağa garip gelebilir ama üçüncülükten memnunum. Elbette Atina’ya altın almaya geldim ama bugün buna imkan yoktu. Kendimle hâlâ kürsüye çıkabildiğim için gurur duyuyorum, en iyi yer değil belki ama hâlâ en tepedekilerden biriyim. Yarışın başından itibaren önde kalmaya çalıştım. Bu önemli. Bazı anlarda elimden gelenin fazlasını verdim. Olimpiyatlarda bir madalya istiyorsanız gerçekten çok zorlamalısınız kendinizi. Hermida 5. turda düştü ve ben birden ikinci oldum. Ama Hermida tepelerde benden güçlüydü, bu nedenle beni tekrar geçti.”

Miguel Martinez: “Bacaklarım artık yeterli değiller. İlk turdaki düşüşüm dışında iyi bir yarış çıkardım. Üç tur tekrar önde yer almak için çabaladım, çok efor sarfettim ve kramp girdi. Ayrıca susuzluk çektim, bu üç turun faturasını ödüyorum. Parkur zordu ve ben bitiremedim. İnişlerde zaman kazandım ama tepelerde zordu. Önde gidenlerin bir buçuk dakika arkasında olduğumu görünce bitiremeyeceğimi anladım.”

Sonuçlar:
1. Julien Absalon (FRA) 2:15:02
2. Jose Antonio Hermida (ESP) +1:00
3. Bart Brentjens (NED) +2:03
4. Roel Paulissen (BEL) +3:08
5. Liam Killeen (GBR) +3:30
6. Ralph Näf (SUI) +4:13
7. Thomas Frischknecht (SUI) +4:37
8. Manuel Fumic (GER) +5:27
9. Seamus McGrath (CAN) +5:31
10. Marco Bui (ITA) +5:43
11. Jean-Christophe Peraud (FRA) +5:57
12. Fredrik Kessiakoff (SWE) +6:21
13. Bas Peters (NED) +6:42
14. Marek Galinsky (POL) +7:12
15. Christoph Soukup (AUT) +7:48
16. Ivan Alvarez (ESP) +8:06
17. Oliver Beckinsale (GBR) +8:13
18. Peter Riis Andersen (DEN) +9:01
19. Todd Wells (USA) +9:35
20. Carsten Bresser (GER) +10:07
21. Jeremy Horgan-Kobelski (USA) +10:26
22. Radim Korinek (CZE) +10:26
23. Sid Taberly (AUS) +11:14
24. Marcin Karczynski +11:39
25. Thijs Al (NED) +12:11
26. Jose Adrian Bonilla (CRC) +12:11
27. Juri Trofimov (RUS) +12:44
28. Kashi Leuchs (NZL) +13:18
29. Mannie Heymans (NAM) +13:26
30. Robin Seymour (IRL) +13:30
31. Joshua Fleming (AUS) +14:52
32. Michael Weiss (AUT) +15:12
33. Edvando Cruz (BRA) +15:33
34. Lubos Kondis (SVK) +16:13
35. Yader Zoli (ITA) +16:37
36. Sergiy Rysenko (UKR) +18:08
37. Christian Poulsen (DEN) -1 tur.
38. Ovidiu Tudor Oprea (ROM) -1
39. Cristobal Silva (CHI) -1
40. Kenji Takeya (JAP) -1
41. Sigvard Kukk (EST) -2
42. Zsolt Vinczeffy (HUN) -2
43. Yongbiao Zhu (ROC) -2
44. Emmanouil Kotoulas -3
45. Carlos Gennero (ARG) -3
DNF: Christoph Sauser (SUI)
DNF: Lado Fumic (GER)
DNF: Ryder Hesjedal (CAN)
DNF: Miguel Martinez (FRA)
DNF: Jaroslav Kulhavy (CZE)

Kaynaklar: Atina Olimpiyatları resmi sayfası, BSN, Canadiancyclist

Fotoğraflar: CanadianCyclist,

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 4077 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015