Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
08 . Mart . 2021  
Hakkınızı Arayın!
Bir Sele Borusu Macerası

Hakkınızı Arayın!

Yazar: Emre Yıldırım
2.9.2004

Bugün İstanbul Cevizlibağ'daki posta müdürlüğünden beklediğim not geldi. "Gümrüklü postanız gelmiştir. Merkezimize gelerek 7 gün içerisinde postanızı almanız..." Bekliyordum ama bu kadar çabuk değil.
Neden mi bahsediyorum? Adıma gönderilen 2004 model yeni Amoeba titanyum alaşımlı sele borumdan.

2 ay önceydi sanırım. Uzun bir turumuz esnasında selemden çıtlama sesleri gelmeye başlamıştı. Kontrol ettiğimde "titanyum" selemin titanyum olmayan tek parçasının çatlamış olduğunu görmüştüm! Alüminyumdan üretilen sele bağlantı parçası anlaşılan zayıf üretilmişti.. 70kg bir insan durup dururken bu denli "kaliteli" bir sele borusuna zarar verememeliydi.
Büyük boyut için tıkla!
Hele de o noktadan!

Sele borusunu gezi dönüşünde boruyu aldığım yere geri gönderdim. İncelenip gerekiyorsa yenisiyle değiştirilmek üzere. Ne oldu dersiniz?
"Tamam burada bir hata var ancak alımınızdan itibaren 2 ay geçmiş. Yenisiyle değiştirmemiz mümkün değil!"

Ne yapmalıyım diye düşündüm. Bu hatalı ürünü sineye çekip bir daha aynı markayı kullanmamak üzere kendi kendime söz mü vermeliydim?
Hayır! Öğrendiğim anda hemen internet üzerinden Amoeba'nın internet sitesine başvurdum. Durumu anlatır bir e-posta eşliğinde sorunumu kendileri ile paylaştım.

İşte burada anlayış farkı, insana, markaya ve müşteri memnuniyetine verilen değer bir anda ortaya çıkıverdi. Hem de hiç beklemediğim bir hızda. 5 dakika sonra cevabımı almıştım. Tayvandan yazıyordu ilgili... Kısaca:
"Sevgili Emre, ürünümüzle yaşamış olduğunuz memnuniyetsizlikten dolayı üzgünüz. Bize çatlayan parçanın yakın plan bir resmini gönderebilirseniz elimizden geleni yapmak isteriz."

Akşam eve geldiğimde hemen çatlak bölgeyi fotoğrafladım ve kendilerine gönderdim. Sabah bilgisayarımı açıp e-postalarımı kontrol ettiğimde gönderilen cevap beni o kadar mutlu etmişti ki...

"Öncelikle tahmin ettiğimiz gibi kullanmış olduğunuz sele borusunun 2003 yılında ürettiğimiz ve zayıflıklarını çok iyi bildiğimiz bir partiden olduğunu gördük. Daha sonraki dönemlerde ve 2004 senesi içerisinde o bölgeyi özel olarak mühendislerimiz güçlendirdi. (Gerçekten de sele borusu beşipi daha uzun daha kalın ve dahasağlam görünüyor)
Büyük boyut için tıkla!
Vermiş olduğunuz bu geri iletim sayesinde Amoeba mühendislerinin konu ile ilgili çalışmalarına yardımcı olduğunuz için minnettarız. Bizleri bilgilendirdiğiniz ve Amoeba'ya göstermiş olduğunuz güven için teşekkürler. Adresinizi ve sele borusu ölçülerinizi bildirebilirseniz 2004 model sele borunuzu size ulaştırmak istiyoruz. Ayrıca Türkiye'de ürünlerimizi pazarlayan firmanın bilgilerini de bize ulaştırabilirsiniz, konu ile ilgili kendilerini haberdar eder, yeni ürünlerimizi de Türkiye'ye ulaştırabiliriz. Saygılarımızla"
Amoeba Merkezden Gelen Paket
Amoeba Merkezden Gelen Paket
Büyük boyut için tıkla!

Türkiye'de yaşamaya alıştığınızda, bu denli normal bir telafi ve özür mektubu bile insana vay be dedirtiyor ne yazık ki. "Adamlar ne kadar duyarlı. İnsana sadece müşteri olarak değil insan olduğu için değer veriyorlar" diye söylenir buluyorsunuz kendinizi...

Farkındayız diyorlar özetle: Bu sele borusu kırılsaydı neler yaşayabilirdiniz. Belki 10'larca km seleye oturmadan dönmeniz gerekecekti bisiklet turunuzdan. Belki önemli bir düşüş yaşayacaktınız ya da kendinize bir zarar verecektini. Bunun ne kadar tatsız birşey olduğunun farkındayız. Biz de bisiklete biniyoruz. Öyle kilo ile metal parçası satar gibi satmıyoruz parçalarımızı! Bisiklet parçalarını bu şekilde algılamıyoruz. Bu iş sadece para kazanmak için yapılmıyor.. Emek sarfetmeden, müşteriye değer vermeden olmuyor başarıya ulaşmak bunu biliyoruz. Küçücük bir pazar hatta pazar denilemeyecek büyüklukte bir yer olan Türkiye'deki bir müşterimizin diğer müşterilerimizden hiçbir farkı yok bizim için. Çünkü o Amoeba marka ürünü tercih etmiş ve bu onun suçu sorunu olmamalı. Bizim sorumluluğumuz onu mutlu etmek ne pahasına olursa olsun...
Size değer veriyoruz. İnsan olduğunuz için, bisikletsever olduğunuz için!

Fazla uzatmayacağım herhalde ne demek istediğimizi anladınız öyle değil mi? Hakkınızı aramayı hiçbir zaman ihmal etmeyin. Türkiye'deki ilgililer yardım etmiyorsa dünya artık çok küçük... Herşeyin bir çözümü bulunuyor. Hem arada böyle değer verildiğini insan olduğunu hissetmek mutlu kılıyor ruhunuzu.

Herkese bisikletle dolu sorunsuz bir hayat dileriz. ,

 

Neden mi bahsediyorum? Adıma gönderilen 2004 model yeni Amoeba titanyum alaşımlı sele borumdan.

2 ay önceydi sanırım. Uzun bir ...">

 
Yayın Sponsoru
  Editörden

Değişim ve Gelişim
Değişim, doğanın ve insanın en eski, en kaçınılmaz olgusu. Bizlerin etkisiyle MTBTR her daim bir gelişim ve değişimin içinde oldu. ... Devamı » » » 

MTBTR'nin Çömezleri
Herkese merhaba, MTBTR ekibine yeni katılan "çömezler" olarak istedik ki size bir "merhaba" diyelim.

Hepimiz ayrı ayr ...
Devamı » » » 

2006 Biterken Yeni Katılımlar

Bir yılı daha geride bırakıyoruz. MTBTR’nin kuruluşundan bu yana 5 yılı aşkın süre geçti. Bu süre zarfında iyisiyle, kötü ...
Devamı » » » 


Eki.06 Eurobike ve Federasyon
Haz.06 MTBTR'nin Başarısı
Ara.05 MTBTR'deki Değişiklikler
May.05 Daha Yapacak Çok Şey Var!
Şub.05 2005 Yeni Bir Dönem Olabilir mi?
Ksm.04 Federasyon Seçimleri, MTBTR̵...
Eyl.04 Hakkınızı Arayın!
Auğ.04 Bisiklete Başlamanın Zamanıdır!
May.04 Avrupa da Çin ve Vietnam'lı Üret...
Nis.04 2 Yılın Sonunda Geldiğimiz Nokta
Mar.04 Neden Böyleyiz?
Ara.03 Belgrad Ormanı Gezisi ve Yeni Or...
Ksm.03 MTB-O Farklı ve Eğlenceli
Ksm.03 Okuyucularımıza Teşekkürler
Ksm.03 29 Ekim Belgrad Gezisi
Eki.03 25. Avrasya Maratonu
Eki.03 Yeni bir dönem başlıyor
Editörden Arşivi

 

  Bu yayın 4786 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015