Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Eylül . 2020  
Bisiklet Dünyasında Neler Oluyor
Eurobike 2004

Bisiklet Dünyasında Neler Oluyor

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
14.9.2004

Avrupa'nın en büyük bisiklet fuarı olan Eurobike açıldığı günden beri MTBTR olarak sizlere bu fuarda görücüye çıkan ürünleri tanıtıyoruz. Haberlerimizden sonra şimdi sıra geniş kapsamlı bir toparlamaya geldi, aşağıda fuarda tanıtılan ve şimdiye kadar haberlerde yer almayan çeşitli sahalardan ürünler bulacaksınız.

Gore

Gore’nin yeni çıkardığı hava geçiren ama rüzgâra karşı koruma sağlayan ileri teknoloji ürünü bisiklet ceketinin adı Oxford. Oxford tamamen yeni bir model. Bu modelle hâli hazırda bulunan “Wind Stopper” serisinei tamamlanıyor. Ceket hem yol hem de dağ bisikletçilerine hitap ediyor. Ceketin fermuarı eğri yerleştirilmiş, bu sayede boğaz kısmı daha kolay ve rahatsız etmeden (çenesini fermuara sıkıştıranlar düşünülmüş herhalde) açılıp kapanabiliyor. Yanlarda hava için fermuarlı yarıklar var. Ceketle birlikte Gore “Electric Yellow” adını verdiği bu parlak sarıyı da koleksiyonuna almış.
Gore Oxford
Gore Oxford
Büyük boyut için tıkla!

Specialized Stumpjumper

Stumpjumper dağ bisikleti ile özdeşlemiş bir marka artık. 2005 yılında Specialized FSR XC Stumpjumper adı altında Avrupa fiyatı 1000 Euro’dan başlayan üst modellerden bir nebze daha ağır bir Stumpjumper piyasaya sürecek. Geçtiğimiz yıl tanıtılan 100mm’lik süspansiyonlu model üzerindeki değişiklikler kadronun biraz daha basit bir işçilikle hazırlanmış olması, bir nebze yüksek ağırlığa yol açmış, aynı şey donanımda da elbette biraz alt sınıflardan kullanılması için söylenebilir. Ama süspansiyon sistemi açısından hiçbir fark yok. Çift süspansiyonlu kadrolarda sekmeyi önleyen sistemlerden bir olan ve üst modellerde kullanılan ProPedal elbette bu sınıfa inmemiş ama Specialized ucuz modellerde kullanılacak olan X-Fusion Air “Power Valve”’ın benzer çalışma verimi gösterdiğini belirtiyor.
Specialized Stumpjumper FSR XC
Specialized Stumpjumper FSR XC
Büyük boyut için tıkla!

Specialized Enduro

Tur bisikletleri ve serbest sürüş arasındaki alanlarda da Specialized boş durmamış, özellikle Enduro modelinde bayağı yenilemeler yapmış. Özellikle tur bisikletçilerine hitap eden Stumpjumper modeli ile tepe inişi bisikleti Demo 9 arasındaki boşluğu 2005’te Specialized 3 bisiklet ile dolduracak.
Specialized Enduro
Specialized Enduro
Büyük boyut için tıkla!

Tur modeli tarafından başlarsak önce 100 yerine 120mm’likl süspansiyona sahip bir Stumpjumper var, yelpazenin diğer ucunda, Demo 9’un biraz hafifletilmiş bir modeli olan 200mm’lik süspansiyonu ile Demo 8 geliyor. Bu iki modelin arasında da yeni bir enduro modeli yerleşiyor. Bu enduro modelinde soğuk kaynak kullanılmış, özellikle orta mil bölgesi yekpare şekilde üretilmiş, dört eklemli arka sistem ağırlık merkezinin aşağı çekilmesi için alçaltılmış, aynı esnada yerden yüksekliğin arttırılması için orta mil yatağı yukarı kaldırılmış. Arkada 150mm’lik Specialized’in kendi üretimi olan 5th Element Air modeli kullanılmış. Hedeflenen ağırlık bu şekilde 15kg’ın altına indirmek bisikleti. Önde 20mm sokma milli Fox Float 36 RC3 Talas var, ki bunun da 150mm’lik mesafesi istendiğinde 100mm’ye indirilebiliyor. Havalı sistemlere fazla güvenmeyenler için Specialized aynı bisikleti SX Trail adı altında aynı geometri ile Marzocchi’nin yeni modeli 66 ve yine yaylı bir 5th Element ile de sunuyor.
Specialized SX Trail
Specialized SX Trail
Büyük boyut için tıkla!
Specialized SX Trail arka detay
Specialized SX Trail arka detay
Büyük boyut için tıkla!

Catlike çorap

Bisiklete binerken ayaklarının terlemesinden şikayet edenler için Catlike’ın yeni çorapları birebir. 37°’ş,l bu çoraplar Dupont firmasının Supplex adını verdiği bir malzemeden üretiliyor. Bu sayede taşıma konforu bildiğimiz pamuklu çorap gibiyken yüksek hava geçirgenliği de sağlanmış oluyor.
Catlike çorap
Catlike çorap
Büyük boyut için tıkla!

Univega RAM

Univega serbest sürüşçülere RAM DX-9 ile tamamen yeni bir bisiklet sunuyor. Tek eklemli bisiklet önde 170 arkada 205mm süspansiyon mesafesine sahip. Arkada Manitou’nun Swinger Coil SPV3 modeli, önde de yine Manitou’nun Sherman Slider Plus modeli çalışıyor. Frenler, göbekler ve vitesler Shimano Saint. 3 kadro boyu var.
Univega RAM DX-9
Univega RAM DX-9
Büyük boyut için tıkla!

Selle SMP

Her sele üreticisi oturma bölgesindeki ağrıların bir şekilde önüne geçmeye çalışıyor. Selle SMP’nin çözümü de son zamanlarda çıkan en dikkat çekici çözümlerden. Norveç, Amerika, Avusturya’da yapılmış araştırmalar doğrultusunda petanti alınan Strike modeli oturma bölgesi ve apış arasındaki ezilme, sıkışma vb. durumların önüne geçmek iiçn tasarlanmış.
Selle SMP
Selle SMP
Büyük boyut için tıkla!

Focus First

Focus geçtiğimiz yıl çıkardığı ve yandan bakıldığında bir sabit kadrolu bisikletten farkı olmayan çift sspansiyonlu First modelinin kadrosunu yenilemiş ve üç model çıkarmış. Üst borunun içinde bir yarıkta duran arka süsğansiyon First modelinin alâmetifarikası. Bu geçtiğimiz yıllardaki modellerle ortak tek nokta. Kadro tamamen yenilenmiş, arka süspansiyon sistemi de. Pedal çekmesi bu şekilde bu yıldan itibaren tarihe karışıyor Focus’un dediğine göre. Yeni bir arka üçgen tasarlanmış. 2005 yılında First’ün 2 yerine 3 modeli olacak. Donanımlar LX ile başlayıp Sram X.0’a kadar çıkacak.
Focus First
Focus First
Büyük boyut için tıkla!

Michelin kask

Geçtiğimiz yıl Zefal ile birlikte lastiklerin yanı sıra değişik bisiklet ürünleri çıkarmaya başlayanj Michelin de fuara özel bir kask grubuyla katıldı. MX Pro Race en üst model, bunun dışında da yetişkinler ve çocuklar için her türlü kullanım sahasına uygun kask bulunuyor.
Michelin kask
Michelin kask
Büyük boyut için tıkla!

SKS

T-Worx ve CT-Worx ile SKS bisikletçiler için olan cep aletleri yelpazesini gemişletmiş. Daha önce çıkan Toolbox modelinde olduğu gibi bu modellerde de aletler kapalı yekpare bir gövdenin içinde korunuyorlar. Alet altı tane ayrı parçadan oluşuyor, kurbağa anahtardan allen ahatara kadar, tornavidadan lastik kaşığına kadar yolda ihtiyaç duyulabilecek anahtarlar toplanmış. CT-Worx modelinde zincir aleti de var. CT-Worx 20, T-Worx 19 işleve sahip.
SKS CT-Worx
SKS CT-Worx
Büyük boyut için tıkla!

Ritchey gidon boğazı

Ritchey Eurobike’a ilginç tasarımlı bir gidon boğazı ile katıldı. Parçanın tasarımı altıgen olacak şekilde yapılmış ve bu sayede gidonu tutan kelepçenin yukarı aşağı hareketi sağlanmış. Bu sayede 10cm’lik bir mesafe içinde gidonu istendiği konuma getirmek ve değişik kullanım sahalarında sürüşe etki edecek şekillerde tutmak mümkün.
Ritchey gidon boğazı
Ritchey gidon boğazı
Büyük boyut için tıkla!

Conti Airbox

Lastiklerinden tanıdığımız Continental de süspansiyon pazarına giriyor. Bisikletler için üretimiş havalı arka süspansiyon Airbox Continental’in havalı araba süspansiyonları konusunda 10 yıldan fazla bir tecrübeye sahip olan “Automotive Systems” kısmından gelen bir parça. Üç hava kartuşundan oluşan sistem şu anda Nicolai bisikletlerde var. Continental’in iddiası bakım gerektirmemesi ve kullanım süresi açısından Airbox’un bir çığır açacağı.
Conti Airbox
Conti Airbox
Büyük boyut için tıkla!

Braxxo karbon çatal

Eski amortisörsüz günlerini özleyenler veya bisikletindeki son gramları kazımak için çaba sarfedenler için bir yöntem de amortisörü çıkarıp sabit bir çatal takmak. Braxxo karbondan yaptığı 1 1/8 inçlik alüminyum şaftlı son derece şık model ile bir seçenek sunuyor. Çatalın ağırlığı 650 gram.
Braxxo karbon çatal
Braxxo karbon çatal
Büyük boyut için tıkla!

Schwalbe Al Mighty

Shimano’nun sert ortamlar için ürettiği Saint grubunu kullanan kitle hedef alınarak üretilmiş bir lastik Al Mighty. Bu model Schwalbe’nin en üst serisi olan yeni evolution serisine ait ve tepe inişinde önem kazanan noktalar dikkate alınarak tasarlanmış. Bu sayede fren özellikleri çok iyi, lastiğin üzerindeki dişler “Blockbar” adı verilen parçalarla ana gövdeye tutturulmuşlar. Bunun yanında dişler iki başlı ve bu nedenle iki kavrama sahasına sahipler. Ayrıca motosiklet lastiklerinde kullanıldığı gibi yan duvar güçlendirilmiş, lastik dışarıda 4, içeride 6 kattan oluşuyor.
Schwalbe Al Mighty
Schwalbe Al Mighty
Büyük boyut için tıkla!

Merida

Merida geçtiğimiz yıl kullanmaya başladığı boru üretimindeki “Hydro-Forming” yöntemini Matts-Comp serisinde de kullanmaya başladı. Ayrıca Merida da son zamanlarda çok büyüyen enduro pazarına girdi, yeni modelin adı Trans-Mission. Merida’nın arka süspansiyonu LRS (Low Ratio Suspension) serieinde bu şekilde 4 arazi binişi (XC) ve üç enduro olmuş oldu.
Merida Matts Comp
Merida Matts Comp
Büyük boyut için tıkla!

Porsche

Storck’un ürettiği Porsche bisikletlerde bu yıl S (XT) modeli sabit kadrolu bir maraton bisikleti olarak göze çarptı. Üst borunun bir hat halinde arka üçgenle birleştiği kadroda ayrıca oturma borusunun üst boruya ek bir parça ile bağlanmasıyla da sertlik ve sürüş veriminin arttırılması hedeflenmiş. Maraton veya tur deyince elbette bakım gerektirmeyen bir donanım şart, bu nedenle bisiklette Magura HS33 hidrolik frenler kullanılmış, Syntace’nin Vario modeli ile gidonda açı değişim imkanı sağlanmış, amortisör olarak80mm’lik Acros Eryx modeli tercih edilmiş. Bunun yanında tekerlekler Shimano, lastikler Schwalbe’nin Fast Fred modeli. Deore ve XT’den oluşan bir vites sistemine sahip bisiklet fazla küçük (41cm-16,5”) bir kadro ile Deore ve LX donanımıyla da bulunuyor.
Porsche S (XT)
Porsche S (XT)
Büyük boyut için tıkla!

Wheeler

Bisiklet dünyasının “eski” markalarından Wheeler da Eurobike’ta yarış kitlesine hitap etmeye çalışıyordu. Öncelikle 4 eklemli Falcon modeli 3 değişik donanımla sunuluyor. En üst model Falcon 10. Dört boyda üretilen kadro ile gidon ve sele bosu Scandium’dan yapılıyor. Arka süspansiyon üst borunun altına yerleştirilmiş. Donanım baştan sona XTR. Arkada Fox’un Float RL’i kilitleme seçeneği ve 90mm’ye sahipken önde 100mm’lik F100 Terra Logic kullanılmış.
Wheeler Falcon
Wheeler Falcon
Büyük boyut için tıkla!
Wheeler Falcon arkadan
Wheeler Falcon arkadan
Büyük boyut için tıkla!

Pace

İngilizler’in insanın ağzının suyunu akıtan markası Pace yeni RC40 modelini tanıttı. Karbon gövde ve alüminyum köprüden oluşan amortisörün sol bacağı sıkışmayı hallediyor. Mesafe 100 ilâ 130mm arası kademesiz olarak değiştirilebiliyor. Diğer bacak da tepme kontrolü için. Burada da Marzocchi’nin tepme kontrol mekanizması ECC’ye benzer bir sistem kullanılmış, amortisör bastırılıp kapanarak 40mm’lik bir durumda tutulabiliyor. Bu sırada alttan bir darbe gelmesi durumunda amortisör bu kilidi kendi açıyor ve bütün sıkışma mesafesini serbest bırakıyor.
Pace RC40
Pace RC40
Büyük boyut için tıkla!

GT

GT’nin i-drive sistemini piyasaya sürmesinden 4 yıl sonra bu sistemin biraz daha basitleştirilmiş bir modeli tasarlanmış ve arazi binişi (XC) bisikletlerine de yerleştirilmiş. i-drive sayesinde orta mil ana kadrodan ayrılıyor ve bu sayede çift süspansiyonlu bisiklette çekiş sistemi kadrodan bağımsız hale getiriliyor. i-drive 2 100mm’lilk süspansiyonlara sahip arazi binişi bisikletlerinde kullanılacak, akdro ağırlığı arka süspansiyon dahil olmak üzere şimdiye kadar piyasada bulunan Race Edition’ın 500g altında olacakmış.
GT i-drive XC 1.0
GT i-drive XC 1.0
Büyük boyut için tıkla!

Ayrıca Ruckus modelinin de daha hafif bir şekli olan Flowta piyasaya sürülüyor ve artık klasik bir model olmuş Zaskar’ın “Urban Machine” adı altında bir de şehir modeli geliyor.

Hot Chili

Alman bisiklet markası Hot Chili kuruluşunun 10. yılının şerefine Lite Rage modeline dayanan yeni bir seri çıkardı, seri sadece 10 bisikletten oluşuyor. Parlatılmış bir kadro, siyah bir arka kısım ve DT süspansiyona sahip.
Hot Chili Lite Rage
Hot Chili Lite Rage
Büyük boyut için tıkla!

Hutchinson

Hutchinson yeni “Tubeless light” modelinde sıradan iç lastiksiz modellere oranla %15 ağırlık tasarrufu sağladığını belirtiyor. Hutchinson yelpazesinde Python ve Scorpion hafif modellere de sahip lastikler. 2.0” genişliğindeki modeller 695 (Scorpion) ve 645 (Python) gram ağırlığındalar.
Hutchinson
Hutchinson
Büyük boyut için tıkla!

Shain

Shain kask dünyasında artık kendini kanıtlamış bir marka ve son yeniliği de işlerini ne akdar ciddiye aldıklarının bir göstergesi. Sıradan kaskların aksine Shain tarafından yeni geliştirilen bir teknoloji sayesinde kasklar peşpeşe aynı noktaya gelen darbelere daha da dayanıklı oluyorlar. Shain yeni kasklarında In-Mould teknolojisini, yani dış ve iç kısımlarının birbirlerine basitçe yapıştırılması yerine güçlendirilerek içiçe geçirilmelerini Re-up-foam adını verdikleri yeni bir iç gövde ile birleştirmiş. Bu iç gövde şekil değiştirebiliyor. Darbe aldığında bunu emiyor ve tekrar eski haline dönüyor. Shain polikarbonattan oluşan dış gövde ile bu iç gövdeyi birbirine geçiriyor. Araların doldurulması ve içiçe geçiş sayesinde aynı noktaya birden fazla darbe geldiğinde kask daha dayanıklı oluyor.
Shain Gara
Shain Gara
Büyük boyut için tıkla!

Shain’in ikinci yeniliği de bir böcek teli. Kaskın iç ve dış gövdeleri birbirine geçirilirken “Air Intake Net” adı verilen ağ da iki gövdenin arasına yerleştiriliyor. Ağın yeni tasarımı sayesinde hava geçişi engellenmiyor.

Mavic Crossland

Mavic’in yeni hesaplı tekerlek seti Crossland. Bir set 2074g ağırlığında ve Avrupa fiyatı 200 Euro civarında olacak. Ayrıca özel bir iç lastiksiz kullanım bandı sayesinde tekerlekler hem iç lastikli hem de iç lastiksiz kullanılabilecekler. Crossland gri ve siyah renklerde üretiliyor. Siyah olanda da jantın yan duvarları gümüş renginde, bunun de nedeni setin disk ve jant frenleri için iki ayrı modeli bulunmaması, tek model her iki tip frenle de kullanılabilecek. 24 tane iki çaprazlı telden oluşuyor örme. Mavic ayrıca yeni Crossmax Enduro ve XC 717 modellerini de piyasaya sürecek. Bunun yanında dağ bisikleti için sınıflandırmada da değişikliğe gidildi. Yeni seriler “Cross Country Racing”, “Cross Mountain” ve “MTB Extrem” olacak ve jantların / tekerleklerin başında bu şekilde XC, XM ve EX kısaltmaları bulunacak.
Mavic Crossland
Mavic Crossland
Büyük boyut için tıkla!
Mavic Crossland UST bandı
Mavic Crossland UST bandı
Büyük boyut için tıkla!

Corratec Bump

Corratec yeni Bump serisi ile sert kullanıcılar için her türlü modeli piyasaya sürüyor. En tepede Bump Machine modeli bulunuyor, bu model kadro olarak da satılıyor. Önde ve arkada Manitou SPV sistemi kullanılmış, arkada 160mm, önde de Sherman Breakout Plus ile 130-170mm arası sıkışma mesafesi var, gidon borusu 1,5”, oturma açısı 56 derece ile çok yatık tutulmuş.
Corratec Bump Machine
Corratec Bump Machine
Büyük boyut için tıkla!

Shimano XTR Tubeless

Avrupa Şampiyonası’nda ikinci olan Laurence Leboucher’nin uzun süre test ettiği Shimano’nun WH-M965 kodlu XTR tekerleklerinin iç lastiksiz modelleri de sergilenen ürünler arasındaydı. Tekerlek seti özellikle ağırlığı (sadece 1650gram) ve XTR donanımı ile dikkat çekiyordu. Tekerlek başına 24 telin kullanılmış ve jant sadece 400gram ağırlığında. Yeni XTR göbekler önde 150 arkada 310 gram ağırlığındalar ve çok kolay dönüyorlar. Miller titanyumdan yapılmış, yataklar ise yüksek kaliteli çelikten.
XTR Tubeless
XTR Tubeless
Büyük boyut için tıkla!

Fox

Fox Float RCC Talas modeli ile sıkışma mesafesi 3mm’lik kademeler halinde ayarlanabilen ilk havalı amortisörü üretti. Amortisör 80-125mm arasında ayarlanabiliyor.
Fox RCC Talas
Fox RCC Talas
Büyük boyut için tıkla!

Spinergy

Spinergy uzun süren sessizliğini serbest sürüç için geliştirdiği Falline FR adındaki tekerleklerle bozdu. Daha önce de kullanılan göbekler ve tellere bu modelde yeni jantlar eklenmiş. Ön tekerlekte sıradan veya sokma mil kullanılabiliyor.
Spinergy Falline FR
Spinergy Falline FR
Büyük boyut için tıkla!

Scott

Scott doğrudan bir yenilik getirmese de serbest sürüş modeli High Octane FR2ı Manitou’nun Sherman modeli ile donatmış, bu sayede 1,5” gidon borusu kullanılmaya başlanmış. İstenildiği takdirde rahatlıkla 1 1/8”’e de çevrilebiliyor.
Scott High Octane Onepointfive
Scott High Octane Onepointfive
Büyük boyut için tıkla!

Ayrıca Scott cep aleti “Minittol” modelini de piyasaya sürüyor.
Scott Minitool
Scott Minitool
Büyük boyut için tıkla!

Biraz da yol bisikleti dünyasından ilgi çekici yeniliklere bir bakış atalım. Yol bisikleti dünyasında fazla değişen bir şey olmamakla beraber fuarda üç tane ürün gerçekten öne çıkmayı başardılar. Bu sahada hafifliğin önemi göz önünde bulundurulduğunda teknolojinin ne kadar zorlandığı da anlaşılabiliyor.

AX-Lightness

Hafiflik deyince akla gelen ilk markalardan biri olan AX-Lightness yol bisikletçileri için karbondan yeni bir fren üretti. Bir fren pabuçlar olmaksızın sadece ve sadece 70 gram ağırlığında. Tasarım ve yataklar bu parçanın bile son derece dayanıklı olmasını sağlıyorlar. Bir çift yeni bir set fren için iki buçuk gün uğraşılıyor, fiyatı da haliyle 875 Euro. Ama Shimano’nun en hafif yol bisikleti freni olan Dura-Ace’in bir setinin 314g olduğu düşünülürse farkın büyüklüğü ortaya çıkıyor.
AX-Lightness fren
AX-Lightness fren
Büyük boyut için tıkla!

Giant

Giant’ın yeni yol bisikleti kadrosu TCR Composite orta boyda sadece 850g ağırlığında. Havacılıkta kullanılan yüksek sertlikte kompozit ile üretilen kadroda sertlilk ve denge arttırılmış. Özel bir fırınlama yöntemi ile boruların birleşme yerleri daha az malzeme kullanılarak yapılmış.
Giant TCR Composite
Giant TCR Composite
Büyük boyut için tıkla!

Canyon

Elbette büyük bir seri üretimi için değil ama teknolojinin geldiği son noktayı göstermek açısından Canyon’un son yol bisikleti çok önemli bir bisiklet. Şimdiye kadar üretilen en hafif yol bisikleti olan bu bisikletin ağırlığı sadece ve sadece 3,8kg (yanlış okumadınız, üç kilo sekizyüz gram). Bu şekilde bisiklet UCI’in yol bisikletlerinde alt sınır olarak kabul ettiği 6,8kg’lık ağırlıktan 3kg daha hafif, ki bu nedenle bile yarışlarda görmemiz imkansız. Hafif bir tepe inişi bisikletinde anca kadronun ağırlığı olabilecek bu rakama karbon üretiminde patentini Canyon’un aldığı yeni bir yöntem ile ulaşılmış. Bu sayede ağırlığın yanında yine çok önemli bir ölçü olan STW’de (Stiffness to Weight, sertliğin ağırlığa oranı) 100 rakamı aşılarak haliyle bir rekor daha kırılmış.
3,8 kiloluk Canyon
3,8 kiloluk Canyon
Büyük boyut için tıkla!

Faydalanılan kaynaklar: Mountainbike Magazin, BIKE, Bike Sport News

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 11023 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015