Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Nisan . 2020  
Olimpiyat Bisiklet Yarışlarının Ardından
Atina'dan Notlar

Olimpiyat Bisiklet Yarışlarının Ardından

Yazar: Abdurrahman Açıkalın
17.9.2004

1997 yılında Olimpiyatların Atina’da yapılacağı belli olduğu zaman “tamam bu sefer kesinlikle gidiyorum” demiştim.Bu fikrime ağbim ve oğlu da katılınca biz ailece niyetlenip Atina’ya gittik. 21-28 ağustos tarihleri arasında toplam 10 farklı spor etkinliğini (dağ bisikleti, triatlon,plaj voleybolu, basketbol, voleybol,atletizm, su topu, bisiklet veledrom, futbol, senkronize yüzme) bir o kadar da farklı mekanda izleme şansını bulduk.

Dürüst olmak gerekirse bundan yaklaşık bir sene öncesinde Yunanistan Bisiklet Federasyonu ve Olimpiyat Komitesinin davetlisi olarak söz konusu Dağ bisikleti yarışmalarının yapıldığı parkurun tanıtılması amacıyla organize edilen yarışmalara, Yunus Yetkin ve Hasan Kandemir ile birlikte gittiğimde özellikle yaşadığımız trafik ve benzeri kaostan sonra “komşunun “ bu işin üstesinden hakkıyla gelemeyeceği kanısındaydım.

Bir de buna ilave olarak tesislerin son dakikaya kadar hala yetişmediğinin haberini aldığımızda iyice umutlarım sönmüştü. Yine de burnumuzun dibine kadar gelmişken gitmemek olmazdı.

Dönüşümüzde “nasıldı?” diye soranlara yanıtım tek kelimeyle “mükemmeldi” oldu. Komşu bizi utandırdı ve gerçekten beklentilerimizin çok üzerinde, deyim yerindeyse - her şeyi ile saat gibi işleyen - bir olimpiyat yaptı. En büyük artıları da yaklaşık 60.000 kişi civarındaki gönüllü ordusunu işin içine katmalarıydı. Herbiri en az bir yabancı dil bilen ve sadece tişört, şort, eşofman ve ayakkabı alarak her gün bayıltıcı sıcağa rağmen görevlerini en iyi şekilde yapmak için çırpınan görevliler bence bu olimpiyatların gizli kahramanlarıydı.
Bunun yanı sıra - sadece 2 hafta önce açıldı!!! - diye anlattıkları spor tesisleri ise kıskandıracak derecede kusursuzdu. Herbirine girerken “keşke bizde de olsa” demekten kendimi alakoyamadım.
Büyük boyut için tıkla!

Daha fazla detaylarına girmeden ortak tutkumuz olan bisiklet sporları ile ilgili görüşlerimi sizlerle paylaşmak isterim:

Bisiklet pist yarışları OAKA denilen yeni yapılan Olimpiyat merkezindeydi. Yaklaşık4 saat boyunca Keirin, Madison ve puanlı yarışmalardan oluşan yarışları izledik. Hepsi birbirinden zevkli ve heyecanlı yarışmalardı. Zaten veledroma girer girmez gözünüze çarpan renk cümbüşü sizi adeta yere çakılı bırakıyor , kıpırdayamıyorsunuz.
Büyük boyut için tıkla!
Bir de buna gerek anonslarla gerekse görüntü olarak yer alan sunumlar girince işin zevki katlanarak devam ediyor. Saatte 65 km hızla omuz omuza yarışırken düşüldüğünde insan nasıl oluyor bunu çıplak gözle izlemek ve her an düştü düşecek heyecanını içinizde yaşamak farklı bir duyguydu.
Büyük boyut için tıkla!

Dağ bisikleti denince aklıma tek isim geliyor.”Gunn Rita Dahle”. Dağ bisikleti sporu adına tartışılmaz büyüleyici bir karakter. Performansı, sade kişiliği, güzelliği ve cana yakınlığı ile tam örnek bir sporcu. Ne yazık ki Paola Pezzo ve Marga Fullana kendilerinden bekleneni veremediler ve de hala İngilizce öğrenememişler !!!. Yarışma parkuru Hasan ve Yunus’un yarıştıkları parkurun aynısıydı. Hemen hemen hiç değiştirmemişler. Her ne kadar dışarıdan bakıldığında kolay gibi görünse de oldukça yıpratıcı bir parkurdu.
Büyük boyut için tıkla!

Erkekler yarışının başlarında Bart Brentjens bizi çok heyecanlandırdı. Olur mu olur 8 sene sonra tekrar altın madalya alması yakındı. Ancak 35 yaşına rağmen bronz alması bile muhteşemdi. Ne de olsa Julien Absolon, Jose Hermida gibi gençlerle aşık atması biraz zordu.

Sonuç olarak keşke bize de Olimpiyatları verseler de veya biz alsak da (bu ayrıca bir tartışma konusu olabilir) tıpkı komşuda olduğu gibi biz de o kıskanarak hayran kaldığımız tesislere kavuşsak ve de inanılmazı gerçekleştiren Atina trafiği gibi biz de vesile ile İstanbul trafiğini bir çırpıda düzeltip önümüzdeki nesillere daha yaşanılır bir "İstanbul -Türkiye" bırakabilsek.

Abdurrahman AÇIKALIN
GIANT TURKEY
Managing Director
www.bikegames.org

Olimpiyatlarla ilgili diğer yazımıza

bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Bikegames  

  Bu yayın 4586 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015