Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
10 . Nisan . 2020  
Antrenman Yapmayı Öğreniyoruz - II
Antrenman Sistemine Giriş

Antrenman Yapmayı Öğreniyoruz - II

Çeviren: Emre Yıldırım
22.9.2004

Ned Overend şöyle söylüyor: İnsanlar beni arayıp, haftalık çalışma programımı öğrenmek istiyorlar. Oysa ki benim özel antrenman programıma değil kendilerine ait bir haftalık çalışma programına ihtiyaçları var: Yaşadıkları hayat şartlarına bağlı olarak yine kendilerince şekillendirecekleri bir antrenman programına.
Joe Friel da tıpkı Ned Overend gibi bisikletseverlerden sayısız benzer mektup alanların başında geliyor hiç şüphesiz ve bu konuda şunları söylüyor kitabında:

Tıpkı benim çalıştırdığım sporcular gibi bir performans gösterebilmek istiyorlar. Benim antrenörlük bilgime bu denli güvenmeleri gerçekten gurur verici bir durum ancak onlara her zaman tekrarlamaktan bıkmadığım bir cevabım var: İmkansız olmasa da hiç tanımadığınız bir insana koçluk yapmak, yol gösterebilmek gerçekten çok güçtür.

Bir sporcunun antrenörlüğünü aldığımda öncelikle onu en iyi şekilde tanımaya çalışırım. Sporcuyu ne kadar hızlı tanımayı başarırsam başarayım, onu tam olarak nasıl çalıştıracağımı kestirebilmem bazen haftalarımı alabilir.

Etkin bir antrenman programını oluşturabilmek için önümüzde pek çok etken bulunmaktadır:
- Antrenman yapılacak spor dalında sahip olunan tecrübe
- Yaş ve kişisel olgunluk seviyesi
- Uzun vadede antrenman yapmanın sporcu üzerindeki etkilerinin takibi
- En son uyguladığı antrenman programı
- Kişisel olarak güçlü ve zayıf yönleri
- Antrenmanların gerçekleştirileceği zemin ve hava şartları
- Önemli yarışların takvimi
- Bu yarışların en önemlilerinin detayları: süre, zemin, mücadelenin zorluğu, önceden alınan dereceler.
- Geçmişten günümüze sporcunun sağlık durumu
- Güncel hayatta yaşadığı stresler (örneğin, iş ve ailevi durumlar)

Liste böylece uzayıp gidebilir. Basit olarak söylemek gerekirse, gerek benim gerekse başka bir antrenör için yabancı bir insana onun için en iyi antrenman yöntemlerinin neler olduğu söylemek gerçekten çok güçtür ve içerisinde pek çok bilinmeyen barındırmaktadır.
Kimse sizi kendinizden daha iyi tanıyamaz! Eğer gerekli donanıma sahip olursanız en doğru kararları sizin verebilme şansınız da oldukça artacaktır. Bu yüzden –Dağ Bisikletçisinin El Kitabı- nı yazdım. Kendi kendinizin antrenörü olurken daha iyi bir iş çıkarabilmeniz için...
Detaylı olarak gün ve gün nasıl bir çalışma yapmanız gerektiğine geçmeden önce, “Akıllı Çalışma Yöntemleri”nin temelinde yatan gerçekleri sizlere anlatmamız gerektiğini düşünüyorum.

Sistemli Çalışma
Bu kitap sistemli ve metodlu çalışma hakkında yazılmıştır. Bazı bisikletçiler, bu yaklaşımı çok sıkıcı bulurlarken, anlık isteğe bağlı bir çalışma yapmayı seçebilirler. Olası en düşük çalışma yöntemi uygulayarak, plansız bir şekilde antrenman yaparlar.
Bu şekilde çalışarak yani mevcut bir sistemin olmadığı çalışma ortamlarından da başarının çıkabileceğini inkar edecek değilim. Ancak üst seviye yarışmalara katılmaya karar verdiklerinde, bu sporcuların yapacakları tek bir şey kalmaktadır. Daha fazla antrenman yapmak. Performansı belirli bir zamanda “en iyileme” ancak sistemli çalışma yöntemleriyle mümkün olabilmektedir. Bu üst seviye yarış ortamlarında başarı şansla gelmeyecektir.

Hemen burada belirtmek isteriz ki bu kitapta anlatılan sistemlerin dışında bir çalışma yönteminin olmadığını söylememiz mümkün değildir. Günümüzde dünyada pek çok antrenman sistemi ve pek çok “koç” bulunmaktadır. Kısacası sadece tek bir antrenman yöntemiyle tüm sporculara başarı vadetmek çok da mümkün değil.

Ayrıca ortada hiç bir gizemli iksir, özel bir diyet destekleyiciler ya da her amaca uygun dönemselleştirmeler (periodization) bulunmamaktadır. Bu kitaptaki hemen her şey zaten bilinen ve pek çok sporcu tarafından şu ya da bu şekilde kullanılan bilgilerdir.
Alison Sydor - Les Gets Dünya Şampiyonası
Alison Sydor - Les Gets Dünya Şampiyonası
Büyük boyut için tıkla!

AntrenmanTemel Yaklaşımı
Yorgunluk ve hız arasında bir ilişki var mıdır?
Bir bisiklet sürücüsünün antrenmanlarında kendisini gerçekten yorması ve bunu sürekli hale getirmesi durumunda, daha hızlı olabileceğini gösteren araştırmalar var mıdır?
Müzmin hale gelmiş yorgunluk içerisinde bacaklara sahip bir sporcunun, başlangıç çalışmalarına bu vücut haliyle başlaması, yarışlar için gerekli güç ve zindeliği sağlamaya yararlı olacak mıdır?
Bu soruları sizlere de soruyorum zira bana başvuran pek çok yarışçı, kendilerini biraz da olsun halsiz hissetmedikleri zaman yeterince gelişim sağladıklarına inanmadıklarını dile getirmekteler. Onlara “peki aslında neden antrenman yapıyorsunuz?” diye sorduğumda, cevapları “Yarışlarda daha hızlı olmak” oluyor.
Daha hızlı olabilmek için -kronik yorgunluk- halinin kullanılması garip geliyor insana...

Yorgunluk ve atletik performans arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmak amacıyla internet üzerinde konu ile ilgili bir araştırma yaptığımda tam 2036 sonuç aldım. Bunların hemen hiçbiri bu iki olgu arasında bilimsel bir ilgi olduğunu göstermiyordu. Yani bu şekilde aşırı çalışan sporcuların yaptıklarında bir hata olduğu ortadaydı.

Bu yüzden birkaç sporcuyla çalışamadığımı da belirtmem gerekiyor. Zira ne zaman kendilerine yükleme yaptıracağım dönemden önce kısa bir dinlenme aralığı versem, kendilerini suçlu hissediyor ve o dönemde de çalışıyorlardı. Tabii benim istediğim sonuçlara o yorgun vücutlarıyla ulaşmaları neredeyse imkansız hale geliyordu.

Ben yarışçılarımın daha hızlı yarıştıklarını gördüğümde mutlu oluyorum. Daha yorgun hissettiklerinde değil!

Değişik spor dallarında pek çok atletle çalıştım. Gerekli dinlenmeyi gerçekleştirdiklerinde, o zorlu antrenmanlarda gösterdikleri performanslarını görmenizi isterdim. Başarıya ulaşırken en önemli şey antrenman programına sıkı sıkıya riayet etmek ve sisteme inanmaktır. En zorlu antrenmanlara dinlenmiş olarak başlanıldığında, ortayan çıkan hız ve oluşturulan güç olağanüstü olabilir. Sonuç olarak kas, sinir, solunum ve enerji sistemlerinin en dengeli şekilde stres altına alınması sağlanır. Zorluk derecesi arttırılmak istendiğinde yeniden birkaç günlük dinlenmenin yararlı olacağı ortadadır.

Antrenman sistemimi özetlemek istersem:

En uygun zamanlarda, en etkin çalışmaları, olası en az miktarda yapmak.

Yani kimi zaman daha yoğun çalışmaların yapılması gereken durumlar ortaya çıkacaktır. Ancak bu hiç bir zaman olabilecek en yoğun, en zor çalışmaya anlamına gelmemelidir! Ve bu genelde “Temel (Base)” ya da “Hazırlık Döneminde” yapılması gereken bir çalışmadı. Kimi zaman ise yüksek yoğunluklu çalışma yerine daha yarış amaçlı, hız üzerine yoğunlaşan çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışmalar ise genelde "İnşa" (Build).ve “Zirve (Peak)” dönemlerinde görülür. Bu dönemleri ileride daha detaylı şekilde inceleyeceğız.

Olay oldukça basit görünse de bu yaklaşımı anlamakta zorlanan çok fazla insan var ne yazık ki! Hızlı olmak için çalışmaları gereken dönemde gereğinden fazla kilometre yapanlar mı istersiniz. Sağlıklı bir temel oluşturmak için uzun süreler sele üzerinde kalmaları gerekirken, hız çalışması yapanlar mı?..

Özet olarak gelişimi izleyebilmek için siz hangi göstergeyi ele alırdınız?
Yorgunluğu mu, hızlı olmayı? Eğer hala yorgunluk diyorsanız, spor hayatınızın çok uzun olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak yorgun olmanın “hızlı olma yolunda” en önemli engeliniz olduğunu bir kez kabul ettiğinizde başarı sizinle olacaktır.

Kaynak:
Mountainbike Training Bible - Joe Friel

SERİNİN DİĞER YAZILARI
Antrenman Yapmayı Öğreniyoruz - I

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 4553 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015