Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Temmuz . 2020  
Doping, Hamilton, Virenque
Yol Bisikleti Dünyasından

Doping, Hamilton, Virenque

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
30.9.2004

Bisiklet camiası Vuelta yarışının son günlerini takip ederken ortaya yine artık maalesef alışık olduğumuz türden bir haber düştü. Habere göre ünlü Amerikalı bisikletçi Tyler Hamilton doping yapmıştı. Hamilton’ın zamana karşı yarışta altın madalya kazandığı Atina Olimpiyatları esnasında da doping tahlilinde şüphe verici bazı sonuçlar ortaya çıkmış, ama bu durum daha fazla takip edilmemişti. Vuelta yarışı esnasında ise Phonak takımı kaptanı Hamilton dünyada ilk sporcu olarak kan dopingi yaptığı kanıtlanan kişi oldu. Bugüne kadar kanıtlanamayan kan değişimi ile yapılan bu doping ilk olarak yeni geliştirilen ve vücudun yabancı kana karşı oluşturduğu antikorları tespit edebilen bir test ile belirlendi. Hamilton buna göre kendi kanını hematokriti yüksek yabancı bir kanla değiştirerek EPO’nun yaptığı etkiyi yapmış. 19 Ağustos’ta Atina’da ve 11 Eylül’de Vuelta’da alınan kan örnekleri hem UCI’ın, hem de takımı Phonak’ın açıklamasına göre yabancı kan bulgusu içeriyorlar. Vuelta’da A örneğinin pozitif çıkmasının akabinde Atina’da alınmış olan örnek de tekrar test edildi, sonuç yine pozitif çıktı. Özellikle bu ikinci pozitif sonucundan sonra IOC’nin (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) neden Atina Olimpiyatları sırasında konunun üzerine gitmediği sorusu da ortaya çıktı.
Hamilton
Hamilton
Büyük boyut için tıkla!

Doping sonuçlarının hemen ardından Lance Armstrong’un Gerona takımındaki arkadaşı, daha sonra 7 yıl US Postal takımında yardımcısı olan Hamilton Phonak’tan atıldı. Bu durum Phonak için de çok kötü oldu, çünkü takım 2005-06 sezonundaki bütün planlamayı Hamilton üzerine kurmuştu. Hamilton’ın avukatı bu yeni testin uluslararası standartlara uymadığından dem vuruyor, ama Atina, Lozan ve Sydney’deki doping laboratuarlarında üretilen bu test geniş anlamda denenmiş ve başarısı kanıtlanmış bir yöntem.

Hamilton suçsuz olduğunu, ortada bir manipulasyon olduğunu ısrarla belirtmeye devam ediyor. Yalnız 8. etaptaki zamana karşı bölümü kazandıktan sonra Vuelta’yi 13. etapta mide sorunları gerekçesiyle bırakıp da akabinde iki defa pozitif test edilmesinin de yenilir yutulur yanı yok.

Bu son olay da bariz bir şekilde üst sınıf, profesyonel bisiklet sporuna saplanan bir hançer gibi sırıtıyor karşımızda ne yazık ki.

Yeni test

Bu arada Hamilton’ın kan dopingi yaparak yakalanan ilk sporcu olduğunu söylemiştik. Atina, Lozan ve Sydney’deki laboratuarlarda geliştirilen bu yeni test özellikle son yılların en gözde dopingi EPO’ya karşı savaşta çok büyük bir adım anlamına geliyor. Şimdiye kadar EPO’nun göstergesi olarak yüksek bir hematokrit değeri kabul ediliyor, bu durumda sporcular kendi sağlıkları açısından (kanın ağdalaşmasının doğuracağı ölüme varabilen sonuçlar) yarıştan men ediliyorlardı. Bu konu MTBTR’nin yahoo-grubu olan mtbclub_tr’de de tartışılmıştı (Mesaj 1894, 1895, 1911).
Büyük boyut için tıkla!

Yeni yöntemin en önemli yanı, doping yapanlardan alınan örneklerin artık yıllar sonra bile testten geçirilmesine olanak tanıması. Hamilton Atina’datam olarak test edilememişti, alınan örneklerdeki sorun özellikle kan örneğinin dondurulmasından ve gereğinden az alyuvar içermesinden kaynaklanıyordu. Normalde alınan örnekler sadece soğutularak bekletilmeliyken gereğinden fazla soğutulunca alyuvarlar parçalanmıştı. Bu nedenle IOC de soruşturmaya son vermiş, Hamilton da Atina’da kazandığı altın madalyayı geri vermekten kurtulmuştu.

İşte bu yeni geliştirilen ve yakında uluslararası standartlara uydurularak yaygınca kullanılmaya başlanacak olan test ile kan örnekleri alındıktan 8 yıl sonra bile testten geçirilebilecekler. Associated Press ile yaptığı bir mülakatta Avustralyalı bilim adamı Michael Ashenden “her türlü dopingi ortaya çıkarabilecek” bir test yöntemi üzerinde çalıştıklarını ve bu yöntemin en geç iki yıl içerisinde tamamlanacağını belirtti. Ashenden aynı zamanda kan dopingini bulan ve Hamilton’ı yakalayan testi de geliştiren grupta yer alıyor. Ashenden’in dediğine bakılırsa tamamen dondurulmuş kan örnekleri de bu yeni yöntemle test edilebilecekler. Şu anda kullanılan ve sağlam durumda olan alyuvarlara ihtiyaç duyan testte dondurulunca örnek parçalanan alyuvarlar nedeniyle numune işe yaramaz duruma geliyor. Oysa yeni nesil testler kan serumunu temel alarak işleyecekler, ki bu da istendiği kadar dondurulsun, bozulmuyor. Dolayısıyla alınan kan örnekleri artık derin dondurucuda depolanıp yeni testler geliştirildikçe rahatlıkla tekrar çıkartılıp teste tabi tutulabilecekler. Doping açısından gerçekten çok sevindirici bir gelişme.

Virenque

Geçtiğimiz ay içinde yol bisikletinde yine çok önemli bir olay vardı, ancak maalesef Vuelta, Hamilton’in doping olayının gürültüleri arasında kayboldu gitti. Fransa Turu’nda benekli tırmanıcı trikosunu 7 defa kazanan ve böylece rekora imza atan Richard Virenque profesyonel sporu bıraktı. Virenque 1998 yılında Festina takımının yaşadığı doping skandalının baş aktörlerinden biriydi.
Virenque
Virenque
Büyük boyut için tıkla!

“Artık profesyonel Peloton’a dahil olmayacağım. Birkaç büyük anım oldu, ama bundan sonra sadece ailemle bisiklet turlarına çıkacağım” diyen Virenque’ın en büyük başarısı 1997 yılındaki Fransa Turu’nda Jan Ullrich’in arkasından aldığı ikincilik olmuştu. 1992 yılında 22 yaşındayken Fransa Turu’nda sarı mayoyu giymeye hak kazanmış, dağ klasmanında da 2. olmuştu Virenque.

Bundan 6 yıl sonra 1998’de Festina takımının yaşadığı doping skandalında takım kaptanı olan Virenque Lille mahkemesindeki duruşmaya kadar 27 ay boyunca yasadışı maddeler kullandığını inkâr etti. 24 Ekim 2000’de ise gözyaşları içinde doping yaptığını itiraf etti. “Bir koyun gibiydim, sürüyü terk edemedim. Herkesin yaptığını yaptım” dedi. Yedi buçuk aylık bir men cezasından sonra Belçikalı takım Domo ile yeni bir başlangıç yaptı. 2003 yılında Fransa Turu’nda tekrar sarı mayoyu giymeyi başardı.

34 yaşındaki Virenque gelecekte takımı Quickstep için halkla iliksiler sorumlusu olarak çalışacak, ayrıca planları arasında da bir spor kulübü açmak da var.

Kaynak: Spiegel ,

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Doping Hakkında Her Şey  

  Bu yayın 4136 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015